Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. - 2. den letecký přesun do Limy, přelet do hlavního Inckého města Cuzca (Plaza de Armas, katedrála, konvent Santo Domingo, Zlatá zahrada Coricancha)
3. - 5. den třídenní výlet za inckými památkami - svatyně Sacsayhuamán, incké lázně Tambo Machay, posvátné údolí Urubamby, terasy a chrámy ve vesničce Písac, tajemné obří kvádry v Ollantaytambu, lehká turistika v tropických údolích (plantáže banánovníků, kávovníků a koky), koupání v termálních pramenech v Aguas Calientes, legendární Machu Picchu (ruiny města ukrytého v hluboké džungli vysoko v peruánských Andách, možnost výstupu ke Sluneční bráně Inti Punku s panoramatickými výhledy na celý komplex s dominantou Huayna Picchu), návrat turistickým vlakem a minibusem do Cuzca
6. den přejezd přes náhorní plošinu Altiplano a průsmyk La Raya (4318 m) do Puna (katedrála, náměstí Plaza de Armas), plavba po jezeře Titicaca na plovoucí rákosové ostrovy Islas Uros
7. den bolívijské pohraniční městečko Copacabana (katedrála madony Virgen de Copacabana), krátký výstup na skalní observatoř Horca del Inca a křížovou horu Cerro Calvaria
8. - 9. den kultovní město předinckého období Tíwanaku , nejvýše položená metropole světa La Paz (3627 m, tržiště čarodějnic, klášter San Francisco, Muzeum koky a zlata), výstup na horu Chacaltaya (5395 m) s výhledem na jezero Titicaca a okolní majestátní vrcholky hor Huayna Potosí (6088m) a Illimani (6462m)
10. den národní park Sajama se stejnojmennou nejvyšší bolívijskou horou (6542m), přesun do Chile, národní park Lauca (majestátní sopky Parinacota a Pomerape se sněhovou čepicí zrcadlící se v lagunách Chungara a Cotacotami, překrásné výhledy, lamy guanko a vikuňa, činčily horské), piknik u jezera a koupání v termálních pramenech, horská osada Putre
11. den průjezd pouští Atacama (kaktusy „candelabros", geoglyfy, oáza v údolí Lluta), plážové letovisko Arica na břehu Tichého oceánu, historický vrchol El Moro, přístav s „pózujícími“ lachtany a pelikány
12. - 13. den návrat do Peru, „bílé město" Arequipa (skvostné koloniální památky, klášter Santa Catalina) na úpatí sopky Nevado Misti (5822m),
14. den přelet do metropole Limy (historické centrum známé jako Ciudad de los Reyes , klášter San Francisco, Pizarrova hrobka, katedrála, prezidentský palác) a noční přesun do Huarázu
15. - 17. den národní park Huascarán v pohoří Cordillera Blanca, horské středisko Huaráz s výhledem na 15 pětitisícovek, výlet k smaragdově zbarveným jezerům Llanganuco s výhledy na Huascarán (6768 m), pomník čsl. horolezců z r. 1970, zemětřesením zasypaná vesnička Yungai, archeologická lokalita Chavín de Huantar (pozůstatky starobylé kultury s podzemními chrámy), návrat do Limy - denní přejezd pohodlným busem
18. - 19. den metropole Lima (ZOO, Parque de Leyendas, trh Mercado Indio), návrat do ČR
Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Limy včetně všech poplatků, přelety Lima-Cuzco a Arequipa-Lima, vlak Machu Picchu - Ollantaytambo, plavbu po jezeře Titicaca, místní dopravu, ubytování, snídaně a služby průvodce. Ubytování: 12x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 3x horská chata, 1x luxusní noční autobus. Doprava: autobus, pronajatý minibus, taxi, mototaxi, loď. Stravování: 15x lehká snídaně, 1x piknik, jinak individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupné cca 180 USD.
Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Poznání.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.
Velmi kvalitně zajištěné ubytovací a přepravní služby. Zájezd je náročný díky většímu počtu přesunů a času straveném na cestě. Oceňuji velmi kvalitní práci průvodkyně P. Teichmanove.
Perfektní znalost destilací, historie i jazyka. Velmi sympatická dáma.
Bez problémů v souladu s popisem zájezdu.
Paní Pavla je výborná průvodkyně, znalá místních poměrů s bohatými zkušenostmi. Organizace zájezdu byla bez problémů a vše proběhlo, jak bylo naplánováno.
Výborně vybrané lokality, bezproblémová doprava, méně vydatné snídaně
Sympatická, dobře znalá místních poměrů, vždy ochotna pomoci, poradit
Zájezd je nabitý, stihli jsme toho opravdu hodně. Moc se nám líbil, snad jediná výtka je, že té turistiky je tam opravdu dost málo.
Perfektní znalost destinace, neúnavný, ochotný, zvládal dobře všechny situace. Byli jsme moc spokojeni.
Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.
Na cestě po Peru - ČT2, 2006
Historie Machu Picchu, 2013
Článek o peruánském městě Cuzco, 2002
Na cestě po jezeře Titicaca - ČT2, 2007
Cestománie Bolívie - ČT1, 2001
Blog z cesty z La Paz do Tiwanaku, 2012
Cestománie Chile - ČT1, 2003
Základní informace o NP Huascarán, 2013
Lima je hlavní město Peru a je to druhé největší město na amerických kontintentech. Toto jihoamerické město leží v údolí řek Lurín, Chillón a Rímac. Díky tomu, že město bylo založeno španělskými kolonizátory, tak je ve městě cítit vliv španělské architektury. Historické město je dokonce zapsáno na seznamu UNESCO památek. Ve městě se nachází velká koncentrace muzeí a divadel. Turisticky velmi atraktivní jsou například katakomby v klášteře San Francisco a Pizzarova hrobka, nebo archeologické naleziště pyramid Panchacamac asi 40 kilometrů od města.
Na jihovýchodě Peru leží hojně turisticky navštěvované město Cuzco. Město se rozkládá v pohoří And a bývalo to hlavní město Incké říše. Ve městě a okolí se nachází velmi zajímavých míst. Například komplex zdí Saksaywaman z roku 1100, na náměstí Plaza de Armas katedrála Santo Domingo či incký chrám Qurikancha. V okolním pohoří se tyčí socha Krista
Ve výšce 2430 metrů nad mořem se asi 80 kilometrů severozápadně od Cuzca rozléhá v Andách incká citadela, snad nejslavnější turistická atrakce Peru, Machu Picchu. Toto bájné předkolumbovské město se začalo budovat okolo roku 1430 v dobách Incké říše a jeho hlavními stavbami jsou Chrám větrů, Citadela a Místnost vládců. Kromě toho že Machu Picchu figuruje na seznamu UNESCO chráněných památek, je také na seznamu novodobých 7 divů světa.
Třetí největší jihoamerické jezero zabírá území států Peru a Bolívie. Titicaca je zároven nejvýše položené jezero, protože se nachází na náhorní plošine Altiplano v nadmořské výšce okolo 3800 metrů. Jezero dosahuje maximální hloubky až 281 metrů a je dlouhé 190 kilometrů. I přes vysokou nadmořskou výšku povrch jezera nikdy nezamrzá. Uvnitř jezera se nachází malebné ostrůvky Taquile, Uros, Amantani a další, které přitahují velkou turistickou pozornost.
Ačkoliv je oficiálním hlavním městem Sucré, tak nejvyšším administrativním městem je La Paz. Sídlí zde vláda i prezident. Město se nachází ve výšce 3627 m.n.m. a bylo založeno španělskými kolonizátory v roce 1548. La Paz je známé svými koloniálními památkami. Za zmínku stojí například kostel sv. Františka, Metropolitní katedrála, vedle níž stojí Prezidentský palác či náměstí Murillo. Od roku 2014 se zde nachází lanovka, která spojuje města La Paz a El Alto.
Sluneční brána Inti Punku je součástí Machu Picchu. Vlastně to byla pevnost posvátného města. Kdysi to býval hlavní vchod do Machu Picchu. Sluneční brána je věnována bohu Slunce Intimu a leží ve výšce 2745 m.n.m. a převis z Machu Picchu je asi 290 metrů. Turisté mají možnost odtud vidět celou rezervaci a zažít východ slunce nad celým pohořím okolo Machu Picchu je nezapomenutelný zážitek.
Arequipa je druhé nejlidnatější město Peru, ležící na jihu země. Město bylo založeno v roce 1540 a v koloniální době to bylo jedno z nejdůležitějších měst díky své ekonomické prosperitě a loalajitě ke španělské koruně. Potom, co se Peru stálo nezávislou zemí, tak Arequipa byla téměř 50 let hlavním městem. Historické centrum města je zapsáno na seznamu UNESCO. Arequipu tvoří asi 26 hektarů městských parků.
Národní park Huascarán leží na západě Peru v pohoří Bílých Kordiller. Nadmořská výška se mění v různých částech parku. Park je pojmenován po nejvyšší hoře Peru Huascarán, která se tyčí do výšky 6768 m.n.m., zatímco nejnižší bod je ve výšce 3500 m.n.m. Díky vrcholu Huascarán se v parku formovaly ledovce, které přechází do vysohorských ekosystémů puna. Kromě pun zasahuje do parku také poušť Sechura a tropické lesy Peruánské yungy. Typičtí zástupci parku jsou andský kondor, kachna bystřinná a tinama náhorní. Hlavní atrakcí parku je však tzv. "královna And" druh bromélie puja Raimondova.
Další peruánskou UNESCO památkou je archeologické naleziště Chavín de Huantar. Uvnitř naleziště se nachází ruiny a artefakty, které byly zbudovány asi kolem roku 1200 př.n.l. a později okupovány chavínskou kulturou. Celé naleziště se nachází na západě Peru, asi 250 kilometrů severně od hlavního města Limy. Důležitým posvátným místem bylo kruhové náměstí, kde se pořádaly různé obřady. Dalšími součástmi jsou ruiny Starého a Nového chrámu.
Archeologické naleziště bývalého inckého města Ollantaytambo se nachází na jihovýchodě Peru, asi 60 kilometrů severozápadně od Cusca. Naleziště leží v nadmořské výšce 2792 m.n.m. bylo královské sídlo císaře Pachacutiho, který dobyl celou oblast a nechal toto město zbudovat. Dnes je to mímoto velmi oblíbeným turistickým místem. Kromě města, se zde nachází terasy, na nichž leží Sluneční chrám, Zeď šesti monolitů a Princezniny lázně.
Bolivijské město Copacabana se nazývá stejně jako nejslavnější pláž Brazílie. Město leží a západě Bolívie na hranicích s Peru v nadmořské výšce 3841 metrů u jezera Titicaca. Dominantou je svatyně bazilika madony Virgen de Copacabana, která je svatou patronkou Bolívie. Během války o nezávislost byla tto bazilika vyrabována a bylo ukradeno spoustů vzácných ornamentů a darů.
Kultovní město předinckého období Tiwanaku leží na západě Bolívie u hranic s Peru. Je to jedna z nejzásadnějších bolivijských památek, zapsána na seznamu UNESCO. Naleziště Tiwanaku leží v bolivijském Altiplanu, asi 20 kilometrů od jezera Titicaca. Návštěvníci mohou spatřit Sluineční a Měsíční branu, Lví bránu, chrám Kalasasaya, pyramidu Akapanu či monolit Ponce.
Národní park Lauca se nachází na severu Chile. Lauca leží v Andách, převážně na náhorní plošině Altiplano a sousedí s rezervací Las Vicuňas a bolivijským NP Sajama. Uvnitř parku jsou obrovské vulkány a kaldery. Jedny z hlavních lákadel parku jsou oblast jezer Cotacotani a Chungará, majestátní sopky Parinacota a Pomerape a vesnička Parinacota s kostelem. Lauca se stala domovem především pro zástupce rodu lam. Žijí zde lamy vikuňi, lamy krotké, lamy guanako či lamy alpaka. Kromě lam můžete potkat i pumu americkou, činčily nebo huemula severního a několik desítek druhů ptáků.
Vedle chilského národního parku Lauca leží za hranicemi bolivijský národní park jméneme Sajama. Park dostal název podle nejvyšší hory Bolívie, která leží právě uvnitř parku a dosahuje výšky 6542 m.n.m. Uvnitř Sajamy můžete vidět vulkány, termální prameny, starodávná pohřebiště, jeskynní malby či pozůstatky koloniální architektury a park pokrývají polylepisové lesy. V této oblasti žijí původní obyvatelé Aymaři a jejich rodiny. Pozůstatky jejich kultury lze spatřit v ruinách staré pevnosti Pukara nebo v pohřební věži Chullpa, která sloužila hrobky pro vážené rodiny.
Citadela Sacsayhuamán leží u města Cuzca v Posvátném údolí v nadmořské výšce 3701 metrů a je zapsána spolu s Cuzcem na seznamu UNESCO památek. Části citadely byly postaveny už kolem roku 1100 za dob kultury Killke. Komplex byl v dobách Inků rozšířen, kdy byly postaveny velké kamenné zdi.
V Posvátném údolí se na řece Willkanuta poblíž Cuzca nachází incké město Pisac. Město je proslulé svými pravidelné konanými trhy. Celé okolí je především známé inckýmu ruinami, které jsou oddělené hřebeny na několik částí. Nejznámnější jsou Inti Watana, které zahrnují Sluneční chrám, oltáře, lázně, slavnostní obřadní místo. Dále je velmi oblíbená citadela Qalla Q'asa.
Soustroví Uros tvoří přibližně 44 uměle vytvořených ostrůvků. Tyto ostrovy leží na jezeře Titicaca, asi 7 kilometrů od peruánského města Puno. Původně měly především obranný význam. Unikátní jsou ostrovy především v tom, jak byly vytvořeny, a to na rákosí, které roste na mělčině jezera. Na většině ostrovů se nachází strážní věže vyrobené z rákosí. Toto rákosí používají Urové na stavení přístřešků a lodí. Urové žijí převážně na ostrůvcích na jezeře Titicaca.