5 zemí Střední Asie

Náročnost 4 Zážitkové zájezdy
  • 22 dnů
  • od 99 830 Kč
  • Snídaně
  • skupina 8 – 15 osob
7.8. - 28.8.2024
1zsa24
92 990 Kč uzavřeno, průvodce: Mgr. Marek Neubauer, MBA
2.8. - 23.8.2025
1zsa25
103 990 Kč 99 830 Kč se slevou First minute Rezervace Přihláška

shrnutí

  • Unikátní cesta post-sovětskými státy
  • Monumentální moderní architektura
  • Pohádková města na Hedvábné stezce
  • Jízda Pamírskou dálnicí s výhledy na Pik Lenina
  • Velehory Pamír, Ťan Šan a Hindúkuš

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do Almaty, bývalého hlavního města Kazachstánu (rozsáhlý Park 28 gardistů - panfilovců, druhá největší dřevěná budova světa - Zenkova katedrála, muzeum národních nástrojů, historické muzeum), televizní věž Kok Tobe, noční život na ulici Arbat

3. den
odjezd do Kyzgyzstánu, hlavní město Biškek (náměstí Ala-Too, historické muzeum, Národní muzeum umění, bazar Oš)

4. den
zastávka u 24 metrů vysoké věže Burana z 11. století, kaňon Konorčok, druhé největší vysokohorské jezero Issyk Kul (1608 m), cesta přes Kočkor k jezeru Song Kul (3016 m) v zeleném amfiteátru pastvin obklopeném zasněženými vrcholy, přenocování v jurtách

5. den
celodenní přejezd jednotlivými masivy a údolími Ťan-Šanu do Kazarmanu a průsmykem Kaldama (3062m) do města Džalal Abad ve Ferganské kotlině 

6. den
prohlídka Oše (orientální bazar Žajma - jeden z nejlepších ve Střední Asii, posvátná hora Sulajman Too UNESCO známá jako Šalamounův trůn, Historické muzeum uvnitř jeskyně), odjezd do vesnice Sarytaš v širokém Alajském údolí pod pohořím Pamír

7. den
přejezd do Tádžikistánu po Pamírské dálnici, po cestě ohromující výhledy na Pik Lenina (7134 m), přes průsmyk Kyzyl Art Tádžickým národním parkem UNESCO k meteoritickému jezeru Karakul (3915 m), dále přes průsmyk Ak-Bajtal (4655 m) do města Murgab

8. - 9. den
cesta údolím Aličur do horské vesničky Bulunkul, procházka k jezeru Jašilkul, jízda přes průsmyk Karguš (4344 m) a dále kolem hranice Afghánistánu ve Vachánském údolí, cestou fantastické výhledy na vrcholy Pamíru a Hindúkuše, buddhistická stúpa ze 4. – 7. století ve Vrangu, ruiny zoroastriánské pevnosti Jamčun, koupání v horkých pramenech 3500 m) dále do Iškašimu, kde byla v 19. století podepsána dohoda mezi Brity a Rusy, po které byl pás Vachánského údolí připojen k Afghánistánu a tím vytvořeno neutrální ochranné pásmo mezi Britskou Indií a Ruskem 

10. den
centrum Horního Badachšánu Chorog (mix středoasijských národů, afghánský bazar, nejvýše položená botanická zahrada na světě, regionální muzeum v sovětském stylu)

11. - 12. den
cesta po Pamírské dálnici dál okolo hranice, výhledy do hliněných afghánských vesniček o 100 m dál za řekou, město Rúšán se zachovalou pevností Vamar, údolím řeky Pandž, tvořící hranici mezi Tádžikistánem a Afgánistánem, Šurabadským průsmykem, okolo přehrady Nurek do hlavního města Tádžikistánu Dušanbe 

13. den
prohlídka Dušanbe (Rúdakího třída a park s Prezidentským palácem, bayrak - nejvyšší vlajkový stožár na světě, socha krále Ismáíla Sámáního, Národní muzeum památek minulosti se 14 metrovou sochou Buddhy v nirváně), výlet k nedaleké pevnosti Hissor s medresami z 18. a 19. století

14. - 15. den
přesun do Uzbekistánu, legendární město na Hedvábné stezce a perla světové architektury Samarkand UNESCO (náměstí Registán s medresami Šerdor, Ulugbegovou a Tillókóri, mauzolea Gúr Emír a Ruchabád, obrovská mešita Bibi Chánum, pohřební areál Šach-i-zinda se 44 hrobkami a 20 mauzolei

16. - 17. den
starobylé město Buchara UNESCO (mešita Bolo-chauz, bucharská pevnost, bývalý žalář Zindán, náměstí Kalján s tyrkysovými kupolemi mešity Kalján a medresy Mir-i Arab, Ulugbekova medresa, dílny řemeslníků ve starých městských karavanserájích, mauzoleum Ismaila Samáního, náměstí Ljabi-chauz a medresa Čár Minár)

18. den
hraničním přechodem Farab přejezd do Turkmenistánu, nejstarší středisko uctívačů ohně a místa pobytu Zarathuštry Gonur Depe, rozsáhlý archeologický areál Merv UNESCO (historická města Erk Kala, Giaur Kala a Sultan Kala)

19. den
metropole Turkmenistánu Ašchabad (mešita Turkmenbaši, náměstí Nezávislosti s budovou vlády a Prezidentským palácem, park Nezávislosti s nákupním centrem Altyn Asyr ve tvaru pyramidy, Památníkem nezávislosti a Národním kulturním centrem, Národní muzeum)

20. den
ruiny bývalého hlavního města parthské říše ze 3. stol. př.n.l. Nisa UNESCO, přejezd přes pouštní oázu Erbent s velbloudy a jurtami k Darvaze, 70 m širokému hořícímu kráteru zvanému Brána do pekla, návrat do Ašchabadu

21. - 22. den
dokončení prohlídky Ašchabadu, návrat do ČR                                                                  

Cena zahrnuje: letenku do Almaty a zpět z Ašchabadu včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování se snídani a služby průvodce.
Ubytování: 18x turistický hotel či penzion (dvou až třílůžkové pokoje, většinou s příslušenstvím, v horských oblastech Pamíru i soukromých domech), 2x jurta.
Doprava: pronajatý mikrobus, taxi, autobus, terénní auta.
Stravování: 20x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: Tádžikistánské vízum a GBAO permit 2200 Kč, Turkmenské vízum 3500 Kč, 19x jednolůžkový pokoj 13000 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 1430 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 2464 Kč nebo 2882 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 200 USD.

Poznámka: Program zájezdu může být upraven dle aktuální situace v regionu. Obzvlášť na hraničním přechodu Kyrgyzstán - Tádžikistán, kde může být program nahrazen či vynechán dle aktuálních možností. Tyto země jsou oficiálně nadále ve válečném konfliktu.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Libor B. (2024)

Hodnocení zájezdu:

Výber trasy a program dal možnost poznat minulost i současnost bývalých sovětských republik. Hodnotím pestrost poznání od historických památek, přes odlehlá místa horských oblastí až po moderní architekturu a současný život v těchto zemích.

Hodnocení práce průvodce:

Průvodce zvládl s profesionalitou organizaci programu v často složitých situacích. Zvláště hodnotím jeho přístup k účastníkům a rozvahu při řešení složitých problémů (přechod hranic, jednání s řidiči a personálem ubytovacích zařízení). Oceňuji již odvahu pustit se do takového programu, kdy bylo předem několik neznámých. Díky za tento originální zájezd a klobouk dolů před prací průvodce.

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Poznejte oázu Buchara v Uzbekistánu

Cestovateslký blog E&T Abroad, 2018

encyklopedie

Buchara

Buchara hl. (Uzbekistán, Shutterstock) Buchara je město nacházející se v Uzbekistánu. Je zapsáno od orku 1993 na Seznam světového dědictví UNESCO. Toto starověké město bylo založené oficiálně roku 500 př.n.l., přesto jsou archeologické důkazy o tom, že je město ještě starší a sahá až do 13. století př.n.l. Ve své době Buchara byla obchodní, kulturní a náboženskou metropoli celé Střední Asie. Název města pochází ze sanskrtu, kde "vikhara" znamená klášter.

Samarkand

Samarkand (Uzbekistán, Shutterstock) Klíčovým městem Hedvábné stezky a třetí největší město Uzbekistánu se nazývá Samarkand. Leží na východě země, poblíž hranic s Tádžikistánem. Jedním z nejznámějších atrakcí města je rekonstruovaná mešita Bibi-Khanym. Město bylo připsáno na UNESCO seznam. 

Kara Kul

Kara Kul znamená v překladu Černé jezero a je v průměru 25 km velké. Nachází se v horách Pamír v Tadžikistánu. Leží v nadmořské výšce 3 900 metrů. Jezero pravděpodobně vzniklo dopadem meteoritu před 5 miliony lety. Do 20. let se jezero jmenovalo po britské královně Viktorii, poté dostalo svůj dnešní název.

Ašchabad

Ašchabad, znám také jako Poltoratsk (1919 - 1927), je hlavním a také největším městem Turkmenistánu v centrální Asii. Město protíná Karakumský kanál. Doslovný překlad názvu města znamená "město lásky" či "město oddanosti". Město obývají převážně Turci a Rusové. Typickým produktem jsou ručně tkané koberce, které jsou prodejci nabízeny mimojiné i na četných pouličních marketech. 

Darvaza

Darvaza, v originále Derweze, je malé město ve střední částu Turkmenistánu, v Karakumské poušti. V Darvaze se ve velké míře vyskytuje zemní plyn. V roce 1971 najeli ruští geologové do malé jeskyně plné zemního plynu a země pod nimi se propadla a vytvořila kráter o průměru 70m. Geologové, aby do budoucna předešli nebezpečí úniku plynu usoudili, že nejlepší bude kráter vypálit. tím se vytvořil hořící/lávový kráter, který kvůli velké zásobě zemního plynu hoří dodnes, a nazývá se Bránou do pekel. 

Karakum

Poušť Karakum je pouští v Centrální Asii, východně od Kaspického moře. Její překlad v turečtině doslovně znamená "Černý písek". Zahrnuje přibližně 70% oblasti Turkmenistánu a stále se rozšiřuje. Oblast pouště je velmi řídce osídlena. V oblasti jsou velmi ojedinělé také srážky. Poušť ovšem protíná druhý největší zavlažovací kanál na světě - Kara Kum Canal. Ten existuje od roku 1954 a jeho délka činí 1375 m. Místní oázy Mary a Tejen jsou známy svou produkcí bavlny. 

Osh

Mešita Sulejmana Too v Oshi (Kyrgyzstán, Dreamstime) Osh je druhým největším městem Kyrgyzstánu, leží v jižní části země a často se mu přezdívá "hlavní město jihu". Je nejstarším městem země. Osh je velmi živým městem, má například největší venkovní tržnici, zvané Džarma Bazar, ve střední Asii. Vzhledem k propojenými dějinami s Ruskem se ve městě dodnes nachází několik soch Lenina. 

Uzgen

Mauzoleum Kharakhanid, Uzgen (Kyrgyzstán, Dreamstime) Uzgen je městem na západě Kyrgyzstánu. Město je zmíněno v čínských zdrojích již ve 2. století př. n. l. Bývalo to jedno z hlavních měst Karachanidského chánátu. Z tohoto období ve městě zbyla tři dobře zachovaná mauzolea. Město se nachází na nejvýchodnější části Ferghanského údolí. Významnými městy v okolí jsou Oš či Džalalabad.

Biškek

Biškek (Kyrgyzstán, Dreamstime) Biškek, dříve Pishpek či Frunze, je hlavním, největším a nejvíce osídleným městem Kyrgyzstánu. Město bylo založeno v roce 1825 ke kontrole tras místních karavanů a pro získání úcty od místních kmenů. Na vzhledu městké architektury se podepsala ruská vláda. Ve městě se nachází jediná katolická katedrála Kyrgyzstánu. V centru města se nachází např Státní historické muzeum, Státní muzeum aplikovaného umění, místní Bílý dům (vládní budova) a několik významných soch. V blízkosti města se nachází také bazar Jayma. 

Balasagun

Město Balasagun bylo postaveno jako jedno ze čtyř kdysi slavných a silných hlavních měst: Balasagun, Sujáb, Nevkav a Tokmok. Několik zemětřesení zde způsobilo mnoho škod. Od 14. století, kdy přestalo město existovat, je Balasagun vesnicí s množstvím ruin. Této oblasti nyní dominuje Věž Burana. 

Věž Burana

Věž Burana (Kyrgyzstán, Dreamstime) Věž Burana je minaret postavený v 11. století na ruinách starobylého města Balasagun. Leží přibližně 80km východně od hlavního města Biškek. Dle zdrojů byla dříve vysoká až 45 metrů, v dnešní době dosahuje však výšky pouhých 25 metrů. V 70. letech 20. století prošla věž rekonstrukcí, která zabránila jejímu zhroucení. Kousek od věže se nachází staré pohřebiště s náhrobními kameny, takzvanými Bal-bal, a petroglyfy.

Issyk-Kul

Jezero Issyk Kul (Kyrgyzstán, Dreamstime) Issyk Kul je sladkovodním jezero v pohoří Ťan Šanu na východě Kyrgyzstánu. Svou rozlohou je desátým největším jezerem. Hned po jezeře Titicaca je druhým největším horským jezerem na světě. Nachází se v nadmořské výšce 1600 metrů a jeho maximální hloubka činí 670 metrů. Do jezera se vlévá více než 18 řek. Jeho název v překladu znamená "teplé jezero" a i když je v zimě obklopeno zasněženými horami, nikdy nezamrzne. 

Almaty

Prezidentský park, Almaty (Kazachstán, Dreamstime) Město Almaty, dříve známo jako Alma-Ata a Verny, je nejlidnatějším městem Kazachstánu. Město bylo donedávna i hlavním městem Kazachstánu (dnes je jím Astata, ale i nadále se Almatě přezdívá "hlavní město jihu"). Nicméně Almaty je i nadále obchodním a kulturním centrem země. Nachází se však v tektonicky aktivní oblasti, hrozí zde tedy jistá možnost zemětřesení. Významnými atraktivitami města a okolí jsou například vzdušná tramvajová dráha Kök Töbe, fontány (město jich má více než 125), či zimní lyžařské středisko Shymbulak.

Medeu

Medeu je venkovním střediskem rychlobruslení v jihovýchodním Kazachstánu. Se svými 1.691 m.n.m. se stává nejvýše položeným střediskem na světě. Jeho stavba začala již v roce 1949 a první závody se zde konaly v roce 1951. V 60. letech se jižně od střediska postavila stejnojmenná přehrada, aby zabránila případným povodním. V dnešní době je toto místo již jen hojně navštěvovaným turistickým regionem otevřeným široké veřejnosti. 

Velké Almatinské jezero

Panorama of Big Almaty Lake, Kazachstán (Kazachstán, Dreamstime) K Velkému Almatinskému jezeru se dostanete soutěskou Alma Arasan. Jezero leží ve výšce 2.500 m.n.m., takže jeho voda je poměrně chladná i v letních měsících. I když jeho průzračně modrá voda láká turisty ke koupání, to je zde již zakázané, jelikož voda zde je pitná. Kromě toho slouží i jako zdroj energie pro níže ležící elektrárnu. 

Nur-Sultan

výhled na Astanu (Nur Sultan) (Kazachstán, Dreamstime) Nur-Sultan (dříve Astana) je hlavním městem Kazachstánu, leží na řece Ishim a je současně i druhým největším městem země. V roce 1997 nahradila původní hlavní město Almaty. Astana v překladu zcela prostě znamená "hlavní", Nur-Sultan je složené slovo z arabského Nur (světlo, záře) a Sultan (vládce,vládnout). Ve městě vládne moderní architektura: futuristické budovy, hotely a mrakodrapy. Nur-Sultan je druhým nejchladnějším hlavním městem světa (po Mongolsku). Centrum města je rozděleno do tří čtvrtí: Almaty, Yesil (tzv. levá banka města) a Saryarka. 

Bajtěrek

Bajtěrek (Bayterek) je monument a vyhlídková vež v hlavním městě Kazachstánu - Astaně. Věž je hojně vyhledávaným místem jak pro turisty, tak rodilé Kazachy a je současně dominantou a typickým prvkem města. Věž je 150 m vysoká a stojí na městském náměstí. Vyhlídkové patro je ve výšce 97 m. Věž má symbolizovat lidovou pohádku o mystickém stromu života a magickém ptákovi radosti Samrukovi, který snesl své vejce do pukliny mezi větve stromu. 

Atameken

Atameken je etnickým parkem demonstrujícím kazašskou rozmanitost. Procházka parkem je přibližně 200m dlouhá. V parku můžeme vidět různé významné budovy. V jihovýchodním cípu parku se nachází Památník obětem politického útlaku. Dále se zde nachází zeď zdobená symbolickými obrázky. V rámci parku je i tzv. "Mapa Kazachstánu", což je komplex miniatur významných budov představující celou zemi. 

Zenkova katedrála

Architektonicky jedinečná Zenkova katedrála, také Katedrála nanebevzetí, postavená ze dřeva, se nachází v parku Panfilov v Almatě. Je jednou z nejvýznamnějších a nejtypičtějších památek města. Katedrála byla postavena mezi roky 1904 - 1907. Zajímavé na stavbě je, že byť je ze dřeva, je stavěla podle dřívějších antických postupů za použítí minimálního množství hřebíků. Spadá mezi 8 nejvyšších budov světa postavených pouze ze dřeva. Interiér zdbil ruský umělec N. G. Khludov. Katedrála v minulosti přečkala zemětřesení a byla jednou zcela vyrabována. 

náměstí Ala-Too

Ala-Too je centrálním náměstím hlavního města Kyrgyzstánu, Biškek. Náměstí bylo postaveno roku 1984. Náměstí slouží k veřejným akcím, oslavám či demonstracím. Náměstí dominuje socha Manas, která zde byla instalována roku 2011 k příležitosti oslav 20ti let kyrgyzské nezávislosti. Sochy byly v minulosti několikrát obměňovány: od dob postavená náměstí na něm byla socha Lenina, která byla r. 2003 přesunuta na jiné, menší, náměstí, tu vystřídala socha Erkindik (svoboda), která zde byla právě do roku 2011.

Burana

Věž Burana (Kyrgyzstán, Dreamstime) Věž Burana je vysokým minaretem v údolí Chuy na severu Kyrgyzstánu. Leží přibližně 80 km daleko od hlavního města Biškek a poblíž města Tokmok. Věž je spolu se hřbitovem, třemi mauzolei a pozůstatky hradu vše, co zbylo z antického města Balasagun. Věž bývala dříve 45m vysoká, ale díky častým zemětřesením, které poškodily její strukturu, dosahuje nyní výšky pouhých 25 metrů. V roce 1970 vznikl za účelem obnovení věže, hlavně zrestaurování její západní strany, která hrozila zřícením. 

Karakol

Jezero Karakol (Kyrgyzstán, Dreamstime) Karakol je čtvrtým největším městem Kyrgyzstánu, ležící v oblasti Issyk Kul. V roce 1888 byla město krátkodobě přejmenováno na "Przhevalsk" na počest ruského objevitele, který zde zemřel. Na protesty místních se však město r. 1921 přjemenovalo zpět, nicméně Przhevalsk zde má svůj památník a muzeum. Karakol je významnou turistickou destinací, slouží mimo jiné i jako vstupní místo do Ťan Šanu (turistika, lyžování, horolezectví). Dále se ve měste nachází např. historické muzeum, zoo, Barskoonské vodopády, Pohádkový kaňon, slané jezero, či se zde pravidelně pořádá trh se zvířaty .

Song Kul

Koně u jezera Song Kul (Kyrgyzstán, Dreamstime) Song Kul (také Song Kol) je alpské jezero na severu Kyrgyzstánu, ležícím v nadmořské výšce 3016 m.n.m. Maximální délka jezera je 29 km, šířka 18 km a maximální hloubka 13 metrů. Po jezeře Issyk Kul je Song Kul druhým největším jezerem v zemi, dle toho také jeho název (v překladu znamená "Následující jezero"). Oblast je obydlena a trvale přístupná pouze v období od června do září. Jezero leží ve stejnojmenném údolí. 

Suusamyr

Suusamyr leží v nadmořské výšce 2 000 - 2 500 m.n.m. mezi pohořími Ťan Šan v centrální Asii a protéká tudy stejnojmenná řeka. Údolí je přezdíváno alpská pastvina - v léte je pokryté bylinami a květy, takže zbarvuje celé údolí. Suusamyr se nachází v regionu Chuy a vede jím tunel spojující města Biškek a Oš. Obydlenost údolí sahá zpět až k 9. a 11. století. V roce 1992 zde bylo velké zemětřesení, které zničilo většinu obydlí. 

Sulajman Too

Posvátná hora Sulajman Too (v překladu "Šalamounův trůn") je jedinou památkou na seznamu kulturního dědictví UNESCO v zemi Kyrgyzstán. Nachází se ve měste Oš a v minulosti byla významným místem pro muslimské poutníky. Kameny hory se tyčí z údolí Fergana. O hoře je rozšířena legenda, že žena, která vyleze na posvátný vrchol, porodí zdravé dítě. Stromy a keře u vrcholu hory jsou zdobenými různými "značkami" věřících: vlaječkami, kusy látky atd. Nachází se zde také mešita založená Babúrem, zakladatelem Mughalské říše.

Pik Lenina

Pik Lenina, nebo také Ibn Sina (Avicena) Pik, je vrcholem na hranicích Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Dosahuje nadmořské výšky cca 7134 m.n.m. Bývá označován za jednu z nejsnazších "sedmitisícovek", na kterou může člověk vylézt, a ročně se o to stovky z nich také pokouší. Cestu jim zpříjemňuje i fakt, že kolem jsou zelená údolí a kempy pro přespání jsou tedy celkem v teple. Cestou na vrchol hory byly v dřívějších dobách ponechávány malé sošky, ty byly ale během následujícíh let rozkradeny. 

Murgab

Murgab je nejvýše položeným městem v Tádžikistánu a jeho doslovný překlad znamená prérijní město. Svou polohou na střetu několika významných cest je centrem obchodu, údajně i nelegálních drog. Město bylo roku 1893 založeno Rusy pod názvem Pamirsky Post. 

Jašilkul

Jašilkul je sladkovodní jezero v severovýchodním Tádžikistánu. Nachází se v údolí Gunt v Pamírských horách. Leží v nadmořské výšce 3700 m.n.m. a jeho maximální hloubka je 52 m. Na délku má 19 km a jeho šířka kolísá v rozmezí 1 - 4 km. Teplota vody nikdy nestoupne nad 14°C. Jašilkul leží přibližně 1,5 kilometru od dalšího, obdobného jezera Bulunkul. V této oblasti je typický výskyt nejrůznějších druhů ptáků. Místní věří že je jezero domovem bájného Tuya Suu (vodního velblouda). 

Karguš

Karguš je vysoko položeným průsmykem - v nadmořské výšce ca 4344 metrů, ležícím v Pamírských horách v Tádžikistánu. Cesta průsmykem je písčitá a neudržovaná, měří přibližně 90 m. Spojuje Pamírskou silnici s údolím Wakhan a vede podél slaných jezer. Cesta je využívána hlavně cyklisty, ale obecně není využívána moc hojně. 

Vachánské údolí

Vachánské údolí je oblast východního cípu Afghánistánu směrem k Číně, oddělujícím Tádžikistán od Pákistánu. Údolí je přibližně 350 km dlouhé a v rozmezí 13 - 65 km širové. Trvale osídlena je tato oblast pouze nomády. Ve vyšší nadmořské výšce se nachází východní část koridodu (údolí). Údolím protéká stejnojmenná řeka, která se posléze vlévá do Pamíru. Údolí bylo objeveno roku 1906 Sirem Aurelem Steinem. 

Vrang

Město Vrang leží v Tádžikistánu. Jeho nejvýznamnější atraktivitou je kamenný monument: buddhistická stúpa ze 4. - 7. století. Ta leží na viditelném, vyběleném místě. Monument však vzdáleně připomíná i miniaturu zikuratu (poschoďové pyramidy). Monument se nachází nad městskou zahradou. Naproti tomu jsou poustevnické jeskyně, které jsou však mnohem hůře dostupné.
 

Jamčun

Pevnost Jamčun pochází z 3. - 1. století př.n.l. a je jednou z nejvýznamnějších a také nejstarších památek Vachánského údolí. Byla postavena na vrcholu útesu s výhledem na celé údolí. V době antiky sloužila pevnost k pozorování a včasné obraně. Pevnost má hrad trojúhelníku a je rozdělena do tří částí: v první části byla např. citadela s kasárnami. Celé prostranství bylo obehnáno zdí a dohromady 36 věžemi. 

Chorog

Město Chorog se nachází v Tádžikistánu a leží v nadmořské výšce 2200 metrů v Pamírských horách, na soutoku řek Panj a Ghund. Město je zámé svými krásnými topoly, které dominují zdejší flóře. Město je jednou z nejchudších oblastí země. Ve městě je most vedoucí na Afghánský břeh řeky. V Chorogu se hraje bandy (hokej, který má však místo puku míček). 

Kala i Khum

Kala i Khum je malým městečkem v Tádžikistánu na hranicích s Afghánistánem. Město je ohraničeno Pamírskými horami. V současné době je hlavním městem čtvrti Darvoz. Zde se setkává Pamírská dálnice s řekou Panj. Další možnosti trávení volného času ve měste jsou například Hulbuk Palace či mauzoleum.

Dušanbe

Dušanbe je hlavním a také největší město Tádžikistánu a v překladu znamená "pondělí". Jeho jméno pochází od původního města, ze kterého je Dušanbe vybudováno, v tom se totiž každé pondělí konaly pravidelné trhy. Dušanbe má necelých 800 tisíc obyvatel. Město leží na soutoku dvou řek: Varzobu a Kofarnihonu. Historie města sahá až k 5. století př.n.l. Jako zajímavost města lze zmínit vlajkový stožár, který je se svou výškou 165 m druhým nejvyšším na světě. 

Hissor

Hissor je pevnost s archou z 16. století v oblasti nejvýznamnějších Tádžikistánských památek. Oblast kromě pevnosti zahrnuje ještě náměstí před pevností, karavansérii (1808), mauzoleum a historické muzeum atd. Přibližně 4 km od pevnosti, v západní části země, leží město Hissar a přibližně 25 km je vzdálené i město Dušanbe. 

Ťan-Šan

Název Ťan-Šan znamená v čínštině Nebeské hory a toto majestátní pohoří na nejvýchodnějším cípu Kyrgyzstánu skutečně dosahuje nebeských výšek. Nejvyšší horou celého pohoří a zároveň celého Kyrgyzstánu je Džengiš čokusu (štít "Vítězství"), která měří 7 439 metrů. Nejkrásnější horou je ale o něco nižší Chan Tengri, neboli "Vládce nebes", měřící 7 010 metrů. Místní pro tento vrchol mají přezdívku "Krvavá hora" kvůli karmínovému zabarvení během západu slunce. 
 

Ak-Tal

Tato malá vesnice se nachází přibližně 90 km na západ od města Narynu. Je významné tím, že se zde narodil slavný básník Togolok Moldo, který je vyobrazen na kyrgyzské bankovce 20 somů. Také je zde pár termálních pramenů a bahenních lázní, které jsou u turistů velmi oblíbené. Odtud se dá jít trasou po severu k jezeru Song-Kül a cestou je možné navštívit mauzoleum Tajlyk-Bátyra, známého vůdce rebelů, který bojoval proti ruským vojákům v 19. století.
 

Kazarman

Toto malé město čítá přibližně 15 000 obyvatel. Nedaleko města se nachází zlatý důl Makmar, ze kterého se dne už netěží. Co ale Kazarman opravdu proslavilo, je galerie petroglyfů zvané Saimaluu Tash nacházející se v nadmořské výčce 2300 m. n. m. Toto naleziště čítá až 10 000 petroglyfů, což jsou malby vytesané nebo vyryté do kamene, a odhaduje se, že jsou malby přibližně 2 000 let staré. 

údolí Vandž

Toto oblast se nachází se středním Tádžikistánu a podél řeky Pandž. V 19. století bylo toto údolí klíčovým místem pro tzv. "Velkou hru", což byl název pro strategický konflikt mezi Britským a Ruským impériem. Na jaře je zde stále relativně chladné počasí a stéká tu voda z ledovců, ale naopak v létě si místní vychvalují velkou úrodu.

NP Pamír

Národní park Pamír je největším parkem v Tádžikistánu a pokrývá zhruba 18% rozlohy celého státu. Tato oblast je někdy nazývána jako "pamírský uzel", neboť jako nitky do ohromného velehorského uzlu se sem sbíhají další pohoří: na severu Ťan-šan, na jihu Hindúkuš a Karákóram a na jihovýchodě Kchun-lun. V národním parku se nachází Fedčenkův ledovec, který je nejdelším ledovcem na světě ležící za polární oblastí. Dále je zde jezero Karákul, jedno z nejvýše položených jezer meteoritického původu, a sladkovodní jezero Sarez, které vzniklo sesuvem půdy během zemětřesení.

Aličur

Aličur je malá vysokohroská vesnice nacházející se v Pamíru na cestě z Chorogu do Murgabu. Leží v nadmořské výšce až 3 991 m. Dříve tam lidé často jezdili hromadně kvůli lovu ovcí Argali a kozorožců, ale dnes je jejich lov výrazně omezen. Ubytování je možné v tradičních jurtách nebo přímo v místních domovech.

Merv

Město Merv z 2. tisíciletí př. n. l. bylo významným bodem na Hedvábné stezce, později ho však dobyl Čingischán se svými vojsky. Pozůstatky města jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V současné době se v blízkosti Mervu rozprostírá moderní turkmenskké město Mary.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative