Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. den letecký přesun do Jerevanu
2. den arménská metropole Jerevan (obří schodiště Kaskáda, socha Matky Arménie, náměstí Republiky s budovou opery, Modrá mešita, památník genocidy)
3. den bývalé centrum helénistické kultury Garni, klášterní komplex Geghard ležící u ústí do údolí Azat (kaple a hroby tesané do skály, vrchol arménské středověké architektury), ruiny středověkého města Zvartnoc, sídlo hlavy arménské církve Ečmiadzin (chrámy z 10. století, pokladnice se sbírkou religiózních předmětů), možnost návštěvy likérky Ararat
4. den klášter Khor Virap s výhledem na legendární horu Ararat (5136 m), divokým údolím ke klášteru Noravank, ochutnávka vína v městečku Areni
5. den pohraniční město Goris, cesta nejdelší lanovkou světa nad Ďáblůvým mostem ke klášteru Tatev, jeskynní městečko Khndzoresk, prastará kamenná observatoř Karahunj
6. den zachovalý karavanseraj Selim na bývalé Hedvábné stezce, tyrkysové jezero Sevan ve výšce 2000 m, zastávka na hřbitově Noratus s tisícovkou křížů khačkars, klášter Haghartsin se třemi kostely
7. den cesta k horským klášterům Odzun, Sanahin a Haghpat vysoko nad kaňonem Debed, kamenný most Ahlverdi
8. den zastávka v klášteře Akhtala (nejzachovalejší a nejkrásnější fresky v Arménii), přesun do Tbilisi (staré město s kostely, katedrálami a typickými domy, pevnost Narikala, náměstí Svobody, Rustaveli avenue)
9. den starobylé náboženské centrum Mccheta (chrám Džvary, katedrála Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm, klášter Šio Mgvime)
10. den rodiště a muzeum diktátora Stalina ve městě Gori, jeskynní komplex Uplistsikhe, bývalá metropole království Kolci město Kutaisi (katedrála Gelati s hrobkou krále Davida Stavitele, katedrála Bagrati)
11. den putování horskou silnicí do tajuplné kavkazské oblasti Svanetie (unikátní vesnická obranná architektura - svanské věže, kamenné vesničky) pod horou Ušba (4710 m)
12. den město Mestia (etnografické muzeum), návštěva zapadlé vesničky Ušguli s více než dvaceti obrannými věžemi ležící na úpatí hory Šchara (5201 m)
13. den odjezd ze Svanetie podél pobřeží Černého moře do letoviska Batumi (vyhlídková lanovka, Alphabet Tower, Piazza, koupání a relaxace na pláži)
14. den středověký jeskynní klášter vytesaný ve skále Vardzia (13 pater nad sebou se stovkami mnišských cel, 25 vinných sklepů), unikátní klášter Sapara (kostel sv. Sáby s freskami, kostel sv. Štěpána) u města Akhaltsikhe
15. den procházka lázněmi Bordžomi, návrat do Tbilisi, dokončení prohlídky
16. den vinařská oblast Kachetie, správní středisko Telavi a katedrála Alaverdi, vinné sklepy Kvareli, hradbami obklopené město Sighnaghi s hrobkou patronky Gruzie sv. Ninou
17. den přesun přes hranice do Ázerbájdžánu, starobylé město Šeki (pevnost chánů s palácem, půvabný karavanseraj a mešity ve starém městě), zastávka u pozůstatků hlavního města kavkazské Albánie Qabaly, tradiční horské městečko měďotepců Lahic (pastýři, psi a stáda koz pod bílými štíty Kavkazu)
18. den město Šamachi s Páteční mešitou a s muslimským hřbitovním areálem Yeddi Günbaz s mnoha hrobkami, mauzoleum světce Diri baba, expandující metropole Baku (Alej mučedníků, výhled na město a záliv, opevněné středověké centrum s Panenskou věží a palácem Širvanšáhů i moderní architektura v podobě famózního Centra Hejdara Alijeva, Muzea koberců, filharmonie, Prezidentského paláce)
19. den dopoledne dokončení prohlídky Baku, odpoledne cesta na jih kolem ropných polí s těžebními věžemi (bondovka Jeden svět nestačí) do Gobustánu s jedinečnými prehistorickými petroglyfy a bublajícími bahenními sopkami
20. den perverzní krása krajiny zdevastované všudypřítomnou ropou na poloostrově Apšeron, město Suraxani (zoroastrijský chrám věčného ohně Atešgah vybudovaný asketickými hinduisty), moderní mešita v Šivelanu přitahující zástupy poutníků, možnost koupání na písečných plážích Kaspického moře, fascinující ohně planoucí ze země na Ohnivé hoře Yanar Dag popsané už Markem Polem
21. den návrat do ČR
Cena zahrnuje: letenku do Jerevanu a zpět z Baku včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování se snídaní a služby průvodce. Ubytování: 19x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím). Doprava: pronajatý minibus, auta, MHD. Stravování: 19x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupné cca 200 USD.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.
Velká pohoda, ubytování v centrech měst, všude blízko, dobře naplánováno, dobří místní průvodci, krásná příroda i památky, vyhovující tempo i pro starší
Znalost prostředí, znalost historie oblasti ( na Kavkazu zvláště důležitá), ochotný vždy pomoci, nejlepší průvodce co jsem dosud potkal
Komentář CK: Děkujeme za krásné hodnocení, Marek opravdu patří k našim nejlepším :)
Vynikajici, pestry a bohaty program
Skvely pruvodce s maximalni znalosti daneho teritoria, ktery s prehledem zvladl i krizovou situaci
Se zájezdem jsem byl maximálně spokojený a splnil mé představy o tom, jak má takový zájezd vypadat.
Marek byl vynikající s úžasnými znalostmi místních poměrů. Vše řešil s naprostým klidem a přehledem, včetně neočekávaných událostí.
Vzhledem k výbornému průvodci byl zájezd nabity informacemi o každe zemi a zážitky o to byly vyčerpávajíci.
je to správný muž na svém místě. Chválím vše jak profesně tak lidsky . Miluje svou práci a dělá ji výborně. s ním kamkoli po světě.
Zájezd se mi velice líbil, vše bylo výborně připravené
Velice dobrý průvodce s velkým přehledem
Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.
Dokument o Gruzii - ČT2, 2012
Objektiv Tbilisi - ČT1, 2015
Na cestě po Svanetie - ČT2, 2011
Cestopis z hlavního města Arménie Jerevan, 2015
Na cestě po jižní Arménii - ČT2, 2010
Objektiv klášter Tatev - ČT1, 2011
Objektiv kláštery v Arménii - ČT1, 2015
Na cestě po Ázerbájdžánu - ČT1, 2008
Článek o klášteru David Garedža, ihned.cz, Tomáš Wehle, 2007
Ázerbájdžán je největší a nejvíce zalidněná země v oblasti Kavkazu. Je situován v jihozápadní Asii, podle některých názorů na vedení hranice mezi Evropou a Asií zasahuje malou částí svého území i do Evropy. Nemá přístup k otevřenému moři, pouze ke Kaspickému moři.
Hlavní město Gruzie Tbilisi leží na řece Kuře. Město se nachází na východě země. Tbilisi bylo založeno v roce 479, během 16. století bylo okupovány Íránci a v 19. se město stalo součástí Ruského carství. V roce 1918 získala Gruzii nezávislost, ale tu ztratila ve prospěch Sovětského svazu v roce 1922 až do její rozpadu v roce 1991. Dnes ve městě žije před 1.1 milionů obyvatel. Navštíti můžete starověkou pevnost Narikala, náměstí Svobody, katedrály s typickými domy a staré město s kostely.
Starobylé náboženské centrum Mccheta leží nedaleko města Tbilisi. Město je jedním z křesťanských center, které bylo vyhlášeno "posvatým městem". Bylo založeno v 5. století př.n.l. a do 6. století bylo hlavní městem království před tím, než bylo přesunuto do Tbilisi. Mccheta je zapsána na seznamu UNESCO památek. Navštít ve městě můžete chrám Džvary, katedrálu Sveti-Tskhoveli s Kristovým pláštěm nebo hrad Bebris Tschike.
Na východě Gruzie leží populární turistické město Sighnaghi. Město bylo založeno v roce 1762. Sighnaghi je obklopené hradbami, který zbyly z pevnosti z 18. století. Dále ve městě můžete navštívit dva ortodoxní kostely, a to Kostel svatého Jiřího a Kostel svatého Štěpána. Nachází se zde i hrobka patronky Gruzie svaté Niny.
Tento unikátní klášterní komplex leží na východě Gruzie na hranicích s Azerbajdžánem. Místo je pojmenován podle hory Gareja, na které byl bystavěn. Jedná se o komplex devatenácti jeskynních klášterů a kaplí, které nechal v 6. století postavit asyrský mnich David. Mimo jiné jsou součástí koplexu i cely, jídelny či obydlí.
Východogruzijské město Gori leží na soutoku řek Kura a Velké Liachvi. Město bylo založeno králem Davidem IV. na přelomu 11. - 12. století, kde se usídlili uprchlíci z Arménie. Dominantou města je však pevnost, která ale pochází již ze 7. století. Gori je proslulé jako rodiště diktátora Stalina. V roce 2008 se stalo městem ruských útoků během Války v Jižní Osetii.
Jeskynní komplex Uplistsikhe leží na východě Gruzie, asi 10 kilometrů od města Gori. Nachází se zde asi 150 vzájemně propojených jeskyní. Součástí jsou různé jeskynní stavby z doby železné a pozdního středověku. Střídají se zde stavby křesťanské a pohánské.
Na západě Gruzie se nachází město Kutaisi. Město leží na řece Rioni a žije zde přes 200 tisíc lidí. Město bylo pravděpodobně založeno v 5.-6. století př.n.l. Během historie bylo Kutaisi několikrát hlavním městem různých království. Dnes je možné ve městě navštívit například katedrálu Gelati s hrobkou krále Davida Stavitele a královny Tamary, dále pak katedrálu Bragrati z 11. století. Obě tyto stavby jsou památkami UNESCO.
Na úpatím Kavkazu se na severu Gruzie rozléhá oblast Svanetia. Tato oblast je známá unikátní vesnickou obrannou architekturou. Historická oblast Svanetia je také proslulé typickými svanskými věžmi, které pochází z 9. - 12. století. Celá oblast je zapsána na seznamu UNESCO.
Jeden z nejvýraznějších kavkazských vrcholů se nazvývá Mount Ušba. Hora se nachází na severozápadě Gruzie, v oblasti Svanetia nedaleko hranic s Ruskem. Říká se ji "Matterhorn Kavkazu" díky svému dvojitému vrcholu. Jeden vrchol Ušby dosahuje výšky 4710 m.n.m.a druhý 4690 m.n.m.
Na severozápadě Gruzie leží městečko Mestia. V městečku se nachází typické svanské věže. Mestia leží v pohoří Kavkaz v nadmořské výšce 1500 m.n.m . a dodnes je to důležité kulturní město. Ve městě se nachází etnografické muzeum, kde se nachází například ikony ze svanetských kostelů z 10. - 14. století.
Nejvyšší horou Gruzie je Šchara. Nachází se v pohoří Kavkaz v oblasti Svanetia na severozápadě země. Vrchol Šchary se nachází v nadmořské výšce 5201 metrů. Jedná se o ledovcovou oblast. Na horu se dá vylézt jak z gruzijské, tak ruské strany, avšak lepší cesta na vrchol vede z Gruzie.
Letovisko Batumi se nachází na pobřeží Černého moře na jihozápadě Gruzie. Toto oblíbené turistické místo je vhodné díky subtropickému podnebí jke koupání a možnosti relaxace na pláži. V přístavě žije přes 150 tisíc lidí. Ve městě můžete navštívit botanické zahrady, cirkus, akvárium či muzeum. Kromě toho můžete navšívit i nejvyšší budovu Gruzie 200 metrovou věž Batumi krásné Evropské náměstí s fontánami.
Středověké jeskynní město Vardzia leží v srdci Gruzie na svazích pohoří Erusheti na řece Kuře. Toto unikátní město vytesané do skal bylo postupně budováno od 12. století. Nachází se zde kostel Zesnutí přesvaté Bohorodice z 12. století, kde jsou nádherné nástěnné malby.
Na jihu Gruzie se nachází ortodoxní klášter Sapara. Doba existence se odhaduje již od 9. století. Součástí komplexu jsou dva kostely, a to svaté Sáby a svatého Štěpána. Uvnitř Kostela svaté Sáby můžete spatřit fresky ze 14. století. Součástí kláštera byly ikony, které však byly schovány před Turky na bezpečnější místa.
Hlavní město Arménie se jmenuje Jerevan. Město leží na kraji řeky Hrazdan v srdci Arménie. Je to jeden z nejstarších plynule obydlených měst. Jerevan byl založen v 8. století jako pevnost Erebuni králem Argishtim I. Až v roce 1918 se stal v pořadí třináctým hlavním městem Arménie. Ve městě je možné navštívit náměstí Republiky s budovou opery, Modrou mešitu, právě původní pevnost Erebuni nebo památník genocidy na hoře Tsitsernakaberd.
Městečko Garni leží ve středu Arménie. Toto bývalé centrum helénistické kultury vzniklo ve 3. tisíciletí před Kristem. Symbolem kultury je helénistický chrám Garni z 1. století. Kromě chrámu můžete ve městě navštívit také několik svatyní, kostel Surp Astvatsatsin z 11. století a kostel Mashtots Hayrapet z 12. století nebo ruiny kaple ze 4. století.
Klášterní komplex Geghard ležící u ústí do údolí Azat se nachází ve středu Arménie. Komplex je obklopen útesy. Původní klášter pochází ze 4. století, ale hlavní kaple byla postavena až v roce 1215 na příkaz královny Tamary. Součástí komplexu jsou také kostely a hrobky vytesané do jeskyně. Jedná se o UNESCO památku.
Sídlo arménské církve je v katedrále Ečmiadzin. Tato UNESCO památka byla původně založena Řehořem Osvětitelem už v roce 303, ale dnešní základní kámen stavby pochází až z roku 483. Součástí jsou chrámy z 10. století či pokladnice se sbírkou religiózních předmětů. Katedrála je poutním místem. Tato stavba má také různé architektonické prvky, od řeckých reliefů až po typické křesťanské fresky.
Klášter Khor Virap leží na jihu Arménie u hranic s Tureckem a je odtud nádherný výhled na horu Ararat (5137 m.n.m). Klášter byl sídlem arménských katolíků. Kaple byla postavena v 7. století,
Na jihozápadě Arménie leží město Goris nedaleko hranic s Azerbajdžánem. Město se nachází v údolí řeky Goris obklopeném pohořím Zangezur. Ve městě a jeho okolí můžete navštívit například Kostel svatého Hripsime, postavený v roce 1771, jehož základy pochází ze 4. století a dále klášterní komplex Tatev, jeskynní vesničku Starý Khndzoresk či archeologické muzeum.
Kamenná observatoř Karahunj je pravěké archeologické naleziště, které leží u města Sisian na jihovýchodě Arménie. Doba vzniku této observatoře není známá, ale její stáří se odhaduje do doby bronzové či železné. Místo je bohatě posázené čedičové kameny. Celkem se jich tu nachází něco přes 200 a jsou vysoké až 3 metry.
Středověký klášter Haghartsin se třemi kostely leží v lesích na severovýchodě Arménie. Výstavba hlavního kostela Matky boží byla dokončena ve 13. století bagratunskými princy. V tomto století byla postavena také jídelna. Nejstarší kostel je pojmenován po svatém Řehořovi a datuje se k 11. století. Momentálně klášter prochází velkou renovací.
Horský klášter Sanahin se nachází na severu Arménie. Tento byzantský klášter pochází z 10. století. v době vlády dynastie Kiurikian. Sanahin bylo důležité místo vzdělání a byl známý školou ilustrátorů a krasopisců. Spolu s klášterem Haghpatem jsou zapsány na seznam UNESCO.
Horský klášter Haghpat se nachází na severu Arménie vysoko nad kaňonem Debed. Klášter nechala postavit v 10. století královna Khosrovanuysh. Největším kostelem klášterního komplexu je katedrála Surb Nishan. Dále je zde malinký kostelík svatého Řehoře a soubor kamenných stél chačkarů. Haghpat je společně se sesterským klášterem Sanahin zapsán na seznamu UNESCO památek.
Jezero Sevan se rozpíná na východě Arménie. Tyrkysové sladkovodní jezero leží v nadmořské výšce téměř 2000 m.n.m. Sevan je dlouhý 72 kilometrů a jeho maximální hloubka je 80 metrů. Z jediného ostrůvku se dnes stal poloostrov, na kterém stojí stědověký klášterní komplex Sevanavank. Jezero je důležitým zdrojem obživy pro racka arménského. Kromě toho je domovem několika ryb, například endemického pstruha sevanského.
Arménský opevněný klášter Akhtala se nachází ve stejnojmenném městě na severu země, poblíž hranic s Gruzií. Je to jeden z nejlépe zachovalých klášterů v Arménii, jehož součástí jsou nejkrásnější fresky v celé zemi. Pevnost byla vybudována v 10. století a zmínky o klášteru pochází z 12. - 13. století. Hlavní je kostel Matky boží, který pochází pravděpodobně z počátku 13. století.
Na severu Ázerbájžánu v pohoří Velkého Kavkazu leží starobylé město Seki. Stopy po osídlení spadají až do doby okolo 7. století př.n.l, kdy tudy procházeli lidé íránského národa Sakas. Během prvního století našeho letopočtu bylo město jedno z největších měst Kavkazské Albánie. Navštívit můžete například pevnost chánů s palácem z 18. století, půvabné karavanseraje i mešity ve starém městě, podzemní lázně či bývalý albánský kostel.
Severoázebájdžánské město Qabala leží na řece Garachay, horském reliéfu. Původní jméno města bylo Kutkashen, ale po vyhlášení nezávislosti Ázerbájžánu v roce 1991 bylo město přejmenováno na počest historické města Qabala, které bylo hlavním městem Kavkazské Albánie. Tato populární turistická destinace nabízí kromě hotelových rezortů především možnost navštívit okolní přírodní krásy jako jsou vodopády, hory či lyžařský areál.
Na severovýchodě Ázerbájdžánu leží městečko Lahic, kde žije necelých tisíc lidí. Městečko měďotepců leží na jižních svazích pohoří Velký Kavkaz. Je to jedno z nejstarších osídlených lokalit v zemi. Během středověku se stalo důležitým řemeslným centrem. Dodnes jsou místní výrobky známé po celé zemi a Kavkazu, především pak koberce, měděné nádobí a nástroje.
Městečko Šamachi leží na severovýchodě Ázerbájdžánu v seismické oblasti Kavkazu. Přezdívá se mu také "město koberců". První zmínka o městě je známá z 1. století, ale především ve středověku bylo Šamachi důležitým centrem a hlavním útočištěm Širvanšáhů. Právě seismická aktivita zapříčinila několik zamětřesení napříč staletími, která město dost zničila. Jediná dochovaná stavba je Páteční mešita z 10. století. Kousek od města pak můžete navštívit hřbitovní areál Yeddi Günbaz s hrobkami a mauzolei. Šamachi je také proslulé svými tradičními tancemi.
Mauzoleum Diri Baba leží na severovýchodě Ázerbájdžánu ve městě Qobustan. Leží na čtverci umístěném na glypickém útesu naproti starověkému hřbitovu. Toto dvoupatrové mauzoleum s kupolí je zasvěceno šejkovi a světci Diri Babovi a bylo postaveno v roce 1402. Na zdi je vyrytý pohřební text, kde je zmíněno jméno panovníka Ibrahima I. Širvanšáha.
Hlavní město Ázerbájdžánu se nazývá Baku. Leží na břehu Kaspického moře na východě země a žije v něm přibližne 2,4 milionu lidí. Stopy osídlení pocházejí již z doby kamenné, první patrné záznamy jsou ale až z 1. století od Římánů, kteří pronikali ke Kaspickému moři. Důkazem jsou i některé římské pozůstatky. V 18. století město začali okupovat Rusové, na začátku 19. století zde byla nalezena i ropa. Díky tomu začalo město výrazně expandovat. V Baku můžete navštívit například Alej mučedníků, opevněné středověké centrum s Panenskou věží a palácem Širvanšáhů, ale i stavby s moderní architekturou.
Suraxani je rajón ázerbájdžánského hlavního města Baku na poloostrově Apšeron. Na severu města se nachází Chrám věčného ohně Atešgah, který byl vybudován asketickými hinduisty mezi 17. - 18. stoletím. Tento zoroastrijský chrám získal svůj název podle toho, že byl postaven na ložisku zemního plynu, který díky průsaku vyprodukoval plameny. Bývalo to poutní a filozofické místo. V roce 1975 se z chrámu stalo muzeum.
Yanar Dag, nebo také Ohnivá hora leží na ázerbájdžánském poloostrově Apšeron. Jedná se o fascinující ohně planoucí ze země způsobené prosakováním zemního plynu. Plameny vychází z pískovcových útvarů a dosahují výšky někdy i 10 metrů. Na rozdíl od bahenních vulkánů hoří plamen Yanar Dag poměrně stabilně, protože plyn stále proudí z podpovrchu.