Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. den letecký přesun do Číny
2. den přílet do Chengdu, výlet k 71 m vysoké soše Velkého Buddhy v Leshanu , rozmanité chrámy, rytiny a sošky v jeskyních a výklencích
3. den metropole provincie Sečuán město Chengdu - institut pro chov pandy velké, buddhistický klášter Wenshu, svatyně Wuhouci, moderní centrum, večer historická ulička Jinli
4. den přejezd nádhernou horskou krajinou s četnými zastávkami na fotografování, vstupní brána do Tibetu - historické město Songpan obehnané hradbami
5. den národní park Huanglong s tisíci barevných travertinových jezírek a horkými prameny, odjezd do Jiuzhaigou
6. den pohádková přírodní scenerie v údolí Jiuzhaigou s vodopády a jezery obklopenými lesy a zasněženými vrcholky hor
7. den přejezd krajinou horských řek a vodopádů, město Guangyuan, odjezd rychlovlakem do Xi’anu
8. den bývalá čínská metropole Xi’an (muslimská čtvrť s unikátní Velkou mešitou spojující arabské a čínské prvky, 12 m vysoké městské hradby s možností projížďky na kole po jejich 12 km dlouhém okruhu, noční trh)
9. den vykopávky proslulé Terakotové armády prvního čínského císaře Qin Shihuangdiho - více než osm tisíc hliněných pěšáků, lučištníků, vozatajů a koní v nadživotní velikosti
10. den dokončení prohlídky Xi’anu (dřevěné věže - zvonová a bubnová, Chrám půvabu s Velkou pagodou divokých husí), odjezd lehátkovým vlakem do Pekingu
11. den zahájení prohlídky Pekingu (Chrám nebes , náměstí Nebeského klidu s mauzoleem Mao Ce-tunga, Zakázané město , park Jingshan)
12. den výlet k Velké čínské zdi do Badalingu, fakultativně olympijský areál s Ptačím hnízdem a Vodní kostkou nebo pekingská kachna
13. den dokončení prohlídky Pekingu (Letní palác s mramorovou lodí císařovny Cixi, kupeckou uličkou a Pahorkem dlouhověkosti), odlet
14. den přílet do ČR
Cena zahrnuje: letenku do Chengdu a zpět z Pekingu včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování se snídaní, služby průvodce a cestovní pojištění. Ubytování: 10x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 1x noční lehátkový vlak. Doprava: pronajatý minibus, vyhlídkové mikrobusy, vlak, taxi. Stravování: 10x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupné cca 180 USD.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Na cestě po střední Číně - ČT1, 2010
Národní Park Huanglong - narodniparky.info, 2009
Sečuan - článek o provincii Sečuan - rozhlas.cz, 2006
Xi’an - hedvabnastezka.cz, 2010
Článek lonelyplanet o nezapomenutelném Pekingu
Informace o výstavbě Velké čínské zdi, 2015
Článek o Terakotové armádě, www.novinky.cz, 2013
Peking nebo také Beijing je hlavní město Číny. Město leží na severovýchodě země. Celé město se dělí na 14 městských částí a žije zde přibližně 21 milionů obyvatel. Ve městě se nachází několik UNESCO památek jako například Zakázané město, Letní palác, Chrám nebes, hrobky dynastie Ming, nebo jeskynní systém Čou-kchou-tien.
Zakázané město se nachází v hlavním městě Číny Pekingu (Beijingu). Toto sídlo císařů bylo vybudováno za vlády císaře Jung-le z dynastie Ming na samém začátku 15. století. Komplex je chráněn zdí a vodním příkopem. Traduje se, že v paláci směl být pouze císař s doprovodem. Pokud by se jakýkoliv jiný smrtelník chtěl do budovy podívat, musel počítat, že za to zaplatí svým životem. Brána Nebeského klidu na stejnojmenném náměstí je vstupní cestou do města. Tento komplex zahrnuje několik zajímavých monumentů. Nálezá se zde několik síní, paláců či bran. Za všechny lze zmínit například Palác kultury pracujícího lidu, park Zhongshan, Císařské zahrady a spousta dalších...
V Pekingu se nachází další památka ze Seznamu světového dědictví, a to Chrám nebes. Chrámový komplex byl postaven v roce 1420 za vlády císaře Jung-le a jeho stavba trvala 14 let. Chrám je kruhového tvaru a zdobí ho zlatá kopule. Uvnitř je sál vysoký asi 38 metrů postaven na třech úrovních z čínského mramoru. Dříve chrám sloužil k uctívání nebes a dnes se zde konají náboženské oslavy.
Letní palác je další z čínských památek Seznamu světového dědictví UNESCO. Palácový komplex byste našli v hlavním městě Pekingu. Pochází z 18. století, kdy byl postaven za účelem císařského letního sídla a rozkládá se na ploše 290 ha. Většinu tvoří ale jezera a umělě vytvořené vodní plochy. Nachází se zde i zahrada půrzračných vln a přes jezero vede Mramorový most semnácti oblouků. Toto palácové uskupení bylo v 19. století zničeno požárem ale ihned zrekonstruováno.
Badaling je nejnavštěvovanějším místem Velké čínské zdi. Se stavbou se začalo za dynastie Ming v roce 1505. V roce 1957 tato část podstoupila rekonstrukci a v 80. letech byla díky přesycenosti návštěvníků postavena na hradby lanovka. Nejvyšší vrchol je ve výšce 1015 m.n.n. V těchto místech je zeď vysoká až 8 metrů a široká přes 5 metrů a každých sto metrů je zeď přerušována strážními věžemi.
Pravděpodobně nejslavnější čínská památka, která samozřejmě nemůže chybět na Seznamu světového dědictví UNESCO je oficiálně asi 8 850 kilometrů dlouhá Velká čínská zeď. Přesto poslední údaj o jeho délce je nepřesný. Zvážíme-li všechny přidružené cesty a větve, tak by měřila asi 21 tisíc kilometrů, nicméně hlavní trasa a přístupná cesta je dlouhá pouze již zmíněných necelých 9 tisíc kilometrů. Počátky zdí této monumentální stavby zasahují až do 7. století př.n.l., avšak zeď, která má dnešní podobu byla vybudována za dynastie Ming ve 14. století. Je to jeden z novodobých sedmi divů světa.
Provincie Šen-si není zdaleka tak průmyslová jako její sestra Šán-si na druhém břehu řeky. Do krajiny se tu rozbíhají cesty, po kterých lidé vozí úrodu nebo vodí dobytek na pastvu. Na obzoru trochu kýčovitě stojí mohutné věže Velké čínské zdi a v tak klidném prostředí se ani nechce věřit, že třeba ve 20. letech minulého století tu při rebeliích zahynuly skoro tři miliony lidí.
Zvonová věž se nachází ve městě Xi'an ve středozápadní Číně. Byla postavena v roce 1384 za vlády dynastie Ming a stala se symbolem města. Podstava věže je čtvercová a samotná věž je postavená ze dřeva a cihel. Věž je vysoká 40 metrů.
Bubnová věž, nebo také Gulou se nachází na severním konci centra Pekingu. Původní věž byla postavena roku 1272, avšak byla přemístěna v 15. století na východ od svého působiště. Věž je 47 metrů vysoká dřevěná stavba, která dávala kdysi na vědomí, že se může jít z práce domů.
Emei Shan je hora v nadmořské výšce 3 099 m.n.m, kde se nacházejí budhistické chrámy. Na tomto místě se v dávných dobách budhismus, čerstvě pronikající do Číny, skrýval před světskou mocí. Hora se nachází v čínské provincii S'-čchuan. Turisté zde mohou obdivovat největší sochu Buddhy na světě. Hora i socha se nacházejí na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Město Leshan leží v Číně ve správní oblasti Sichuan a žije v něm 3 millióny obyvatel. Nachází se zde největší a zároveň už také nejstarší socha sedícího Buddhy na světě. Leshanský Buddha je vytesán v pískovcové skále, měří 71 metrů a jeho ucho je dlouhé 7 metrů. Tento unikátní skalní skvost je zapsán samozřejmě také na Seznamu světového dědictví.
Provincie Sečuán se vyznačuje rozsáhlými pláněmi, ale i horskými masivy a hlubokými údolími. Provincie má svoji typickou sečuánskou architekturu velkých dřevěných staveb a svojí velikostí by se dala srovnat s Francií. Z velké části je tato provincie zemědělskou oblastí a pěstuje se tu především obilí a rýže.
Náměstí nebeského klidu je největší náměstí na světě a nachází se před Bránou Nebeského klidu před vstupem do Zakázaného města v Pekingu. Město je proslulé vyhlášením Čínské lidové republiky v roce 1949, kde měl řeč Mao Ce-tung a nebo tragickou událostí studentských protestů z roku 1989, tzv. Masakrem na náměstí Nebeského klidu. Zde demonstrovali (stejně jako u nás) Číňané za změnu režimu a bojovali za demokracii, nicméně byli potlačeni čínskou armádou. Počet mrtvých se v prohlášení vlády a Červeného kříže liší. Zatímco vláda uvádí 300 zabitých civilistů, ve skutečnosti jich bylo asi 10x více.
Si-an, také znám svým dřívějším názvem Čchang-an je město s bohatou historií více než 3000 let. Několik staletí byl Si-an též hlavním městem čínského císařství. Lze zde spatřit zbytek hradeb a bran, zachovaly se též čtyři strážní věže. V blízkosti města se nachází slavná hrobka Terakotová armáda. Zajímavá je také pagoda Velké husy z roku 652, která sloužila k uchování buddhistických svitků přinesených z Indie mnichem Xuan Zangem.
Čínská lidová republika je stále nejlidnatější stát světa a čítá více než 1 350 000 obyvatel. Čína je jednou z ekonomických velmocí a hraje prim v různých zemědělských i průmyslových oblastech. V zemi je u moci Komunistická strana Číny již od roku 1949, jejíž představitelé si nárokují i ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území. Tyto oblasti však jsou spravovány vládou Čínské republiky.
Zlatý vrcholek, angl. názvem Golden Summit, v čínštině Jinding, leží na vrcholu hory Mt. Emei (přezdívané také Buddhův vrcholek) v Sečuánu. Zlatý vrcholek se nachází na nejvyšším bodě hory a měří přibližně 3079 m.n.m. Se svou výškou působí, jako by se vrchol dotýkal nebe. Na samém vrcholku se nachází stúpa s deseti obličeji, v jejímž pozadí stojí buddhistický chrám. Místu se také přezdívá "místo 4 zázraků". Emei je také mimo jiné zapsána na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.
Svatyně Baoguo je jednou z osmi buddhistických svatyní oblasti hory Emei. Slouží jako neoficiální vstup či brána k hoře. Svatyně směřuje na jih a nachází se v nadmořské výšce přibližně 533 m.n.m. Byla postavena již za dynastie Ming a roku 1993 k ní přibyl komplex okolních budov. Svatyně je centrem místních buddhistických aktivit a sídlí v ní například i zdejší buddhistický spolek.
Songpan leží v severozápadní části Sečuánu v Číně. Zabírá plochu o 8.610 km2 a má přibližně 68.000 obyvatel (nejčastěji Tibeťané a Číňané). Ekonomika Songpanu je závislá na zemědělství a velkém počtu hospodářských zvířat. V minulých letech se pro Songpan stal turismus také velmi významným zdrojem příjmů, vzhledem k jeho zvyšující se tendenci. V současné době je Songpan také velmi populární mezi zahraničními studenty a lidmi, kteří se učí čínsky. Svou strategickou polohou Songpan také slouží jako stupní brána do Jiuzhaugouského údolí.
Hunaglong je národním parkem nacházejícím se v severozápadní části Sečuánu, jižně od horského pásma Mishan. Tato oblast je známá hlavně díky svým barevným jezerům, které leží kaskádovitě pod sebou, ty jsou vytvořeny ze zásob kalcitu. Oblast je dále typická také rozmanitým složením lesů a jejich ekosystémů, trvale zasněženými vrcholky hor, vodopády a horkými termálními prameny. Národní park je také domovem pro několik druhů zvířat, např. pandu velkou či sečuánskou opici. V roce 1992 byl Huanglong zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO.
Národní přírodní rezervace a zároveň i národní park Jiuzhaigou leží na severu Sečuánu. Doslovný překlad názvu zní "údolí devíti opevněných vesnic". Údolí Jiuzhaigou je součástí pohoří Min. Je známo hlavně díky svým několikánásobným vodopádům, barevným jezerům a přítomností trvale zasněžených vrcholků hor. V roce 1992 bylo údolí zapsáno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO a v roce 1997 se stalo Světovou biosférickou rezervací.
Terakotová armáda je jedním ze stěžejních symbolů Číny. Nachází se severovýchodně od města Xi'an. Jedná se o mauzoleum několika tisíc soch čínských bojovníků. Dokonce se mluví až o 8 000 soch z pálené hlíny, které pochází z období vlády prvního císaře dynastie Čchin ze 3. století před Kristem. Tito válečníci byli pohřbeni s ním, aby ho ochraňovali v "dalším životě". Místní farmáři objevili toto mauzoleum až v roce 1974, když zde kopali studnu. Toto unikátní místo je zapsané na seznamu UNESCO památek.