Cesta do Indie a Nepálu - letní verze

Náročnost 2 Pohodové zájezdy
  • 18 dnů
  • od 63 990 Kč
  • Dle programu
  • skupina 7 – 13 osob
26.7. - 12.8.2024
1ine24
63 990 Kč uzavřeno, průvodce: Jakub Bláha

shrnutí

  • Spalování mrtvých na ghátech posvátné řeky Gangy
  • Skvostná hrobka a chlouba Indie Tádž Mahal v Ágře
  • Fantastické kamenné chrámy s erotickými motivy v Khadžuráhu
  • Pokhara a Káthmándú pod majestátnými štíty Himaláje
Mapa trasy zájezdu Cesta do Indie a Nepálu - letní verze

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Dillí

2. den
výprava do starého města, úzké uličky plné řemeslníků a obchodníků, mohutná Páteční mešita, místo zpopelnění a památník Mahátma Gandhího Raj Ghát, monumentální Červená pevnost UNESCO, nejrušnější ulice města Čandni Čouk, centrum moderního města Connaught Place

3. den
okružní prohlídka Nového Dillí - sikhská gurudvára Bangla Sáhab, Indická brána, třída Rajpath, Humajúnova hrobka UNESCO, Lotosový chrám, areál Qutab Minar UNESCO s nerezavějícím sloupem a obrovským minaretem, odjezd do Džajpuru

4. den
„růžové město“ Džajpur UNESCO v pouštní oblasti Rádžasthánu (Palác větrů, maharádžův palác a astronomická observatoř Jantar Mantar UNESCO), pevnost a palác v Ambéru UNESCO

5. den
fascinující stupňovitá studna baórí v Abhanérí, bývalá mughalská metropole Fatehpur Sikri UNESCO

6. den
„mramorové město“ Ágra (velkolepá hrobka a symbol Indie Tádž Mahal UNESCO, bohatě zdobená Červená pevnost UNESCO, dílna na zpracování mramoru)

7. den
zastávka ve městě Gválijar (rozlehlá pevnost na náhorní plošině, džinistické sochy vytesané do skály Gopachal Parvat), opuštěné paláce a chrámy s romantickým nádechem ve vesnici Órčha, západ slunce nad řekou Betwa

8. den
procházka venkovskou krajinou v Órčha, přejezd do Khadžuráha

9. den
prohlídka fantastických kamenných chrámů s erotickými motivy v Khadžuráhu UNESCO, odjezd nočním vlakem do Váránasí

10. den
nejposvátnější město hinduistů Váránasí, uličky starého města plné poutníků a chrámů, procházka po ghátech, večerní bohoslužba Ganga Aarti

11. den
nezapomenutelná ranní plavba po řece Ganze kolem ghátů na spalování mrtvých, odpoledne místo prvního Buddhova kázání Sárnáth, odjezd nočním vlakem do Gorakhpuru

12. den
přesun do Nepálu, cesta podhůřím Himálaje do Pokhary

13. den
malebné městečko Pokhara s krásnými výhledy na Himálaje, nenáročný pěší výlet k vodopádům Déví a pagodě Míru, plavba přes jezero Phewa

14. den
přejezd podhůřím Himálaje do hlavního města Káthmándú, návštěva buddhistické svatyně Svajambhúnáth UNESCO

15. den
prohlídka metropole Káthmándú (královský palác, náměstí Durbar UNESCO, příbytek živé bohyně Kumárí, hinduistické stupňovité chrámy), spalovací gháty na řece Bagmátí v Pašupatináthu UNESCO a buddhistická stúpa Bódnáth UNESCO

16. den
možnost vyhlídkového letu k Mt. Everestu UNESCO (8848 m), chrámy a královské paláce v Bhaktapuru UNESCO a Pátanu UNESCO

17. den
volné dopoledne na nákupy, odlet do Prahy

18. den
návrat do ČR                        

Cena zahrnuje: letenku do Dillí a zpět z Káthmándú včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, snídaně a služby průvodce.
Ubytování: 13x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x klimatizovaný lehátkový vlak.
Doprava: pronajatý minibus, vlak, autobus, rikša, loď.
Stravování: 13x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 13x jednolůžkový pokoj 6500 Kč, Indické vízum 1000 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 936 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1782 Kč.

Cena nezahrnuje: nepálské vízum 30 USD, vyhlídkový let k Mt.Everestu cca 220 USD, vstupné cca 140 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Pěšky
  • Lodní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Darja M. (2024)

Hodnocení zájezdu:

Sešel se fajn kolektiv, super průvodce.Až na to ubytování : některé hotely špinavé, ručníky zatuchlé i povlečení s fleky , pokoje malé a noční vlak z Váránasí - nebyli jsme jako skupina spolu, rozházení po celém vagónů někteří sami i ve druhém vagónu, mezi námi špinaví , smrdící kašlající Indové.Ve druhém vlaku už jsme byli jako skupina pohromadě a bylo to podstatně lepší

Komentář CK: Dobrý den,
moc děkujeme za Vaši zpětnou reakci. Co se týče ubytování - vždy se snažíme najít kompromis mezi cenou a kvalitou. Naše zájezdy jsou spíše cestovatelské, kdy se netráví moc času na hotelu. U nočního vlaku - také jsme se snažili udělat vše, aby byla skupina pohromadě, ale bohužel to někdy nejde kvůli obsazenosti vlaku.

Hodnocení práce průvodce:

Zajímal se o to co chceme mi.Byl empatický, nápomocný, vstřícný.Vše se snažil vyřešit ke spokojenosti nás všech.Velké znalosti o zemích, které jsme navštívili.Hodně nám pomohl při zdravotních potížích syna při převozu do nemocnice a pak v nemocnici.Veljou výhodou bylo, že účastnicí zájezdu byla i mladá doktorka, která během zájezdu pomáhala lidem při jejich zdravotních problémech jak radou, pomocí tak iposkytnut se mi léky.

Komentář CK: Moc děkujeme za toto hodnocení

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Cestománie indické drahokamy

Cestománie indické drahokamy - ČT1, 2002

Vítejte v Nepálu

Video o Nepálu, 2012

Travel Journal Nepál

Video o Nepálu a Indii s herečkou a cestovatelkou Dorotou Nvotovou, 2010

Nepál rok po zemětřesení

Článek o tom, jak vypadá Nepál rok po ničivém zemětřesení, 2016

Život v nepálu

Život Bibiho Jirela v Nepálu, 2012

encyklopedie

Dillí

Dillí (Indie, Alena Prevorová) Dillí je největší město Indie a obývá ho přibližně 14 milionů obyvatel. Městem protéká Jamuna, jedna z nejposvátnějších hinduistických řek.V rámci Dillí se nachází i hlavní město Nové Dillí, které je neoddělitelnou součástí města a sídlem federálních vládních orgánů. Moderní Dillí. Moderní Dillí je chaotická tapisérie středověkého opevnění, mughálských mauzoleí, prašných bazarů a velkých nákupních středisek.

Humajúnova hrobka

Humajúnova hrobka, Nové Dillí (Indie, Dreamstime) Mughalskou hrobku nechala postavit manželka druhého mughalského císaře Humájúna v pol. 16. století. Humajúnova hrobka je zařazena na seznam UNESCO a najít byste ji mohli v indickém hlavním městě Novém Dillí. Je příkladem rané mughalské architektury. Hrobka je typická rauza, tj. zahradní hrobka. Kolem hrobky se nalézá mughalská zahrada, jejíž zahradní architektura vychází ze zahrad perských.

Lotosový chrám

Chrám víry bahai'i, nebo také známější název Lotosový chrám (díky tvaru) je stavba zdobící indické hlavní město Dillí. Tato moderní stavba je postavená z bílého mramoru a byla dokončena v roce 1986. Důležité je také okolí stavby. Lotosový chrám je zasazen uprostřed zahrady a chrám obklopují smaragdová jezírka. Chrám je jednou z nejnavštěvovanějších staveb světa získala mnohá architektonická ocenění.

Qutab Minar

Qutub-Minar, Nové Dilí (2) (Indie, Dreamstime) Komplex Qutab Minar zahrnuje věž z červeného pískovce a okolní archeologické naleziště a nachází se v Novém Dillí v Indii. Dominantou je minaret vysoký 73 metrů, což je nejvyšší kamenný minaret na světě. Roku 1193 byla započata stavba věže a dokončena byla v roce 1368. Zajímav je struktura věže. První tři poschodí jsou vystavěny z červeného pískovce, čtvrté a páté patro z mramoru a pískovce. Komplex je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Džajpur

Džajpúr (Indie, Shutterstock) Džajpur (UNESCO) je díky růžové barvě domů historického centra nazýván "Růžové město". Byl vybudovánv roce 1727 na základě zásad staroindické Silpašástry, což byl první světový architektonický kodex. Na město měla velký vliv královská rodina a Džajpur byl dokonce jednu dobu hlavním městem království.

Rádžasthán

Palác Bundi, Radžasthán (Indie, Dreamstime) Největší indický stát se nachází na severu Indie na hranicích s Pákistánem a jmenuje se Rádžasthán. Je specifický nejen díky poloze, ale také svou kulturou či zvyky. Hlavním městem toho indického státu je Džajpúr. Stát leží v poušti a v okolí se skrývají přírodní rezervace a parky. Konají se zde významné náboženské festivaly a jedním z nich je i Rádžasthánský pouštní festival, kde pouštní lidé zpívají a tančí a významnou roli zde hrají velbloudi.

Palác větrů

Palác větrů, Džajpúr (Indie, Dreamstime) Oficiální název Paláce větrů je Hawa Mahal. Tento pískovcový palác se nachází v Džajpúru v Indii a byl postaven v roce 1799 mahárádžou Sawai Pratap Singhem zasvěcen Krišnovi. V oknech se nachází barevné vitráže. Tento pětipatrový palác je postaven ve tvaru pyramidy a je vysoký asi pouze 15 metrů. I díky tomu, že palác je postaven z červeného a růžového pískovce, se říká Džajpúru "Růžové město".

Maháradžův palác

Maharádžův palác v Bikaneru (Indie, Dreamstime) Maharádžův palác, nebo také městský palác se nachází ve indickém městě Džajpúr. Zahrnuje dva paláce, a to Chandra Mahal a Mubarak Mahal, další budovy a zahrady. Maharadžův se mu říká proto, že to kdysi bylo sídlo džajpurských maharádžů. Palác byl postaven mezi lety 1729 - 1732 maharádžou Jai Singhem II. Na západním konci je Chandra Mahal, což je semipatrový palác a každému poschodí bylo dáno specifické jméno. Mubarak Mahal byl postaven v kombinaci islámského a evropského stylu později v 19. století.

Ágra

Agra (Indie, Shutterstock) Ágra je starobylé město na břehu posvátné řeky Jamuny. Po smrti své druhé ženy se panovník Šáh Džahán rozhodl právě zde postavit mauzoleum, jemuž by na světě nebylo rovno. Tak vznikl slavný Tádž Mahál, nejkrásnější pomník lásky, který se stavěl přes dvacet let z bílého mramoru. Málokdo ví, že vedle něj měl být postaven i jeho věrný obraz v barvě černé. K tomu však již nedošlo.

Tádž Mahal

Tadž Mahal (Indie, Shutterstock) V indickém městě Ágra se nachází jeden z nových sedmi divů světa, Tádž Mahál. Pomník manželky mogula Šáhdžahána, který byl dostaven v roce 1654 je symbolem Indie. Tato monumentální mramorová stavba je 73 metrů vysoká, povrch je zdoben drahokamy a polodrahokamy. Vstupní brána má symbolizovat příchod do ráje. Stavba díky měnícímu se osvětlení v různých denních dobách mění barvu. Nejvíce však je znám pohled na mléčné bílý Tádž Mahál. 

Fatehpur Sikrí

Fatehpur Sikri (Indie, Shutterstock) Fatehpur Sikrí je město nedaleko Agry v Indii. Město dal postavit mogulský císař Akbar v letech 1571-85 na počest narození svého mužského potomka. Po 14 letech však bylo náhle opuštěno, pravděpodobně kvůli nedostatku vody. Akbar se přesunul do Lahauru a dvacet let přestal v Sikrí úplně existovat život. Město leží na skalnatém hřebenu 3 km dlouhém. Nachází se zde palác Fatehpur Sikrí, který je obehnán 6km dlouhou zdí. Ve městě se ukrývá několik atraktivit a většina je postavena z červeného pískovce.  

Khadžuráho

Chrám Kandariya Mahadeva, Khadžuráh (Indie, Dreamstime) Kulturním dědictvím UNESCO je vesnička Khadžuráho. Nachází se zde hinduistické chrámy, které jsou proslulé naghárským architektonickým stylem a sochami s erotickou tématikou. Většina chrámů byla postavena za dob Chandelské dynastie v 10 století. Ve 12. století už zde stálo přibližně 85 chrámů, z nichž se dochovalo asi pouze 21. Jsou zde chrámy džinistické i hinduistické, zasvěceny Šivovi, Višnovi a Ganešovi.

Váránasí

Váránasí (Indie, Shutterstock) Město Váránasí leží na severovýchodě Indie. Traduje se, že město bylo založeno Šivou před asi 5000 lety. Indové ho považují za nejposvátnější místo v zemi a důvodem je především řeka Ganga, která městem protéká. Ta přilákává spoustu turistů ale i indických poutníků do Váránasí. Říká se, že hinduisti smívají své hříchy v řece, která je plná mrtvol a popel z kremací. Váránásí je jedno z nejdéle trvale osídlených měst na Zemi. 

Ganga

posvátná koupel, Váránasí, Ganga (Indie, Václav Vašák) Největší indická řeka patři mezi nejposvátnější řeky hinduismu. Společně s Brahmaputrou jsou po stránce průtoku 3. největší řekou světa. Před nimi už je pouze Amazonga a Kongo. Pramen Gangy začíná v Himaláji a dál teče přes 2 500 kilometrů. Ganga je jednou z védských božstev a proto se v ní omývají miliony lidí.

Sárnáth

Stúpa Dhamekh, Sarnath (Indie, Dreamstime) Důležité poutní buddhistické místo Sárnáth se nachází pár kilometrů od města Váránasí. Zásadním bodem jsou ruiny chrámu Mulagandhakuti vihara, které označují místo, kde Buddha strávil svou první dešťovou sezónu. Legenda praví, že v Sárnáthu Buddha konal svě první kázání pro pět svých učňů. Nachází se zde archeologické muzeum, několik stúp, nebo Ašókovy sloupy.

Nepál

Nepál (Nepál, Shutterstock) Poloha Federativní demokratické republiky Nepál je v jižní Asii mezi Indií a Čínou (Tibetem). Do roku 2007 byl Nepál královstvím, ale státní zřízení změnil na parlamentární republiku vzhledem k dlouhotrvajícím skandálům a nestabilitě. Území Nepálu bylo původně osidlováno tibetskými kmeny, většina obyvatel jsou hinduisté. Nepál lemuje Himaláj a na hranici s Čínou leží nejvyšší hora světa Mount Everest (8 850 m.n.m.). K oficiálním symbolům Nepálu patří rododendron, jaci a Gurkhové, což jsou bojovníci, které v součanosti slouží britské a indické armádě.

Pokhara

Jezero Phewa, Pokhara (2) (Nepál, Dreamstime) Středonepálská Pokhara je druhým největším městěm v zemi. Nedaleko od města se nachází tři z nejvyšších hor světa, především je to počátečním bodem cestou na Annapurnu. Město je domovem pro gurkské vojáky. V údolí města je i sladkovodní jezero Phewa, které je obklopeno nádhernou scenérií. V Pokhaře je i obrovské množství hinduistických a buddhistických chrámů, ale i první křesťanský kostel v Nepálu. 

Annapurna

Annapurny (Nepál, Shutterstock) Annapurna, nebo-li také „Bohyně sklizně“  je horský masív nacházející se v Himalájích středního Nepálu. Nejvyšší vrchol Annapurna I (8 091 m.n.m) je 10. nejvyšší horou světa a připojuje se tím ke svým dalším 13 sesterským osmitisícovkám. Annapurna se pyšní šesti vrcholy a byla vůbec první osmitisícovkou, na kterou kdy vstoupil člověk.

Káthmándú

Káthmándu (Nepál, Shutterstock) Káthmándú je hlavní a největší město Nepálu. Nachází se v údolí Káthmándú ve středu země. Město má bohatou historii, která sahá až 2 000 let zpět. Lidé jsou tu především hinduisté a buddhisté a důležitou roli v jejich životě hrají různorodé náboženské a kulturní svátky. V roce 2015 bylo město částečně zničeno silným zemětřesením. Ve měste se nachází několik zásadním chrámů a buddhistických stúp. Celé údolí je kulturním dědictvím UNESCO.

Svajambhúnáth

stúpa Svajambhúnáth (Nepál, Ing. Pavel Kladivo) Svajambhúnáth je starověká náboženská stúpa nahoře na kopci v údolí Káthmándú. Říká se, že je to nejstarší stúpa v celém Nepálu. Kromě toho je známá také jako Opičí chrám z důvodu, že posvátné opice žili na severozápadní části stúpy, avšak dnes je to již rarita. Celý komplex zahrnuje kromě stúpy několik chrámů a svatyň. Na stúpě jsou namalovány Buddhovy a nad nimi i obočí.

Bhaktapur

Bhaktapúr (Nepál, Dreamstime) Bhaktapur se doslova překládá jako "místo oddaných". Je to starověké město na východě údolí Káthmándú. Historické jádro města tvoří tři náměstí. Návštěvníci mohou vidět například zdobenou branku s 55 okny, která tvorí vstup do Paláce na Palácovém náměstí. Dominantou města je pětipatrový chrám Nyatapola, který leží na dalším brahtapurském náměstí. Tento chrám je vysoký 33 metrů a je největší v celém údolí. Jednou z dalších atraktivit je tzv.Paví okno. Toto okno je zasazené ve zdi Muzea dřevořezby. Návštěvnici mohou obdivovat nádhernou řezbářskou práci, která je na okně vidět s nádherně vyyřezaným pávem uprostřed.

Mt. Everest

pohled na Everest z Gokyo Ri (Nepál, Shutterstock) Vrchol Mount Everest asi netřeba sálodlouze představovat. Je to nejvyšší hora na Zemi. Tibetský název je Chomolungma. Mount Everes leží na hranici Nepálu a Tibetu a dosahuje do výšky 8 848 m.n.m. Poprvé byl nejvyšší bod planety zdolán v roce 1953 novozélandským horolezcem Edmundem Hillarym. Co se týká porostu, tak mechy jsou možné k vidění do výšky asi 6,5 tisíc metrů, poté je už většina hory pokrytá sněhem. Kromě medvěda hnědého, ptáků a pand je dominantním obyvatelem jak a irbis. 

Pašupatináth

Pašupatináth (Nepál, Dreamstime) Na obou březích řeky Bagmátí se nachází jeden z nejposvátnějších hinduistických chrámů v Nepálu - Pašupatináth. Chrám je zasvěcen bohu Šivovi. Každoročně je chrám láká stovky poutníků a vyznavačů hinduismu. Chrám má měděnou dvoupatrovou zlatou kopoli, jsou zde 4 vchody se stříbrnými listy. Nachází se zde také dřevěné sochy. Do chrámů mohou vstoupit pouze hinduisté.

Bodnáth

U Stúpy Bódnáth, Káthmándú (Nepál, Bc. Tomáš Hrnčíř) Tibetská stupa Bodnath se nachází na okraji Kathmandu. Postavena byla před 1500 lety na obchodní trase z Tibetu do Indie a zejména po obsazení Tibetu Čínou se stala významným poutním místem tibetských buddhistů.

Indie

Indie (Indie, Shutterstock) Indie je obrovská země, rozprostírající se na poloostrově Přední Indie v Asii. Je to druhý nejlidnatější stát za Čínou, ale díky stále vzrůstajícím trendu porodnosti se odhaduje, že kolem roku 2023 by ji měla Čína přenechat prim. Leží na třech řekách Indu, Ganze a Brahmaputře. Na severu země se rozkládá pohoří Himaláj. Hlavní město se nazývá Nové Dillí. Indická velmoc má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik. Indie celosvětově obchoduje, těží i z investic amerických firem, které často figurují na indickém trhu. Indie také vlastní jaderné země. 

Durbar

Chrámy na náměstí Durbar a Swayambhunath, Kathmandu (Nepál, Dreamstime) Durbar je náměstí v hlavním městě Nepálu Káthmándú, zaplněné palácovými stavbami, chrámy, sochami, modlitebními místy v halvní. Většina staveb pochází ze 17. století, ale jsou zde stavby zhotovené v období mezí 12. - 18. stol. a jsou pod ochranou UNESCO. Řadu znich poznamenala, nebo zcela zničila zemětřesení a znečištění města.

Nové Dillí

Nové Dillí (Indie, Shutterstock) Hlavní město Indie se nazývá Nové Dillí a je to městská část města Dillí. Sídlí zde zákonodárná, výkonná i soudní moc společně s indickou vládou. Základní kámen města nechal položit anglický král a indický císař Jiří V. a oficiálně bylo hlavní město představeno v roce 1931. Do té byla hlavním městem Kalkata. Přímo v Novém Dillí žije pouze 250 tisíc obyvatel, v celé oblasti Dillí pak 11 milionů obyvatel. 

Indická brána

Indická brána, Nové Dillí (Indie, Dreamstime) Kamenný oblouk, který se nazývá Indická brána se nachází v hlavním městě Nové Dillí. Je postaven v ulici Rajpath v nové části města a je vysoký 42 metrů. Zajímavostí je, že zdi brány obsahují 85 000 jmen. Tato jména patří indickým vojákům, kteří padli za první světové války a v afghánské válce z roku 1919. S obloukem se pojí hrob neznámeho vojáka a hořící věčný oheň. Před obloukem také stojí čestná stráž indické armády.

Rajpath

Ulice Rajpath znamená v překladu Královská cesta a nachází se v Novém Dillí v Indii. Na jednom konci ulice se nachází sídlo indického prezidenta, tzv. Rashtrapati Bhavan a na druhém konci je Brána Indie, která vede k Národnímu stadionu, kde se hrají zápasy pozemního hokeje. Na třídě Rajpath se koná každoročně 26. ledna Pochod v rámci Dne republiky. Den republiky se v Indii slaví od roku 1950, kdy indická Ústava přešla v platnost.

Ambér

Dekorovaná brána, pevnost Amber, Jaipur (Indie, Dreamstime) Pevnost Ambér sloužila jako sídlo maháradžů z Rádžasthánu. Stavba byla započata v roce 1592. Na prvním nádvoří pevnosti Ambér stojí otevřená audienční hala. Pro vstup slouží bohatě zdobená brána. Nejstarší část paláce se skládá ze 12 samostatných bloků, které byly určeny pro 12 žen. Letní rezidence obsahuje speciální chladící systém a kopule sloužily jako nádrže na vodu.

Jantar Mantar

Jantar Mantar, Jaipur (Indie, Shutterstock) Jantar Mantar je observatoř s kamennými sochami, která se nachází v Džajpúru. Sochy vrhají stíny a podle nich se počítal čas v dřívější dobách. Observatoř je komplex 19 architektonických astronomických nástrojů postavených na příkaz mahárádži Džaj Sinha. Stavby byly dokončeny v roce 1738. Součástí observatoře jsou i největší kamenné sluneční hodiny na světě. Komplex je na seznamu UNESCO.

Tygří pevnost

Nádherný výhled nabízí masivní Tygří pevnost, která se tyčí nad indickým městem- Džajúr. Původně se pevnost nazvýala Sudarshangarh. Tygří pevnost nechal spolu s celý městem postavit v roce 1734 mahárádža Jas Singh II. Pevnost nikdy nebyla vystavena žádným najezdům a útokům. 

Pagoda míru

Pagoda míru je buddhistická stúpa, která má za cíl sjednotit všechny lidi bez rozdílu rasy a víry a pomoci jim najít světový mír. První pagody míru byly vystavěny jako symbol míru v japonských městech Hirošima a Nagasaki. Do roku 2000 byly pagody Míru vystavěny po celém světě.

Déví

Vodopád Déví (Nepál, Dreamstime) Vodapády Déví, kterým se říká také Deviny či Davidovi, se nacházejí zhruba 2 kilometry jihozápadně od letiště v Pokháře. Legenda vypráví, že pramen Pardi Khola smetl švýcarského cestovatele jménem David pod vodopády do podzemí a ten se údajně utopil. Když je proud řeky Pardi Khola v plném přílivu po monzunových deštích, zvuk vody tekoucí z vodopádu je ohlušující.

Bagmátí

Bagmátí je řekou v Nepálu, která protéká údolím Káthmándú. Odděluje města Káthmándú a Patan. Je považovaná za posvátnou řeku jak hinduisty, tak buddhisty. Na březích řeky je několik hinduistických chrámů. Řeka je také spojená s kremacemi, které se zde provádějí, kdy podle tradice musí být mrtvé tělo před samotnou kremací ponořeno třikrát do řeky.

Himálaj

Karavana oslíků v  Himalájích, Ladakh, India (Indie, Dreamstime) Pohoří Himálaj se rozkládá na asijském kontinentě. Himálaj odděluje Indoganžskou nížinu a Tibetskou náhorní plošinu. Pohoří vzniklo díky subdukci indické desky pod euroasijskou. V tomto proslulém asijském pohoří se nachází 9 z 10 nejvyšších hor na planetě v čele s nejvyšším bodem Mount Everestem. Název Himálaj lze přeložit jako Domov sněhu. 

NP Keoladeo

NP Keoladeo, Bharatpur (Indie, Dreamstime) Národní park Keoladeo se nachází na severu Indie. Před vyhlášením národního parku byla oblast známá jako ptáčí rezervace Bharatpur. Dodnes zde žije tisíce ptáků, především během zimy. Kromě ptáků zde žijí také další druhy živočichů, například několik druhů jelenů, prase divoké, dikobraz, promyky, kočky atd. Park byl vyhlášen indickou památkou UNESCO.

Dhaulágirí

Předhůří Dhaulagiri, Ghorepani (Nepál, Bc. Tomáš Hrnčíř) Horský masiv Dhaulágirí leží na severu Nepálu a patří také mezi "osmitisícovky". Rozprostírá se mezi řekou Kaligandaki a na západ až k řece Bheri. Název hory pochází ze sanskrtu a znamená "oslnivá bílá hora". Vrchol dosahuje 8167 m.n.m. Dhaulágirí sousedí na východ s Annapurnou.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative