Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. - 2. den letecký přesun do San Francisca (terasovité ulice, vyhlídka Twin Peaks, úžina Golden Gate se slavným červeným mostem, Lombard Street, čínská čtvrť, tramvaje cable cars, možnost plavby k mostu Golden Gate a okolo bývalé věznice Alcatraz)
3. den turistika v národním parku Yosemite (vyhlídkový bod Glacier Point s výhledem na majestátní Half Dome a do Yosemite Valley hlubokého 1000 m, ledovcová údolí s vodopády Vernal a Nevada, horolezecká skála El Capitan)
4. den národní park Sequoia a Kings Canyon (obrovské sekvoje staré až 3200 let rostoucí pouze na svazích amerického pohoří Sierra Nevada)
5. den krajina skal a zkamenělých písečných dun v NP Údolí smrti (jedno z nejteplejších míst na Zemi, pánev Bad Water -86m)
6. - 7. den přehrada Hoover Dam přes soutěsku řeky Colorado vytvářející jezero Lake Mead, národní park Grand Canyon (labyrint skalních útesů, teras, propastí a strží vyhloubených řekou Colorado), možnost vyhlídkového letu vrtulníkem
8. den vyhlídka do kaňonu řeky Colorado ve tvaru koňské podkovy Horseshoe Bend u městečka Page, fakultativně rudě zbarvený Antelope Canyon na území kmene Navahů, oblast obřích skalních útvarů a stolových hor v Monument Valley
9. den návštěva národního parku Mesa Verde (rozsáhlý komplex skalních obydlí prehistorických indiánů postavený pod převisy stolové hory)
10. den národní park Arches s nekonečným množstvím impozantních skalních bran, oblouků a oken, výlet k Landscape Arch, Delicate Arch a Three Gossips
11. den národní park Skalnaté hory, nejvyšší asfaltová silnice v USA Trail Ridge Road umožňující průjezd jednou z nejvyšších partií Skalnatých hor až do výšky 3600 m a úchvatné výhledy, procházka v údolí řeky Colorado
12. den celodenní přejezd do městečka Cody (působiště legendárního Buffalo Billa)
13. den nejstarší národní park na světě Yellowstone (gejzír Old Faithful, vápencové terasy Mammoth Hot Springs, bahenní sopky, horké prameny, stáda bizonů, hluboké kaňony a burácející vodopády řeky Yellowstone), zastávka na vyhlídce do národního parku Grand Teton (čtyřtisícové skalní štíty)
14. den centrum Mormonů Salt Lake City (mormonský chrám, State Capitol)
15. den národní park Bryce Canyon (skalní město červenorůžových věží a jehel v uzavřeném amfiteátru)
16. den národní park Zion (kaňon s kolmými stěnami pískovcových útesů s barvou přecházející od ohnivě rudé po oslnivě bílou), návštěva Las Vegas (svatební kaple, miliony neonů a desetitisíce hazardních hráčů, bulvár Strip)
17. - 18. den oblast oblých skal, pouští, kaktusů a stromových juk v národním parku Joshua Tree na rozhraní Coloradské a Mohavské pouště, přejezd do Los Angeles (původní domy v ulici Olvera Street, mrakodrapy v moderním centru, čínská čtvrť, Hollywood, Čínské divadlo, chodník hvězd, Beverly Hills, možnost individuálního programu)
19. - 20. den dle časových možností dokončení prohlídky Los Angeles, návrat do ČR
Cena zahrnuje: letenku do San Francisca a zpět z Los Angeles včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, vstupné do federálních národních parků a služby průvodce. Ubytování: 18x hotel nebo motel (čtyřlůžkové pokoje s příslušenstvím). Doprava: pronajatý mikrobus. Stravování: individuální, během cesty zastávky v restauracích rychlého občerstvení a v supermarketech.
Cena nezahrnuje: ostatní vstupné cca 50 USD.
Poznámka: Registrace ESTA, nebo klasické vízum. O registraci ESTA nelze žádat, pokud jste po 1.3.2011 navštívili KLDR, Irák, Írán, Jemen, Libyi, Somálsko, Sýrii, Súdán, nebo Kubu po 12.1.2021!
Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Karavela.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.
Na cestě po Sanfranciském zálivu - ČT2, 2011
Článek o cestování v NP Yellowstone, 2005
Cestopis z národních parků Sequoia a Yosemite, hedvabnastezka, 2007
Podrobný průvodce národním parkem Údolí smrti, 2016
Článek o přehradě Hoover Dam, 2015
Podrobný průvodce národním parkem Grand Canyon, 2015
Článek o národním parku Mesa Verda, 2012
Článek o národním parku Rocky Mountain, 2012
Informace a představení nejstaršího národního parku USA Yellowstone
Průvodce národním parkem Grand Teton, 2015
Článek o americkém městě Salt Lake City, 2012
Článek o národním parku Bryce Canyon, 2011
Článek o národním parku Zion, 2011
Průvodce národním parkem Joshua Tree, 2016
Blog z cestování v Los Angeles, 2013
Americké město San Francisco leží na západě země ve státě Kalifornie. Město leží na pobřeží Tichého oceánu. V San Franciscu žije přibližně 870 tisíc lidí a je to město s druhou největší hustotou obyvatel v celých Spojených státech po New Yorku. Město bylo založeno Španěly v roce 1776, dnes je to jedno z nejvýznamnějších amerických měst. Kromě slavného mostu Golden Gate, můžete navšívit čínskou čtvrť, vyhlídku Twin Peaks, projet se sanfranciskou tramvají, která je signifikantní právě pro toto město. Kromě toho můžete navšítvit i proslulou Lombard Street nebo čtvrť Fisherman's Warf.
Jeden z nejslavnějších mostů na světě se nazývá Golden Gate, spojuje přes stejnojmenný průplav Sanfranciský záliv s Tichým oceánem. Most byste na mapě hledali na západě USA, ve státe San Francisco. Stavba mostu byla dokončena v roce 1937 a hlavním stavbyvedoucím byl Joseph Strauss. Tento červený ocelový most je dlouhý 1970 metrů od jednoho konce k druhému, pokud počítáme samotnou konstrukci. Golden gate je Americkou společností stavebních inženýrů považována za jeden ze 7 novodobých divů světa.
V západoamerickém San Franciscu se nachází vylídka Twin Peaks. Jedná se vlastně o dva kopce, které se tyčí nad městem ve výšce 282 m.n.m. uprostřed města. Tyto kopce dostaly název Eureka a Noe. Dříve byly kopce využívány k lovu, Španělé pak místo nazvali "Prsa indiánské panny", ale po převzetí nadvlády Američany se místo přejmenovalo na dnešní Twin Peaks. Na vrchol vede zpevněná cesta a vyhlídka je otevřená pro veřejnost po celý rok.
V Sanfranciském zálivu leží ostrov Alcatraz, kde se nachází bývalá stejnojmenná věznice. Mezi lety 1933 - 1963 to byla federální věznice a poté od roku 1972 se stala oficiální rekreační oblastí. V této věznici pobývali takoví ptáčci jako Al Capone, Robert Stroud a další. Na ostrově se také tyčí maják. Kromě hlavní věznice byla součástí jídelní síň, knihovna nebo dům správců. První budova na ostrově byla ta s názvem 64, kde původně žili vojenští důstojníci se svými rodinami do roku 1934.
Sekvojový háj Muir Woods se nachází na vrcholu Mount Tamalpais v přírodní rezervaci Golden Gate poblíž pobřeží Tichého oceánu. Tato přírodní památka leží přibližně 12 kilometrů severně od města San Francisco. Nachází se zde několik desítek akrů sekvojových lesů, které zde rostou již 150 milionů let. Kromě sekvoje vždyzelené, která je hlavní atrakcí, zde rostou javory, umbelulárie nebo tanoaky. Momentálně nejstarší sekvoji v háji je asi 1200 let.
Pohoří Sierra Nevada se táhne od Kalifornského údolí k oblasti hranic s Mexikem. Avšak hlavní část pohoří leží v Kalifornii. Pohoří Sierra Nevada je součástí ještě většího systému hor, a to Kordiller. Nejvyšším vrcholem Sierry Nevady je vrchol Mount Whitney, jehož nejvyšší bod se nachází ve výšce 4421 m.n.m. Součástí pohoří je největší alpinské jezero v Severní Americe, které se nazývá Tahoe. Na území tohoto pohoří se rozkládají tři národní americké parky, Yosemitský, Kings Canyon a Sequoia.
Yosemitský národní park se nachází uprostřed západoamerického státu Kalifornie. Park se rozkládá na západních svazích pohoří Sierra Nevada. Je to jeden z nejnavštěvovanějších parků v USA. Tento park je proslulý díky obřím útesům, nádherným jezerům a ledovcům a především díky růstu sekvojí. Yosemite je zapsán mezi přírodní památky UNESCO. V celém parku je rozmanitá biodiverzita. Nadmořská výška se mění na různých místech od 648 metrů po téměř 4000 metrů. V celém parku byste našli opravdu rozdílené rostliny a živočichy. Rostou zde například různé druhy borovice, dubů, cedrů, sekvojí, tisů atd. Ze zvířat byste se mohli setkat s kojoty, medvědi baribalové, datli, jelenci, liškami, vydrami a dalšími.
Na jih od Yosemitského národního parku se nachází další kalifornský národní park, a to Sequoia. Tento park byl vylášen již v roce 1890 a na severu přechází v NP Kings Canyon. Právě s ním byl vyhlášen přírodní rezervací UNESCO. Jak již z názvu vyplývá, signifikantní pro tento park jsou sekvoje. V tomto parku byste našli Strom generála Shermana, nejstarší strom na planetě, jehož stáří se odhaduje až na 2700 let. Kromě tohoto stromu se zde nachází i další atrakce, jako například skalní klenba Moro, či vodopády Tokopah.
Druhé největší město USA se nazývá Los Angeles. Toto město leží na západě Spojených států ve státe Kalifornie, na pobřeží Tichého oceánu. Poprvé jih Kalifornie dobyl španělský objevitel Cabrillo již v 16. století, avšak místo dnešního Los Angeles dobyl až španělský generál Gaspar de Portolá, který se stal prvním guvernérem města. Toto město v sobě snoubí moderní a historické budovy, je to světové filmové centrum a žijí zde slavné osobnosti. Navštívit můžete historické centrum, rezidenční čtvrť Beverly Hills s procházkou po slavném Rodeo Drive, kde se to luxusními ochody jen hemží.
Sunset Boulevard je pasáž v Los Angeles dlouhá asi 35 kilometrů, která sahá až k pobřeží Tichého oceánu. Nachází se zde pás památek z dob objevení města v 18. století, park Echo, čtvrti Beverly Hills a Silver Lake. V minulosti byl Sunset Boulevard velmi známý divokým nočním životem a problémy s veřejnou prostitucí.
Hollywood Boulevard je losangelská ulice, která se odděluje od Sunset Boulevard. Nejznámější částí ulice je samozřejmě "chodník slávy", kde spousta slavných hvězd má na chodníku svou "hvězdu". Součástí Hollywoodu jsou i arménská a thajská čtvrť. V této ulici se nachází i jedno z nejslavnějších kin, tzv. El Capitan, které bylo v roce 1926 postavené jako divadlo, kde hráli hvězdy první kategorie jako Clarke Gable, Henry Fonda, Buster Keaton nebo Joan Fontaine.
Národní park Kings Canyon leží v pohoří Sierra Nevada mezi NP Sequoia a Yosemite. Spolu s prvně jmenovaným je Kings Canyon vyhlášen UNESCO rezervací. V této oblasti žili dříve především lidé indiánského kmene Paiute, kteří se sem přestěhoval z oblasti jezera Mono. Národní park byl vyhlášen v roce 1940. Jedná se vlastně o ledovcové údolí, kde jsou obří skalní útesy, louky a vodopády. Stálými i sezónními obyvateli parku jsou například čikarí Douglasův, jelenec, černý medvěd baribal, veverka šedá či puma.
Hlavní město amerického státu Kalifornie je Sacramento. Toto město leží v centrální části státu na soutoku řek Sacramento a American. Ve městě žije necelých 490 tisíc lidí. Město bylo oficiálně založeno v roce 1850. Turisticky velmi populární je Staré město, kde se nachází nejstarší část města. Od založení města byly budovy v této části zachovány a pouze rekonstruovány. V Sacramentu se nachází další zajímavé budovy jako Kalifornský Kapitol, kde sídlí vláda státu Kalifornie nebo třeba kalifornský Tower Bridge z roku 1910.
Majestátní Half Dome je čedičová homole, nacházející se v Yosemitském národním parku. Je to světově proslulá skalní formace, pojmenovaná podle tvaru, kdy homole vypadá jako přepůlená uprostřed. Protože se tento útvar nachází v pohoří Sierra Nevada, dosahuje výšky 2695 m.n.m. Avšak z údolí k vrcholu hory musíte překonat převýšení téměř 1460 metrů. Na vrchol vede turistická stezka, která je především o víkendech plná lidí.
Národní park Údolí smrti leží na západě USA v pohoří Sierra Nevada mezi státy Kalifornie a Nevada. Park se rozkládá v oblasti mezi Velkou pánví a Mohavskou pouští. Park byl vyhlášen mezinárodní biosferickou rezervací. Údolí smrti je nejtleplejší a nejsušší z národních parků, právě díky tomu, že sem zasahuje poušť, nachází se tu pískové duny, solné pláně, ale také kaňony a hory. V parku se nachází především jeden z nejnižších bodů světa, a to přímo v Údolí smrti, asi 86 metrů pod hladinou moře.
Betonová přehrada Hoover přes soutěsku řeky Coloradu leží na hranicích amerických států Nevada a Arizona. Soutěska je pojmenována po 31. americkém prezidentu Hooverovi. Přehrada je vysoká 221 metrů a dlouhá 379 metrů a tvoří jezero Lake Mead. Hoover Dam byla budována v době Velké hospodářské krize mezi lety 1931 - 1936.
Jezero Lake Mead je největší nádrž ve Spojených státech co se týká objemu vody. Lake Mead leží na řece Colorado a je tvořeno přehradou Hoover na hranicích států Nevada a Arizona. Jezero je dlouhé 190 kilometrů a jeho maximální hlouka je 162 metrů. Jezero je zdrojem obživy pro téměř 20 milionů lidí, protože voda z nádrže slouží obyvatelům Arizony, Nevady a Kalifornie. Jezero je využívano k rybaření a vodním sportům.
Národní park Grand Canyon je jezdním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších na světě. Grand Canyon se rozkládá na severozápadě státu Arizona. Symbolem je jednoznačně údolí Grand Canyon na řece Colorado. Stáří kaňonu se odhaduje na 5 - 6 milionů let. Národní park byl vyhlášen v roce 1919 a o 60 let později byl zapsán na seznam UNESCO památek
Řeka Colorado protéká jihozápadem Spojených států a Mexikem. Řeka pramení ve středu Skalistých hor, protéká Koloradskou plošinou a Grand Canyonem až k jezeru Lake Mead, kde se stáčí jižně k mezinárodním hranicím s Mexikem, čili teče skrze Colorodo, Utah, Arizonu, Nevadu, Kalifornii a Mexiko. Celý tok je dlouhý 2334 kilometrů. Voda především zásobuje města na kalifornském pobřeží, zejména pak Los Angels.
Vyhlídka Horseshoe Bend leží nedaleko městečka Paige v Arizoně. Jedná se o meandr ve tvaru koňské podkovy na řece Colorado. Vyhlídka leží v blízkosti přehrady Glen Canyon a jezera Lake Powell v nadmořské výšce 1300 m.n.m. K Hosheshoe Bend se dá dojít asi tříkilometrovou cestou. Skalní zdi vyhlídky jsou tvořeny nerosty jako například platina, hematit nebo granát.
Na území kmene Navahů se nachází na východ městečka Page v Arizoně kaňon Antelope Canyon. Tento rudězbarveny kaňon je typ kaňonu, tvořený vydřením vody, proudící skrze skálu, není příliš široký, ale je naopak hluboký. Kaňon může měřit pouze 1 metr, ale voda může stékat až do 30 metrové hloubky. Nejvíce těchto kaňonů je tvořeno na pískovcových a vápencových skalách. Kaňon Antelope byl vytvořen erozí pískovce Navajo, je hluboký 37 metrů a je rozdělenna dvě oddělené sekce, horní a dolní kaňon. Toto místo je velmi oblíbené pro fotografy a turisty. Do kaňonu se dostanete pouze s průvodcem.
Národní park Mesa Verde se rozkládá v americkém státe Colorado. Park byl vytvořen prezidentem Theodorem Rooseveltem v roce 1906 a nachází se v něm komplex 600 skalních obydlí prehistorických indiánů postavený pod převisy stolové hory. Park utrpěl rozsáhlými požáry, bylo zničeno několik tisíc akrů lesů a byla zničena i arcehologická místa, která do té doby byla uz 90% zachována. Park je zapsán na seznam UNESCO památek.
Národní park Canyonlands leží v jihovýchodním Utahu. Zahovává zerodovanou barevnou krajinu v nespočtech kaňonů, kopců a stolových hor u řeky Colorado, Green River a jejich přítocích. Park je rozdělen na 4 území a přestože do všech zasahuje atmosféra pouště, všechny mají svůj vlastní charakter. NP Canyonlands byl vyhlášen v roce 1964. V tomto parku byste narazili na kojoty, skunky, netopýry, lišky, baribaly, losy, téměř 3 stovky druhů ptáků, plazy a další zvířata.
Národní park Arches se rozkládá na východě státu Utah. Tento park symbolizuje především nekonečné množství impozantních skalních bran, oblouků a oken. Tím nejznámějším je světově proslulý 20 metrů vysoký oblouk Delicate Arch. Arches sousedí s řekou Colorado, byl vyhlášen národním parkem v roce 1971. Řád parku zakazuje lézt na oblouky, ale na ostatní jevy je lezení povoleno. V parku žijí především žáby, syslové, sojky apod, lišky, Nelsonovy ovce atd. Je možné si udělat výlet k dalším zajímavostem, a to oblouku Lanscape Arch a skalnímu jevu Three Gosips.
Národní park Rocky Mountain se rozkládá na severu a v centrální části amerického státu Colorado. Kromě hor byste zde našli horská jezera, spoustu zvířat, rozdílné klimatia a bidodiverzitu od lesů po tundry. Ve vyšších nadmořských výškách žijí svišti a piky. Stálými obyvateli parku jsou dále kojoti, medvědi baribalové, pumy, bobři či zajíci měnlivý. Národní park Rocky Mountain byl vyhlášen v roce 1915.
V národním parku Rocky Mountain se nachází nejvyšší asfaltová silnice v USA s názvem Trail Ridge Road. Délka této silnice je 77 kilometrů, byla dostavěna v roce 1938 a spojuje město Estes Park s městem Grand Lake. Během zimy je silnice uzavřena a bývá často otevřená až později na jaře, záleží na sněhové pokrývce.
Město Cody leží na severu Wyomingu a je známé jako působiště legendárního Buffalo Billa. Ve městě žije okolo 10 tisíc lidí. Městem protéká řeka Shoshone, přes kterou se klenou 4 mosty. Cody leží v nadmořské výšce 1500 metrů. Město je pojmenované po Williamu F. Codymu, což je původní jméno Buffalo Billa. Významné je Staré Město, kde je kolekce historických westernových budov, dále jsou zde muzea a oblíbené je zde rodeo, které se zde pořádá každý večer od června do srpna.
Národní park Yellowstone se rozkládá na severozápadě a západě státu Wyoming a zasahuje z části i do států Montana a Idaho. Tento park byl vyhlášen americkým Kongresem v roce 1872 a je to vůbec nejstarší národní park na světě. Součástí parku jsou především jezera, kaňony, řeky a hory. Jedním z nejvýše položených jezer USA je Yellowstonské jezero, uprostřed aktivního Yellowstonského vulkánu. Láva vytéká ze sopky a s horninami pokrývají většinu oblasti. Tento národní park je vyhlášenou památkou UNESCO. Uvnitř Yellowstonu žijí rozmanité druhy živočichů, včetně ohrožených a chráněných druhů. Známý jsou například medvědi grizly, bizoni a losi.,
Národní park Grand Teton leží na severozápadě Wyomingu a sousedí s Yellowstonským národním parkem. Dominantou parku jsou obří skalní štíty, které dosahují až 4 000 m.n.m. Grand Teton je pojmenován po stejnojmenném nejvyšším bodě parku (4199 m.n.m.) a byl vyhlášen v roce 1929. Uvnitř parku můžete navštívit několik jezer, ledovců. Tento park je oblíbenou destinací, kde se dá rybařit, kempovat a je uzpůsoben k horské turistice.
Hlavním a nejlidnatějším městem amerického státu Utah je Salt Lake City. Je to dějiště Zimních olympijských her z roku 2002. Měso leží v nadmořské výšce 1288 metrů a žije v něm více než 190 tisíc lidí. Navštívit ve městě můžete například mormonský chrám z roku 1847, Utahský Kapitol, kde sídlí vláda státu, budovu Salt Lake City and County Building, kde sídlí městská ráda. Také se můžete projít k betonovému písmenu U, které leží na vrcholu Mount Van Cott.
Národní park Bryce Canyon na jihu státu Utah na Koloradské plošině. Tento park byl vyhlášen v roce 1928. Nejvýznamějším jevem parku je Bryce Canon, který i přes svůj název není kaňonem, ale souborem obřích přírodních amfiteátrů s červených, oranžových a bílých skal. Celá oblast byla osídlena mormony v 50. letech 19. století. Uvnitř parku se nachází 8 turistických stezek, které lze projít za den. Park je i oblíbenou baštou lyžařů a trampů.
Národní park Zion leží na jihozápadě Utahu. V parku se nachází kaňon Zion s kolmými stěnami pískovcových útesů Navajo s barvou přecházející od ohnivě rudé po oslnivě bílou. Nejvyšší bod parku se tyčí ve výšce 2660 m.n.m. Díky tomu, že se park nachází v několi zónách, žije zde velmi rozmanitá škála zvířat a rostlin. Kromě kaňonů jsou součástí parku hory, velké kopce, stolové hory, oblouky, monolity, řeky atd. Park byl vyhlášen v roce 1919.
Jeden z nejmladších národních parků se nazývá NP Joshua Tree. Park byl vyhlášen až v roce 1994. Joshua Tree se rozkládá na jihovýchodě státu Kalifornie. Jedná se oblast Mohavské a Koloradské pouště, oblých skal, kaktusů a symbolem je především juka krátkolistá, která zde hojně roste. Té se říká obecně Jozuův strom (Joshua Tree) a odtud pochází název parku. Uvnitř parku se nachází 9 tábořišť, odkud vede několik turistických stezek a park je oblíbený pro fanoušky horolezení.
Nejlidnatějším městěm státu Nevada je Las Vegas. Toto město leží na jihu Nevady v kotlině Mohavské pouště a ze všech stran je obklopen horami. Město bylo založeno poměrně pozdě, v roce 1905. O Las Vega se říká, že je to město zábavy a hazardu. Nachází se zde velké hotelové komplexy s casiny. Jedním z nejslavnějších je Golden Nugget. Dále je Las Vegas známé svatebními kaplemi, kde se většinou berou lidé v opojném stavu. Kromě zábavného průmyslu se zde nachází i některé kulturní instituce jako muzea, galerie, výstaviště atd. Nejznamější je asi Muzeum neonu, kde se nachází historické cedule a neony.
Monument Valley je oblast na Koloradské plošině, na hranicích států Utah a Arizona. V údolí dominují především pískovcové kopce, které mohou dosahovat výšky až 300 metrů. Návštěvníci mohou parkem i projet po 27 kilometrů dlouhé silnice, avšak některá místa jsou přístupná pouze s průvodcem. Monument Valley je oblíbeným místem filmařů.