Tajemným Íránem - letní varianta

Náročnost 2 Cestovatelské zájezdy
  • 16 dnů
  • od 53 990 Kč
  • Snídaně
  • skupina 6 – 12 osob
3.8. - 18.8.2024
3irn24
53 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Íránské krásky celé zahalené v černé
  • Půvabné perské zahrady
  • Starověké památky z doby Perské říše
  • Modré mešity a medresy slavných měst Šíráz, Esfahán a Jazd
Mapa trasy zájezdu Tajemným Íránem - letní varianta

program zájezdu

1. - 2. den
letecký přesun do Teheránu (výměna peněz, monument Azadi), posvátné město šíitů Qom (největší šíitská univerzita světa, hrobka Fatimy, sestry osmého Imáma Rezy)

3. den
jedno z nejkrásnějších perských měst Kášán (paláce Tabatabáí a Abbásí, mešita Agha Bozorg, přepychové domy obchodníků), perská zahrada Bagh-e Fin UNESCO s vodními kanály

4. den
návštěva 1500 let starého podzemního města Ouyi, horská vesnice Abyjane postavené z červeného jílu s unikátní kulturou, odjezd do Esfahánu

5. den
metropole šáha Abbáse Esfahán (náměstí Nakš-e džahán UNESCO s Imámovou a Lotfolláhovou mešitou a palácem Ali Kapu, letohrádek Čehel Sotún UNESCO), procházka rozlehlým krytým bazarem k Páteční mešitě UNESCO, stylové čajovny s vodními dýmkami, starobylé mosty na řece Zayande, arménská čtvrť Džolfá se zdobným kostelem Vank a muzeem arménské kultury

6. den
přejezd do Jazdu, cestou návštěva pouštního města duchů Nain s mešitou z 9. století a města Meybod (pevnost, ledárna a karavanseráj)

7. den
pouštní město Jazd UNESCO (křivolaké uličky starého hliněného města, zoroastriánský chrám věčného ohně Ateškáde, pohřební „věže mlčení“, zahrada Bagh-e Dolat UNESCO, větrací věže badgíry nad kupolovitými střechami starého města a podzemní vodovody qanaty UNESCO),

8. den
výlet k chrámu věčného ohně Čak Čak vysoko v horách, nebo do pouštní vesničky Choranag, večer přejezd do Šírázu

9. den
„město básníků, růží a slavíků“ Šíráz (citadela Karíma Chána, hrobky básníků Háfize a Sádího, rajská zahrada Bagh-e Eram UNESCO, hammam, bazar, oranžérie, romantická Al-Molkova mešita růží, skvostný komplex zrcadlových mešit Šáh Čerák)

10. den
Brána Koránu nad Šírázem, hrobky perských panovníků a skalní reliéfy v Nakš-e Rostam, rozvaliny bývalého hlavního města Persepolis UNESCO (Velká terasa, Síň sta sloupů, Ápádána, Dáreiova pokladnice, monumentální schodiště), první metropole perské říše Pasargady UNESCO s hrobkou Kýra Velikého

11. den
přelet do Teheránu, přejezd panoramatickou silnicí přes úchvatné pohoří Alborz se zastávkami a výhledy ke Kaspickému moři

12. den
návštěva rybího trhu, přejezd do Ramsar (možnost koupání v Kaspiku, výjezd lanovkou do hor Alborz, případně návštěva bývalého paláce posledních šáhů Páhlaví)

13. den
cesta podél pobřeží a čajových plantáží do horské vesničky Masuleh, kde střechy jedněch domků tvoří ulice těch nad nimi

14. den
návrat zpět do Teheránu, cestou návštěva Kazvínu (palác 40 sloupů, barevná mešita a hrobka Shahzadeh, starý bazar)

15. den
prohlídka Teheránu (šáhovy paláce Golestan UNESCO, slavný teheránský bazar, muzeum klenotů s největším nebroušeným diamantem světa Moře světla), pro zájemce volno na nákupy suvenýrů a návštěvu dalších muzeí, nebo na individuální výlet lanovkou na téměř 4000 m vysoký vrchol Točal s úchvatnými výhledy na íránskou metropoli a nejvyšší horu Damavand (5610 m)

16. den
podle zájmu návštěva hrobky Ajatoláha Chomeiního v noci cestou na letiště, návrat do ČR              

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Teheránu včetně všech poplatků, přelet Šíráz - Teherán, místní dopravu, ubytování, snídaně a služby průvodce.
Ubytování: 13x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x v rodinné vile.
Doprava: autobus, minibus, taxi, metro, MHD.
Stravování: 14x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: 14x jednolůžkový pokoj 6900 Kč, Íránské vízum 2200 Kč, Pojištění léčebných výloh+COVID 832 Kč, Pojištění Prémium STORNO+COVID 1376 Kč.

Cena nezahrnuje: vstupné cca 100 USD.

Poznámka: na získání iránského víza je potřeba pas bez izraelského razítka. O vízum lze žádat 3 měsíce po případném předchozím návratu z Iránu. Programy dalších zájezdů do Íránu naleznete na www.alvarez.cz.

Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Good Places.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Letecká doprava
  • Pozemní doprava

odkazy

Írán

Článek o Íránu a jeho zajímavostech, 2016

Objektiv Írán

Objektiv íránské památky - ČT1, 2016

Průvodce Teheránem

Základní informace o Teheránu, průvodce městem, 2012

Objektiv Teherán

Objektiv Teherán - ČT1, 2007

Objektiv Kášán

Objektiv Kášán - ČT24, 2009

Objektiv Isfahán

Objektiv Isfahán - ČT1, 2013

Objektiv Yazd

Objektiv Yazd - ČT1, 2013

Objektiv Persepolis

Objektiv Persepolis - ČT1, 2013

encyklopedie

Teherán

Teherán (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Hlavní a největší město Íránu je Teherán. Ve měste žije přímo přes 8 milionů obyvatel a město je také největším městem v celé západní Asii. Teherán byl okupován rhágy do 13. století, kdy přijeli Mongolové a a město vyplenili a zničeli. Až v 18. století se Teherán stál opět hlavním městem. Ve měsě se nachází mešity, synagogy či zoroastrijské chrámy ohně.  

Šáhův palác

Šáhův palác neboli Bílý palác bychom hledali v hlavním městě Íránu Teheránu. Palác je samotné šáhovo sídlo, jehož 54 místností je plných luxusního nábytku a dalších předmětů íránského i evropského původu. Palác je postaven ve stylu klasicistní architektury. Poprvé byl obýván královskou rodinou v 19. století.

Hrobka Chomejního

Zádušní místo ajjatoláha Chomejního je v hlavním městě Íránu v Teheránu. V tomto mauzoleu jsou pochováni členové rodiny íránského vůdce Rúholláha Chomejního, který se angažoval především jako vůdce státu v době irácko-íránské války. Se stavbou pohřebiště se začalo v roce 1989 a malé práce na něm pokračují dodnes. Místo je především důležité pro poutníky a následovníky Chomejního.

perské zahrady Bagh-e Fin

Perské královské zahrady Fin se nachází v provincii Esfahán v Íránu ve městě Kašán. Jsou to především perské zahrady, které byly postaveny na příkaz krále Abbáse I. a dokončeny v roce 1590, později v 17. století byly především využívány jeho vnukem šáhem Abbásem II. V zahradách byly zasazeny především cypříše, ale i ovocné stromy a nachází se tam fontánky a jezírka. 

Jazd

badgíry, Jazd (Írán, Shutterstock) Jazd byl v dobách válek útočištěm mnoha umělců a učenců. Pouštní město Jazd, ležící ve středu Íránu, připomíná doby slávy Persie, především je ale centrem zoroastrismu, jedním z mála, které si tuto monoteistickou dualistickou náboženskou kulturu zachovalo i přes nápor islámu. Nachází se zde největší íránská továrna na výrobu optických vláken.

Věž mlčení

Věž mlčení, Jázd (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Věže mlčení jsou dnes již nefunkční. Zoroasteriáni jsou dnes pohřbíváni do pečlivě vybetonovaných hrobů, aby jejich těla neznečistila zemi. Dříve věže sloužily k pohřbívání(nečisté lidské tělo nesmělo znesvětit posvátný oheň nebo zemi). Těla zůstala napospas větru a dravcům.

Čak Čak

chrám Čak Čak (Írán, Shutterstock) Čak Čak je tajuplný chrám „uctívačů ohně“ vybudovaný vyznavači zoroasterismu v období Sassánovské dynastie přibližně v 7. století př.n.l. Chrám stojí na hoře vysoké 1680 metrů a patří mezi íránské stavby, které se dochovaly z předislámských dob. Kruhová rotunda na jeho vrcholu sloužila k držení věčného ohně. Chak chak láká tisíce poutníků na svůj každoroční festival, který se tu koná mezi 14. - 18. červnem. 

Šíráz

Pevnost Karíma Chána, Šíráz (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Šíráz je íránské město básníků a parků. Rozvíjela se zde kaligrafie, malířství, architektura a literatura. Svá poslední léta zde prožil již ve své době opěvovaný básník a místní rodák Saádí a 30 let po jeho smrti se zde narodil druhý velikán poezie - Háfez. Umělci šířili slávu Shirazu daleko za hranicemi Persie. Jejich mauzolea jsou jedny z nejnavštěvovanějších památek města a jsou téměř poutními místy. V Šírázu se nachází nejmodernější  mezinárodní letiště v zemi. 

Pasargády

Pasargády je název starověkého města na území bývalé Persie. Město bylo založeno kolem roku 546 př.n.l. Kýrem II. Velikým, zakladatelem perské říše. Ruiny tohoto města se nachází ve středním Íránu. Nejdůležitější součástí je hrobka již zmíněného Kýra II. V roce 2006 zde byla nalezena i hrobka Kýrova syna Kambýsésa II. Pasargády jsou také na seznamu UNESCO.

Chrám ohně

Chrám ohně v Jazdu v Íránu mohl být postaven asi v 5. století našeho letopočtu a byl asi původně postaven jako královský chrám. Chrám byl centrum zoroasterských spisů. Na zdech se nachází různé astronomické znamení. Před vchodem je miniaturní jezírko.

Persepolis

Persepolis (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Jedno z nejvýznamnějších starověkých měst se nachází na jihu dnešního Íránu. Založeno bylo perským panovníkem Dareiem I. kolem roku 515 př.n.l. Dnes zde zůstávají pouze zbytky tohoto úchvatného města. Nejdůležitějším pozůstatkem je palácový komplex. Ten zahrnoval palác Ápádánu, Dareiův palác a Xerxův palác. Ke komplexu vede velkolepé schodiště, všude jsou vidět krásné reliéfy a nachází se tu i kolosální zdobené brány a zničené a zlomené sloupy, které ale dokazují velkolepost města. 

Síň sta sloupů

Ve městě Perseopolis Síň sta sloupů sloužila jako trůnní síň, jednoho z největších paláců starověkého světa. Na vchodech se nacházejí velké reliéfy, kde jsou většinou zobrazeny zvířata ve vzájemném zápase, symboly dobra a zla. Síň sloužila také jako část královské pokladnice.

Xerxova ápádána

Xerxova ápádána se nachází v Perseopolisu v Íránu. Sloužila jako hodovní síň. Stavbu začal budovat v 5. století př.n.l. Dareios I., ale dokončil ji až Xerxes I. Na její stěnách vystupují reliéfy, většinou zdůrazňující hrdinské činy králů, zápasy se zvířaty nebo různými stvůrami, alegoriemi zla a nepřátelských sil.

Írán

Iran_010 (Írán, Petr Štětina) Íránská republika je stát ležící na asijském kontinentu. Hlavní město je Teherán. Země je ohraničena Kaspickým moře na severu a Perským zálivem na jihu. Nejvýraznějším sousedem je Irák, se kterým byl ve válce v 80. letech. Ve starověku a na začátku středověku se stát nazýval Persie. Írán je převážně hornatý a na východě se nahází pouště. Stát je významný především díky těžbě ropy v Perském zálivu, ze které plyne téměř celé íránské bohatství.  

Esfahán

Mešita, Esfahan (Írán, Dreamstime) Esfahán je považováno za nejkrásnější íránské město. Je to také třetí největší město v zemi a žije zde přes 1,5 milionů obyvatel. Isfahán leží ve středu země. Artefakty se zde našly již z doby mezeolitu a neolitu. Město měli pod palcem Peršané, než ho v roce 640 dobyli Arabové. Ve městě se skrývají parky, fontány, nádherné mešity mezi která patří i kralovská mešita z 16. století. V centru města je jedno z největších náměstí na světě, které se nazývá Imámovo náměstí. Náměstí je zapsáno na seznam UNESCO.

Elborz

Elborz je nejvyšší pohoří Íránu na jižním pobřeží Kaspického moře a je součástí Alpsko-himálajského systému. Nejvyšší hora je stratovulkán Demávend (5610 m.n.m.). Nacházejí se zde ložiska ropy, mědi a uhlí.

Másúleh

Vesnička Masúleh (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Na severu Íránu se nachází vesnička Másúleh, která je byla založena v 10. století. Nachází se v pohoří Alborzu nedaleko Kaspického moře. Vesnička se liší v nadmořské výšce, a to díky svě stupňovitosti. Celá vesnička je obklopena lesy. Všechny domy jsou postaveny ve velmi podobném stylu a většinou jsou dvoupatrové.

Qom

Svatyně Hazerate Masume, Qom (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Komm se považuje za svaté město šiítů a je častým cílem poutníků. Nachází se zde relikviář se zlatou kopulí, který je postaven kolem hrobky Fatimy, sestry Imáma Rezi. Celkem je zde pohřbeno 10 králů a více než 400 muslimských svatých. Ve městě je také největší teologická univerzita.

Kášán

Kášán (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Íránské město Kášán se nachází v provinci Esfahán. Název města pochází podle původních obyvatel města Kášánů, kteří tu žili již před 9 tisíci lety. Město byl ve středověkuj důležitým střediskem výroby kvalitního nádobí, keramiky a dlaždic. Kášán dnes není přímo turistickým lákadlem . Je známý především výrobou kobreců, hedvábí a dalších textílií. 
 

Nakš-e Rostam

Nakš-e Rostam (Írán, Shutterstock) Nakš-e Rostam je archeologické místo umístěné asi 12 km severozápadně od města Persepolis. Ve skále jsou vytesány čtyři náhrobky patřící achaemenidským králům. Náhrobky jsou místně známy jako perské kříže podle tvarů ve skále. Vchod do každé hrobky je ve středu kříže a pokračuje do malé komůrky, kde leží sarkofág krále.

Točal

Vrchol Točal je nejvyšším bodem pohoří Elberz v Íránu a přiléhá k metropoli Teheránu. Hřeben je dlouhý asi 12 kilometrů. Točal je oblíbenou rekreační oblastí obyvatel Teheránu. Vede tu uzavřená sedačková lanovka a nachází se zde lyžářský resort. 

Čehel Sotún

Palác Čehel Sotún, Esfahán (Írán, Ing. Katka Maruškinová) Královský palác Čehel Sotún byl dříve využíván ke koronuvaci králů a přijímání zahraničních vyslanců. Palác leží uprostřed velké Zahrady čtyřiceti sloupů, která pochází z dob šáha Abbase I. Čehel Sotún představuje důležitý mezník ve vývoji perských paláců se sloupovou síní. Tento palác představuje íránské kulturní dědictví UNESCO.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative