To nejlepší ze severního Pákistánu

Náročnost 3 Cestovatelské zájezdy
  • 19 dnů
  • od 69 990 Kč
  • Snídaně
  • skupina 7 – 11 osob
16.9. - 4.10.2021
2pak21
69 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Fairy Meadows nad Raikotským ledovcem a pod Nanga Parbat
  • Návštěva údolí obývaných unikátním kmenem Kalašů
  • Bývalé velehorské království Hunza
  • Fascinující ruch měst Péšávar a Láhaur
Mapa trasy zájezdu To nejlepší ze severního Pákistánu

program zájezdu

1. den
letecký přesun do Pákistánu

2. den
přílet do Láhaur (návštěva muzea, dělo Zam Zama, Anarkali Bazar, večerní food street)  

3. den
pokračování prohlídky starobylého města (Láhaurská pevnost UNESCO, mešita Bádšáhí, bazar s krásnou mešitou Wazir Khan, Šálimárské zahrady UNESCO), podvečerní výlet na ceremoniál stahování vlajek na hranicích s Indií

4. den
celodenní přejezd do Péšávaru se zastávkou v druhém největším solném dole na světě Khewra

5. den
fascinující Péšávarské staré město s uličkami řemeslníků a obchodníků (bazar Qissa Khawani, mešita Mahabat Khan, staré čajovny), pozůstatky buddhistického kláštera Takht-i-Bhai UNESCO, cesta přes průsmyk Malakand do údolí Svát

6. den
buddhistická stúpa Šingardar, dech beroucí cesta nově postaveným tunelem pod průsmykem Lowari (3118 m) do městečka Ayun, přestup do terénních aut a odjezd do údolí Bumburet (hlavní ze tří údolí obývaných unikátním kmenem Kalašů s vlastním náboženstvím, zvyky a kulturou)

7. den
procházka údolím Bumburet, návštěva Muzea kalašské kultury, školy, vesnice a hřbitova, výlet do údolí Rumbur s další zajímavou vesnicí s typickou architekturou

8. den
zastávka ve městě Čitrál (mešita, pevnost, zajímavý bazar), jízda terénními auty do osady Mastuj s výhledy na zasněžené vrcholky Hindúkuše s nejvyšší horou Tirich Mir (7708 m), procházka k pevnosti

9. den
cesta údolím Laspur do sedla Šandur (3738 m) s nejvýše položeným hřištěm na polo a dále kolem řeky Gilgit na východ Phanderským údolím do osady Gupis

10. den
odjezd do správního střediska Gilgit (Karga Buddha vytesaný do skalní stěny, prohlídka bazaru a historického mostu), přestup na minibus a vyhlídková jízda po Karákóramské silnici vybudované navzdory přírodě v neprostupném terénu nejvyšších světových hor Himálaje a Karákóramu, příjezd do bývalého velehorského království Hunza

11. den
hlavní město Karimabád (pevnosti Baltit a Altit, malebná vesnice Ganish s tradičními domy a křivolakými uličkami), podvečerní výjezd do Duikeru a pozorování západu slunce nad masivem Rakaposhi (7788 m) a vrcholem Ultar (7388 m)

12. den
jízda dále na sever po KKH národním parkem Khunjerab až do průsmyku Khunjerab (4733 m) na hranici s Čínou, návrat do Horní Hunzy, historické městečko Gulmit

13. den
pěší výlet přes visuté dřevěné mosty nad řekou Hunza v Passu a Husseini a na vyhlídku na ledovec Passu, návrat do Gulmitu

14. den
cesta po KKH k Raikhotskému mostu a dál terénními auty odvážně vedenou cestou ve stěně kaňonu do vesnice Tato, pěšky Raikhotským údolím do místa s nejkrásnějším výhledem na Nanga Parbat (8126 m) v pohoří Himálaj - Fairy Meadows (3300 m, výstup 700 m, 3 hod.)

15. den
túra nalehko po téměř alpských loukách okolo pastevecké osady Beyal a nad ledovcem Raikot do Nanga Parbat BC (4000 m, výstup 700 m, cca 7 hod.), památník obětem z Nanga Parbatu

16. den
cesta džípy zpět na Karákóramskou silnici a dále minibusem přes sedlo Babusar (4170 m) do Naranu v Kaghanském údolí (v jarním termínu po KKH do Beshamu)

17. den
návrat z hor do plání Pandžábu, prohlídka archeologického naleziště v Taksile UNESCO, příjezd do Islámábádu

18. den
prohlídka moderního hlavního města Islámábád (mešita Šáha Faisala, vyhlídka Daman-e-Koh, staré bazary v Rávalpindí, nákupy suvenýrů)

19. den
návrat do ČR  

Cena zahrnuje: letenku do Láhauru a zpět z Islámábádu včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování, snídaně, vstupné dle programu, služby místního a českého průvodce.
Ubytování: 14x turistický hotel či penzion (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x dvoulůžková chatka s WC.
Doprava: pronajatý minibus a terenní auta.
Stravování: 16x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: Pákistánské vízum 1200 Kč, 16x jednolůžkový pokoj 6500 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 1235 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 2128 Kč.

Cena nezahrnuje: spropitné pro řidiče a průvodce cca 50 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Pěšky

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Roman Mlynář (2019)

Hodnocení zájezdu:

Bylo zde spoustu neskutečných zážitku.

Hodnocení práce průvodce:

Průvodce, co na to dodat.Oznámkuji to jako ve škole, za jedna . DĚKUJI !!!!!

zobrazit další hodnocení

podrobné pokyny k zájezdu

Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.

odkazy

Pákistán

ČT1-Objektiv, 2006

Pákistán

Článek, který mapuje historii země, https://tema.novinky.cz, Václav Lang

Pákistán: Hunza

ČT1-Objektiv, 2009

Karákóram Highway: Silnice do nebe

Cestopis z cesty po Karákoram Highway, www.hedvabnastezka.cz, Ivan Březina, 2009

Pákistán: Karákoram Highway

ČT1-Objektiv, 2008

Severní Pákistán

Cestopis z cesty po Severním Pákistánu, www.reflex.cz, Marian Golis, 2017

Blonďáci z Hindúkuše

Článek, který popisuje kulturu kmene Kalašů, www.stoplusjednicka.cz, Martina Dočkalová, 2018

encyklopedie

Pákistán

Pákistán (Pákistán, Shutterstock) Pákistán je islámský stát, který leží mezi Indií, Afghánistánem, Íránem a Čínou. Na severu se tyčí Himaláje a na jihu je země omývaná Arabským mořem. Pákistán je momentálně 6. nejlidnatější zemí světa, žije zde 200 milionů obyvatel. Jako bývalá britská kolonie je jednou z členských států Commonwealthu. Pákistán se stal nezávislým státem roku 1947 zánikem Britské Indie. Ohniskem konfliktu je především severozápadní oblast země. Především o Kašmír stále vedou boje s Indy a na jihozápadě Balúčistán se snaží od Pákistánu osamostatnit. Kromě toho v zemi řádí radikální muslimové a teoristická organizace Al-Kaida.

Láhaur

Láhaur (Pákistán, Shutterstock) Druhé největší pákistánské město Láhaur se nachází v provincii Pandžáb. Žije zde více než 6 milionů obyvatel. Podle legendy bylo město postaveno již před 4 tisíci lety synem indického Ramy, avšak historikové se shodují, že prokázaná doba vzniku je přibližně o polovinu méně. Láhauru se říká "město zahrad" a tudíž není velkým překvapením, že dominantou je zde zahrada Šálimár, která je zapsána Seznamu světového dědictví UNESCO. Avšak Láhaur má i stinnou stránku. Traduje se o něm, že je to jedno z nejšpinavějších měst Staré Asie.

Islámábád

Pákistánský monument, Islamabád (Pákistán, Dreamstime) Hlavní město Pákistánu je Islámábád. Město leží na severovýchodě země. Žije zde přibližně 1 750 000 lidí. Je to nejvíce kosmopolitní a urbanizované město Pákistánu. Když v roce 1947 získal Pákistán nezávislost, hlavním městem bylo Karáčí, v 60. letech začalo být budován Islámábád jako budoucí hlavní město, a to především proto, aby město bylo přístupné ze všech koutů země. 

Karákóram

Karákóram (Pákistán, Shutterstock) Obrovské pohoří Karákóram se rozléhá na území Pakistánu, Indie a Číny. Navazuje na pohoří Hindukúš a Himaláj. Nachází se zde osmitisícovky, z nichž nejvyšíí a nejznámější je hora K2 (8 611 m.n.m.). Hřebeny hor se táhnou v délce více nežt 500 kilometrů. Pohoří je ledovcového původu a proto není žádným překvapením, že se tu nalézají masivní ledovce. 

řeka Hunza

Řeka Hunza je hlavní řekou ve stejnojmenném údolí, které se nachází v severní oblasti Pákistánu. Řeka protéka, kde se sbíhají rokliny soutěsek Kilik a Khunjerab, které jsou ledovcového původu. Hunza se vlévá se do řeky Indus a protíná pohoří Karakoram od severru na jih.

Ultar

Hunza (Pákistán, Shutterstock) Ultar je nejjihovýchodnější hlavní vrchol Batura Muztag, součásti pohoří Karakoram v Pákistánu. Významným se stal v devadesátých letech jako světově jeden z nejvyšších nezlezetelných vrcholů. To podnítilo mnoho expedic k pokoření této hory, bohužel bez úspěchu.

království Hunza

Východ slunce, údolí Hunza (Pákistán, Dreamstime) Hunza je království v Gilgit oblasti Pákistánu na jedné straně údolí. Onen svět je Nagir. Lidé se nazývají Hunzukuts a Nagirkuts a mluví Burushaski, jazyk s žádnými známými příbuznými. Hunzukuts je známý jejich dlouhověkostí, zdravím a stravou. Král Hunza je nazýván Mir.

Baltit

Pevnost Baltit, Hunza (Pákistán, Shutterstock) Baltit je starověká pevnost v údolí Hunza v severní oblasti Pákistánu. Pevnost byla pravděpodobně postavena před 700 lety. Architektonický styl je čistá známka tibetského vlivu v Baltistanu. Program na záchranu pevnosti byl dokončen v roce 1996 a nyní pevnost slouží jako muzeum.

Altit

Pevnost Altit (Pákistán, Dreamstime) Altit je starověká pevnost tyčící se nad vesnicí Altit v údolí Hunza v severní oblasti Pákistánu. Slovo Altit v překladu znamená "touto stranou dolů". Tato 1100 let stará pevnost byla domovem panovníka království Hunza držící titul Mir. Dnes je pevnost turistickou atrakci. 

Himálaj - Fairy Meadows

Fairy Meadows, Nanga Parbat (Pákistán, Dreamstime) Himálaj - Fairy Meadows se nachází v samotném srdci severního Pákistánu, přesněji na úpatí Nanga Parbat, která je se svými 8 126 metry devátá nejvyšší hora světa a druhá největší hora Pákistánu. Fairy Meadows, nebo také jak je místní nazývají Joot, jsou travnaté pastviny, které byly v roce 1995 pákistánskou vládou vyhlášeny národním parkem. 

Nanga Parbat

Raikhotský ledovec a Nanga Parbat (Pákistán, Michal Čepek) Nanga Parbat je jedna z nejvyšších hor světa (8 126 m) a nachází se v Pákistánu. Tyčí se na západním okraji Himálaje. Poprvé byla pokořena v roce 1953 Hermannem Buhlem z německo-rakouské expedice. Nanga Parbat se může překládat také jako "Nahá hora".

Karákóramská silnice

Karákóram Highway (Pákistán, Shutterstock) Karákóramská silnice je nejvýše položenou dlážděnou mezinárodní silnicí na světě (4 877 m) a spojuje Čínu a Pákistán přes horské pohoří Karakoram. Díky svému vyvýšení a těžkými podmínkami při její konstrukci je tato dálnice nazývána také jako devátý div světa. V Číně je známá pod jménem Friendship Highway. Dálnice byla postavena v roce 1986 a výstavba trvala 20 let, kdy zde zahynulo 810 pákistánských a 82 čínských dělníků.

Gilgit

Gilgit je hlavní město správní oblasti Gilgit-Baltistán v Pákistánu a je hlavním východiskem vysokohorských expedic na vrcholky Himáláje. Ve starověku neslo název Sargin a později Gilit. Město bylo důležité na cestě po hedvábné stezce, po které byl buddhismus rozšířen z jižní Asie do zbytku kontinetu.

Hunza

Hunza (Pákistán, Shutterstock) Řeka Hunza je hlavní řekou ve stejnojmenném údolí, které se nachází v severní oblasti Pákistánu. Vlévá se do řeky Indus a protíná pohoří Karakoram od severru na jih. V oblasti vzniklo v roce 2010 i sesuvové jezero Attabad (Gojal), avšak díky sesuvu půdy zemřelo asi 20 lidí a řece Hunze bylo zamezeno proudění asi 5 měsíců.

Šankardara

Šankardara je obrovská stúpa ze druhého století nacházející se v Pákistánu. Je zázrakem, že v této konzervativní muslimské oblasti přežila tak dobře zachovanná. O 2km dál je ve skále nad cestou vytesána socha Buddhy, tzv. Ghaligai Buddha.

Takht-i-Bhai

Buddhistický komplexu Takht-i-Bhai (Pákistán, Dreamstime) Takht-i-Bhai je místo archeologického nálezu pozůstatků buddhistického kláštera. Původně to byl jeden z prvních zoroastriských komplexů, který byl vybudován asi v 1. století před Kristem. Název se překládá jako '"Vodní trůn". Toto naleziště je zapsáno na list pakistánských památek UNESCO.  

Svát

Údolí Svát (Pákistán, Dreamstime) Údolí Svát je poklidná a fascinující oblast nebetyčných hor s ustavičným sněhem na svých tyčících se hřebenech. Svát se nachází na severozápadě země. Teče tudy stejnojmenná řeka. Údolí stoupá a navazuje na pohoří Hindukúš. V této oblasti žije více než 2 miliony lidí. Kromě vysokých hor a zelených luk se zde nachází čistá jezera, která jsou turisticky velmi oblíbená. Mimo to se v údolí nachází i několik buddhistickýh stúp.

Malakand

Malakand je oblast v severozápadní pohraniční provincii Pákistánu a nachází se zde stejnojmenný průsmyk odkud je v jednom bodě vidět kanál Swát dole v údolí.V celé oblasti žije více než půl milionů lidí. 

Péšávar

Péšávar (Pákistán, Dreamstime) Pešávár býval důležitým centrem obchodu a často býval bodem nájezdů nejrůznějších kmenů . Je to nestarší osídlené město v Pákistánů a zmínky o něm jsou známé již z 6. století př.n.l. Dnes je to páté největší město Pákistánu a ve městě žije asi 3.5 milionů lidí. Pešávár leží ve velkém údolí nedaleko východního konce Chajbarského průsmyku. Město je i centrum vzdělání, protože je zde mnoho univerzit a vysokých škol. V Pešáváru je několik památek z různých dob a různých stylů. Nachází se zde například známý bazar, koloniální hodinová věž, mešity, jogínský hinduistický chrám Gorkhatri a spousta dalších památek. 

Raikhotské údolí

Raikhotské údolí se nachází v Pákistánu pod horami, které se tyčí nad řekou Indus a nabízí neočekávanou podívanou na masiv Nanga Parbat. V blízkém okolí je Národní park Střední Karákorám.

Khundžerábský průsmyk

Khundžeráb je průsmyk v horách Karakoram na severních hranicích Pákistánu okupovaných pákistánským Kašmírem a čínským Xinjiang. Tento průsmyk je nejvyšším bodem karakoramské silnice. Průsmyk leží v nadmořské výšce 4 693 m.n.m.

Rakaposhi

Rakaposhi, Karákóram (Pákistán, Dreamstime) Horu Rakaposhi (7 788 m.n.m.) nalezneme v pohoří Karákoram na severu Pákistánu, v údolí řeky Hunzy. První na její vrchol vstoupili členové britsko-pákistánské expedice Tom Patey a Mike Banks v roce 1958. V rámci Pákistánu se jedná o 12. nejvyšší horu, v rámci celého světa o 27. nejvyšší.

Visuté mosty v Husseini

Visutý most, Karákoram Highway (Pákistán, Shutterstock) Jedná se o 150 metrů dlouhý most přes řeku Hunzu, u vesnice Husseini v severním Pákistánu. Most byl postaven v roce 1978 a jeho překonání je možné pouze na vlastní nebezpečí. Most je tvořen pouze asi 200 prkny a větvemi, které jsou důmyslně vpleteny mezi ocelová lana. Mezery mezi jednotlivými prkny jsou tak velké, že zdolání tohoto mostu je poměrně adrenalinová záležitost.

Čitrál

Pákistánské město ležící v pohoří Hindukúš na severu země, poblíž hranic s Afghánistánem. Do roku 1969 bylo město hlavním sídlem knížecího státu Čitrál. Město je položeno v nadmořeské výšce 1 517 metrů a má asi 30 tis. obyvatel.

Údolí Kalaš

Údolí Kalaš se nachází asi 20 km od okresního města Čitrál na severozápadu Pákistánu. Údolí je tvořeno třemi údolími - Rumbur, Bumboret a Birir. Tato historická lokalita byla osídlena kmenem Kalašů, kteří se považují za přímé potomky Alexandra Velikého. Tato legenda však nikdy nebyla potvrzena. Kalašů zde žije asi 3 000, zaměřují se zejména na pastevectví a pěstování ovoce a jejich kultura je velmi odlišná od zbytku muslimského světa. Typická je pro ně světlá pokožka, světlé oči, a často dokonce i světlé vlasy. Je to také jediné místo v Pákistánu, kde se legálně pálí a pije alkohol.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative