Z Pchjongjangu do Mandžuska

Náročnost 2 Pohodové zájezdy
  • 17 dnů
  • od 89 990 Kč
  • Snídaně
  • skupina 8 – 14 osob
27.8. - 12.9.2019
1klm19
89 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Cesta do jedné z nejuzavřenějších zemí světa
  • Opuletní pomníky vůdců i památky UNESCO v KLDR
  • Nebeské jezero na posvátné hoře Čchang-baj šan na čínsko-korejské hranici
  • Císařská sídla a hrobky Šen-jangu
  • Největší chovná stanice tygrů ussurijských na světě

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Pekingu

2. den
náměstí Nebeského klidu s mauzoleem Mao Ce-tunga, Zakázané město UNESCO

3. den
přelet do hlavního města KLDR Pchjongjangu (Vítězný oblouk, obří komplex na vrcholu Mansu s parlamentem a 20 m vysokými bronzovými sochami Kim Ir-sena a Kim Čong-ila s položením kytice, socha Čolimy)

4. den
náměstí Kim Ir-sena (třetí největší na světě a dějiště vojenských přehlídek), výhled na náměstí z rozsáhlé Velké lidové knihovny obsahující i české odborné publikace, rodný dům Kim Ir-sena v Mangjongdae, jízda okázalým pchjongjangským metrem, nejlepší výhled na město ze 150 m vysoké věže Čučche, Památník založení strany s 50 m vysokým srpem, kladivem a korejským kaligrafickým štětcem, večer možnost návštěvy zábavního parku Kaeson

5. den
výlet do demilitarizované zóny na hranici s Jižní Koreou, bývalá metropole království Korjo město Kesong (muzeum říše Korjo, hrobka krále Kongmina UNESCO ze 14. stol., kamenný most Sondžuk UNESCO ze 13. stol.), Oblouk sjednocení, návrat do Pchjongjangu

6. den
Muzeum korejské války (360° diorama bitvy o Tedžon, špionážní loď USS Pueblo zadržená v roce 1968), centrum provincie Jižní Pchjongan město Pchjongsong (Revoluční muzeum, návštěva základní školy s hudebním vystoupením žáků), přejezd do oblasti Mjohjang (Hor tajemné vůně)

7. den
Výstava mezinárodního přátelství s dary korejským vůdcům, nejvýznamnější buddhistický klášter Pohjon, volná procházka údolím Manpok s téměř nedotčenou přírodou kolem četných vodopádů, návrat do Pchjongjangu, večer možnost ochutnávky piva z místního minipivovaru Taedonggang

8. den
přejezd vlakem přes západ země do Číny, ubytování v prvním městě za hranicí Dandongu (nábřežní promenáda, most přes řeku Yalu zničený při americkém bombardování, vedle stojící Most čínsko-korejského přátelství, zeď na Tygří hoře - nejvýchodnější výspa Velké čínské zdi)

9. den
přejezd na severovýchod do Korejské autonomní prefektury Yanbian,  ubytování v městečku Erdao Baihe, večer možnost zhlédnout ve Velkém divadle představení s písněmi a tanci v tradičních krojích

10. den
divoká a krásná krajina přírodní rezervace Čchang-baj šan (Věčně bílá hora, 2744 m) na hranici s KLDR, údajně nejhlubší čínské jezero Tianchi (Nebeské jezero) v kráteru sopky, ohromující 68 m vysoký vodopád Čchang-bai, možnost koupele v horkých pramenech

11. den
plavba po sopečném jezeře Jingpo (Zrcadlové jezero), 40 m široké vodopády Diaoshuiliou, nocleh v Mudanjiang

12. den
návštěva Parku sibiřských tygrů - největší chovné stanice tygrů ussurijských na světě, prohlídka Harbinu, hlavního města provincie Heilongjiang (památník regulace povodní, nádherná katedrála sv. Sofie - největší pravoslavný kostel na Dálném Východě, budova Opery), odjezd nočním vlakem do Šen-jangu

13. den
hlavní město provincie Liaoning a bývalé hlavní město dynastie Čching, město Šen-jang (sídlo císařů Mukdenský palác UNESCO, císařské hrobky Čao-ling UNESCO a Fu-ling UNESCO, Severní pagoda)

14. den
výlet do okresu Fušun - kolébka dynastie Čching, historické město Hetuala (královské paláce z dob říše Pozdní Ťin, císařská hrobka Jung-ling UNESCO)

15. den
krasová jeskyně Benxi s podzemní řekou v délce 6 km, procházka v národním parku Guanmenšan (Hory zavřených dveří), návrat do Šen-jangu, cestou zastávka u největšího povrchového uhelného dolu na světě s jednou z posledních parních lokomotiv stále v denním provozu

16. den
dokončení prohlídky Šen-jangu, možnost posledních nákupů, přejezd rychlovlakem do Pekingu, odlet

17. den
návrat do ČR    

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Pekingu včetně všech poplatků, přelet Peking - Pchjongjang, místní dopravu, plavbu po jezeře Jingpo, ubytování, služby průvodce a cestovní pojištění.
Ubytování: 13x hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x noční lehátkový vlak.
Doprava: pronajatý minibus, vlak, taxi, metro.
Stravování: 13x snídaně, 4x oběd, 5x večeře, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: Jednolůžkový pokoj 11500 Kč, Severokorejské vízum 1200 Kč, Čínské vízum 3300 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 290 USD.

Poznámka: zájezd lze ukončit po korejské části s návratem do ČR v 9. den. Více informací na www.alvarez.cz.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Letecká doprava
  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava

odkazy

Objektiv Peking

Objektiv Peking - ČT1, 2008

Fascinující Peking

Článek o atrakcích hlavního města Číny Pekingu, 2013

Putování KLDR

Objektiv - putování KLDR - ČT1, 2012

KLDR - Za oponu nejuzavřenějšího režimu

Objektiv - Za oponu nejuzavřenějšího režimu v KLDR - ČT1, 2017

Komunistický Kesong: Město, kde se smířili nepřátelé

Článek o severokorejském městě Kesong, bývalém hlavním městě jednotné Koreje, cestovinky.cz, Ondřej Šmíd, 2015

Objektiv Charbin

Objektiv Charbin - ČT1, 2017

encyklopedie

Peking

Zakázané město, Peking (Čína, Shutterstock) Peking nebo také Beijing je hlavní město Číny. Město leží na severovýchodě země. Celé město se dělí na 14 městských částí a žije zde přibližně 21 milionů obyvatel. Ve městě se nachází několik UNESCO památek jako například Zakázané město, Letní palác, Chrám nebes, hrobky dynastie Ming, nebo jeskynní systém Čou-kchou-tien.

Zakázané město

Zakázané město, Peking (Čína, Shutterstock) Zakázané město se nachází v hlavním městě Číny Pekingu (Beijingu). Toto sídlo císařů bylo vybudováno za vlády císaře Jung-le z dynastie Ming na samém začátku 15. století. Komplex je chráněn zdí a vodním příkopem. Traduje se, že v paláci směl být pouze císař s doprovodem. Pokud by se jakýkoliv jiný smrtelník chtěl do budovy podívat, musel počítat, že za to zaplatí svým životem. Brána Nebeského klidu na stejnojmenném náměstí je vstupní cestou do města. Tento komplex zahrnuje několik zajímavých monumentů. Nálezá se zde několik síní, paláců či bran. Za všechny lze zmínit například Palác kultury pracujícího lidu, park Zhongshan, Císařské zahrady a spousta dalších...

náměstí Nebeského klidu

náměstí Nebeského klidu, Peking (Čína, Ing. Mgr. Petr Procházka) Náměstí nebeského klidu je největší náměstí na světě a nachází se před Bránou Nebeského klidu před vstupem do Zakázaného města v Pekingu. Město je proslulé vyhlášením Čínské lidové republiky v roce 1949, kde měl řeč Mao Ce-tung a nebo tragickou událostí studentských protestů z roku 1989, tzv. Masakrem na náměstí Nebeského klidu. Zde demonstrovali (stejně jako u nás) Číňané za změnu režimu a bojovali za demokracii, nicméně byli potlačeni čínskou armádou. Počet mrtvých se v prohlášení vlády a Červeného kříže liší. Zatímco vláda uvádí 300 zabitých civilistů, ve skutečnosti jich bylo asi 10x více.

Čína

Velká čínská zeď (Čína, Shutterstock) Čínská lidová republika je stále nejlidnatější stát světa a čítá více než 1 350 000 obyvatel. Čína je jednou z ekonomických velmocí a hraje prim v různých zemědělských i průmyslových oblastech. V zemi je u moci Komunistická strana Číny již od roku 1949, jejíž představitelé si nárokují i ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území. Tyto oblasti však jsou spravovány vládou Čínské republiky.

Pchjongjang

Pchjongjang, KLDR (KLDR, Shutterstock) Pchjongjang je hlavním městem Korejské lidově demokratické republiky (KLDR), známé též jako Severní Korey. Nachází se na řece Tadeong. Město bylo kompletně přestavěno, když bylo zpustošeno během korejské války (1950 - 1953). Nejvyšší budovou ve městě je nedokončený, 330 metrů vysoký hotel. Původně se plánovalo, že bude mít 7 otočných restaurací, ovšem k dokončení již nedošlo. Dále zde můžeme i najít Vítězný oblouk, pro který byla velmi silnou inspirací jeho slavnější verze v Paříži.

Mansudae

Mansudae je obří komplex, ve kterém se nalézá památník s 20 metrů vysokou sochou Kim Ir-sena a Kim Čong-ila, a dále parlament (sídlo Nejvyššího lidového shromáždění). K vybavení patří například hlavní konferenční sál s kapacitou 2000 míst pro členy parlamentů, jakožto i současný tlumočící systém, který je schopný překládat až deset cizích jazyků najednou. Budova je postavena ve stylu sovětské architektury s aplikací některých korejských prvků.

Mangyongdae

Mangyongdae je vesnička na úpatí kopce, poblíž Pchjongjangu, která je rodným domovem severokorejského vůdce Kim Ir-sena. Narodil se zde 15. dubna 1912 (shodou okolností je to zároveň stejné datum, kdy se potopila světoznámá loď Titanic). Žil zde do svých dvanácti let, jelikož poté pobýval v Mandžusku, kde se mj. také setkal se základy komunismu. 

Hory tajemné vůně

Hory tajemné vůně (Myohyangsan) jsou pojmenované po svých mystických tvarech a vůních, které se zde nacházejí. Je to posvátné místo, protože podle legendy zde měl domov král Tangun, praotec korejského lidu. Tuto turistickou atrakci navštěvuje řada turistů, kteří mohou využít řadu turistických stezek. Velká část hor je pokryta smíšenými listnatými a jehličnatými lesy a od roku 2009 patří mezi světové biosférické rezervace.

Pohjon

Pohjon je jednozančně nejvýznamnější buddhistický chrám v KLDR, v němž Kim Ir-sen učil mnichy násobilku. Chrám byl postaven v 11. století a už v té době sloužil jako jedno z hlavních center buddhismu na severu Koreji a stal se uznávaným poutním místem. Na počátku korejské války v roce 1951 byl komplex vybombardován americkou armádou, kdy byla zničena více jak polovina budov, včetně hlavní modlitebny. Některé budovy byly od té doby již zrekonstruovány.

Mt. Mjohjang

Mount Mjohjang a její nedotčené okolní oblasti, horské stezky a vodopády vytvářejí úžasnou scenérii, která je navíc ještě v létě zaplavena obrovským množstvím různých druhů květin. Hora se tyčí do výšky 1,909 metrů. Nachází se v oblasti, kde téměř polovina z 16,000 hektarů je označeno jako významné mezinárodní ptačí území (IBA). Nálezt zde můžeme i 12 druhů ohrožených živočichů a 16 druhů velmi vzácných rostlin.

Nebeské jezero

Nebeské jezero se nachází v kráteru na vrcholu sopky Pektusan. Jeho maximální hloubka činí 384 metrů a v období od poloviny října do června bývá zpravidla celé zamrzlé. Legenda praví, že se u jezera narodil Kim Čong-il a údajně v den jeho smrti led na jezeře popraskal tak hlasitě, až se hora zatřásla. Další legenda vypráví o jezerní příšeře, která zde měla být spatřena 6. září 2007, a jíž někteří místní mluví jako o druhé Lochnesské příšeře.

Panmudžeom

Panmundžeon byla malá vesnice o počtu zhruba deseti domů na hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Jediná budova, která tam dodnes stojí je ta, kde byla podepsána dohoda o příměří. Tím pádem to je demilitarizovaná zóna, avšak na stále nejpřísněji střežené hranici světa. Tato budova je považována za jeden z posledních pozůstatků studené války. 

Kaesong

Dálnici z Pjongjangu do Kaesongu zastřešuje symbol pospolitosti Korejského poloostrova (KLDR, Dreamstime) Kaesong je město na jihu Severní Koreje. Nachází se v blízkosti hranic s Jižní Koreou. Vzhledem k této blízkosti hostí Kaesong přeshraniční hospodářskou výměnu. O tomto městě se též říká, že je to "město ženšenu". Najdeme zde i muzeum říše Korjo, které obsahuje mnoho drahocenných uměleckých děl a historických památek (i když mnohé z nich jsou kopie, jelikož originály jsou uložené v historickém muzeu v Pchjangjongu).

mauzoleum Mao Ce-tunga

Maovo mausoleum, Peking (Čína, Dreamstime) Bývalý čínský vládce a politik Mao Ce-tung je pohřben v mauzoleu, které leží na náměstí Tiananmen. Toto mauzoleum bylo postaveno hned po Ce-tungově smrti v roce 1976. Nad hlavním vstupem mauzolea visí mramorová bílá deska se zlatým nápisem "Pamětní síň předsedy Maa". Celé mauzoleum stojí na vínovém žulovém podstavci a zlatou prosklenou dvoupatrovou střechu drží 44 žulových sloupů. Maovo tělo je k vidění pro veřejnost a denně tisíce lidí se chodí poklinit tomuto "velikánovi" a diktátorovi.

Dandong

Most přes řeku Yalu, Dandong (Čína, Dreamstime) Město Dandong na severovýchodě Číny je jediným legálním pozemním hraničním přechodem do Severní Koreje. Město má taky velmi strategickou polohu díky pohodlnému přístupu k oceánu a k přírodním zdrojům na severovýchodě. Vzhledem k železničnímu spojení s městy Shenyang a Sinuiju je označován jako hlavní exportní centrum provincie Mandžusko. Zároveň městem protéká velká část obchodů se Severní Koreou.

Most přes řeku Yalu

Most přes řeku Yalu, Dandong (Čína, Dreamstime) Nový most, který se začal stavět v říjnu 2010 měl nahradit starý Most Přátelství, spojující Čínu se Severní Koreou. Most měl být dlouhý 3 km, vč. napojovacích silnic. Čínská strana slib dodržela a svoji část mostu vystavěla. Severní Korea bohužel nepřipojila most na jejich silniční síť a tudíž je most nedokončen.

Shenyang

Hrobka Zhaoling, Shenyang (Čína, Dreamstime) Hlavní město čínské provincie Liao-ning a rozprostírá se na obou březích řeky Chuan-che. Přímo ve městě žije asi 6 miliónů lidí a je významným průmyslovým střediskem severovýchodní Číny, což je zároveň velkým ekonomickým přínosem. Ve městě se nachází i archeologická naleziště z dob 8 000 let př.n.l.

Shenyang Imperial Palace

Dazheng Hall, Shenyang Imperial Palace (Čína, Dreamstime) Shenyangský císařský palác bývalé dynastie Qing, kterou vedl Manchu. Byl vybudován v roce 1625 a do roku 1644 zde žili první tři císaři Qing. Od pádu císařského panství v Číně byl palác přestavěn na muzeum, které se nyní nachází v centru města Shenyang, provincie Liaoning.

Císařské hrobky Ming a Qing

Císařské hrobky dynastie Ming a Qing pocházejí ze 17. století. V roce 2000 byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. V letech 2003 a 2004 došlo k rozšíření ochrany na další hrobky. Hroby jsou bohatě zdobeny kamennými sochami, vyřezávanými dlaždicemi a dračími motivy, které ilustrují vývoj pohřební architektury dynastie Qing. Hrobky nalezneme v několika čínských provinciích, u Pekingu, v Liao-ning a Ťiang-su.

Fuling Tomb

Hrobka Fuling, Shenyang (Čína, Dreamstime) Tato hrobka je místem posledního odpočinku zakládajícího císaře dynastie Qing a jeho manželky, císařovny Xiaocigao. Bylo to také hlavní místo pro rituální obřady prováděné císařskou rodinou během celé dynastie Qing. Nachází se ve východní části města Shenyang. Hrobka Fuling je od roku 2004 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Fushun

Chrám, Fushun (Čína, Dreamstime) Město Fushun je vzdálené 40 km východně od Shenyangu a leží na řece Hun. V 7.-10. století zde byla celní stanice dynastie Tang, ve 14-17. století město spravovala dynastie Ming a město dostalo své dnešní jméno Fushun. Za dob dynastie Qing (17.-20.století) se oblast stala legální pro čínské přistěhovalce kmene Han. Ve 20.století město velmi profitovalo z těžby uhlí a syntetické ropy z břidlice, což vedlo k velkému rozvoji chemického prumyslu.

hora Changbai

Kráter Tianchi, hora Changbai (Čína, Dreamstime) Hora leží na čínsko-severokorejské hranici a je vysoká 2 744 metrů, což ji činí nejvyšší horou Severní Koreje a provincie Mandžuska. Překlad jejího čínského názvu znamená v čeština Stále bílá hora. Hora je tvořejna jako obrovský dvojitý vulkán, kde naleznete typická zvířata, rostliny a velkolepou vulkanickou krajinu. Uvnitř vulkánu leží jezero Tianchi, které je zapsané v Guinnessově knize rekorů jako nejvýše položené sopečné jezero na světě.

jezero Jingpo

Vodopády Jingpo (Čína, Dreamstime) Jezero se nachází v horní části řeky Mudan, v pohoří Wanda. Délka jezera od severu k jihu je 45km a vzdálenost mezi východem a západem je pouhých 6km. Rozloha je 95km2. Jezero vzniklo před 10 tisíci lety, kdy vulkanické výbuchy zablokovaly tok řeky Mudanijang. Jezero je známé sklaními vápencovými útesy a tyrkysově zbarvenou vodou, která je domovem 40 druhů ryb a sladkovodních korálů.

vodopád Diaoshuilou

Vodopády Diaoshuilou (Čína, Dreamstime) Vodopád Diaoshuilou se nachází v blízkosti jezera Jingpo, v horní části řeky Mudanjiang. Vodopád z jezera Jingpo padá dolů ve dvou sloupcích, kdy každý měří asi 20-25 metrů a na šířku  mají vodopády asi 40-45 metrů. Hluk padající vody se nese krajinou kilometry daleko.

Charbin

ledové město, Charbin (Čína, Dreamstime) Charbin je město na severu Číny v blízkosti hranic s Ruskem. Ruský vliv je zde do dnes patrný. Město bylo vybudováno v 19. století částečně v evropském a částečně v  asijském stylu. Často se mu přezdívá Paříž/Moskva východu. Město leží na trase proslulé Transsibiřské magistrály. Díky nízkým teplotám Charbin pořádá velkolepý festival ledu, za kterým míří stále více návštěvníků.

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative