Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. - 2. den letecký přesun na Jamajku, rušný karibský přístav Montego Bay (živé centrum města, plážová letoviska podél bulváru Hip Strip, lenošení na soukromé pláži Doctor's Cave Bathing Club, překrásné korálové zahrady)
3. - 4. den výlety podél severního pobřeží, panské sídlo Greenwood Great House z 18. stol., bývalé překladiště otroků a dnes okouzlující koloniální městečko Falmouth, hříčka přírody Glistening Waters - večerní plavba s koupáním ve světélkující laguně, místo prvního přistání Kryštofa Kolumba na Jamajce v Discovery Bay, rozsáhlý jeskynní komplex Green Grotto Caves (nástěnné malby původních obyvatel Taínů, netopýři, podzemní jezera), vodopády na řece Dunn - 180 m vysoké vápencové kaskády
5. - 6. den přístav Port María na poloostrově Titchfield (gregoriánská architektura, pitoreskní tržiště, přístaviště Erol Flynn Marina s luxusními jachtami, ruiny pevnosti Fort George), koupání v tyrkysových vodách Blue Lagoon, zátoka Boston Bay (nejchutnější jamajské masové speciality jerk), výšlap ke skrytému pokladu východního pobřeží – vodopádům Reach s mnoha vápencovými převisy a tůňkami, nebo fakultativně rafting na bambusových vorech na řece Río Grande
7. - 8. den odjezd do divokého pohoří národního parku Blue Mountains , návštěva kávovníkové plantáže s ochutnávkou světově vysoce ceněné jamajské kávy, pulzující metropole Kingston (náměstí Parade, divadlo Ward Theatre, Liberty Hall, muzeum Boba Marleyho, koloniální Devon House), ruiny „hlavního města“ karibských pirátů Port Royal se zříceninou pevnosti Fort Charles
9. - 10. den bývalé hlavní město Spanish Town (katedrála, unikátní železný most), krátká koupel v nejradioaktivnějších lázních světa Milk River Bath, plavba na kánoi za kapustňáky a krokodýly v Aligator Hole, výjezd do centrální vrchoviny Cockpit Country - svět uprchlých otroků Maroons, návštěva destilerie Appleton s ochutnávkou nejznámějšího jamajského rumu, nefalšovaná Jamajka a žádný spěch v rybářské vesnici Treasure Beach, plavba podél pobřeží a dále proti proudu řeky Black River do mokřadu Great Morass (spletité kanály mezi mangrovy, pozorování volavek, jeřábů, krokodýlů), siesta v unikátním Pelican baru uprostřed moře
11. - 12. den odjezd na západní cíp ostrova, zastávka u památníku Petera Toshe (člena slavné reggae kapely The Wailers), plážové letovisko Negril, nekonečně dlouhá pláž Seven Mile Beach (možnost mnoha vodních sportů, vyhlídkových plaveb, šnorchlování, potápění v jeskyních), západ slunce z vyhlídky u Negrilského majáku
13. - 14. den poslední koupání, odjezd na letiště, návrat do ČR
Cena zahrnuje: zpáteční letenku na Jamajku včetně všech poplatků, ubytování, místní dopravu, plavbu po Black River a služby průvodce. Ubytování: 11x turistický hotel nebo penzion (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím). Doprava: pronajatý minibus. Stravování: většinou lehká snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupné cca 120 USD.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Článek o zájezdu V rytmu reggae, hedvabnastezka.cz, 2018
Letem světem: Jamajka - ČT1, 2004
Základní informace o Jamajce a místech k navštívení, lonelyplanet.cz, 2018
Na cestě po severní Jamajce - ČT1, 2011
Na cestě po jižní Jamajce - ČT1, 2011
Článek o základních informacích před odjezdem na Jamajku, novinky.cz, Stanislav Zíma, 2014
Článek o karibské Jamajce, novinky.cz, 2012
Karibský přístav Montego Bay je čtvrté největší město Jamajky, ve kterém žije něco málo přes 100 tisíc lidí. Leží na severozápadě ostrova. Je to populární turistická destinace i díky tomu, že se dá zde nakupovat v bezcelní zóně. Centrum města je poměrně živé a oblíbená jsou i plážová letoviska a překrásné korálové zahrady.
Na severozápadním pobřeží Jamajky se nachází koloniální městečko Falmouth. Je to jedno z karibských měst s nejvíce zachovalou georgiánskou architekturou. Bylo založeno až v 18. století a hned se díky vývozu cukrové třtiny stalo důležitým přístavem a tržištěm. Nachází se zde anglikánský kostel svatého Petra, jeden z nejstarších na ostrově či panské sídlo Greenwood Great House, který dnes slouží jako muzeum největší sbírky vzácných hudebních nástrojů.
Glistening Waters je unikátní přírodní jev, který můžete na vlastní oči vidět, když vyrazíte na severozápad Jamajky. Tato světelkující laguna je místo, kde se řeka Martha Brae vlévá do Karibského moře. Právě spojení těchto vod vytváří bioluminscenci mikroorganismů, které pak v noci nádehrně svítí. Je to snad jediné místo na světě, kdy můžete pozorovat tento jev každý den v roce.
Jeskynní systém Green Grotto Caves se nachází na severu Jamajky. Své jméno jeskyně získaly kvůli zelený řasám, které pokrývají jejich stěny. Délka systému je 1525 metrů a hloubka 12 metrů a uvnitř žije několik druhů netopýrů. Kromě nástěnných maleb původních obytalů Taínů se můžete kochat i podzemními jezírky.
Poloostrov Titchfield se nachází na severovýchodě ostrova. Byla to první oblast osídlena Angličany. Tento hornatý poloostrov je známý gregoriánskými a viktoriánskými domy. Na severním konci můžete navštívit ruiny pevnosti Fort George z 18. století. Můžete zamířit i k přístavišti Erol Flynn Marina s luxusními jachtami nebo zakoupit něco na pitoreskním tržišti.
Národní park Blues Mountains se rozprostírá na východě Jamajky ve stejnojmenném pohoří. Součástí je také nejvyšší bod ostrova Blue Mountain Peak měřící 2256 m n.n., z něhož je vidět jak na severní, tak na jižní pobřeží ostrova a pokud je jasno, tak je vidět i na břeh Kuby. Součástí parku jsou kávové plantaže, kde je možné ochutnat místní světově vyhlášenou kávu. Blue Mountains je na seznamu světového dědictví UNESCO.
Hlavní a největší město Jamajky se nazývá Kingston. Leží na jihovýchodě ostrova, na pobřeží Karibského moře. Mezinárodní letiště leží na úžině asi 19 kilometrů od centra mající z jedné strany výhled na město a z druhé na širé moře. Kingston byl založen roku 1692 jako náhradní domov pro přeživší zemětřesení, které zničilo městečko Port Royal. Na konci 18. století už ve město bylo vybudováno více než 3 000 cihlových domů. V roce 1907 město zasáhlo opět zemětřesení, při kterém zemřelo 800 lidí. Dnes v hlavním městě Jamajky žije okolo 670 tisíc lidí. V Kingstonu můžete navštívit náměstí Parade, koloniální Devon House, divadlo Ward Theatre, Liberty Hall, muzeum Boba Marleyho).
Spanish Town je bývalé hlavní město Jamajky. Město leží nedaleko dnešního hlavního města Kingston. Bylo založeno v roce 1534 Španěly jako Villa de la Vega, v 17. století pak dobyli ostrov Britové a město přejmenovali do jeho dnešní podoby - Spanish Town. Až v roce 1872 se hlavní městem stal Kingston. Ve městě Spanish Town můžete navštívit například unikátní železný most z roku 1801, Katedrálu svaté Kateřiny ze 17. století, či pozůstatky bývalého sídla guvernérů Old King's House.
Lázně Milk River Bath je lázeňský komplex na jihu Jamajky. Místo bylo otevřeno již v roce 1794 a dodnes je majetkem vlády. Minerální pramen pramení na úpatí vrcholu v místě, kde se pohoří Carpenter's Mountains pojí s Vere Plains. Odtud řeka Milk River protéká dolů do údolí, okolo lázní. Říká se, že jsou zde nejradioaktivnější lázně na světě, třikrát tak radioaktivnější než jsou lázně v Karlových Varech. Dnes se zde nachází 6 veřejných lázní a součástí je i hotel.
Aligator Hole je mangrovníky osázena řeka na tekoucí na jihu Jamajky, která se vlévá do Karibského moře. Hlavní atrakcí jsou kapustňáci, kteří tuto oblast obývají už po staletí. Byli uloveni místními rybáři, kteří je předali úřadům pro volně žijící zvířata. Ti je drželi nejprve v zajetí, ale nakonec se je rozhodli pustit na svobodu a vytvořit pro ně tuto oblast. Kapustňáci jsou poměrně plaší, takže pokud se sem pojedete podívat, není zaručeno, že je uvidíte. Můžete je zkusit uzřít je v době, kdy jsou krmeni, nebo je zkusit pozorovat při plavbě naloďce.
Cockpit Country je centrální vrchovina na ostrově Jamajka. Celá oblast se vyznačuje strmými propadlinami, hlubokými 120 metrů, které jsou odděleny kopci a hřebeny. Vrchovina se také označuje jako svět uprchlých otroků Maroons, kteří sem utekli před prací na plantážích a založili zdě komunity mimo dosah španělských a britských kolonistů. Uvnitř deštného pralese zde žije ve vesnici Accompong dodnes právě potomci těchto otroků a oblast je také domovem otakárka jamajského, největšího motýla na západní polokouli.
Plážové letovisko Negril se nachází na západě Jamajky. Oblast byla osídlena a pojmenováno španělskými kolonizátory v 15. století a název Negril je odvozen od nedalekých černých útesů. Toto městečko zůstalo po staletí bez povšimnutí, turistickým rezortem se stalo až v polovině 20. století. Místní pláže jsou hodnoceny jako vůbec jedny z nejkrásnějších na světě, oblíbená je pak především nekonečně dlouhá pláž Seven Mile Beach, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet různé vodní sporty, mohou se potápět v jeskyních, šnorchlovat či využít možnosti několika vyhlídkových plaveb.