Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. - 3. den letecký přesun do Calgary (návštěva olympijského areálu z r. 1988, panorama Skalistých hor), přejezd do národního parku Banff a prohlídka stejnojmenného historického města pod Mt. Robson (3954 m) - nejvyšší horou kanadských Rockies, jedno z nejznámějších lyžařských středisek s nádherným jezerem Lake Louise, cesta po vyhlídkové silnici Icefield Parkway (krajina plná sobů, jelenů a horských koz) do národního parku Jasper , pěšky, nebo terénním autobusem po slavném ledovci Athabasca
4. - 5. den mohutné řeky Athabasca a Peace, cesta kolem rozlehlých jezer a mohutných vodopádů do městečka Dawson Creek, nultá míle Alaska Highway, průjezd jejím nejvyšším bodem Summit Pass (1267 m), koupání v termálních pramenech, brána Yukonu u jezera Watson Lake ležící na 60. rovnoběžce, bizarní "les cedulí" se značkami z celého světa
6. - 9. den zlatokopecké městečko Skagway na pomezí USA a Kanady, fakultativně třídenní trek přes Chilkootský průsmyk (1122 m) z Aljašky do Kanady s vyjížďkou po historické trati Bennett-Fraser, nebo Bennet - Carcross (pěšky celkem cca 60 km, překonání jednoho z nejobtížnějších míst při cestě dobrodruhů za zlatem na Klondike), nebo nenáročné výlety po okolí Skagway, pěší túra pod Chilkoot, možnost nezapomenutelné vyjížďky zlatokopeckým vláčkem do sedla White Pass (2865 m)
10. - 13. den přejezd podél masivních štítů hor NP Kluane s nejvyšší horou Kanady Mt. Logan (5950 m), North Pole (údajný domov Santa Clause), zlatokopecké město Fairbanks (skanzen z dob zlaté horečky, transaljašský ropovod), celodenní výlet do NP Denali (nedotčená příroda plná divoké zvěře - medvědi, karibu, vlci a lišky) s výhledy na nejvyšší horu Severní Ameriky Mt. McKinley (6194 m)
14. - 16. den prohlídka největšího města Aljašky Anchorage, výlet do národního parku na poloostrově Kenai s procházkou na mohutný ledovec Exit, fakultativně výlet lodí po zátoce Prince William Sound v Aljaškém zálivu za pozorováním velryb, ledovců a fjordů
17. - 18. den impozantní štíty hor (až 5000 m) v národním parku Wrangell, z části nezpevněná silnice Top of the World vinoucí se po hřebenech kopců na pomezí Aljašky a Yukonu, plavba trajektem do Dawson City na soutoku řek Yukon a Klondike (počátek zlaté horečky na potoku Bonanza Creek, srub Jacka Londona, obří rypadla dredge)
19. - 20. den procházka v pohoří Tombstone Mountains (drsná příroda tundry, černé žulové věže, sobi, losi, černí medvědi a grizzly), Whitehorse (hlavní město Yukonu, koupání v termálech Takhini Hot Springs, přehradní hráz s kanálem pro tah lososů)
21. - 22. den návrat do ČR
Cena zahrnuje: letenku do Calgary a zpět z Whitehorse včetně všech poplatků, vstupné do NP Banff a Jasper, místní dopravu, ubytování, služby průvodce, informační materiály a cestovní pojištění. Ubytování: 8x motel nebo srub (dvou-čtyřlůžkové pokoje s příslušenstvím), 12x kempy nebo tábořiště (ve vlastním stanu). Doprava: pronajatý minivan. Stravování: individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupné cca 300 USD.
Poznámka: *VOLITELNÝ VÝLET CHILKOOTSKÝ PRŮSMYK: V ceně je permit na přechod průsmyku a na ubytování po trase, místní průvodce, vlak po historické yukonské trati Bennett - Fraser (případně Bennett - Carcross). Výlet je organizovaný a zajištěný kanadskou cestovní agenturou.
Zájezd spolupořádáme s partnerskou CK Nomád.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Dokument o nádherné přírodě Aljašky, 1997
Cestománie Kanada - ČT1, 2001
Video serveru lonelyplanet, které Kanadu vyhodnotilo jako top turistickou destinaci pro rok 2017, pouze v angličtině, 2016
Článek o nádherné přírodě Aljašky, 2015
Blog s tipy pro cestování na Aljašce od Martina Hilla, 2015
Nejnovější dokument o nádherně Aljašce - ČT2, 2016
Dokument o zlatokopockém teritoriu Yukon - ČT2, 2016
Dokument o kanadském teritoriu Alberta - ČT2, 2008
Dokument o jižní Aljašce - ČT2, 2005
Anchorage s 300 tisíci obyvateli je sice největším městem státu Aljaška, nicméně není městem hlavním. Přesto je Anchorage politickým a ekonomickým srdcem Aljašky a téměř polovina obyvatel státu žije právě zde. Město bylo založeno roku 1914, když k němu dorazila Aljašská železnice, v roce 1964 bylo zničeno zemětřesením, ale opět se rychle vzchopilo jakožto centrální sídlo ropného průmyslu. Okolí města je domovem četného počtu medvědů, kteří jsou pravidelně spatřování ve městě. Za návštěvu dozajisté stojí i botanická zahrada, kde je přes 1000 druhů rostlin.
Je to nejstarší kanadský národní park, který vznikl v roce 1885 v Rocky Mountains. Skládá se především z hustých jehličnatých lesů, ledovců a alpské krajiny. S více jak třemi miliony turistů patří k jednomu z nejvíce nejnavštěvovanějších parků Severní Ameriky. Oblíbená je zde jízda na koních, zejména v oblasti "Moraine Lake" a pro milovníky zimních sportů jsou zde k dispozici tři velká lyžařská střediska.
Mount Robson je nejvíce prominentní horou v oblasti "Rocky Mountain". Je to zároveň také nejvyšší bod kanadských Skalistých hor. Severozápadní strana této hory poskytuje nejpůsobivější výzvu pro elitní horolezce, ačkoliv více populární trasy vedou jihovýchodní cestou. Cesta na vrchol je velice náročná a úspěšnost je zhruba desetiprocentní.
Vodopády v národním parku Jasper. Malebný a široký vodopád není ani tak známý pro svou výšku, ale spíše svým obrovským množstvím vody, které dopadá do propasti v jeho spodní části i na podzim, kdy bývají hladiny řek nejnižší. Množství fotografů, které tyto vodopády vyhledává může využít spoustu různých vyhlídkových plošin a turistických tras, které kolem něj vedou.
Největší národní park v kanadských Skalistých horách. Park byl pojmenovám po Jasperu Hawesovi, který v regionu provozoval obchodní cestu. V roce 1984 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Turisté sem přijíždějí především za takovými cíly, jakými jsou například turistika, pozorování divé zvěře,či do lyžařské oblasti "Marmot Basin".
Calgary je kanadské město v provincii Alberta. Ekonomika města pochází z činností v oblastech, jakými jsou např. energetika, logistika, finanční služby a cestovní ruch. V roce 1988 se Calgary stalo prvním kanadským městem, které hostilo zimní olympijské hry. Má řadu multikulturních oblastí, třeba čtvrť Forest Lawn je jedním z nejrozmanitějších míst ve městě se spoustou etnických restaurací a obchodů. V roce 2012 bylo Calgary označeno jako jedno z hlavní město kultury v Kanadě.
Lake Louise je ledovcové jezero v Národním parku Banff v provincii Alberta. Pojmenované je po dceři královny Viktorie - princezně Louis Caroline Albertě. Voda je zbarvená do smaragdové barvy, díky skalnímu prachu, který je přiváděn do jezera vodou z tajících ledovců. Kolem jezera existuje také řada turistických stezek. Některé z nich jsou jako stvořené pro jízdu na kole, či na koních a okolní hory zase nabízí příležitosti pro začínající, i zkušené horolezce.
Icefield Parkway je vyhlídková silnice s nádhernou scenérií v provincii Alberta. Prochází drsnou krajinou Skalistých hor, Národního parku Banff a Národního parku Jasper. Její trasa činí 230 kilometrů a byla dokončena v roce 1940. Nejvíce vytížená bývá v hlavní sezoně, tj. v červenci a srpnu. Tou dobou si však musí i cestující dávat pozor na divokou zvěř, jelikož díky přilhelým a lesům je její výskyt v tomto období velice častý.
Ledovec Athabasca je jedním ze šesti hlavních vrcholů z kolumbijského ledového pole, nacházejícího se v kanadských Skalistých horách. Za posledních 125 let bohužel však ztratil téměř polovinu svého objemu a pohbybuje se dolů rychlostí několika centimetrů denně. Zřejmě díky své poměrně snadné dostupnosti se jedná o nejnavštěvovanější ledovec v Severní Americe. Pro přepravu turistů jsou zde využívány speciálně upravené autobusy pro přepravu po příkrých svazích.
Dawson Creek je město nacházející se v severovýchodní Britské Kolumbii. Název, který nese, pochází dle stejnojmenného potoka protékajícím městem a dle objevitele toho území - George M. Dawsona, který se svým výzkumným týmem prošel přes toto území v roce 1879. Ve městě nyní můžeme najít například uměleckou galerii, kde jsou vystavena díla zdejších umělců a řemeslníků, dále však například také dvě hokejové arény, nebo krytý bazén.
Alaska Highway, známá také jako aljašsko-kanadská dálnice byla postavena za druhé světové války za účelem propojení těchto dvou zemí využívaného především pro vojenské účely. Nyní 2700 km dlouhá dálnice byla dokončena v roce 1942 a pro veřejnost byla otevřena o 6 let pozěji. Stala se legendární především díky své náročnosti v řízení a divokou přírodou, kterou cesta protíná.
Summit Pass je vysokohorský průsmyk nacházající se na severu kanadských Skalistých hor. Jedná se o nejvyšší bod legendární dálnice Alaska Highway, nacházející se ve výšce zhruba 1,267 metrů nad mořem. Jedná se o jeden ze dvou průsmyků, druhý průsmyk zvaný Muncho Pass se nachází severněji a v menší nadmořské výšce.
Vysokohorský průsmyk na hranici mezi Aljaškou a Kanadou. Je to nejvyšší boe "Chilkoot Trail" což je trasa, používaná během zlaté horečky v 19. století především pro obchod. Jak trasa, tak i průsmyk je spravován službami národního parku. Současní návštěvníci mohou po zaregistrování a zaplacení poplatku absolvovat celou trasu, která je 33 mil dlouhá. Je součástí historického parku, který byl v létě roku 1998 zapsán na seznam UNESCO.
Skagway je bývalé zlatokopecké městečko na pomezí Aljašky a Kanady se zhruba 100 historickými budovami z období zlaté horečky. Zdejší přístav je velmi oblíbenou zastávkou výletních lodí. Cestovní ruch je převážnou součástí podnikání ve Skagwayi, což dokazuje i fakt, že sem ročně přijíždí přes milion turistů. Město láká i vcelku snadnou dostupností do národního historického parku Klonidike Gold Rush.
White Pass, též známá jako "Cesta mrtvého koně" je horský hraniční průsmyk. Tento název jí byl přidělen během zlaté horečky, kdy to byla jedna z nejpoužívanějších hlavních cest a zemřela zde velká spousta koní. Stávalo se tak proto, že vzhledem k drsnému klimatu, nesmírně obtížným klimatickým podmínkám a délce cesty trpěla velká spousta cestovatelů hladem a zimou.
Tento národní park vznikl v roce 1972 a rozprostírá se v jihozápadním koutu Yukonu v Kanadě. Parku a krajině dominují hory a ledovce, které pokrývají 83% plochy. Zbytky tvoří převážně lesy a tundry. Co se aktivit týče, je v provozu od května do poloviny září kemp a každodenně pořádané plavby po jezeře Kathleen Lake, dále také pěší turistika, rafting, jízda na horském kole, či na koni, a díky svému množství pstruhů zde najdou zalíbení i milovníci ryb. V parku se vyskytuje přes 120 druhů ptáků, včetně několika ohrožených druhů.
Mount Logan je se svými bezmála šesti tisíci metry nejvyšší hora v Kanadě a druhý nejvyšší vrchol v Severní Americe, hned po Denali. Vzhledem k neustálým tektonickým pohybům však hora stále roste. Pojmenována byla po geologovi a zakladateli kanadského geologického průzkumu siru Williamu E. Loganovi. Teploty jsou celoročně velmi nízké, a především díky tomu a minimálnímu tání sněhu dochází zejména u vrcholu k tvorbě ledového příkrovu.
North Pole, předměstí Fairbanks, malé městečko s údajným domovem Santa Clause, je kromě cestovního ruchu důležitým centrem průmyslu, jelikož se zde nacházejí dvě ropné rafinerie. Větší z nich je hlavním zásobovatelem tryskového paliva nejfrekventovanějšího aljašského letiště. Největším lákadlem toho města je však již zmiňovaný dům Santa Clause, kam ročně přicházejí statisíce dopisů z celého světa.
Národní park Denali se nachází v centrální oblasti Aljašky, nad kterým se tyčí stejnojmenně pojmenovaná nejvyšší hora Severní Ameriky. V současnosti je park navštěvován přibližně půl milionem turistů ročně. Rozprostírá se v oblasti intenzivní tektonické aktivity, díky které je v parku každoročně zaznamenáno seismology okolo 600 otřesů půdy. Člověk ovšem většinu z těchto otřesů ani nezaznamená. Dlouhé zimy, krátká vegetační období a vlhká a chladná léta nejsou pro tuto lokalitu ničím neobvyklým.
Mount McKinely, známý také jako Denali je se svými 6,194 metry nejvyšší vrchol v Severní Americe. První pokus o výstup na Mt. McKinley byl zaznamenán v roce 1903, ale byl neúspěšný. Dokončený výstup byl zrealizován až o deset let později. Jako nejbezpečnější a nejsnadější trasou byla považována západní strana hory, a proto je dnes nejpopulárnější v současné době provozu. Hora se vyznačuje extrémně chladným počasím (pomocí automatizované meteorologické stanice byla zaznamenána teplota těsně pod vrcholem až -84°C).
Kenai je velký poloostrov vyčnívající z jižního pobřeží Aljašky. Má velké zásoby zemního plynu, ropy a uhlí. Mimo cestovní ruch je zde dalším významným průmyslem rybolov. Poloostrov má pobřežní klima, které je relativné mírné s vydatnými srážkami. Jedná se tak tím pádem o jednu z mála oblastí na Aljašce, která umožňuje vcelku dobré podmínky pro zemědělství.
Ledovec Exit je jedna z hlavních atrakcí, jelikož je to jeden z nejdostupnějších ledovců na Aljašce a je viditelným ukazatelem ledové recese v důsledku antropogenní klimatické změny. Své jméno dostal na základě toho, že v roce 1968 sloužil jako výstup pro první zaznamenané překročení Hardingova ledovce. Okolí se vyznačuje množstvím turistických stezek, které zároveň v zimě slouží jako dráhy pro běžkaře, nebo jízdu se psím spřežením.
Wrangell je národní park založený v roce 1980. Tato chráněná oblast, která svojí rozlohou je větší než Švýcarsko, je zahrnuta v mezinárodní biosférické rezervaci a je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Střídají se zde dlouhé, extrémně chladné zimy spolu s krátkými letními sezonami. Nachází se zde i druhá nejvyšší hora Spojených států i Kanady - Mount St. Elias. Pro zachování přírody je v celém parku zakázaný sportovní rybolov.
127 kilometrů dlouhá silnice, otevřená již od roku 1955, avšak pouze v letních měsících. Svůj název, což volně v překladu znamená "Vrchol světa" nese podle toho, že její většinová část vede na hřebenech hor a nabízí tak výhled dolů do údolí. Je to také jedna z nejsevernějších dálnic v těchto zeměpisných šířkách. V zimě není obzvlášť bezpečná ani pro sněžné skútry, zejména kvůli nedostatku možnosti úkrytů během dopravních problémů či nehod.
Dawson City, též zkráceně nazývaný jako Dawson je město ležící v kanadském Yukonu, neodmyslitelně spjatá se Zlatou horečkou na Klondiku, která zde proběhla v roce 1896. Existuje osm Národních historických památek nacházejících se v Dawsonu, včetně "Dawsonského historického komplexu", což je národní historické místo zahrnující i historické jádro města. V současné době pocházejí příjmy města hlavně z cestovního ruchu a těžby zlata.
Tombstone Mountains je součástí kanadského územního parku v Yukonu. V období podzimu je tato destinace často vyhledávaný místem fotografů. Díky rozmanité floře se stráně zabarvují především do červené a žluté barvy. Jedná se o nádhernou, nicméně drsnou přírodu tundry, kde lze mimo jiné spatřit volně žijící divoká zvířata, jako npaříklad černé medvědy, medvědy grizzly, dále pak třeba soby, nebo losy.
Whitehorse je největším městem v severní Kanadě, a zároveň hlavním městem kanadského Yukonu. Vzhledem k poloze města je klima mírnější než v jiných severských oblastech. Zimní dny jsou tu velmi krátké, oproti tom v létě poskytují dny až 19 hodin denního světla. Whitehorse se také dostal do Guinessovy knihy rekordů s velmi pozitivním rekordem - a to sice jako město s nejméně znečištěným životním prostředím.
Watson Lake je město v kanadském Yukonu, pojmenované po Franku Watsonovi, americkému lovci kožešin, který se v této oblasti usadil koncem 19. století. Město je hlavním centrem malého lesního průmyslu a byl i centrem pro těžební průmysl, zejména pak kvůli těžbě azbestu. Za zmínku stojí i brána, kde můžeme najít zhruba 80,000 cedulí názvů měst z celého světa.