Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. den letecký přesun do Dillí
2. den výprava do starého města, úzké uličky plné řemeslníků a obchodníků, mohutná Páteční mešita, místo zpopelnění a památník Mahátma Gandhího Raj Ghát, monumentální Červená pevnost , centrum moderního města Connaught Place
3. den okružní prohlídka Nového Dillí - sikhská gurudvára Bangla Sáhab, Indická brána, třída Rajpath, areál Qutab Minar s nerezavějícím sloupem a obrovským minaretem, Lotosový chrám, Humajúnova hrobka , přesun večerním vlakem do Džajpuru
4. den „růžové město“ Džajpur v pouštní oblasti Rádžasthánu (Palác větrů, maharádžův palác a astronomická observatoř Jantar Mantar ), pevnost a palác v Ambéru
5. den nezapomenutelná stupňovitá studna baórí v Abhanérí, zimoviště stěhovavých ptáků v národním parku Keoladeo , bývalá mughalská metropole Fatehpur Sikri
6. den „mramorové město“ Ágra (velkolepá hrobka a symbol Indie Tádž Mahal , bohatě zdobená Červená pevnost , dílna na zpracování mramoru)
7. den cesta vlakem do města Džhánsi, opuštěné paláce a chrámy s romantickým nádechem ve vesnici Órčha, západ slunce nad řekou Betwa
8. den procházka venkovskou krajinou v Órčha, přejezd do Khadžuráha
9. den prohlídka fantastických kamenných chrámů s erotickými motivy v Khadžuráhu , odjezd nočním vlakem do Váránasí
10. den nejposvátnější město hinduistů Váránasí, uličky starého města plné poutníků a chrámů, procházka po ghátech, večerní bohoslužba Ganga Aarti
11. den nezapomenutelná ranní plavba po řece Ganze kolem ghátů na spalování mrtvých, odpoledne místo prvního Buddhova kázání Sárnáth
12. den ráno rozloučení s Gangou, dvacetičtyřhodinový přejezd lehátkovým vlakem napříč Indií do Aurangábádu
13. den odpoledne starobylé město Aurangábád (hrobka Bibi Ka Maqbara přezdívaná "falešný Tádž Mahal")
14. den úžasné buddhistické jeskynní chrámy a kláštery v Adžantě s nádhernou freskovou výzdobou
15. den skalní pevnost Daulatabád, fascinující hinduistické a džinistické jeskynní chrámy v Éllóře s monumentálním chrámem Kailasa vytesaným do skalní stěny
16. den dopoledne přesun vlakem do Bombaje (Brána Indie na nábřeží, skvostné koloniální architektura, nádraží Victoria )
17. den dokončení prohlídky Bombaje (městské prádelny, hrobka Hadži Aliho, promenáda Marine Drive a pláž Chowpatty), odjezd nočním vlakem do Góa
18. den bývalá portugalská kolonie Góa, ubytování na pláži Palolem u Arabského moře, koupání
19. den celodenní odpočinek na pláži po náročném cestování, možnost lodního výletu za delfíny, koupání
20. den výlet do Staré Góy (středověké katedrály, hrobka Františka Xaverského), procházka koloniálním centrem hlavního města Panadží, odlet do Prahy
21. den návrat do ČR
Cena zahrnuje: letenku do Dillí a zpět z Góa včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, služby průvodce a cestovní pojištění. Ubytování: 14x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x chatky na pláži, 3x noční lehátkový vlak. Doprava: vlak, minibus, autobus, taxi, rikša, loď. Stravování: individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupné cca 130 USD.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.
Byl jsem v Indii po "sametovce" již 3x, ale tento zájezd byl nejlepší. Sever - památky, jih - příroda + koupání v moři => vyvážený zájezd. Jen kdyby nás nepostihla "ponorka" - zřejmě nevyhnutelná daň za tak dlouhý pobyt (skoro měsíc) :o) Někdy bylo ubytování na hraně, zejména v Mumbai (Bombay)- pokoj bez oken - všude kachlíky ... celkově to však šlo. Mohlo být možná o něco lepší. Celkově však hodnotím zájezd jako vynikající.
dostačující - nemohu nic vytknout
Na to, že musel na poslední chvíli zaskočit za nemocnou průvodkyni, si vedl dobře.
Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.
Cestománie indické drahokamy - ČT1, 2002
Článek o zrušení některých indických bankovek!, 2016
Článek o památkách v indickém Zlatém trojúhelníku
Na cestě po Radžastánu - ČT2, 2015
Na cestě po Goa - ČT2, 2007
Dillí je největší město Indie a obývá ho přibližně 14 milionů obyvatel. Městem protéká Jamuna, jedna z nejposvátnějších hinduistických řek.V rámci Dillí se nachází i hlavní město Nové Dillí, které je neoddělitelnou součástí města a sídlem federálních vládních orgánů. Moderní Dillí. Moderní Dillí je chaotická tapisérie středověkého opevnění, mughálských mauzoleí, prašných bazarů a velkých nákupních středisek.
Červená pevnost má svůj název odvozen od červeného pískovce, z něhož jsou postaveny její zdi. Nachází se v Dillí v Indii a je chráněna 18 m vysokou zdí. Pevnost byla postavena v letech 1638 až 1648 pro mughalského císaře Šáhdžáhána a proslavila se bohatstvím mramoru, stříbra a zlata i hojnou klenotnickou výzdobou. Každý večer kromě pondělí zdobí pevnost velkolepá zvuková a světelná show.
Mughalskou hrobku nechala postavit manželka druhého mughalského císaře Humájúna v pol. 16. století. Humajúnova hrobka je zařazena na seznam UNESCO a najít byste ji mohli v indickém hlavním městě Novém Dillí. Je příkladem rané mughalské architektury. Hrobka je typická rauza, tj. zahradní hrobka. Kolem hrobky se nalézá mughalská zahrada, jejíž zahradní architektura vychází ze zahrad perských.
Chrám víry bahai'i, nebo také známější název Lotosový chrám (díky tvaru) je stavba zdobící indické hlavní město Dillí. Tato moderní stavba je postavená z bílého mramoru a byla dokončena v roce 1986. Důležité je také okolí stavby. Lotosový chrám je zasazen uprostřed zahrady a chrám obklopují smaragdová jezírka. Chrám je jednou z nejnavštěvovanějších staveb světa získala mnohá architektonická ocenění.
Komplex Qutab Minar zahrnuje věž z červeného pískovce a okolní archeologické naleziště a nachází se v Novém Dillí v Indii. Dominantou je minaret vysoký 73 metrů, což je nejvyšší kamenný minaret na světě. Roku 1193 byla započata stavba věže a dokončena byla v roce 1368. Zajímav je struktura věže. První tři poschodí jsou vystavěny z červeného pískovce, čtvrté a páté patro z mramoru a pískovce. Komplex je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Džajpur (UNESCO) je díky růžové barvě domů historického centra nazýván "Růžové město". Byl vybudovánv roce 1727 na základě zásad staroindické Silpašástry, což byl první světový architektonický kodex. Na město měla velký vliv královská rodina a Džajpur byl dokonce jednu dobu hlavním městem království.
Největší indický stát se nachází na severu Indie na hranicích s Pákistánem a jmenuje se Rádžasthán. Je specifický nejen díky poloze, ale také svou kulturou či zvyky. Hlavním městem toho indického státu je Džajpúr. Stát leží v poušti a v okolí se skrývají přírodní rezervace a parky. Konají se zde významné náboženské festivaly a jedním z nich je i Rádžasthánský pouštní festival, kde pouštní lidé zpívají a tančí a významnou roli zde hrají velbloudi.
Oficiální název Paláce větrů je Hawa Mahal. Tento pískovcový palác se nachází v Džajpúru v Indii a byl postaven v roce 1799 mahárádžou Sawai Pratap Singhem zasvěcen Krišnovi. V oknech se nachází barevné vitráže. Tento pětipatrový palác je postaven ve tvaru pyramidy a je vysoký asi pouze 15 metrů. I díky tomu, že palác je postaven z červeného a růžového pískovce, se říká Džajpúru "Růžové město".
Ágra je starobylé město na břehu posvátné řeky Jamuny. Po smrti své druhé ženy se panovník Šáh Džahán rozhodl právě zde postavit mauzoleum, jemuž by na světě nebylo rovno. Tak vznikl slavný Tádž Mahál, nejkrásnější pomník lásky, který se stavěl přes dvacet let z bílého mramoru. Málokdo ví, že vedle něj měl být postaven i jeho věrný obraz v barvě černé. K tomu však již nedošlo.
V indickém městě Ágra se nachází jeden z nových sedmi divů světa, Tádž Mahál. Pomník manželky mogula Šáhdžahána, který byl dostaven v roce 1654 je symbolem Indie. Tato monumentální mramorová stavba je 73 metrů vysoká, povrch je zdoben drahokamy a polodrahokamy. Vstupní brána má symbolizovat příchod do ráje. Stavba díky měnícímu se osvětlení v různých denních dobách mění barvu. Nejvíce však je znám pohled na mléčné bílý Tádž Mahál.
Fatehpur Sikrí je město nedaleko Agry v Indii. Město dal postavit mogulský císař Akbar v letech 1571-85 na počest narození svého mužského potomka. Po 14 letech však bylo náhle opuštěno, pravděpodobně kvůli nedostatku vody. Akbar se přesunul do Lahauru a dvacet let přestal v Sikrí úplně existovat život. Město leží na skalnatém hřebenu 3 km dlouhém. Nachází se zde palác Fatehpur Sikrí, který je obehnán 6km dlouhou zdí. Ve městě se ukrývá několik atraktivit a většina je postavena z červeného pískovce.
Kulturním dědictvím UNESCO je vesnička Khadžuráho. Nachází se zde hinduistické chrámy, které jsou proslulé naghárským architektonickým stylem a sochami s erotickou tématikou. Většina chrámů byla postavena za dob Chandelské dynastie v 10 století. Ve 12. století už zde stálo přibližně 85 chrámů, z nichž se dochovalo asi pouze 21. Jsou zde chrámy džinistické i hinduistické, zasvěceny Šivovi, Višnovi a Ganešovi.
Město Váránasí leží na severovýchodě Indie. Traduje se, že město bylo založeno Šivou před asi 5000 lety. Indové ho považují za nejposvátnější místo v zemi a důvodem je především řeka Ganga, která městem protéká. Ta přilákává spoustu turistů ale i indických poutníků do Váránasí. Říká se, že hinduisti smívají své hříchy v řece, která je plná mrtvol a popel z kremací. Váránásí je jedno z nejdéle trvale osídlených měst na Zemi.
Největší indická řeka patři mezi nejposvátnější řeky hinduismu. Společně s Brahmaputrou jsou po stránce průtoku 3. největší řekou světa. Před nimi už je pouze Amazonga a Kongo. Pramen Gangy začíná v Himaláji a dál teče přes 2 500 kilometrů. Ganga je jednou z védských božstev a proto se v ní omývají miliony lidí.
Důležité poutní buddhistické místo Sárnáth se nachází pár kilometrů od města Váránasí. Zásadním bodem jsou ruiny chrámu Mulagandhakuti vihara, které označují místo, kde Buddha strávil svou první dešťovou sezónu. Legenda praví, že v Sárnáthu Buddha konal svě první kázání pro pět svých učňů. Nachází se zde archeologické muzeum, několik stúp, nebo Ašókovy sloupy.
Aurangábád je kvetoucí průmyslové středisko ve státě Maharaštra v Indii. Ve středověku v letech 1653 - 1707 se stalo dokoncem hlavním městem císaře Aurangzeba. Jedná se o jedno z nejrychleji rostoucích měst v Indii v současné době a postupně se také stává hlavním průmyslovým a vzdělávacím centrem Indie. Přichází sem studovat mnoho studentů (včetně muslimů) z Afriky, Asie a ostatních částí Indie.
Adžanta je soubor 29 buddhistických skalních chrámů. Jeskynní komplex byl budován od 2. stol. před Kristem, v 7. století byl opuštěn a náhodně objeven v roce 1819. Buddhističtí mniši vytesali jeskyně do skály v ohybu zalesněného říčního údolí. Jedním z hlavních důvodů k návštěvě Adžanty jsou nástěnné malby a fresky, které zdobí mnoho jeskynních interiérů.
V indické Elloře se můžeme setkách s chrámovým komplexem a skalními jeskyněmi. Chrámy jsou vytesány do pozvolného skalního srázu a jejich výstavba trvala několika staletí. Proto jsou zde vedle sebe kláštery a chrámy buddhistické, hinduistické a džinistické. Nalézá se zde celkem 34 jeskyní a navíc jsou od roku 1983 součástí Seznamu světového dědictví UNESCO.
Bombaj slouží pro turisty a cestovatele většinou jen jako vstupní brána do Indie. Je to největší přístav západního pobřeží, dnes nazývané Mumbaj (město bylo oficiálně přejmenováno v roce 1995). Je nejdůležitějším centrem indického finančnictví, a také významným obchodním, dopravním a průmyslovým uzlem. Tradiční jsou zde bombajské prádelny. Bombaj je šesté nejlidnatější město Indie a čítá více než 13 milionů obyvatel. S aglomerací dokonce více než 16 milionů, což Bombaj dělá největší konurbací světa.
Hrobka Hadži Alliho se nachází v mešitě Hadži Alliho v indickém Bombaji. Tomuto muslimskému světci z 19. století se chodí poklonit zástupy hinduistů a dokonce to dělávali též britští generálové, když se jim podařilo vyhrát nějakou bitvu. Návštěva hrobky prý přinese vyplnění jakéhokoliv přání.
V Bombaji se nachází prádelny pod širým nebem, které jsou jedny z největších na světě. Jednou z nich je i Dhobi Ghat, kde se nachází asi 700 kamenných mycích platform, kde "pradleny" (i muži) se snaží vyčistit oblečení z různých koutů města. Pracují tu například tradiční pradlenské rodiny, které toto řemeslí živí již po generace. Prát zde nechávají veškeré bombajské nemocnice a hotely.
Góa, někdejší portugalská kolonie omývaná vodami Arabského moře, patří mezi nejmenší a nejmalebnější státy Indie. Všudypřítomné kokosové háje a zelená rýžová políčka zvýrazňují bělost početných koloniálních staveb, kterými se Góa zapsala na seznam Světového dědictví UNESCO.
Órčha je opuštěné středověké město. Největší rozkvět města byl v 16. a 17. století, kde zde měli sídlo mughálští císáři. Dochovalé památky v Órčhe kombinují muslimský a hinduistický architektonický styl. Nachází se zde ruiny tří paláců, mezi nimiž je například pískovcový palác. Byly zde kdysi postaveny i chrámy, ale z těch mnohdá zbyly pouze věže.
Páteční mešita, oficiálně Jama Masjid je jedna z největších mešit v Indii. Je postavena z červeného pískovce a je inspirována mešitou v Mekce. Narozdíl od ní má však uprostřed dvora zelený strom a pouze dva 41 metrů vysoké minarety. Na nádvoří stojí nádherná hrobka Šeika Salima Čištiho z bílého mramoru s neuvěřitelně přesnými a detailními rytinami.
Indie je obrovská země, rozprostírající se na poloostrově Přední Indie v Asii. Je to druhý nejlidnatější stát za Čínou, ale díky stále vzrůstajícím trendu porodnosti se odhaduje, že kolem roku 2023 by ji měla Čína přenechat prim. Leží na třech řekách Indu, Ganze a Brahmaputře. Na severu země se rozkládá pohoří Himaláj. Hlavní město se nazývá Nové Dillí. Indická velmoc má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik. Indie celosvětově obchoduje, těží i z investic amerických firem, které často figurují na indickém trhu. Indie také vlastní jaderné země.
Hlavní město Indie se nazývá Nové Dillí a je to městská část města Dillí. Sídlí zde zákonodárná, výkonná i soudní moc společně s indickou vládou. Základní kámen města nechal položit anglický král a indický císař Jiří V. a oficiálně bylo hlavní město představeno v roce 1931. Do té byla hlavním městem Kalkata. Přímo v Novém Dillí žije pouze 250 tisíc obyvatel, v celé oblasti Dillí pak 11 milionů obyvatel.
Kamenný oblouk, který se nazývá Indická brána se nachází v hlavním městě Nové Dillí. Je postaven v ulici Rajpath v nové části města a je vysoký 42 metrů. Zajímavostí je, že zdi brány obsahují 85 000 jmen. Tato jména patří indickým vojákům, kteří padli za první světové války a v afghánské válce z roku 1919. S obloukem se pojí hrob neznámeho vojáka a hořící věčný oheň. Před obloukem také stojí čestná stráž indické armády.
Ulice Rajpath znamená v překladu Královská cesta a nachází se v Novém Dillí v Indii. Na jednom konci ulice se nachází sídlo indického prezidenta, tzv. Rashtrapati Bhavan a na druhém konci je Brána Indie, která vede k Národnímu stadionu, kde se hrají zápasy pozemního hokeje. Na třídě Rajpath se koná každoročně 26. ledna Pochod v rámci Dne republiky. Den republiky se v Indii slaví od roku 1950, kdy indická Ústava přešla v platnost.
Pevnost Ambér sloužila jako sídlo maháradžů z Rádžasthánu. Stavba byla započata v roce 1592. Na prvním nádvoří pevnosti Ambér stojí otevřená audienční hala. Pro vstup slouží bohatě zdobená brána. Nejstarší část paláce se skládá ze 12 samostatných bloků, které byly určeny pro 12 žen. Letní rezidence obsahuje speciální chladící systém a kopule sloužily jako nádrže na vodu.
Jantar Mantar je observatoř s kamennými sochami, která se nachází v Džajpúru. Sochy vrhají stíny a podle nich se počítal čas v dřívější dobách. Observatoř je komplex 19 architektonických astronomických nástrojů postavených na příkaz mahárádži Džaj Sinha. Stavby byly dokončeny v roce 1738. Součástí observatoře jsou i největší kamenné sluneční hodiny na světě. Komplex je na seznamu UNESCO.
Nádherný výhled nabízí masivní Tygří pevnost, která se tyčí nad indickým městem- Džajúr. Původně se pevnost nazvýala Sudarshangarh. Tygří pevnost nechal spolu s celý městem postavit v roce 1734 mahárádža Jas Singh II. Pevnost nikdy nebyla vystavena žádným najezdům a útokům.
Indická pevnost Daulatabád byla postavena ve 12. století. Nachází se 15 kilometrů od starobylého města Aurangábád. Daulatabád v překladu znamená "Město bohatství". Tato nedobytelná pevnost je obklopena silnými zdmi, bránou s hroty, strmými kluzkými cestami a hlubokým přikopem s krokodýly. Nachází se zde rozsáhlá síť tajných podzemních chodeb. Daulatabád bylo chvíli i hlavním městem.
Historické město Stará Góa leží jihozápadě Indie na řece Mandovi. Město bylo založeno v 15. století, aby nahradilo předchozí královský přístav Govapuri. Ve městě se nachází několik středověkých katedrál. Můžete navštívit například sídlo arcibiskupa v Katedrále Sé, nebo Kostel svatého Františka z Assisi. V Bazilice svatého Ježíše se pak nachází ostatky Františka Xaverského.