Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. - 2. den letecký přesun do Biškeku, prohlídka města (jezdecká socha Manase, koncertní síň, Bílý dům, náměstí Ala-Too s památníkem svobody, náměstí Revoluce, Státní opera)
3. den zastávka u 24 metrů vysoké věže Burana z 11. století, návštěva blízké nekropole, kaňon Konorčok, příjezd do letoviska Cholpon Ata na břehu druhého největšího vysokohorského jezera na světě Issyk Kul (1608 m)
4. den cesta přes Kočkor k jezeru Song Kul (3016 m) v zeleném amfiteátru pastvin obklopeném zasněženými vrcholy, přenocování v jurtách, možnost koupání, projížďky na koních
5. den celodenní přejezd jednotlivými masivy a údolími Ťan-Šanu přes malebnou vesnici Ak-Tal do Kazarmanu a průsmykem Kaldama (3062m) do města Džalal Abad ve Ferganské kotlině
6. den mauzoleum ve městě Uzgen, druhé největší město Kyrgyzstánu Oš (orientální bazar Žajma - jeden z nejlepších ve Střední Asii, posvátná hora Sulajman Too známá jako Šalamounův trůn, Historické muzeum uvnitř jeskyně), přesun přes hranice do Uzbekistánu, město Andižan na jihu Ferganské kotliny
7. den přejezd Ferganskou kotlinou dále do Taškentu (prohlídka Timurova muzea, památník Nezávislosti)
8. - 9. den přelet do bývalého centra obchodu s otroky Chivy (historické jádro města Ičan Kala , pevnost Kuchna Ark, Páteční mešita, medresy s kachlíčkovou výzdobou, mauzoleum Pahlavona Muhammada, vyhlídka z minaretu)
10. - 11. den přesun pouští Kyzylkum do starobylého města Buchara (bucharská pevnost, náměstí Kalján s tyrkysovými kupolemi mešity Kalján a medresy Mir-i Arab, mauzoleum Ismaila Samáního, mešita Maghoki Attar a medresa Čár Minár, dílny řemeslníků ve starých městských karavanserájích, možnost návštěvy folklorního představení, tradičních lázní
12. - 13. den rodiště Timura Lenka Šahrisabz (portál Bílého paláce, mešita Kok Gumbaz, mauzoleum Timurovců), perla světové architektury legendární město Samarkand (náměstí Registán se třemi medresami, obrovská mešita Bibi Chánum, komplex mauzoleí Šahi Zinda, mauzoleum Gúry Emír, Ulughbekova observatoř, muzeum starověkého Samarkandu, pestrý bazar Siab)
14. - 15. den návrat do Taškentu (bazar Čorsu, medresa Kukeldaš, jediné středoasijské metro se zajímavě vyzdobenými stanicemi, Páteční mešita), návrat do ČR
Cena zahrnuje: letenku do Biškeku a zpět z Taškentu včetně všech poplatků, přelet Taškent-Urgenč, místní dopravu, ubytování se snídaní a služby průvodce. Ubytování: 12x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x jurta. Doprava: autobus, minibus, taxi. Stravování: 13x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupné cca 150 USD.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Hlavní a největší město Uzbekistánu se nazývá Taškent. Oblast byla trvale osídlená již v době před Kristem. Dříve se město jmenovalo Šaš. Město bylo několikrát zbořeno, dobyto, ale oficiálně Taškent figuruje od 19. století. Taškent v překladu znamená "Kamenné město". Ve městě žije přibližně 2.3 miliónů obyvatel. Přesto, že je to multietnické město, většinu tvoří Uzbekové. Díky vlivům odlišných kultur se zde nachází různorodé atrakce. Například Japonské zahrady či ruský ortodoxní kostel zasvěcen Alexandrovi Něvskému. Kromě toho je ve měste ale spousta dalších nádherných pamaték, které stojí za navštívení.
Chiva je město v Uzbekistánu, který bylo v 17. století hlavní město Chivského chanátu. Pak jej dobyla ale ruská vojská a město se stalo v roce 1924 součástí Sovětské svazu. Historické centrum města je opevněné a nachází se zde i historické pamatáky. Toto historické jádro je na seznamu UNESCO. Chiva je důležitá ještě z hlediska obchodu. Dováží se sem ze západu a východu nejrůznější produkty a suroviny (koření, víno, hedvábí, čínský porcelán,...), se kterými se obchoduje na bazaru.
Poušť Kyzylkum, což v turečtině znamená červený písek, zasahuje do státu Střední Asie, a to do Uzbekistánu, Kazachstánu a Turkmenistánu. Přesto nejvíce zabírá plochu Uzbekistánu. Oblast se nachází většinou v rovině, kolem 300 m.n.m. a někde jsou písečné duny. Především okolo řek se nachází oázy, kde se vede zemědělství. Pro poušť je typická ruská želva, nebo varan pustinný. Kromě toho se zde vyskytují divoká prasata, koně Převálského či jelenovití.
Buchara je město nacházející se v Uzbekistánu. Je zapsáno od orku 1993 na Seznam světového dědictví UNESCO. Toto starověké město bylo založené oficiálně roku 500 př.n.l., přesto jsou archeologické důkazy o tom, že je město ještě starší a sahá až do 13. století př.n.l. Ve své době Buchara byla obchodní, kulturní a náboženskou metropoli celé Střední Asie. Název města pochází ze sanskrtu, kde "vikhara" znamená klášter.
Klíčovým městem Hedvábné stezky a třetí největší město Uzbekistánu se nazývá Samarkand. Leží na východě země, poblíž hranic s Tádžikistánem. Jedním z nejznámějších atrakcí města je rekonstruovaná mešita Bibi-Khanym. Město bylo připsáno na UNESCO seznam.
Ajaz Kala je pouštní pevností - v dnešní době spíše již pouze ruinami této pevnosti. Pevnost byla postavena mezi 8. st. - 1. st. před Kristem a sloužila tehdy jako oáza. Pevnost Ajaz Kala ční z pouště Kyzylkum viditelná na velkou vzdálenost, jelikož byla postavena na nejvyšším vápencovém bodu v okolí, aby zajistila dostatujíčí výhled. Kdysi tato pevnost chránila mocnou řísi Chorezmu (spolu s pevností Toprak Kala).
Registan býval centrem města Samarkand. V překladu z Perštiny znamená název "Písčité místo" či "Poušť". Registan bylo velké náměstí, kde se lidé scházeli k vyslechnutí královských rozhodnutí a také místem veřejných poprav. Je pomyslně ohraničeno třemi Islámskými školami a blízko se nachází také mausoleum Shaybanid.
Osh je druhým největším městem Kyrgyzstánu, leží v jižní části země a často se mu přezdívá "hlavní město jihu". Je nejstarším městem země. Osh je velmi živým městem, má například největší venkovní tržnici, zvané Džarma Bazar, ve střední Asii. Vzhledem k propojenými dějinami s Ruskem se ve městě dodnes nachází několik soch Lenina.
Biškek, dříve Pishpek či Frunze, je hlavním, největším a nejvíce osídleným městem Kyrgyzstánu. Město bylo založeno v roce 1825 ke kontrole tras místních karavanů a pro získání úcty od místních kmenů. Na vzhledu městké architektury se podepsala ruská vláda. Ve městě se nachází jediná katolická katedrála Kyrgyzstánu. V centru města se nachází např Státní historické muzeum, Státní muzeum aplikovaného umění, místní Bílý dům (vládní budova) a několik významných soch. V blízkosti města se nachází také bazar Jayma.
Věž Burana je minaret postavený v 11. století na ruinách starobylého města Balasagun. Leží přibližně 80km východně od hlavního města Biškek. Dle zdrojů byla dříve vysoká až 45 metrů, v dnešní době dosahuje však výšky pouhých 25 metrů. V 70. letech 20. století prošla věž rekonstrukcí, která zabránila jejímu zhroucení. Kousek od věže se nachází staré pohřebiště s náhrobními kameny, takzvanými Bal-bal, a petroglyfy.
Issyk Kul je sladkovodním jezero v pohoří Ťan Šanu na východě Kyrgyzstánu. Svou rozlohou je desátým největším jezerem. Hned po jezeře Titicaca je druhým největším horským jezerem na světě. Nachází se v nadmořské výšce 1600 metrů a jeho maximální hloubka činí 670 metrů. Do jezera se vlévá více než 18 řek. Jeho název v překladu znamená "teplé jezero" a i když je v zimě obklopeno zasněženými horami, nikdy nezamrzne.
Cholpon Ata je rekreačním centrem ležícím severně od jezera Issyk-Kul v Kyrgyzstánu. Ve městě se nachází několik léčeben, malých i větších, hotelů a penzionů pro ubytování všech, kteří se v letních měsícíh přijedou podívat k jezeru. Ve městě je také lokální muzeum a otevřený areál s více než 2.000 petroglyfy, datovanými od 800. př.n.l. do 1.200 n.l.
Ala-Too je centrálním náměstím hlavního města Kyrgyzstánu, Biškek. Náměstí bylo postaveno roku 1984. Náměstí slouží k veřejným akcím, oslavám či demonstracím. Náměstí dominuje socha Manas, která zde byla instalována roku 2011 k příležitosti oslav 20ti let kyrgyzské nezávislosti. Sochy byly v minulosti několikrát obměňovány: od dob postavená náměstí na něm byla socha Lenina, která byla r. 2003 přesunuta na jiné, menší, náměstí, tu vystřídala socha Erkindik (svoboda), která zde byla právě do roku 2011.
Věž Burana je vysokým minaretem v údolí Chuy na severu Kyrgyzstánu. Leží přibližně 80 km daleko od hlavního města Biškek a poblíž města Tokmok. Věž je spolu se hřbitovem, třemi mauzolei a pozůstatky hradu vše, co zbylo z antického města Balasagun. Věž bývala dříve 45m vysoká, ale díky častým zemětřesením, které poškodily její strukturu, dosahuje nyní výšky pouhých 25 metrů. V roce 1970 vznikl za účelem obnovení věže, hlavně zrestaurování její západní strany, která hrozila zřícením.
Karakol je čtvrtým největším městem Kyrgyzstánu, ležící v oblasti Issyk Kul. V roce 1888 byla město krátkodobě přejmenováno na "Przhevalsk" na počest ruského objevitele, který zde zemřel. Na protesty místních se však město r. 1921 přjemenovalo zpět, nicméně Przhevalsk zde má svůj památník a muzeum. Karakol je významnou turistickou destinací, slouží mimo jiné i jako vstupní místo do Ťan Šanu (turistika, lyžování, horolezectví). Dále se ve měste nachází např. historické muzeum, zoo, Barskoonské vodopády, Pohádkový kaňon, slané jezero, či se zde pravidelně pořádá trh se zvířaty .
Song Kul (také Song Kol) je alpské jezero na severu Kyrgyzstánu, ležícím v nadmořské výšce 3016 m.n.m. Maximální délka jezera je 29 km, šířka 18 km a maximální hloubka 13 metrů. Po jezeře Issyk Kul je Song Kul druhým největším jezerem v zemi, dle toho také jeho název (v překladu znamená "Následující jezero"). Oblast je obydlena a trvale přístupná pouze v období od června do září. Jezero leží ve stejnojmenném údolí.
Tato malá vesnice se nachází přibližně 90 km na západ od města Narynu. Je významné tím, že se zde narodil slavný básník Togolok Moldo, který je vyobrazen na kyrgyzské bankovce 20 somů. Také je zde pár termálních pramenů a bahenních lázní, které jsou u turistů velmi oblíbené. Odtud se dá jít trasou po severu k jezeru Song-Kül a cestou je možné navštívit mauzoleum Tajlyk-Bátyra, známého vůdce rebelů, který bojoval proti ruským vojákům v 19. století.
Tato oblast se rozprostírá jižním Kyrgyzstánem, východním Uzbekistánem a severním Tádžikistánem. Fergana je proslulá ovocem a bavlnou. Kotlinou protékají řeky Naryn a Karadarjam jež jsou zdrojnicemi Syrdarje. V údolí se využívají k zavlažování půdy, která je díky tomu velmi úrodná. Právě proto má tato oblast nejlepší půdu a podnebí ve Střední Asii. Také je centrem středoasijské výroby hedvábí.
Toto město se nachází v jihozápadní části Kyrgyzstánu a je významné svými termálnimi prameny. Kdysi dávno bylo toto město důležitou součástí Hedvábné stezky, kam cestovatelé a obchodníci jezdili relaxovat a regenerovat. Za Sovětského svazu využívaly místní nemocnice tyto prameny k léčení různých chronických onemocnění. V blízkosti se nachází vodopády Arslanbob, které stojí za to navštívit.
Hlavní náměstí v Taškentu je pojmenováno podle uzbeckého národního hrdiny Amira Timura. Uprostřed náměstí se tyčí jeho obří bronzová socha na koni, která nahradila bustu Karla Marxe. Náměstí ale dominuje veliká stavba hotelu „Uzbekistán“. Celé náměstí bylo upravené a rozšířené v roce 2009 při příležitosti oslav založení města. Z náměstí vychází slavná třída Satyelgoh kochasi, které ovšem místní neřeknou jinak než „Broadway“, protože ji lemuje řada kavárniček a stánků s občerstvením, kde se večer schází místní mládež.