Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. den letecký přesun do Managuy
2. den koloniální město León (katedrála Nanebevzetí Panny Marie ), zbytky původního města Léon Viejo na úpatí sopky Momotombo, krátká zastávka v hlavním městě Managua
3. den nejstarší koloniální město Nikaraguy Granada, prohlídka historického centra (nejstarší kostel ve Střední Americe San Francisco - nyní klášter a muzeum, poklidná promenáda plná kaváren a restaurací)
4. den výlet ke kráteru stále aktivní sopky Masaya, návštěva tržiště a krámků s hamakami, možnost koupání v tyrkysových vodách laguny Apoyo
5. - 6. den plavba trajektem po největším jezeře Střední Ameriky Nicaragua a ubytování na sopečném ostrově Ometepe (možnost jízdy na koních, výstupu na vyhaslou sopku Maderas (1394 m), aktivní Concepción (1610 m), nebo výletu k záhadným petroglyfům z předkolumbovské doby)
7. - 8. den návrat na pevninu a odpočinek na panenských plážích v okolí vesnice San Juan del Sur, překročení hranice do Kostariky
9. den průjezd regionem Guanacaste s unikátní kombinací několika biotopů od pobřežních bažin a mangrovů, přes savanu až po tropický deštný les na svazích aktivní sopky Rincón de la Vieja ve stejnojmenném národním parku (procházka krajinou fumarolů, bahenních sopek a sirných pramenů), cesta do biosférické oblasti mlžných lesů Monteverde (možnost návštěvy motýlího domu či serpentária)
10. den lehká túra v soukromé rezervaci Santa Helena s pozorováním lišejníků, bromélií, epifytů a mnoha vzácných ptáků, možnost procházky v korunách stromů na závěsných lávkách nebo adrenalinové jízdy na lanech - "canopy"
11. den přejezd do centrálních údolí Kostariky až do metropole San José (náměstí Demokracie, Národní divadlo, tržnice, muzeum zlata)
12. den výlet na nejvyšší sopku Kostariky Irazú (3432 m) s kráterovým jezerem a výhledy na Pacifik a Karibik, nejstarší archeologická lokalita Guayabo s pozůstatky prehispánské kultury, návštěva koloniálního městečka Orosí a baziliky v Cartagu
13. den nejznámější národní park Kostariky Manuel Antonio (lenochodi, malpy kapucínské, leguáni, nosálové, bazilišci, tukani), možnost koupání v panenské zátoce, jízdy na kajaku a šnorchlování v Tichém oceánu
14. den národní park Marino Ballena (nekonečné pláže ve tvaru velrybí ploutve, možnost výletu člunem na korálový útes, šnorchlování se želvami)
15. den odjezd na hranice s Panamou a dále do horského Boquete s příjemným mírným klimatem a tradicí pěstování výborné kávy
16. - 17. den dvoudenní aktivity v okolí Boquete, treking pralesem po stezce Quetzal, nebo možnost výstupu na nejvyšší horu Panamy Volcán Barú (3475 m), dále možnost koupání v termálních jezírcích La Caldera, raftingu, vyjížďky na koních, nebo návštěvy kávových plantáží
18. den celodenní přesun napříč Panamou do hlavního města Panama city (večerní promenáda s úchatným výhledem na třpytivé mrakodrapy moderního města)
19. den výlet do Portobela, kde přistál Kolumbus (stará opevnění San Lorenzo , San Jeronímo a Santigo, královská celnice), přístav Colón, zdymadla Gatun u Karibiku, fakultativně jízda vlakem po historické železnici podél Panamského průplavu zpět do Panama City
20. - 21. den Panamský průplav a zdymadla Miraflores při ústí do Tichého oceánu, prohlídka hlavního města Panama City (koloniální čtvrť Casco Viejo s prezidentským palácem, muzei a kostely, ruiny historického Panama Viejo ), návrat do ČR.
Cena zahrnuje: letenku do Managuy a zpět z Panama City včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce. Ubytování: 19x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím). Doprava: autobus, mikrobus, taxi, loď. Stravování: individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupní a výstupní poplatky na hranicích - celkem cca 20 USD, vstupné cca 140 USD.
Poznámka: Od 21. ledna 2016 platí změněné podmínky pro cestování do USA v rámci bezvízového styku ESTA. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1. březnu 2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nebo na Kubu nemůže k cestě do/přes USA využít ESTA (Visa Waiver Program), ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum. Více informací naleznete zde.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.
Zájezd byl skvělý, nebylo tam tolik památek jako jindy, ale viděli jsme jich několik, které jsou v Unesco. Zájezd byl spíš o přírodě a zážitcích, plavba malou lodí po Pacifiku, plavání v kráteru sopky nebo v kaňonu, výlet na sopku, pohled do žhavého jádra sopky, jízda vlakem podél Panamského prúplavu a pozorování lodí v průplavu, procházka mlžným pralesem, jízda na koni, canopy, pobyt u jezera, setkání s mnoha zvířaty, Stojí za to zájezd absolvovat, nejvíce se mně líbila Nikaragui.
Bára byla milá, přátelská, znalá jazyka i všech míst, která jsme navštívili, dovedla nám dobře poradit. Pečlivě se o nás starala.
Byl to zážitkový zájezd s výběrem množství aktivit, základní program byl splněn, trochu se prodraží vybranými aktivitami, např. v ceně by měla být doprava po ostrově Ometepe. Ubytování hezké, vynikající doprava zpět.
Největším kladem bylo to, že průvodkyně dodržela program až do posledního dne. Klienti byli zcestovalí, ukáznění, dochvilní, nikomu se nic nestalo, neztratilo, takže žádný problém. Bára by měla mít ale lepší klientský přístup.
Krásný zážitkový program. Každý najde to svoje. Úžasná příroda a přátelští lidé, hlavně v Nikaraguy.
Bára je empatická, snaží se vyhovět, demokratická. Bezvadně zvládla situaci ve skupině, která částečně znervózněla díky zprávám z Česka.
zájezd byl skvělý včetně průvodkyně, ubytování na úrovni a program mi vyhovoval i proto, že měl dost alternativ v případě, že jsem nemohl nebo nechtěl absolvovat program hlavní.
Bára Sedláčková byla skvělá a často zařídila téměř nemožné! Skupina byla vynikající, bohužel vždy se najde někdo,kdo dokáže otrávit.
vynechání návštěvy Panama Viejo,zdymadla Gatum a přístavu Colon ,proč dáváte možnost výstupu na Volcán Baru když to průvodce rozmlouvá a nedoporučuje velké prostoje kolem jidla
znalosti výborné,ale moc tolerantní na nedochvilnost
zájezd zahrnoval to nejlepší k vidění, ubytování v Panamě v Kaskádách nedůstojné, střídání pokojů s vlastní sprchou mohlo být klientům alespoň sděleno předem, nekrásnější a nejvíce zajímavostí bylo v Nikarague, moc zajímavý pohled do noční sopky Masaya byl prý premiérou, ráda bych doporučila zařadit do zájezdu. problém je asi v používání veřejné dopravy při přesunech, kdy je velká ztráta času.
Eva byla moc příjemná a skvělá, snažila se vždy najít nejlepší řešení a zvolit tak dobrý průběh zájezdu a navodit výbornou atmosféru.
Zájezd splnil má očekávání - ostatní země této oblasti jsem již navštívil
Přátelská, aktivní, obětavá, jazykově výborně vybavená
Zájezd hodnotím dobře,ale měla být menší skupinka a ubytování v hostelu Kaskáda v Panamě bylo nevyhovující.Sociální společné zařízení katastrofa.
Eva je vynikající člověk a výborná průvodkyně,úplně mne očarovala a zůstane stále v mých vzpomínkách.
Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.
Cestománie Panama, ČT1, 2003
Článek ke znovuotevření Panamského průplavu, 2016
Cestománie - ČT1, 2003
Kostarika se stala nejšťastnější zemí na světě již potřetí. Hodnocené je především z hlediska délky života a pozitivního vlivu na naší planetu, 2016
Článek o národních parcích Tortuguero a Manuel Antonio, 2013
Hlavní město Kostariky se nazývá San José. Většina populace se nachází v centrální části státu, kde leží i San José. Ve městě žije přibližně 350 tisíc obyvatel. Město bylo založeno v roce 1738 a je centrem kulturního vyžití. San José je jedno z nejbezpečnějších měst Latinské Ameriky a leží v nadmořské výšce 1170 metrů. Ve městě jsou rozmanité parky, zajímavá muzea a divadla a dokonce ZOO Simona Bolívara.
Puntaneras je kostarická provincie na západě země, která pokrývá velkou část pobřeží Tichého oceánu. Zasahuje i na poloostrov Nicoya. Hlavním městem je stejnojmenné město a přístav Puntarenas a dalším důležitým přístavem pro obchod v Tichém oceánu je Port of Caldera.
Hlavní a největší město Panamy se jmenuje totožně a leží uprostřed země. Panama City se nachází u panamského vstupu do Panamského průplavu a je obklopeno tropickým deštným lesem. Město bylo založeno Španěly v roce 1519. Ve měste se nachází několik atrakcí, které turisté mohou navštívit, jako například pobřežní promenádu u Tichého oceánu, katedrála na náměstí, prezidentský dům v koloniální čtvrti Casco Viejo, nebo ruiny historického města Panama Viejo, které je zapsané na seznamu UNESCO.
Zdymadlo Miraflores je součástí Panamského průplavu. Plavidla jsou ve dvou fázích snížena, aby se přepravila z nebo do panamského přístavu Balboa v Tichém oceánu. Lodě proplouvají pod "Mostem Amerik", který spojuje Severní a Jižní Ameriku. Celý proces pohybu zdymadel v Panamském průplavu mohou pozorovat sami turisté.
Přístav Portobelo leží na severu Panamy. Toto město bylo založeno Španěly v roce 1597 během španělské kolonizace. Dříve bylo město využíváno pro vývoz stříbra, avšak dnes je toto město poměrně opuštěné, žije zde pár tisíc obyvatel. Ruiny španělské koloniální pevnosti byly společně s pevností San Lorenzo zapsány na UNESCO seznam.
Nejvyšší horou Panamy je aktivní vulkán Barú, který leží na západě země, poblíž hranic s Kostarikou. Sopka dosahuje výšky 3475 m.n.m. a pokud je dobré počasí a není mlha, je možné pozorovat z vrcholu Barú jak Karibské moře, tak Tichý oceán. Vulkán je součástí stejnojmenného národního parku, kde žijí například guan černý, orel černobílý, strnadec vulkánový či lesňáček střízlikovitý.
Nejvyšší aktivní sopkou v Kostarice je Irazú. Tento vulkán leží nedaleko hlavního města San José a jeho vrchol se tyčí ve výšce 3432 m.n.m. Z něho je možné pozorovat na jedné straně Atlantický a na druhé straně Tichý oceán. Irazú má několik kráterů, mezi něž patří i smaragdově zelené jezírko Diego de la Haya, které má měnící se hloubku. Sopka je součástí národního parku Irazú.
Národní park Manuel Antonio leží na tichooceánském pobřeží Kostariky. Tento park je nejmenší v celé Kostarice. Manuel Antonio byl vyhlášen v roce 1972 a přestože je to malý park, je známý díky svým nádherným plážím a turistickým cestám. Park má jednu z nejpůvabnějších krajin a má několik zátok s mnoha písečnými plážemi a zeleň uprostřed hor a lesů na dosah plážím. Celý park se nachází v tropickém deštném lese. V parku jsou i krásné korálové útesy.
San Juan del Sur je město ležící na jihozápadním cípu Nikaraguy. Jedná se o přístav, v jehož okolí se nachází krásné pláže. Proto je toto městečko oblíbenou baštou surfařů a turistů. Nad městem se tyčí 134 metrů vysoká socha Krista. V roce 1992 bylo městečko postiženo vlnou tsunami, která zničila asi 60% domovů a budov.
Jezero Nikaragua je sladkovodní jezero, které se rozprostírá na jihozápadě Nikaraguy. Maximální hloubka byla naměřena v 26 metrech a jezero zabírá plochu přibližně 42 tisíc kilometrů čtverečných. Jedná se o největší jezero ve Střední Americe. I přesto, že se jedná o sladkovodní jezero, uvnitř žijí žraloci, pilouni nebo tarponi. Nikaragua zasahuje do oblasti nedaleko hranic s Kostarikou.
Ostrov Ometepe leží na jezeře Nikaragua a překlad ostrova znamená "dvě hory". Pravděpodobně ostrov dostal toto jméno na základě toho, že ho tvoří dvě sopky, Concepción a Maderas. Ometepe má tvár přesýpacích hodin nebo arašídu. Celý ostrov je dlouhý 31 km a 10 km široký. První doložení obyvatelé ostrova byli mexičtí indiáni. Dochovaly se zde kameny a petroglyfy z této doby, jež lákají turisty.
Concepción je aktivní vulkán, který se nachází na ostrově Ometepe na jezeře Nikaragua spolu s vyhaslou sopkou Maderas. Vrchol sopky dosahuje výšky 1610 m.n.m. Poslední erupce byla zaznamenána v roce 2010. Concepción vypouští plyny, které jsou zřetelné pouze na vrcholu kráteru sopky.
V roce 1524 bylo založeno na severním břehu jezera Nikaragua město Granada, které dostalo jméno po jeho slavnějším španělském předchůdci. Granada bylo oficiální město pod Aragonským královstvím. Ve městě žije okolo 120 tisíc lidí. Díky španělskému vlivu se zde nachází koloniální budovy, které vábí do města turisty. Nachází se zde například nejstarší kostel ve Střední Americe San Francisco, náměstí Nezávislosti nebo Episkopální palác.
Hlavní město Nikaraguy se nazývá Managua. Leží na jihozápadě země na jižním pobřeží stejnojmenného jezera. Managua se postupně rozšířila z rybářské vesničky a stala se v roce 1819 městem, v roce 1852 byla vyhlášena hlavním městem. Růst města byl zastaven v 70. a 80. letech díky masivnímu zemětřesení a občanské válce. V Manaze stojí za to navštívit náměstí Revoluce, Katedrálu svatého Jakuba, budovu Národního paláce kultury či přírodní rezervaci Laguna Tiscapa.
Léon Viejo jsou ruiny původní lokace města Léon, které dnes mimochodem leží 35 kilometrů západně od tohoto historického naleziště. Město bylo založeno roku 1524 španělským dobyvaytelem Córdobou na západním břehu jezera Managua na úpatí sopky Momotombo. Díky sopečné aktivitě zde došlo k různým zemětřesením a proto na začátku 17. století došli osadníci k rozhodnutí, že město přesunou. Díky tropické bouři a hurikánu se dodnes nedochovaly ani původní kláštery a zbyly pouze trosky města. Léon Viejo bylo zapsáno na seznam UNESCO památek.
Léon je významné město ležící na západě Nikaraguy. Město bylo přesunuto španělskými osadníky 35 kilometrů západně od svého původního místa (kde se dnes nachází ruiny León Viejo) kvůli seismické aktivitě sopky Momotombo. Dnes ve městě žije přes 200 tisíc lidí a je to druhé největší město v zemi. Léon je velmi bohatý na památky a historické budovy. Navštívit zde můžete například katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, která je pod záštitou UNESCO, dále pak několik kostelů, španělské koloniální domy nebo právě nedaleké ruiny bývalého města Léon Viejo.
Město Colón je panamský přístav u Karibského moře, který leží poblíž Atlantského oceánu při vstupu do Panamského průplavu. V těsné blízkosti se nachází zdymadla Gatun, která pomáhají při přepravě lodí v Panamském průplavu. Celková délka zdymadel je asi 3 kilometry. Na straně Tichého oceánu se pak nachází zdymadla Miraflores.
Biosférická rezervace Monteverde leží v oblasti Puntaneras na severu Kostariky. Jedná se o oblast mlžných lesů, kde se můžete projít po korunách stromů na zavěšených lávkách. Rezervace byla vyhlášena v roce 1973 a uvnitř lze pozorovat především kolibříky a motýly, ale i kvesaly chocholaté, veverky, králíky, primáty apod. V rezervaci můžete zažít i adrenalinovou jízdu na lanech.
Kostarické město Orosí leží uprostřed země, asi 35 kilometrů jihovýhodně od hlavního města San José. Město se nachází uprostřed hlubokého údolí řeky Revantazón, která městem protéká. Orosí leží v oblasti, kde se především pěstuje káva. Dominantou tohoto koloniálního městečka je kostel San José.
Na úpatí vulkánu Irazú se v nadmořské výšce 1435 m.n.n. rozkládá koloniální městečko Cartago. Město leží asi 25 kilometrů jihovýchodně od kostarického hlavního města San José. Město bylo založeno Španěly v roce 1563 a plnilo funkci hlavního města Kostariky od roku 1574 dlouhých 250 let až do roku 1824. Ve městě můžete navštívit například Baziliku Los Angeles, ruiny Kostela svatého Jakuba apoštola nebo místní trh.
Malebné horské městečko Boquete leží na řece Caldera na západě Panamy, asi 60 kilometrů od hranic s Kostarikou. Městečko leží v nadmořské výšce okolo 1200 m.n.m. nedaleko nejvyšší hory Panamy Volcán Báru. Boquete bylo založeno až v roce 1911. Tato oblast je proslulá kávovými a citrusovými plantážemi. Ve městě je možné pozorovat sušení kávových zrn a říká se, že se zde pěstuje jedná z nejlepších kávových odrůd na světě. Kromě klasické turistiky je zde populární i rafting na řece Caldeře.
Národní park Masaya leží na jihozápadě Nikaraguy a rozkládá se na ploše 54 kilometrů čtverečných. Uvnitř parku se nachází dvě sopky, jednou z nich je právě vulkán Masaya, po kterém je park pojmenován. Kaldera Masaya dosahuje výšky pouhých 635 m.n.m. a leží asi 20 kilometrů jižně od hlavního města Managua. Návštěvníci mají ze sopky výhled do nitra doutnajícího krátéru a mohou se projít lávovou jeskyní.
Přírodní rezervace Laguna de Apoyo se nachází na jihozápadě Nikaraguy, kousek od jezera Nikaragua. Defacto se jedná o okolí kráterního jezera Apoyo stejnojmenné vyhaslé sopky. Maximální hloubka jezera je asi 175 metrů. Rezervace leží v tropickém střídavě vlhkém lese, kde je okolo 500 druhů rostlin a vlhkých stromů jako mahagon, mombín nebo pachira. Ze zvířat zde žijí veverky, opice, jaguarandi, leguáni, několik desítek druhů ptáků atd. Kromě toho turisty láká křišťálově čirá voda jezera a také pláže, kde je možné dělat nejrůznější vodní sporty.
Jeden z nejmladších národních parků Kostariky je součástí většího celku ochrany přírody jižní Kostariky a poloostrova Osa. Každoročně od prosince zde v teplých vodách keporkaci přivádí svá mláďata na svět a v červenci odplouvají zpět do chladných vod západního pobřeží USA.