Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. den letecký přesun do Salvadoru
2. den archeologická lokalita Joya de Cerén přezdívaná „americké Pompeje" (unikátní možnost spatřit venkovská mayská obydlí pohřbená před 1400 lety), ruiny mayského města San Andrés (Jižní náměstí, Akropole, pyramida „Zvon"), národní park Los Volcanes, procházka mlžným lesem po úbočích kráteru Cerro Verde (2030 m), pozorování vzácných ptáků a kolibříků, výhledy na sopky Santa Ana (2381 m), Itzalco (1950 m) a na jezero Coatepeque
3. den „květinová cesta" Ruta de las Flores, výlet do kávové oblasti a malebných koloniálních vesnic Nahuizalco (muzeum indiánů Pipili, pitoreskní tržnice) a Ataco (pestře malované fasády místních obydlí, kávové plantáže)
4. den půvabné město Suchitoto na břehu jezera Lago de Suchitlán (centrální náměstí, kostel Santa Lucía, první Salvadorské divadlo Teatro Alejandro Cotto), výlet člunem po jezeře k Ptačímu ostrovu, návrat do hlavního města San Salvador (katedrála, Národní palác, Národní knihovna, kostel El Rosario)
5. den odjezd do přístavu La Union, stylové překročení hranic ze Salvadoru plavbou přes Fonsecký záliv do malé rybářské vesnice Potosí v Nikaragui (cestou hejna kormoránů a pelikánů, krátká zastávka na jednom z ostrůvků), průjezd přes dobytkářský venkov kolem nejvyšší sopky Nikaraguy San Cristóbal (1745 m) do bývalé koloniální metropole León
6. den León (katedrála Nanebevzetí blahoslavené Panny Marie , kostel La Recolección, kostel svatého Jana Křtitele, tržiště), výlet na úpatí sopky Momotombo (1297 m) k ruinám původního osídlení León Viejo
7. den krátká zastávka v metropoli Managua (vrcholek Loma de Tiscapa s panoramatickým výhledem na celé město, Sandinovo muzeum), výlet do národního parku Masaya na stále aktivní sopku (832 m, výhledy do nitra doutnajícího kráteru, procházka lávovou jeskyní), návštěva tržiště tradičních výrobků a krámků s hamakami v regionu Pueblos Blancos, vyhlídka Catarina na lagunu Apoyo
8. - 9. den koloniální perla Granada, prohlídka historického centra (nejstarší kostel ve Střední Americe San Francisco - nyní klášter a muzeum, kostel Iglesia de la Merced, opevnění La Polvora, pitoreskní hřbitov, poklidná promenáda plná kaváren a restaurací), výlet člunem po jezeře Nicaragua mezi stovkami ostrůvků Las Isletas, koupání v křišťálově čisté vodě v kráteru vyhaslé sopky Laguna de Apoyo
10. - 11. den plavba trajektem po největším jezeře Střední Ameriky Nicaragua na ostrov Ometepe, prohlídka hlavního města Altagracia, procházka pralesem, možnost výstupu na činnou sopku Concepción (1610 m), nebo vyhaslou Maderas (1394 m), nebo výlet k vodopádu San Ramón a k záhadným petroglyfům, možnost jízdy na koni, koupání v minerálních vodách Ojo de Agua, přírodní rezervace Charco Verde s mariposáriem
12. - 14. den plavba lodí do San Jorge a odjezd přes Rivas na pacifické pobřeží do San Juan del Sur, koupání a odpočinek na četných plážích v okolí vesnice, možnost plavby lodí při západu slunce a při troše štěstí i noční pozorování mořských želv při kladení vajec
15. - 16. den odjezd do Managuy, návrat do ČR
Cena zahrnuje: letenku do San Salvadoru a zpět z Managuy včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce. Ubytování: 10x hotel, 4x turistický hotel (vše dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím). Doprava: pronajatý minibus, loď, trajekt, taxi. Stravování: na většině ubytování snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: odletovou taxu z Managuy cca 35 USD, vstupní poplatek do Nikaraguy cca 12 USD, vstupné cca 80 USD, fakultativní výstup na sopku Concepción nebo Maderas cca 40 USD.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.
Pohodový zájezd s malými cíli.
Výborná znalost španělštiny, dobré komunikační schopnosti, pohodová a přátelská povaha.
Cestománie - ČT1, 2003
Archeologické náleziště Joya de Cerén v Salvadoru, 2013
Článek o turisticky neobjevené Nikaraguy, 2013
Článek o nádherné a doposavad neprobádané Nikaraguy, 2016
Aktuální boj proti kriminalitě v Salvadoru, 2016
Popis zkušenosti s cestováním po Salvadoru, 2008
Ostrov Ometepe - perla na jezeře Nicaragua - novinky.cz, 2013
Zajímavosti v Salvadoru – zajímavá místa a památky k vidění - travelmag.cz, 2017
San Juan del Sur je město ležící na jihozápadním cípu Nikaraguy. Jedná se o přístav, v jehož okolí se nachází krásné pláže. Proto je toto městečko oblíbenou baštou surfařů a turistů. Nad městem se tyčí 134 metrů vysoká socha Krista. V roce 1992 bylo městečko postiženo vlnou tsunami, která zničila asi 60% domovů a budov.
Jezero Nikaragua je sladkovodní jezero, které se rozprostírá na jihozápadě Nikaraguy. Maximální hloubka byla naměřena v 26 metrech a jezero zabírá plochu přibližně 42 tisíc kilometrů čtverečných. Jedná se o největší jezero ve Střední Americe. I přesto, že se jedná o sladkovodní jezero, uvnitř žijí žraloci, pilouni nebo tarponi. Nikaragua zasahuje do oblasti nedaleko hranic s Kostarikou.
Ostrov Ometepe leží na jezeře Nikaragua a překlad ostrova znamená "dvě hory". Pravděpodobně ostrov dostal toto jméno na základě toho, že ho tvoří dvě sopky, Concepción a Maderas. Ometepe má tvár přesýpacích hodin nebo arašídu. Celý ostrov je dlouhý 31 km a 10 km široký. První doložení obyvatelé ostrova byli mexičtí indiáni. Dochovaly se zde kameny a petroglyfy z této doby, jež lákají turisty.
Concepción je aktivní vulkán, který se nachází na ostrově Ometepe na jezeře Nikaragua spolu s vyhaslou sopkou Maderas. Vrchol sopky dosahuje výšky 1610 m.n.m. Poslední erupce byla zaznamenána v roce 2010. Concepción vypouští plyny, které jsou zřetelné pouze na vrcholu kráteru sopky.
V roce 1524 bylo založeno na severním břehu jezera Nikaragua město Granada, které dostalo jméno po jeho slavnějším španělském předchůdci. Granada bylo oficiální město pod Aragonským královstvím. Ve městě žije okolo 120 tisíc lidí. Díky španělskému vlivu se zde nachází koloniální budovy, které vábí do města turisty. Nachází se zde například nejstarší kostel ve Střední Americe San Francisco, náměstí Nezávislosti nebo Episkopální palác.
Hlavní město Nikaraguy se nazývá Managua. Leží na jihozápadě země na jižním pobřeží stejnojmenného jezera. Managua se postupně rozšířila z rybářské vesničky a stala se v roce 1819 městem, v roce 1852 byla vyhlášena hlavním městem. Růst města byl zastaven v 70. a 80. letech díky masivnímu zemětřesení a občanské válce. V Manaze stojí za to navštívit náměstí Revoluce, Katedrálu svatého Jakuba, budovu Národního paláce kultury či přírodní rezervaci Laguna Tiscapa.
Léon Viejo jsou ruiny původní lokace města Léon, které dnes mimochodem leží 35 kilometrů západně od tohoto historického naleziště. Město bylo založeno roku 1524 španělským dobyvaytelem Córdobou na západním břehu jezera Managua na úpatí sopky Momotombo. Díky sopečné aktivitě zde došlo k různým zemětřesením a proto na začátku 17. století došli osadníci k rozhodnutí, že město přesunou. Díky tropické bouři a hurikánu se dodnes nedochovaly ani původní kláštery a zbyly pouze trosky města. Léon Viejo bylo zapsáno na seznam UNESCO památek.
Léon je významné město ležící na západě Nikaraguy. Město bylo přesunuto španělskými osadníky 35 kilometrů západně od svého původního místa (kde se dnes nachází ruiny León Viejo) kvůli seismické aktivitě sopky Momotombo. Dnes ve městě žije přes 200 tisíc lidí a je to druhé největší město v zemi. Léon je velmi bohatý na památky a historické budovy. Navštívit zde můžete například katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, která je pod záštitou UNESCO, dále pak několik kostelů, španělské koloniální domy nebo právě nedaleké ruiny bývalého města Léon Viejo.
San Salvador je hlavní město středoamerického státu Salvador. Město leží v centrální části země v údolí sopky Boquerón. Ve městě žije asi více než 260 tisíc lidí. Ve městě se nachází všechny důležité vládní orgány včetně prezidenta. Město bylo založeno španělskými dobyvateli v roce 1525. Většinu koloniálních památek zničily přírodní katastrofy a proto dnešní budovy a památky pocházejí z 20. století. Navštívit tak můžete Národní palác či Národní knihovnu nebo kostel El Rosario.
Archeologické naleziště Joya de Cerén, neboli "Pompeje Ameriky" leží v centrálním Salvadoru. Toto naleziště zahrnuje předkolumbijskou mayskou vesnici, které se zachovala dodnes pod nánosmi popela. Toto místo bylo zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Joya de Cerén bylo osídleno již od roku 1200 př.n.l., avšak dvakrát lehlo popelem díky sopečné aktivitě. Naleziště bylo objeveno v 70. - 80. letech 20. století.
Dalším archeologickým nalezištěm v Salvadoru je San Andrés. Město leží ve středu země a jedná se o předkolumbijské sídlo, které začalo být obydlováno okolo roku 900 př.n.l. Díky výbuchům sopky, však bylo město opuštěno a opět osídleno okolo 5. století. San Andrés bylo mezi 6. - 9. století hlavním sídlem Máyů. Politicko-obřadní centrum bylo rozděleno na jižní a severní středisko. Z jižního sídla se vládlo a byla zde postavena akropole. Na konci akropole se nachází 4 pyramidy.
Los Volcanes je salvadorský národní park rozkládající se na západě země, uvnitř kterého se nacházejí sopky Santa Anna, Itzalco a Cerro Verdo. Tento park leží vedle národního parku El Imposible a stal se důležitým koridorem a mostem pro zvířata, která se mohou přemisťovat volně z jednoho parku do druhého. V parku je rozlehlá biodiverzita, našli byst zde poušť, mlžný les, kávové plantáže, klasické lesy. Rostou zde cypříše, které dosahují výšky až 40 metrů, dále pak orchideje, kaktusy či kapradiny.
Před 1.5 miliardy let se k životu probodila sopka Cerro Verde. Ta leží uvnitř národního parku Los Volcanes na západě Salvadoru. Naposledy tato sopka vybouchla asi před 25 tisíci lety. Cerro Verde dosahuje nadmořské výšky 2030 metrů a jeho kráter je pokryt mlžným lesem. Na úbočí krátéru je možné pozorovat kolibříky a další svě sesterské sopky Santu Anu a Itzalco.
Ruta de las Flores nebo také "květinová cesta" jedná se o oblast zahrnující veničky, ve kterých se nachází zbytky koloniální architktury a vliv původních obyvatel. Turisté zde mohou okusit místní jídlo, navštívit zdejší trhy, či prozkoumát místní plantáže a zjistit, proč je salvadorská káva proslulá po celém světě. Je také možné v přilehlých Kordilerách vystoupat na vrcholy sopek, kde v okolí se nachází vodopády a různě zbarvené květiny.
Na břehu jezera Lago de Suchitlán leží půvabné město Suchitoto, které je známé především svými dlážděnými ulicemi a kostelem Santa Lucía. Město se nachází na severu Salvadoru v nadmořské výšce 1086 m.n.m. a žije v něm okolo 25 tisíců lidí. Ve městě se nachází několik kulturních center a muzeí. Na jezeře je největší atrakcí Ptačí ostrov, ke kterému se dá dojet člunem a pozorovat nejrůznější druhy ptáků.
Salvadorský přístav La Union leží na jihovýchodě země a byl založen v roce 1865. Z tohoto města se po zemi dá jet do nedalekého Hondurasu nebo lodí přejet do Nikaraguy přes Fonsecký záliv. Přístav byl renovován a nový přístav byl dokončen v roce 2012. V La Union žije přibližně 35 tisíc lidí.
Nejvyšší sopkou Nikaraguy je San Cristóbal. Tento vulkán dosahuje výšky 1745 m.n.m. a nachází se v pohoří Kordillér. San Cristóbal se týčí na severozápadě země, poblíž hranic s Hondurasem. Je součástí komplexu 5 vulkánů, z nichž je zrovna tím nejmladším. Na této činné sopce velmi často probíhají erupce.
Národní park Masaya leží na jihozápadě Nikaraguy a rozkládá se na ploše 54 kilometrů čtverečných. Uvnitř parku se nachází dvě sopky, jednou z nich je právě vulkán Masaya, po kterém je park pojmenován. Kaldera Masaya dosahuje výšky pouhých 635 m.n.m. a leží asi 20 kilometrů jižně od hlavního města Managua. Návštěvníci mají ze sopky výhled do nitra doutnajícího krátéru a mohou se projít lávovou jeskyní.
Přírodní rezervace Laguna de Apoyo se nachází na jihozápadě Nikaraguy, kousek od jezera Nikaragua. Defacto se jedná o okolí kráterního jezera Apoyo stejnojmenné vyhaslé sopky. Maximální hloubka jezera je asi 175 metrů. Rezervace leží v tropickém střídavě vlhkém lese, kde je okolo 500 druhů rostlin a vlhkých stromů jako mahagon, mombín nebo pachira. Ze zvířat zde žijí veverky, opice, jaguarandi, leguáni, několik desítek druhů ptáků atd. Kromě toho turisty láká křišťálově čirá voda jezera a také pláže, kde je možné dělat nejrůznější vodní sporty.
Na jižní straně vulkánu Maderas na jezeře Nikaragua se na řece Caldera nachází vodopády San Ramon. Vodopády dosahují výšky 50 metrů. Nejkrásnější jsou vodopády během období dešťů, protože v letních měsících San Ramon nemá skoro žádnou vodu a dolů stéká pouze malý pramen vody. Dole se pak nachází malé jezírko vody, která stekla z vodopádu.