Národní parky jihu Afriky

Náročnost 1 Expediční zájezdy
  • 28 dnů
  • od 74 990 Kč
  • Individuální
  • skupina 8 – 15 osob
5.7. - 1.8.2015
jas15
74 990 Kč uzavřeno

shrnutí

  • Domov „velké pětky“ NP Kruger
  • Množství zvěře v solné pánvi Etosha
  • Červené písečné duny pouště Namib
  • Mys Dobré naděje a pohled na Kapské Město ze Stolové hory

program zájezdu

1. - 4. den
letecký přesun do Johannesburgu (Muzeum apartheidu), rezervace Blyde River Canyon (vodopády Mac Mac falls, Three Rondavels, God´s Window, Bourke´s Luck Potholes, zlatokopecká vesnička Pilgrims Rest)

5. - 6. den
přejezd do nejznámějšího a největšího afrického národního parku Kruger (domov „velké pětky“ - buvoli, nosorožci, sloni, lvi a leopardi, mnoho druhů ptáků)

7. - 12. den
odjezd do Botswany, možnost návštěvy záchranné stanice bílých a černých nosorožců, bílý písek ve slaniscích pánve Makgadikgadi, cesta malebnou savanou do městečka Maun, možnost plavby na vydlabaných dřevěných kanoích mokoro bažinatou džunglí delty řeky Okavango UNESCO s pozorováním divoké zvěře a ptáků

13. - 14. den
ranní safari v národním parku Chobe, říční safari na řece Chobe při západu slunce (pozorování slonů, hrochů, buvolů a krokodýlů zblízka), přechod hranic do Zimbabwe, návštěva světoznámých Viktoriiných vodopádů UNESCO, možnost letu nad vodopády helikoptérou

15. - 18. den
průjezd Capriviho pruhem do Namibie, největší meteorit na světě Hoba, pozorování přímorožců, gazel, kudu, zeber, lvů, leopardů, žiraf a slonů v unikátním národním parku Etosha ve vyschlé solné pánvi (původně největší jezero světa)

19. - 21. den
přejezd do malebného Swakopmundu (atmosféra a architektura sto let starého německého města, hadí farma), možnost koupání v Atlantském oceánu, stotisícová kolonie lachtanů v Cape Cross, národní park Namib-Naukluft UNESCO (pohádková krajina nejvyšších písečných dun světa), oblast Sossusvlei (červené duny až 400 m vysoké, fotogenické mrtvé stromy v solné pánvi), procházka v pitoreskním kaňonu Sesriem

22. - 24. den
druhý nejhlubší kaňon na světě v národním parku Fish River (hloubka až 900 m), přejezd do JAR přes řeku Orange, výlet do bizarního pískovcového masivu Cederberg se vzácnými druhy rostlin

25. - 28. den
návštěva Kapského Města - jednoho z nejkrásnějších měst světa (Stolová hora, největší africká botanická zahrada, muslimská čtvrť v pastelových barvách, nábřeží s pouličními umělci), možnost plavby lodí na Robben Island UNESCO (vězení exprezidenta N. Mandely), Kapský poloostrov UNESCO (jediná kolonie tučňáků na africkém kontinentu), mys Dobré naděje, návrat do ČR                                                                                 

Služby za příplatek: .

Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.

Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.

galerie

hodnocení

Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.

Zdeňka V. (2013)

Hodnocení zájezdu:

Zájezd byl výborný, viděli jsme strašně moc z jihu Afriky, program byl pestrý, nebyly to jen Národní parky s mnoha zvířaty, ale také jiné přírodní krásy, města, historie, spousta nádherných stromů, květin, rostlin. Poznali jsme hodně milých místních lidí, vynikajícího a přátelského řidiče. Poznali jsme veliký kus Afriky, navštívili jsme 4 státy, ujeli jsme více jak 10 000 km, což bylo někdy únavné, ale jinak bychom tolik toho neviděli. Ale s tím jsme předem počítali, protože jsme věděli na jak obsažný zájezd jsme se přihlásili. Měli jsme různá, ale pokaždé výborná a zajímavá ubytování.

Hodnocení práce CK:

Hodnocení práce průvodce:

Velmi přátelská a milá, výborně se nám věnovala, měla veliký přehled o Africe, protože ji již několikrát navštívila a pokaždé vyřešila problémy, které cestování po Africe přináší.

zobrazit další hodnocení

encyklopedie

Johannesburg

Johannesburg (Jihoafrická republika, Dreamstime) Johannesburg bývá často mylně považován jako hlavní město Jihoafrické republiky, ale je to město největší a nejlidnatější. Žije zde více než 4 miliony obyvatel. Je to jedno ze světových center afriky, ale především je jihoafrickým průmyslovým a ekonomickým centrem. Stěžejní je obchod s diamanty a zlatem, což je důležité nerostné bohatství Jihoafrické republiky. Na druhé straně je Johannesburg považováno za jedno z měst s největší mírou kriminality.

Kalahari

poušť Kalahari (Namibie, Dreamstime) Pouštní oblast Kalahari je jedna z největších přírodních rezervací na světě. Nachází se na jihu afrického kontinetu, leží na území JAR, Botswany a Namibie. Oblast je savana, kde panuje stepní podnebí. Nachází se zde červené polopouště, ale zasahují sem i horský masív Brandberg. V oblasti žije ohrožený africký divoký pes, lvi, jihoafrický gepard, hyeny, ptáci - především dravci, či surikati. V oblasti se těží diamanty.

Namibie

Žirafa, Namibie (Namibie, Dreamstime) Namibijská republika leží v jižní Africe na západním pobřeží. Sousedí s Angolou, Jihoafrickou republikou, Zambií a Botswanou. Hlavní město je Windhoek. Do roku 1970 byla Namibie nejdříve německou kolonií a poté pod nadvládou Jihoafrického parlamentu. Země je převážně pouštní a důležitými (hlavními pouštěmi jsou Namib na pobřeží a Kalahari, která se rozkládá uvnitř země) a zbytek země tvoří savany a pastviny. Úředním jazykem je dnes angličtina a nejvíce obyvatel se hlásí ke křesťanství. Namibie má i slušné nerostné bohatství jako diamanty, uran, stříbro, zlato atd. a patří ekonomicky k nejvyspělejším africkým státům. 

Fish River

Fish River Canyon (Namibie, Libor Schwarz) Fish River Canyon je druhý největší kaňon na světě po Grand Canyonu ve Spojených státech amerických. Kaňon je široky a hluboký shodně 550 m a je součástí NP Richtersveld. Tento kaňon je starý přibližně 500 milionů let a vznikl vodní erozi řeky Fish River a díky pohybům zemské kůry. Hledali byste ho v africkém státě Namibie. Na konci kaňonu je také možné spatřit termální prameny.

JAR

Johannesburg (Jihoafrická republika, Dreamstime) JAR, nebo-li Jihoafrická republika je obrovský stát na jihu Afriky. Pohlcuje vnitrozemský stát Lesotho, který celý leží na jihoafrickém území, což je jednou ze světových rarit. Hlavní město není Johannesburg, ale nachází se tu tři města s tímto statusem. Výkonná moc sídlí v Pretorii, která je často označována právě jako hlavní město, v Kapském městě je moc zákonodárná a nejvyšší soud se nachází v Bloenfonteinu. Jihoafrická republika je známá pro Apartheid, což byla segregace černošského a bělošského obyvatelstva od 50. let minulého století až do 90. let. Hlavním nerostným bohatstvím je zlato a diamanty.

Robben Island

Robben Island je největším z jihoafrických ostrovů. Je 3,5 km dlouhý a 2 km široký, zabírá plochu téměř 600 ha. Nejvyšším bodem na ostrově je historický maják. Klima je zde mnohem drsnější než na pevnině. Název pochází z holandštiny a znamená ostrov tuleňů. Tento ostrov je na Seznamu světového dědictví. 

NP Kruger

Geopard v NP Kruger (Jihoafrická republika, Pixabay.com) Krůgerův národní park se obrovská rezervace, která se rozléhá na území Jihoafrické republiky. Je to nejstarší park v celé Africe, vyhlášen v roce 1926. V parku žije asi před 500 druhů ptáků, z toho více než polovina jsou stálí rezidenti a neodlítají do jiných krajin. Kromě toho se zde nachází téměř 150 druhů savců, mezi než patří především sloni, zebry, bůvoly, bílí jednorožci, ale nejvíc co do počtu kusů zde žije impaly (antilopy).
 

Blyde River

Blyde River Canyon (Jihoafrická republika, Shutterstock) Kaňon Blyde River je v současné době třetím největším kaňonem na světě, tvoří severní část Dračích hor na území Jihoafrické republiky. Blyde River Canyon je asi 25 km dlouhý a hluboky přibližně 750 metrů. Kaňon tvoří hlavně červený pískovec a je kombinací skalnatých útesů, ostrůvků, plošin a svahů, které se táhnou až k obzoru. Kaňon je tvořen řekou Blyde. Nejvyšším místem je vrchol Mariepskop (1 944 m.n.m.) a nejnižší bod je ve výšce 561 m.n.m. Oblast je unikátní také v tom, že je to jediné místo, kde žijí všichni jihoafričtí primáti – paviáni, kočkodani a turaci.

Zimbabwe

Zimbabwe je republika v jižní Africe. Metropole Harare má 2 000 000 obyvatel. Země byla oficálně uznána až v roce 1980 Spojeným královstvím. Třetina obyvatel Zimbabwe žije v dřevěných příbytcích. V zemi je mnoho chudinských čtvrtí. Celá země trpí nedostatkem elektrické energie a vody.

Hwange

Národní park Hwange se nachází na jihovýchodě Afriky a zabírá poměrně velkou část Zimbabwe. Je to také největší lovná rezerervace v zemi. Jako lovná rezervace byla oblast vyhlášená již v roce 1928 a i 33 let později se stala i oficiálním národním parkem. Hwange se nachází na okraji pouště Kalahari, ale převažují zde travnaté plochy. Velký problém je zde s pytláctvím, který eskaluje od roku 2011, kdy zde byli zabiti sloni, lvi a bůvoli. Kromě těchto zvířat zde žijí ale i hyeny, gepardi, leopardi a spoustu dalších živočišných zástupců.

Botswana

Vnitrozemský stát Botswana patří ke státům jižní Afriky. Je obklopen Jihoafrickou republikou, Namibií, Zambií, Zimbabwe. Především hranice posledních tří zmiňovaných států a hranice Botswany se setkávají v jedno bodě. Hospodářsky vyspělý stát vznikl v roce 1966, kdy získál nezávislost nad Velkou Británií, proto je zde angličtina jeden z úředních jazyků. Hlavní město se nazývá Gaborone.

Makgadikgadi

Národní park Makgadikgadi se nachází v africké Botswaně. Většina parku pokrývají traviny a savany. V této oblasti prší bohužel pouze zřídka a řeka Boteti nemá dostatečnou kapacitu vody pro všechnu zvěř, která v parku žije. Dříve zde bylo velejezero, které bohužel vyschlo a jsou zde pouze nepatrné stopy po něm. I v tomto parku žije několik set druhů ptáků, významným druhem jsou pak plameňáci. Makgadikgadi byl rozšířen v roce 1992 a vyhlášen národním parkem.

Maun

Botswanské páté největší město Maun leží na severu země na řece Thamalakane a je domovem asi 55 tisícům místních obyvatel. Přesto, že je stále spíše považované za vesničku, v poslední letech se stále více rozrůstá a industrializuje. Městečko bylo založeno v roce 1915 původně jako domov lidu Batawana. Dnes se zde soustřeďují nejrůznější finanční instituty.

NP Chobe

Chobe je třetí největší botswanský národní park ležící na severu státu. Byl vyhlášen jako první v Botswaně v roce 1967. Rozloha parku je asi 11 700 km2. Park může být rozdělen na 4 oblasti podle ekosystému. Nejosobitějším obyvatelem parku je slon. Návštěvníci mohou potkat až 50 000 jedinců tohoto pozoruhodného živočicha.
 

Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády (Zimbabwe, Shutterstock) K jedním z největších afrických skvostů patří neodmyslitelně Viktoriiny vodopády. Leží na hranicích dvou jihoafrických zemí, Zambie a Zimbabwe. Voda prudce padá z útesu do čedičové skalního kaňonu. Vodopády jsou vysoké 120 metrů a široké asi 1800 metrů. Název Viktoriny dostaly po britské královně Viktorii, když je v roce 1855 objevil cestovatel Livingstone. Do té doby byl známy pouze místními kmeny. 
 

Capriviho pruh

Capriviho pruh a Caprivi game reserve se rozkládá v severo-východním cípu Namibie. Nejzajímavější místa jsou zejména podél řeky Chobe. Je to ideální místo k pozorování divočiny. Umístění parku dovoluje snadný přístup do Okavango delty, Chobe národního parku, či k Viktoriiným vodopádům.

Hoba

Meteorit Hoba (Namibie, Shutterstock) Hoba je největší nalezený meteorit v jižní Africe vážící asi 60 tun. Je to tak nejtěžší nalezený meteorit na Zemi. Byl odhalen zcela náhodně v roce 1920 na jedné namibijské farmě a předpoklad dopadu je zhruba před 80 000 lety. Meteorit je tvořen z více než 3/4 železem a pak niklem. 

Etosha

NP Etosha (Namibie, Shutterstock) Namibijský národní park Etosha má pověst jednoho z hlavních útočišť pro divokou zvěř. Návštěvníci se zde mohou setkat například s antilopami, zebrami, gazelami, žirafami, lvy. Možné je zahlednout ale i pakoně, hyenu, nosorožce, či kudu. Park byl na začátku 20.století největší světovou přírodní rezervací. Dnes již park z politických důvodů přišel o více než 2 třetiny své rozlohy, přesto se jeho zbytek skládá z lesnaté krajiny Mopani, stepních pastvin, solné pouště a akácií. Etosha v jazyce Sanů znamená „Velké bílé místo“.

Swakopmund

Centrum města Swakopmund (Namibie, Dreamstime) Na západním pobřeží afrického kontinentu leží na jihu namibijské město Swakopmund.
Toto město je známým přístavem a leží v poušti Namib. Je to především oblíbeným turistickým cílem zhlediska pláží a německé koloniální architektury. Z toho důvodu se zde mluví německy. 

Namib-Naukluft

Namib-Naukluft je národní pak v Namibii nacházející se v poušti Namib a pohoří Naukluft. Vzhledem k povrchu parku se se slony zrovna nepotkáte, ale nachází se zde hadi, gekoni, hmyz, hyeny nebo šakaly. Národní park byl vyhlášen v roce 1979. V parku se nachází tzv. 500 let mrtvé stromy, které díky suchu a žádnému zdoji vody vyschly. 

Sossusvlei

Přímorožec v poušti Sossusvlei (Namibie, Dreamstime) Pánev Sossusvlei se nachází v Namibii, v jižní části pouště Namib a je součást NP Namib-Naukluft. Je tvořená solí a hlínou, obklopená vysokými červenými písečnýmu dunami, které jsou pro oblast typické a mají různá jména (např. Velký taťka, Duna 45, atd.). 
 

Sesriem

Kaňon Sesriem (Namibie, Dreamstime) Sesriem je kilometr dlouhý a třicet metrů hluboký kaňon. Slouží jako vstup do pánve Sossusvlei. Toto jméno v překladu znamená „šest řemenů“ podle šesti vozů spojených pruhy z hovězí kůže, které dovážely vodu z blízké rokle. Kaňon je vstupní branou do Národního parku Namib-Naukluft.

Mys Dobré naděje

Mys dobré naděje (Jihoafrická republika, Pixabay.com) Skalnatý výběžek na pobřeží Atlantského oceánu, který je mylně označován jako cíp afrického kontinentu se nazývá Mys Dobré naděje. Leží na kapském poloostrově v Jihoafrické republice. Mys rozděluje pomyslně Atlantský a Indický oceán. Poprvé byl Evropanem dobyt v roce 1488 portugalským mořeplavcem Bartolemeem Diasem, který výběžek nazval Mysem hromů. Na mys Dobré naděje byl přejmenován později králem Janem II. Portugalským díky naději na přístupnost Indického oceánu západu. Okolní oblast je přírodní rezervací, kde žijou pštrosi, afričtí tučňáci, zebry a další živočichové.

Kapské Město

Kapské město (Jihoafrická republika, Shutterstock) Kapské město je dalším ze tří hlavních měst Jihoafrické republiky. Ve městě sídlí parlament a je bráno jako legislativní hlavní město. Toto pobřežní město se nachází na jižním cípu afrického kontinentu a nachází se zde nádherné pláže Atlantického oceánu. Nejkrásnější výhled na Kapské město je ze Stolové hory, která se tyčí nad městem. Město je domove asi 440 tisíc obyvatel. Ačkoliv Vasco de gama objevil v 15. století Mys Dobré naděje, Kapské město bylo založeno až o 2 století později Nizozemci. Kapské město není turisticky oblíbenou destinací jen kvůli svým plážím a možnostem vodních sportů a aktivit, ale nachází se zde další oblíbené atrakce jako Národní park ve Stolových horách či Národní botanické zahrady. 

 

delta řeky Okavango

Delta řeky Okavango je bezodtoká oblast zapsaná na seznam UNESCO. Delta se nachází na severozápadě Botswany a slouží jako oáza okolní pouště Kalahari. Ve vodách řeky žije více než 70 druhů ryb a signifikatním obyvatelem delty je druh antilopy voduška červená. Nejvíce v okolí uvidíte růst šáchor papírodárný (papyrus).

NP Etosha

NP Etosha (Namibie, Shutterstock) Národní park Etosha se nachází na severozápadě Namibie. Park byl vyhlášen přírodní rezervací již v roce 1907, status národního parku získal až v roce 1967. Pánev Etosha pokrývá asi čtvrtinu národního parku. Uvnitř žije stovky druhů savců, hadů, ptáků, zahrnující ohrožené druhy. Jedním takovým ohroženým zástupcem je jednorožec dvourohý. Součástí parku jsou i solné pánve.

Rychlý dotaz

Alvarez s.r.o. 2017
designed by Humlnet Creative