Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. - 2. den letecký přesun do Edinburghu či Glasgow, vyhlídka na hlavní město Skotska Edinburgh z pahorku Artur‘s Seat, procházka po Royal Mile, návštěva Skotského národního muzea se souborem šachových figurek z 12. století nalezených na ostrově Lewis, přelet do Stornoway (podvečerní procházka jediným městem na Vnějších Hebridách, pomník Sira Johna Mathersona, večer posezení v hospůdce Mc Neil‘s a připomenutí děje Lewiské trilogie)
3. den výlet na západ a sever ostrova Lewis - nejstarší kamenný kruh v Británii Callanish Standing Stones nazývaný Stonehenge severu a pěšky okolím k dalším monumentům, zastávky u obytné věže z počátku letopočtu Dun Carloway Broch a u nejvyššího stojícího kamene ve Skotsku Clach an Trushal (6 m), procházka k rekonstruovanému mlýnu Shawbost Norse Mill and Kiln, prohlídka tradičních domů v osadách Gearannan a Arnol, vesnička Port of Ness s majákem a přístavem (po generace základna pro „Guga Hunts“, každoroční lovecké výpravy na 45 mil vzdálené skalisko v moři Sula Sgeir s velkou kolonií terejů)
4. den výlet na ostrov Harris - přes jižní část ostrova Lewis po silnici na ostrov Harris, zastávka na „hranici“ ostrovů Harris a Lewis, cesta pod nejvyšší horou ostrovů Clisham (799 m) do horského údolí severního Harrisu, pěšky k pozorovatelně orlů zlatých, přístav Tarbert (tradiční výroba tkaného Harris Tweed), procházka po nádherné pláži Luskentyre, cesta podél dalších zlatožlutých pláží jižního Harrisu (Selebost, Scarista) se zastávkou a procházkou k vyhlídce Macleod´s Stone, prohlídka jediného zachovalého středověkého kostela na ostrovech v Rodel
5. den výlet na ostrov Great Bernera a jihozápad ostrova Lewis - zastávka u mostu na ostrov Great Bernera s vyhlídkou na mořskou úžinu, rekonstrukce obydlí z doby železné v Bosta nad písečnou pláží s ostrovy v pozadí, procházka po ostrově, návrat na Lewis, soutěskou Glen Valtos k zlatavým písčinám zátoky Uig Bay (místo nálezu slavných šachových figurek norského původu z 12. století), hřbitov v Baille na Cile s pravděpodobně nejkrásnějším pohledem na Uig Sands s horami jihozápadního Lewisu a Harrisu v pozadí, prohlídka s ochutnávkou jediné zdejší whisky z palírny Abhainn Dearg v Carnish
6. den výlet na jih na ostrovy Berneray, North Uist, Benbecula a South Uist - trajektem na ostrov Berneray, pěšky přes machair na jedinečnou písečnou pláž táhnoucí se podél celého západního pobřeží ostrova, po silnici na ostrov North Uist, vyhlídka na věž Scolpaig Tower na jezerním ostrůvku u Scolpaig, prohlídka s ochutnávkou uzených lososů a dalších pochutin v Hebridian Smokehouse, zastávka u ruin kostela v Cairinis, přejezd přes ostrov Grimsay na ostrov Benbecula, procházka vřesovištěm na kopec Rueval (124 m) s fascinujícími výhledy, ostrov South Uist, zastávka u sochy Panny Marie ostrovů, prohlídka raně křesťanského Howmore (Tobha Mhor) s ruinami kaplí
7. - 8. den výlet na východ ostrova Lewis - cesta k severu po východním pobřeží ostrova, procházka po Garry Beach k výrazným skalním útvarům, zastávka na konci Cesty do nikam u Mostu do nikam (připomínka nenaplněných snů lorda Leverhulma a zároveň třetího dílu Mayovy Lewiské trilogie), rozloučení s hlavním městem ostrovů Stornoway, plavba trajektem na pevninu a odjezd do Edinburghu (za příplatek možný přelet Stornoway-Edinburgh), individuální procházka městem s možností doporučeného programu průvodcem, odlet do ČR
Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Edinburghu či Glasgow včetně všech poplatků, přelet Edinburgh-Stornoway, místní dopravu, trajekt Stornoway-Ullapool, ubytování, snídaně při ubytování v hotelu, služby průvodce, informační materiály a cestovní pojištění. Ubytování: 7x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím)/ 7x hostel (vícelůžkové pokoje se společným příslušenstvím). Doprava: minibus, autobus, trajekt. Stravování: 5x snídaně v případě ubytování v hotelu, jinak individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupné cca 35 GBP.
Poznámka: zájezd je možné absolvovat ve dvou variantách ubytování.
Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Poznání.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.
Cestománie Skotsko - ČT1, 2001
Starší dokument o Skotsku
Krátký článek o Vnějších Hebridech, ostrovech větru, 2011
Krátké domácí video z ostrovů Lewis a Harris, bez komentáře, 2015
Článek o nejaktraktinějších ostrovech v roce 2014, vyhlášené Tripadvisorem, 2014
Blog z cestování po Hebridech, 2015
Hlavní město Skotska se jmenuje Edinburgh. Leží na jihovýchodě Skotska na řece Firth or Forth. Oficiálně bylo město založeno ve 12. století králem Davidem I. Ve městě se nachází nespočet turisticky atraktivních míst jako Edingburgský hrad, Skotské národní muzeum moderního umění, oficiální královské sídlo Holyroodhouse, Královské botanické zahrady, slavný kostel a hřbitov Greyfriars Kirk nebo skalnatý vrchol Arthur's Seat a spousta dalších.
The Royal Mile je hlavní třída tvořena několika ulicemi, která se nachází v historickém centru Edinburghu a vede dolů k hradu Edinburgh a královskému sídlu Holyrood. Dnes se na této třídě nachází především restaurace, bary, obchody atd. Nejvýznamnější ulicí je rozhodne High Street, která je každoročně během Edinburghského festivalu zapněna baviči, pouličními umělci a turisty.
Ostrov Lewis je největší ostrov Vnějších Hebridů. Leží v Atlantickém oceánu na severozápad od pevninského Skotska. V této oblasti se mluví skotskou gaelštinou. První známky osídlení pochází již před 8 tisíci lety. Poblíž vesnice Callanish se nachází stejnojméne menhiry mající původ z období Neolitu. Dále je možné na ostrově navštívit pozůstatky domů z doby železné či se podívat na velmi dobře zachovalý broch Dun Carloway z téhož období.
Menhiry Callanish se nachází poblíž stejnojmenné vesnice na skotském ostrově Lewis. Tyto kameny pochází z Neolitu a byly využívány k rituálním obřadům v době bronzové. Tyto kameny dostaly pojmenování Stonehenge severu. Toto místo zahrnuje kruk ze 13 kamenů, 5 řad přilehlých stojících kamennů a téměř uprostřed kruhu je cca 5 metrů vysoký kámen. Součástí je i hrobka, která však byla postavena o něco déle.
Calch an Truiseil je nejvyšší stojící menhir ve Skotsku. V překladu do angličtiny se menhir nazývá Kámen soucitu a leží ve vesničce Ballantrushal na ostrově Lewis. Legenda praví, že kámen označuje místo poslední velké bitvy mezi klanem Morrisonů a Macaulayů. Avšak pravdou je, že se jedná o osamělý vzpřímený kámen, pozůstatek kamenného kruhu z dob asi před 5 000 lety.
Velmi zachovalý broch Dun Carloway pochází z doby železné a nachází se na ostrově Lewis. Na východní straně některé zdi stále dosahují výšky 9 metrů. Je možné, že tento broch byl postaven v 1. století n.l. a byl využíván jako pevnost. Dun Carloway stojí na skále vysoké asi 50 metrů.
Zátoka Uig se nachází na západě ostrova Lewis ve Vnějších Hebridech. Na pobřeží zátoky na ostrově Skye leží stejnojmenná vesnička Uig. Zátoka je známa především díky nalezišti šachových figurek norského původu ze 12. století. Toto místo je turisticky oblíbené,a to také kvůli možnosti táboření v místním kempu.
Součástí Vnějších Hebridů je také ostrov North Uist, kde se nachází věž Scolpaig.Tato věž pochází s georgiánského období. Název pravděpodobně pochází ze staronorštiny. Věž nechal postavit v roce 1830 doktor Alexander MacLeod, což byl správce majetku ostrova. Dvoupatrová Scolpaig Tower je postavená v gotickém slohu ve tvaru osmiúhelníku .
Na ostrově Lewis se nachází tzv. Most do nikam, nebo také most Garry. Tento most dnes nikam nevede, avšak cesta po něm měla vést z Tolsty do Ness, což se nakonec stal nenaplněný plán Lorda Leverhulma, který se snažil o rozvoj dopravy na ostrově. Dnes je tam pouze nezpevněná cesta, která je dlouhá přibližně míli a dovede vás k vrcholům útesů.
Na východě ostrova Lewis leží největší město Hebridů Stornoway. Uvnitř města žije cca 8 tisíc lidí. Je to Stornoway je velmi důležitý přístav a administrativní centrum Vnějších Hebridů. Město bylo objeveno Vikingy okolo 9. století. Nejvýznamnějšími místy jsou neogotický hrad, památník obětí 1. světové války a budová bývalé radnice s hodinovou věží uprostřed.
Vyhlídka u Macleod's Stone se nachází na jihu ostrova Harris ve Vnějších Hebridech. Je to impozantní a dramaticky umístěný kámen, na travnatém svahu nad dokonalou a prázdnou Hebridskou pláží. Tento 3 metry vysoký kámen je dole obklopen kameny, a tak představuje dvě ploché tváře, které vyzdvihují oko nad moře.