Indo-čínský most

Náročnost 1 Expediční zájezdy
  • 24 dnů
  • od 69 990 Kč
  • Individuální
  • skupina 7 – 12 osob
23.2. - 18.3.2018
1icm18
69 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Horské oblasti na pomezí Vietnamu a Číny, ve kterých se zastavil čas
  • Setkání s původními etniky Hmong, Jao, Hani, Naxi a Šan
  • Okouzlující města Lijiang a Mandalay
  • Úchvatná cesta pralesní železnicí
  • Pestrobarevná tržiště a nekonečné úsměvy místních obyvatel

program zájezdu

1. - 3. den
letecký přesun do Hanoje (staré město, jezero Navráceného meče s pagodou Ngoc Son, Chrám písemnictví - první vietnamská univerzita, Ho Či Minovo mauzoleum a muzeum, pagoda Jednoho sloupu, nejstarší hanojská pagoda Tran Quoc, vodní loutkové divadlo)

4. - 6. den
horské městečko Sapa na úpatí nejvyšší hory Vietnamu Fan Si Pan (3143 m) nedaleko čínských hranic (možnost výjezdu lanovkou na vrchol), výlety do vesnic obývaných horskými kmeny (Hmongové, Jaové), vodopád Cat Cat, překročení hranice do Číny

7. - 8. den
přejezd do jižního Yunanu, oblast Yuanyang UNESCO, výlet do kraje národnostní menšiny Hani, vesnice obklopené více než 1000 let starými rýžovými terasami vybudovanými na svazích okolních kopců a hor, dechberoucí scenérie, procházka po terasách, návštěva místního tržiště s etniky v tradičních krojích  

9. - 11. den
bývalé centrum vzdělanosti Jianshui (dům a zahrady bohaté rodiny Zhu z období Ming, Severní městská brána, druhý největší čínský Konfuciánský chrám), starobylá vesnice Tuanshan a 17tiobloukový most Dvojitého draka na soutoku řek Lujiang a Tachong, „město věčného jara" Kunming (hudebníci v parku Zeleného jezera, ptačí a květinový trh), výlet do oblasti zvané Kamenný les UNESCO se spoustou špičatých skalních útvarů

12. - 14. den
okouzlující staré město Lijiang UNESCO obývané národnostní menšinou Naxi (staré město protkané vodními kanály, tržní náměstí, starý palác bývalé vládnoucí rodiny Mu), Park jezera Černého draka se zrcadlící se Sněžnou horou nefritového draka (5596 m), městečko Dali na březích jezera Erhai (areál Tří pagod z 9. století a chrámem Chongsheng), fakultativně výlet lodí po jezeře, nebo výjezd lanovkou na vrchol pohoří Cangshan, přesun do Ruili

15. - 17. den
překročení hranic s Barmou a přesun do Šanského státu, město Hsipaw (centrální tržiště a setkání s etniky Šan a Kajčín, knížecí palác Sawbwa, západ slunce z vrcholu kopce Sunset Hill), projížďka loďkou po řece Dokhtawady magickou zemědělskou krajinou (banánové a ananasové plantáže, budhistické kláštery), nezapomenutelná cesta po železnici přes 700 m dlouhý a 100 m vysoký viadukt Goteik do koloniálního letního sídla britských velitelů Pyin Oo Lwin a dále po silnici do Mandalay

18. - 19. den
bývalé hlavní město Mandalay (královský palác obklopený vodními příkopy, chrámy, pagoda Kuthodaw s největší knihou na světě vytesanou do kamenných stél a pagoda Mahamuni se zázračnými sochami ukořistěnými v Angkor Watu, ulička kameníků, stovky mnichů vybírajících ráno milodary), večerní vyhlídka na město z Mandalay Hill, bývalé královské město Amarapura (přechod jezera po nejdelším mostu z týkového dřeva k nádhernému chrámu Kyauktawgyi Paya s freskami), plavba po řece Iravádí do Mingunu podél kopců posetých mnoha desítkami pagod (velkolepé výhledy na okolní krajinu z vrcholu nedostavěné obří pagody, největší nepoškozený zvon na světě)

20. - 21. den
celodenní plavba po řece Iravádí do Baganu (nejúchvatnější místo v Barmě s tisíci chrámy a pagodami z 11. - 13. století), možnost výletu na kole nebo letu horkovzdušným balónem, pozorování západu slunce z pagody Mingalazedi

22. - 24. den
přelet do Rangúnu (2000 let stará pagoda Sule, koloniální centrum, stometrová zlatá pagoda Shwedagon), terénním autem pod vrchol a následný pěší výstup k poutnímu místu Kyaiktiyo s pozlaceným viklanem na skále Golden Rock, návrat do ČR                                          

Cena zahrnuje: letenku do Hanoje a zpět z Rangúnu včetně všech poplatků, ubytování, místní dopravu, služby průvodce, informační materiály a cestovní pojištění.
Ubytování: 18x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x lehátkový vlak, 1x lehátkový bus.
Doprava: mikrobus, autobus, taxi, vlak, loď.
Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Služby za příplatek: .

Cena nezahrnuje: vstupné cca 150 USD.

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

mapa

Legenda

  • Pozemní doprava
  • Lodní doprava
  • Letecká doprava

odkazy

Cestománie Vietnam

Cestománie Vietnam - ČT1, 2001

Na cestě po severním Vietnamu

Na cestě po severním Vietnamu - ČT2, 2006

Na cestě po jižní Číně

Dokument o jižní Číně, jehož součástí je i část Tibetu - TV Nova, 2006

Nádherný Lijiang

Článek o městě Lijiang, které si uchovalo atmosféru staré Číny za vlády dynastií, 2016

Cestománie Barma

Cestománie Barma - ČT1, 2001

Na cestě po Mandalaji

Na cestě po Mandalayi - ČT2, 2014

Na cestě po Rangúnu

Na cestě po Rangúnu - ČT2, 2014

Sapa

Blog o cestě po Vietnamu, 2011

Barma 1

První část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014

Barma 2

Druhá část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014

Barma 3

Třetí část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014

Barma 4

Čtvrtá část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014

Barma 5

Pátá část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014

Barma 6

Šestá část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014

Barma 7

Sedmá část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014

Barma 8

Poslední část cestovatelského blogu z Barmy od Jaromíry Červenky, 2014

encyklopedie

Lijiang

Lijiang (Čína, Shutterstock) Česky město Li-ťiangm jak již z názvu napovídá, se nachází na jihozápadě Číny, poblíž hranic s Barmou. Ve městě Lijiang se nacházejí velké množství památek UNESCO. Bludiště dlážděných uliček, staré dřevěné domy, úzké vodní kanály či každodenní tržiště s ženami v tradičních krojích - to jsou obrazy, které nás vrací o několik stovek let zpátky.

Dali

Dali - chrám Chongsheng (Čína, Bc. Patrik Balcar) Městečko Dali je posazené v kotlině u jezera v nadmořské výšce 1900 m a je dosud obehnáno středověkými obrannými hradbami. Za nimi na poutníka čeká změť úzkých uliček, tržnice a chrámy. V okolí se nacházejí tři čínské pagody, které jsou symbolem Dali. V pozadí města se tyčí 4000 m vysoké pohoří Cchang-šan. 

Erhai

Jezero Erhai se nazývá perlou na vysočině, je druhým největším sladkovodním jezerem v provincii Yunnan, která leží ve vnitrozemí daleko od moře. Tamní obyvatelé velmi touží po moři, proto nazývají toto jezero Erhai. Hai znamená v čínštině moře. Ačkoliv Erhai je vysokohorské jezero, má obrovskou rozlohu, přes 240 čtverečných kilometrů a obklopené horami působí opravdu jako moře.

Hanoj

Hanoj (Vietnam, Shutterstock) Hlavní město Vietnamu se nazývá Hanoj. Toto město ležící na Rudé řece na severu Vietnamu je velmi důležité politické i kulturní centrum. V Hanoji se nachází nejstarší pagoda ve městě nesoucí název Tran Quoc, což v překladu znamená "objevení země". Tato pagoda byla vybudována v 6. století. Zajímavý je také průmysl a obchod ve městě. Ulice Starého města se nazývají podle odvětví, ve kterém se v té ulici obchoduje (např. Květinová, Zeleninová apod.). Město zažívá od 90. let značný hospodářský nárůst, který vede také k růstu populace, což ale bohužel koliduje s problémem infrastruktury, která je ve městě problematická.

Barma

barma (Michal Čepek) Barma, dnes Myanmar, je také známa jako Zlatá země, a to nejen pro své zlaté pagody, ale také díky velkému nerostnému bohatství a úrodné zemědělské půdě. Leží v jihovýchodní Asii. Od roku 2005 je novým hlavním městem Neipyijto. Téměř polovinu země pokrývají deštné pralesy s cennými dřevinami a opadavé lesy. Většina obyvatel je buddhistického vyznání.

Sapa

Sapa (Vietnam, Shutterstock) Město Sapa se nachází v severním Vietnamu a pojí se k němu celá oblast pohoří. Nachází se zde terasovitá rýžová políčka, hora Dračí čelist (Ham Rong) nebo také jeskyně Ta Phin. V této oblasti se nachází i nejvyšší hora Vietnamu Fan si Pan (3 143 m.n.m.). Je tu opravdu bohatá a různoráda fauna a flóra. Nachází se zde i národní park.

Fan Si Pan

Fan Si Pan či Fansipan je nejvyšší hora Vietnamu. Vrchol se nachází v nadmořské výšce 3143 m.n.m. Hora leží na severozápadě země, v provincii Lao Cai v pohoří Hoang Lien Son (Tonkinské Alpy). Výstup na horu trvá většinou 1-4 dny, což záleží také na meterologických podmínkách. V první části se nachází deštný prales, který přechází v bambusový porost, který převažuje až k vrcholu. 

Rangún

Komplex Shwedagon, Rangún (Barma, Dreamstime) Do roku 2005 ještě hlavní město Barmy (Myanmaru), dnes "pouze" největší město země. Rangún leží na jižním cípu země a omývá ho Andamanské moře. Městem protéká stejnojmenná řeka Rangún a žije zde asi 5 miliónů lidí. Město bylo objeveno v 11 století jako malá rybářská vesnička Dagon. Dnes se pro město používá název Yankoun, což znamená v překladu "Konec boje", ale většina lidí má stale v paměti zažitý Rangún.

Mandalay

Mandalay (Barma, Dreamstime) Mandalay je druhé největší město a poslední královské hlavní město Barmy. Město se považuje za centrum barmské kultury, za posledních 20 let má však velký vliv na vývoj města příliv čínských obyvatel. Nejvýznamnější památkou Mandalaye je Mahamoni Pagoda, kterou dal postavit v roce 1784 také král Bodopaya. Uvnitř se nachází jedna z nejposvátnějších soch Budhy, která je vysoká 4 metry.

Amarapura

nejdelší most z týkového dřeva na světě, Amarapura (Barma, Michal Čepek) Amarapura je bývalé hlavní město Barmy ležící 11 km jižně od Mandalay, postaveno na širokém a mělkém jezeře pojmenovaném po zlobrovi, který údajně přišel hledat zde Buddhu. Město bylo  založeno králem Bodawpaya, který zde zemřel a má zde také hrobku, a je známé především pro svoje tradiční hedvábí a tkaní bavlny. Amarapura znamená v překladu nesmrtelné město. 

Iravádí

Řeka Iravádí, Sagaing Hill (Barma, Dreamstime) Řeka Iravádi protéká horami, džunglemi a planinami a ústí do oceánu mnoha deltami. Nachází se v Barmě a je dlouhá 2150 kilometrů. Podél řeky se rozkládá mnoho rozmanitých kultur a s nimi spojené náboženství, vznikla zde také centra architektury a umění. Řeká ústí do Andamanského moře.

Mingun

Zvonový chrám Mingun, Mandalay (Barma, Dreamstime) Hlavní atrakce Mingunu jsou ruiny masivní nedokončené buddhistické stúpy. Chrám nebyl dokončen z důvodu pranostiky, která pravila, že s dokončením stavby zemře i král. Navzdory nedokončení stavby je stúpa velice impozantní a tvoří tak největší hromadu cihle na světě.

Bagan

Bagan (Barma, Shutterstock) Bagan, dříve Pagan, je starověké město v Barmě. Nachází se v místě výskytu zemětřesení. Poslední větší zemětřesení ale bylo naměřeno v roce 1975. Navzdory pokusům nebylo město zapsáno na seznam světového dědictví Unesco. Vojenský sbor nahodile rekonstruoval starověké stúpy, chrámy a budovy, aniž by zachoval původní charakter architektury a místo toho použil moderní materiál, který se nijak nepodobá originálnímu provedení. Místní lidé říkají, že Bagan je duchem Barmy.

Mingalazedi

Pagoda Mingalazedi, Bagan (Barma, Dreamstime) Pagoda Mingalazedi je buddhistický chrám v Baganu, Barmě. Byla postavena v roce 1284 během vlády krále Narathihapata. Pagoda je jedna z mála chrámů v Baganu, která je celá postavena z červených cihel a skládá se z několika teras.

Kunming

Kunming (Čína, Shutterstock) Kunming je díky své celoroční teplotě často nazýván jako město věčného jara. Leží na jihu Číny, blízko hranic s Vietnamem. Za druhé světové války byl významným vojenským centrem a americkou leteckou základnou. Město je jedním z největších producentů mědi. Žije zde téměř 6.5 milionů obyvatel. 

Zlatá pagoda Shwedagon

Pagoda, zvaná též někdy jako "Velká pagoda" je 99 metrů vysoká buddhistická pagoda a nachází se v blízkosti jezera Kandawgyi. Je to bezesporu nejhonosnější a nepřehlédnutelná dominanta Rangúnu. Vědci se domnívají, že její stavba byla dokončena v 6. století, nicméně podle legendy byla postavena před více než 2600 lety, což by z ní dělalo nejstarší buddhistickou pagodu na světě. Stavba je tvořena ze zlatých desek a na vrcholu je zasazeno přes 5000 diamantů, a více než 2200 rubínů.

Golden Rock

Golden Rock je známým buddhistickým poutním místem v Myanmaru. Je to malá, sedm metrů vysoká pagoda, umístěna na vrcholu zlaté skály, granitovém balvanu pokrytém zlatými lístky vloženými věřícími. Podle legendy je Golden Rock posazen na vlasech Buddy, které značí pozlacené listy ve spodní části. Věřilo se, že ten kdo uvidí Golden Rock jak "vzpírá gravitaci", bude to pro něj inspirace, aby se obrátil k buddhismu. 

Kuthodaw

Pagoda Kuthodaw je buddhistická stupa, která se nachází ve městě Mandalay. Je téměř 50 metrů vysoká a jako jedna z dalších pagod též pozlacená.Byla postavena v roce 1857 jako součást tradičních základů nového královského města. Můžeme v ní najít největší knihu na světě vytesanou do kamenných stél. Barmské rodiny též bývají často vídány jak ve stínu pagody pořádají pikniky.

Mahamuni

Pagoda Mahamuni je buddhistický chrám a významné poutní místo, které se nachází jihozápadně od Mandalay. Socha Buddhy je v tomto chrámu zbožňována a uctívána, neboť stará tradice odkazuje na pouhých pět podobizen Buddhy vyrobených za jeho život. Dvě byly vyrobeny v Indii, dvě v ráji a pátá právě zde, v Mandalayi. Buddhu můžeme spatřit v malé komoře, sedícího na trůně v tzv. božském držení těla.

Kamenný les

Kamenný les (Čína, Shutterstock) Kamenný les se nachází na jihu Číny v provincii Yunnan a název je odvozen od dlouhých vápencových formací, které tvoří tuto UNESCO památku. Tyto formace jsou staré až 270 milionů let a byly zfromovány erozí vápence. Součástí oblasti Shiling, jak se také Kamennému lesu říká, je také jeskyně Zhiyun a Qifeng, jezera Chang a Yue nebo vodopády Dadie. 

Sněžná hora nefritového draka

Lijiang, sněžná hora nefritového draka (Čína, Bc. Patrik Balcar) Sněžná hora nefritového draka leží na jihozápadě Číny, v provincii Yunnan. Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je hora Shanzidou (5596 m.n.m.). Nejkrásnější pohled na pohoří je ze zahrad u jezera Černého draka. V oblasti žije kmen Naxi, kteří žijí i ve Vesničce nefritové vody na úpatí pohoří.  

jezero Černého draka

Na úpatí Sloní hory se kousek od historického centra města Lijiang nachází jezero Černého draka. Celé jezero zabírá plochu asi 40 hektarů. Poprvé bylo zbudováno v roce 1737. Toto jezero nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Sněžnou horu nefritového draka. Jezero leží v parku Jade Spring, kde kromě jezera můžete navštívit například i chrám Longshen.

Yuanyang

Starověké rýžové terasy v Yuanyangu (Čína, Dreamstime) Oblast Yuanyang je známá především díky 1000 let starým rýžovým terasám, které byly vybudovány na svazích okolních kopců a hor. Tyto terasy byly budovány v horách po staletí lidmi etnické skupiny Hani. Kromě nádherné scenérie můžete navštívit i místní tržiště s etniky v tradičních krojích.

Jianshui

Město Jianshui, jehož historie sahá až 1200 let zpět do 8. století, se nachází na jihu Číny. Jianshui si stále zachovává atmosféru a vzhled z doby vlády dynastie Ming. Z této doby pochází také několik památek a atraktivit jako například dům a zahrady bohaté rodiny Zhu z období Ming, Severní městská brána nebo Konfuciův chrám.

Tuanshan

Historická vesnička Tuanshan byla založena ve 14. století jako těžařské centrum. Vesnička leží v regionu Yunan na jihozápadě země. Vesnička byla významným obchodním mezníkem se zbytkem jihovýchodní Asie v 19. a na začátku 20. století. většina dochovalých staveb, chrámů, brán a zdí pochází právě z tohoto období. Symbolem se stal Most dvojitého draka, který leží na soutoku řek Lujiang a Tachong.

Cangshan

Pohoří Cangshan se nachází na jihu Číny. Vrcholky hor, jejichž průměrná výška je okolo 3500 metrů nad mořem, obklopují město Dali. Nejvyšším vrcholem je však Malong, který dosahuje výšky až 4122 m.n.m. Pohoří je bohaté na rozmanitou floru. Mimo to se zde skrývá i několik vodopádů.

Ruili

Na čínsko-barmské hranici leží městečko Ruili. Díky tomu se z města stalo důležité obchodní centrum mezi Čínou a Myanmarem. V oblasti žije několik etnických skupin, například kmen Lisu či Dai. Nad městečkem se nachází rezervace Jiele, kde je park s jezírkem. Nedaleko se pak nachází 60 metrů vysoké vodopády Moli.

Šanský stát

Šánské hory (Barma, Shutterstock) Na severu Barmy se nachází rozlehlá separistická oblast, které se říká Šanský stát. Oblast je ohraničena na severu hranicí s Čínou, na východě s Laosem a na jihu s Thajskem. Název státu je odvozen od etnické skupiny Šan. Většina státu je hornatá oblast, kam zasahuje Šanská plošina. První šanské státy vznikali již ve středověku, ale oficiální autonomní oblasti se Šanský stát stal až po vyhlášení barmské nezávislosti v roce 1948.

Hsipaw

Na severu Barmy se v separastickém Šanském státě nachází město Hsipaw na březích řeky Dokhtawady. Uprostřed města se nachází jeden z nejlepších trhů v celém Myanmaru, kde obchodují i lidé z nejrůznějších etnik. Na severním konci města je možné navštívit Šanský palác. Nádherný západ slunce se dá zažít na vrcholku kopce Sunset Hill.

Dokhtawady

Řeka Dokhtawady protéká centrální částí Barmy. Je důležitým přítokem řeky Irávádí. Název Dokhtawady se překládá jako "malá řeka", nicméně řeku je  možné také znát pod názvy Myitnge a Namtu. Délka řeky je asi 61 kilometrů. Na cestě do bývalého hlavního města Barmy Mandalay vede přes řeku most Myitnge.

Goteik

Na západě Šanského státu v Myanmaru se nachází viadukt Goteik.Tento železniční most spojuje dvě města Pyin Oo Lwin a Lashio. Most byl dokončen v roce 1900 a jeho stavba trvala rok. Viadukt má pouze jednnu kolej a je dlouhý 689 metrů. Denně tudy projedou pouze dva spoje.  

Pyin Oo Lwin

Bývalé koloniální sídlo britsikých velitelů se jmenuje Pyin Oo Lwin. Toto městečko se nachází v centrální části Barmy. Ve městě žije okolo 260 tisíc lidí a můžete zde navštívit například Čínský chrám, Anglický hřbitov, národní zahrady Kandawgyi, Šivův chrám nebo také Purcell Tower, jehož zvon vydává prý stejné údery jako londýnský Big Ben. V okolí se pak nachází velké množství vodopádů a etnických vesniček.

Podobné zájezdy

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative