Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. - 2. den letecký přesun do Kostariky, odjezd k vulkanickému jezeru Arenal, výlet na úpatí činné sopky Arenal (1633 m), možnost návštěvy místních lázní
3. den plavba přes jezero Arenal a následná cesta pralesem do vesnice Santa Elena ukryté v čarokrásné přírodě (kolibříci, motýli, plazí rezervace, terária, orchidária)
4. den lehký treking okouzlujícím mlžným pralesem v oblasti Monteverde (kolibříci, tarantule, endemické druhy zvěře, gigantické stromy s epifyty, mechy a liánami, orchideje, možnost procházky po lávkách zavěšených v korunách stromů),
5. - 6. den sjezd z hor a přesun podél pacifického pobřeží do národního parku Manuel Antonio s největší šancí na pozorování zvěře (2 druhy lenochodů, 4 druhy opic, leguáni, bazilišci, nosálové, tropická flóra), koupání na překrásných plážích uvnitř parku, možnost potápění při skalnatém pobřeží Tichého oceánu
7. - 8. den návrat do centrálních údolí, kostarická metropole San José (náměstí Demokracie, Národní divadlo, Muzeum zlata), celodenní výlet do koloniálních městeček Orosí, Cartago a na činnou sopku Irazú (3432 m)
9. - 10. den odjezd do přístavu Las Palmitas, plavba člunem na karibské pobřeží do vesnice Tortuguero, výlet po říčních kanálech tropického pralesa v NP Tortuguero s pozorováním krokodýlů, bazilišků, opic, lenochodů, koupání v průzračných vodách karibského moře, v případě sezony noční pozorování hnízdění mořských želv
11. den přesun přes Limón a podél karibského pobřeží na hranici s Panamou, přechod přes most nad hraniční řekou Sixaola, nekonečné banánové plantáže provincie Changuinola
12. - 13. den mezinárodní park Amistad , plavba motorovým člunem po řece Teribe do indiánské osady Wekso kmene Naso (nenáročná procházka pralesem, návštěva ruin staré americké vojenské základny)
14. - 15. den pohodová atmosféra ostrůvků obývaných černými Kariby v souostroví Bocas del Toro (koupání, šnorchlování, pozorování delfínů), možnost výletu člunem skrze hustou vegetaci mangrovů do rozsáhlého jeskynního komplexu, vzácné žabičky Red Frog na ostrově Bastimentos
16. - 18. den přesun na pacifickou stranu parku Amistad, horské městečko Boquete ukryté mezi kávovými a citrusovými plantážemi, možnost výstupu na nejvyšší horu Panamy Volcán Barú (3478 m), nebo treku hustým pralesem po stezce Sendero de los Quetzales za pozorováním vzácných ptáků kvesalů, raftingu na řece Chiriquí, koupání v termálních pramenech, nebo návštěvy kávové plantáže
19. - 20. den cesta po Interamerické dálnici přes most Las Americas klenoucí se nad Panamským kanálem do Panama City, přesun přes městečko Chepo a chráněnou oblast Narganá do přístavu Cartí, vstupní brány na souostroví San Blas
21. - 22. den odpočinek na opuštěných ostrůvcích autonomní oblasti Comarca de Kuna Yala patřících indiánskému kmeni Kuna (pouze bělostné pláže, koupání v tyrkysovém moři a lenošení v hamakách), návrat do Panama City
23. - 25. den návštěva Panamského průplavu a zdymadel Miraflores (pozorování lodí plujících kanálem, Muzeum průplavu), historická čtvrť Casco Viejo, ruiny Panama Viejo , návrat do ČR
Cena zahrnuje: letenku do San José a zpět z Panama City včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, služby průvodce a cestovní pojištění. Ubytování: 20x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje, obvykle s příslušenstvím), 3x domorodý dům Doprava: autobus, pronajatý minibus, taxi, loď. Stravování: 3x plná penze, jinak individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupní a výstupní poplatky na hranicích - celkem cca 10 USD, vstupné cca 80 USD.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.
Viděli jsme mnoho skvostných míst, vykoupali se v obou oceánech, zažili i pár dobrodružství a až na to tahání kufrů po dlažbě a občas cestou necestou zájezd neměl chybu.
Informace byly podány naprosto dostačujícím způsobem, pouze jsme litovali ztráty možnosti přeletu letadlem z ostrovů na pevninu - ukrojilo nám to něco času u nádherného moře.
Krásná, šikovná, svědomitá, důkladná, pružná, fyzicky velmi výkonná, znamenitě mluvící spoustou cizích jazyků a výtečně se orientujíc v historii zemí, které jsme projeli.
Kostarika - průměrná, nezajímavá. Dle mého mínění, špatně sestavený program zájezdu. Panama - zajímavější a rozmanitější.
Zastaralé informace, které neodpovídaly realitě. Finanční věci jako vstupy a podobně neodpovídaly skutečnosti.
Snaha byla, ale výsledek tomu neodpovídal. Neustále upozorňovala na náročnost a odrazovala klienty od účasti na jednotlivých výletech, i když výsledek tomuto upozornění neodpovídal. Také se mi nelíbilo, že si nezajistila vlastní spaní a spala s klienty jako třetí na pokoji.
Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.
Cestománie Panama, ČT1, 2003
Článek ke znovuotevření Panamského průplavu, 2016
Cestománie - ČT1, 2003
Článek o národních parcích Tortuguero a Manuel Antonio, 2013
Článek o kostarické sopce Arenal, 2013
Článek o tom, jak v Panamě můžete snoubit návštěvu přírody s architekturou, novinky.cz, 2015
Hlavní město Kostariky se nazývá San José. Většina populace se nachází v centrální části státu, kde leží i San José. Ve městě žije přibližně 350 tisíc obyvatel. Město bylo založeno v roce 1738 a je centrem kulturního vyžití. San José je jedno z nejbezpečnějších měst Latinské Ameriky a leží v nadmořské výšce 1170 metrů. Ve městě jsou rozmanité parky, zajímavá muzea a divadla a dokonce ZOO Simona Bolívara.
Arenal je aktivní stratovulkán nacházející se v Kostarice tyčící se na jihovýchodním břehu jezera Arenal asi 90 kilometrů severozápadně od hlavního města San José. Vulkán dosahuje až 1633 m.n.m. Do roku 2010 to byla jedna z nejvíce aktivních sopek na světě, ale od tohoto roku se její aktivita výrazně snižuje a výbuchy sopky jsou velmi vzácné.
Puntaneras je kostarická provincie na západě země, která pokrývá velkou část pobřeží Tichého oceánu. Zasahuje i na poloostrov Nicoya. Hlavním městem je stejnojmenné město a přístav Puntarenas a dalším důležitým přístavem pro obchod v Tichém oceánu je Port of Caldera.
La Amistad je největší národní park v Kostarice a byl připsán na Seznam UNESCO v roce 1993. Svou rozlohou zasahuje do Panamy, a proto se mu říká mezinárodní park. Rozkládá se v pohoří Cordillera de Talamanca a park pokrývá zejména tropický deštný les. Nejvyšší bod parku dosahuje až tří tisíc metrů nad mořem.
Hlavní a největší město Panamy se jmenuje totožně a leží uprostřed země. Panama City se nachází u panamského vstupu do Panamského průplavu a je obklopeno tropickým deštným lesem. Město bylo založeno Španěly v roce 1519. Ve měste se nachází několik atrakcí, které turisté mohou navštívit, jako například pobřežní promenádu u Tichého oceánu, katedrála na náměstí, prezidentský dům v koloniální čtvrti Casco Viejo, nebo ruiny historického města Panama Viejo, které je zapsané na seznamu UNESCO.
Zdymadlo Miraflores je součástí Panamského průplavu. Plavidla jsou ve dvou fázích snížena, aby se přepravila z nebo do panamského přístavu Balboa v Tichém oceánu. Lodě proplouvají pod "Mostem Amerik", který spojuje Severní a Jižní Ameriku. Celý proces pohybu zdymadel v Panamském průplavu mohou pozorovat sami turisté.
Nejvyšší horou Panamy je aktivní vulkán Barú, který leží na západě země, poblíž hranic s Kostarikou. Sopka dosahuje výšky 3475 m.n.m. a pokud je dobré počasí a není mlha, je možné pozorovat z vrcholu Barú jak Karibské moře, tak Tichý oceán. Vulkán je součástí stejnojmenného národního parku, kde žijí například guan černý, orel černobílý, strnadec vulkánový či lesňáček střízlikovitý.
Národní park Manuel Antonio leží na tichooceánském pobřeží Kostariky. Tento park je nejmenší v celé Kostarice. Manuel Antonio byl vyhlášen v roce 1972 a přestože je to malý park, je známý díky svým nádherným plážím a turistickým cestám. Park má jednu z nejpůvabnějších krajin a má několik zátok s mnoha písečnými plážemi a zeleň uprostřed hor a lesů na dosah plážím. Celý park se nachází v tropickém deštném lese. V parku jsou i krásné korálové útesy.
Biosférická rezervace Monteverde leží v oblasti Puntaneras na severu Kostariky. Jedná se o oblast mlžných lesů, kde se můžete projít po korunách stromů na zavěšených lávkách. Rezervace byla vyhlášena v roce 1973 a uvnitř lze pozorovat především kolibříky a motýly, ale i kvesaly chocholaté, veverky, králíky, primáty apod. V rezervaci můžete zažít i adrenalinovou jízdu na lanech.
Kostarické město Orosí leží uprostřed země, asi 35 kilometrů jihovýhodně od hlavního města San José. Město se nachází uprostřed hlubokého údolí řeky Revantazón, která městem protéká. Orosí leží v oblasti, kde se především pěstuje káva. Dominantou tohoto koloniálního městečka je kostel San José.
Na úpatí vulkánu Irazú se v nadmořské výšce 1435 m.n.n. rozkládá koloniální městečko Cartago. Město leží asi 25 kilometrů jihovýchodně od kostarického hlavního města San José. Město bylo založeno Španěly v roce 1563 a plnilo funkci hlavního města Kostariky od roku 1574 dlouhých 250 let až do roku 1824. Ve městě můžete navštívit například Baziliku Los Angeles, ruiny Kostela svatého Jakuba apoštola nebo místní trh.
Na severovýchodě Kostariky leží Národní park Tortuguero. Do parku se dostanete pouze lodí nebo letadlem a přesto, že je to poměrně odlehlý a složitě přístupný park, stal se třetím nejnavštěvovanějším v Kostarice. V parku je velmi rozmanitá biodiverzita od deštných pralesů, po mangrovníkové lesy, bažiny, laguny a pláže. Tortuguero se rozkládá u pobřeží Karibského moře. Tento národní park byl vyhlášen v roce 1975. V parku se nachází jezera, kapradiny, houby, mořský život a žijí zde různí savci, ptáci či mořské želvy.
Soustroví Bocas del Toro náleží Panamě a leží v Karibském moři. Na ostrov je možné se dosta buď soukromými loděmi nebo vodním taxi. Na jednom z ostrovů (Colón) leží stejnojmenné město a většina obyvatel jsou zde černí karibové. Turisté sem jezdí především díky skvělým příležitostem ke šnorchlování, koupání a pozorování delfínů.
Jedním z ostrovů Bocas del Toro má název Bastimentos. Je to zároveň jeden z největších ostrovů Panamy. Ostrov není příliš obydlený, žije zde okolo 2 tisíc lidí. Přitom první obyvatelem, který na ostrově přistál se svou lidí byl v roce 1502 Kryštof Kolumbus. Na ostrově jsou především zásadní atrakcí vzácné žabičky Red Frog. Je po nich pojmenovaná i nejslavnější pláž ostrova, odkud je nádherný výhled na delfíny plující v moři.
Malebné horské městečko Boquete leží na řece Caldera na západě Panamy, asi 60 kilometrů od hranic s Kostarikou. Městečko leží v nadmořské výšce okolo 1200 m.n.m. nedaleko nejvyšší hory Panamy Volcán Báru. Boquete bylo založeno až v roce 1911. Tato oblast je proslulá kávovými a citrusovými plantážemi. Ve městě je možné pozorovat sušení kávových zrn a říká se, že se zde pěstuje jedná z nejlepších kávových odrůd na světě. Kromě klasické turistiky je zde populární i rafting na řece Caldeře.
Las Americas nebo také celým jménem Puenta de las Américas je panamský silniční most, který překlen pacifický vstup do Panamského průplavu. Most byl dokončen v roce 1962 a do té doby to byl jediný nehoupající se most, který spojoval pevninskou Severní a Jižní Ameriku. Celý most je dlouhý 1654 metrů.
Ostrovní vesnička Cartí je součástí soustroví San Blas a leží asi 2 kilometry severně od Panamy v Karibském moři. Dostat se z pevniny na ostrůvek zabere morovovou lodí asi 45minut. Ostrůvek je hustě obydlen a nachází se zde malý přístav a muzeum. Domky, nebo respektive chýše jsou většinou postaveny z bambusu a ženy zde nosí tradiční oděv.
Soustroví San Blas leží severně od Panamy a skládá se asi z 365 ostrůvků. Avšak pouze 49 z nich je osídlených. San Blas se nachází v Karibském moři a na ostrůvcích žíjí především indiáni kmene Kuna. Díky krasnému okolnímu prostředu a téměř žádným hurikánům se zdalo velmi populární plachtění. Nejvýznamnější město soustroví se nazývá El Povenir, kde mají sídlo úřady.
Comarca de Kuna Yala jsou ostrůvky panamské autonomní oblasti indiánského kmene Kuna. Hlavním městem této oblasti je El Porvenir. Tyto ostrůvky leží v Karibském moři. Oblast je proslavená svými bělostnými plážemi a tyrkysovým mořem. Turisté zde mohou koupat v moři, ale také relaxovat v hamakách.