Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
1. - 2. den letecký přesun do Pekingu a zahájení prohlídky (Chrám nebes , náměstí Nebeského klidu s mauzoleem Mao Ce-tunga, Zakázané město , park Jingshan)
3. den výlet k Velké čínské zdi , fakultativně olympijský areál s Ptačím hnízdem a Vodní kostkou nebo pekingská kachna
4. den dokončení prohlídky Pekingu (Letní palác s mramorovou lodí císařovny Cixi, kupeckou uličkou a Pahorkem dlouhověkosti), odjezd rychlovlakem do Luoyangu
5. den bývalé císařské sídlo Luoyang, jeskyně Longmen s tisíci sochami Buddhů, kolébka čínského bojového umění klášter Shaolin, přejezd rychlovlakem pod horu Huashan
6. den výstup (fakultativně lanovkou) na Huashan (2160 m), výhledy na nádhernou krajinu známou z děl dávných čínských malířů
7. den přesun rychlovlakem do bývalé čínské metropole Xi’anu, vykopávky proslulé Terakotové armády prvního čínského císaře, možnost projížďky na kole na městských hradbách v Xi'anu
8. den dokončení prohlídky Xi’anu (Velká mešita, Bubnová a Zvonová věž, Velká pagoda divokých husí, muslimská čtvrť), možnost nákupů na vyhlášeném místním trhu
9. den přejezd rychlovlakem do metropole provincie Sečuán, města Chengdu (buddhistický klášter Wenshu, moderní centrum)
10. den institut pro chov pandy velké, výlet k 71 m vysoké soše Buddhy v Leshanu , dokončení prohlídky Chengdu (svatyně Wuhou, ulička Jinli)
11. den letecký přesun přes Tibetskou náhorní plošinu do tibetského hlavního města Lhasy (starý chrám Jokhang , poutní okruh Barkhor)
12. den dalajlámovo zimní sídlo Potala a letní sídlo Norbulingka , bývalý největší klášter na světě Drepung
13. den poutní okruh kolem kláštera Gandän vysoko v horách, cvičení mnichů v klášteře Sera
14. den přejezd průsmyků Kampa La (4794 m) a Karo La (5045 m) kolem jezera Yamdroktso do Gyantse (pevnost Dzong, klášter Palkhor Chöde s výjimečnou tibetskou stúpou Kumbum)
15. den krátký přesun do Shigatse, prohlídka sídla pančenlámů - kláštera Tashilhumpo (poutní okruh kolem kláštera, staré tibetské město, nově rekonstruovaná pevnost)
16. den cesta vysokohorskou silnicí Friendship Highway přes průsmyk Gyatso La (5220 m) do Tingri s výhledy na nejvyšší vrcholy světa Mt. Everest (8848 m) a Cho Oju (8201 m) ke klášteru Rongbuk, výlet do základního tábora Mt. Everestu
17. den cesta k nepálské hranici kolem jezer Paiku a Langjang s výhledy na Shishapangmu (8027 m) a sjezd několika vegetačními pásy o 3000 metrů níže
18. den celodenní přesun zelenými horami z hranice do Káthmándú
19. den prohlídka metropole Káthmándú (královský palác, náměstí Durbar , příbytek živé bohyně Kumárí, hinduistické stupňovité chrámy), buddhistická svatyně Svajambhúnáth , spalovací gháty na řece Bagmátí v Pašupatináthu
20. den královská města Bhaktapur (Královský palác, chrámy, Hrnčířské náměstí) a Pátan (náměstí Durbar, Zlatý chrám)
21. den pozemní přesun do Indie
22. den nejposvátnější město hinduistů Váránasí (pevnost Ramnagar, večerní bohoslužba Ganga Aarti)
23. den nezapomenutelná ranní plavba po řece Ganze kolem ghátů na spalování mrtvých, místo prvního Buddhova kázání Sárnáth, odjezd nočním vlakem do Ágry
24. den „mramorové město“ Ágra (velkolepá hrobka a symbol Indie Tádž Mahal , bohatě zdobená Červená pevnost )
25. den bývalá mughalská metropole Fatehpur Sikri , přesun do Dillí
26. den hlavní město Indie Dillí (staré město, Červená pevnost , Páteční mešita)
27. den prohlídka Nového Dillí (Indická brána, třída Rajpath, areál Qutab Minar s nerezavějícím sloupem, Lotosový chrám, Humajúnova hrobka )
28. den návrat do ČR
Cena zahrnuje: letenku do Pekingu a zpět z Dillí včetně všech poplatků, přelet Chengdu-Lhasa, místní dopravu, ubytování, vstupní poplatky do Tibetu a služby průvodce. Ubytování: 24x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 2x noční lehátkový vlak. Doprava: vlak, pronajatý minibus, autobus, taxi, rikša, loď. Stravování: individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: nepálské vízum 30 USD, vyhlídkový let k Mt. Everestu cca 220 USD, poplatek ambasádě za indické vízum 2 350 Kč, vstupné cca 370 USD.
Poznámka: Nabízíme i méně obsáhlou variantu tohoto zájezdu na 21 dní pod názvem Expres Peking - Dillí. Více informací na www.alvarez.cz.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Všechny recenze jsou ověřené a vyplnili je účastníci zájezdu na základě odkazu (webového linku) zaslaného po návratu ze zájezdu. Zveřejněny jsou všechny recenze, tedy pozitivní i negativní.
Zájezd se mi velmi líbil. Splnil mé představy a z dovolené si odnáším mnoho dojmů a zážitků.
Martina byla vynikající průvodkyně. Osobně jsem si užil zájezd ještě více, než jsem očekával. Velmi rád bych s ní jel v budoucnu i jiné zájezdy.
Zájezd byl zajímavý, ale všeho moc škodí , navštívili jsme velké množství chrámů a klášteru. Chyběla nám Všem příroda.
Oba průvodci byli ochotní , přátelští a vynikající. Olga velice chytrá a zkušená průvodkyně. Myslím si ,že jsme byli velmi dobrá parta.
Mnoho klášterů a málo přírody, chyběla mě také aspoň jedna jízda čínským rychlovlakem.
průvodkyně neměla v lidnatých městech tyčku s nějakou bambulí pro její najití, když turista fotí a filmuje pak má problém najít skupinu.
Úžasný zájezd obohacující o rozmanité poznatky z nádherných míst Asie.Ohromující zážitky jsme si přivezli z přelidněných měst v Číně, z vysokých hor v Tibetu, zeleného Nepálu a barevné Indie.Kdo neviděl neuvěří!!!
Nebyl zohledněn věk účastníků vzhledem k informaci o fyzické nenáročnosti zájezdu.Též doporučené batohy na záda bylo možné nahradit pohodlněji zavazadlem na kolečkách.
Velmi vzdělaná a empatická žena. Její osobní přístup ke každému z účastníků a neobvyklá ochota a zkušenosti značně pomohly zvládnout veškeré problémy dlouhého a náročného cestování.
Vynikající
výborná parta, profesně zdatná průvodkyně, vynikající program
bez problémů
prostě profesionál (učitelka)
Byl to krásný, náročný zájezd, lze při něm poznat mnoho a přivézt si spoustu fotografií a hlavně zážitků. Zejména, když se nachomýtnete v září 2012 ve městě Xian k organizovaným vládním demonstracím proti Japonsku a bydlíte na hlavním náměstí v japonském hotelu. Ukázky památek a historie jsou v programu zájezdu dobře komponované i poznání života městského obyvatelstva. Na samém počátku se mi zdálo, že tempo je proti zvyklostem pomalejší, ale později jsem pochopil, že v rychlejším tempu to nelze vydržet, zejména když se část zájezdu odehrává ve výškách okolo 4000 m.n.m. Při tak dlouhém a náročném zájezdu nejde všechno naplánovat, natož uzavření památek vládou, ale i to patří k dobrodružství cestování.
Informace podané kanceláří před zájezdem byly výstižné, viděli jsme všechny inzerované památky až na Ptačí hnízdo v Pekingu, kde nebyl v souladu program průvodkyně s programem zájezdu (proto hodnocení dobré – výborné).
Vedoucí zájezdu se v tomto nejednoduchém prostředí pohybovala suverénně, znala historické souvislosti i komplikovaný svět bohů v Indii. Zvládli jsme i návrat do hotelu při demonstraci, když i čínští turisté měli problémy.
Program velmi zajímavý, pestrý a časově dobře naplánovaný,lze ho zařadit k zájezdům pohodovým.Příjemné bylo často několik noclehů v jednom hotelu, snad jen v Pekingu a Dillí by mohlo být ubytování méně špinavé.Škoda, že jsme viděli tak málo z nepálské přírody, snad by se mohlo něco málo zvládnout cestou do Káthmándu a na hotel by se mohlo přijet až večer.Ale celkově se nám líbilo moc.
přátelská, ochotná, výborné znalosti prostředí i historie,zajímavý výklad u navštívených objektů
Spousta zážitků, nových informací, možnost volného času s informacemi, kde ho trávit. Památek tak akorát, příroda úžasná.
Chyběly mi informace o celkových kilometrech jak letadlem, tak po okruhu, délky přesunů (ať v kilometrech nebo v hodinách).
Spousta informací v jakoukoliv dobu (následně i zkoušení :-) ), vše navazovalo, nikde nebyly prostoje ani nám nikde nezavřeli. Přesuny dobře zorganizované. Asi zatím má nejlepší průvodkyně.
Obsahove velmi dobry zajezd, noclehy nekde vyborne, nekde slbsi kategorie, taktez presuny.
Byl jsem poprve a urcite ne naposled. Cestovka na urovni.
Velmi snaziva, prijemna, velke znalosti o krajine v ktere provazi, vyborna organizatorka.
Zájezd byl výborně zorganizován a připraven. Vzhledem k tomu, že zahrnoval velice obšírné území, byla vybrána velice zajímavá místa, která nám umožnila udělat si docela dobrý obraz o daných zemích. Nepodařilo se nám splnit všechny body programu,ale příčinou byly objektivní příčiny např. veliký déšť, který byl v oblasti (jeskyně Longmen), kterou jsme teprve měli navštívit. Výborné bylo ubytování, protože jsme vždy bydleli téměř v centru města, takže k památkám jsme měli blízko, pokud se dá mluvit o blízkosti v Číně. Ale zrovna v Pekingu jsme bydleli blízko Náměstí Nebeského klidu. Hotely byly docela dobré kvality. Na prohlídku památek jsme měli vždy dosti času. Poznali jsme také celou řadu způsobů cestování - metro, vlak, autobus, rikšu, tuk- tuk, letadlo, loď. Bylo možno také poznat typická jídla daných oblastí. Atmosféra zájezdu byla velice přátelská. Bylo to bezvadné a mohu tento zájezd vřele doporučit všem, kteří mají zájem poznat jiné kultury.
Služby cestovní kanceláře jsou výborné, obě Martiny jsou velice vstřícné a ochotné odpovídat na všechny otázky. Také informace na informační schůzce byly podrobné a užitečné. Skvělé jsou také nabízené přidané služby jako let balonem, dárek k narozeninám. Líbilo by se mně, kdyby byly více podrobně rozvedeny tracky jednotlivých zájezdů (denní dávka km, zda se přesouvá na jiné místo nebo se vrací do stejného místa. výškové přemístění atd.) Bylo by dobré, aby tyto informace byly aspoň v podrobných pokynech, protože na požádání cestovka pošle tyto pokyny z minulého zájezdu. Je možno se rozhodnout, zda jet nebo ne, protože na informační schůzce je již pozdě zjišťovat, že by to člověk nezvládl. Jinak jsem se službami cestovky velice spokojena.
Naše průvodkyně byla úplně skvělá. Díky ní byla přátelská, příjemná a pohodová atmosféra zájezdu. Vzorně se o nás starala a hlavně nám stále poskytovala informace o daných zemích v nadstandartní míře. Díky ní jsme se strašně mnoho dozvěděli o zemích, lidech, kulturách, náboženstvích, zvyklostech. Radila nám při nakupování, při výběru jídel atd. Byla opravdu výborná, plně zaujatá svou prací. K nám všem byla milá, příjemná, přátelská, ochotná vždy pomoci. Přála bych si mít pokaždé na zájezdě takovou průvodkyni. Tímto Olgu pozdravuji.
Velmi zajímavý zájezd, poskytující možnost seznámit se s kulturními i přírodními památkami 4 destinací.
Informace poskytované Alvarezem byly užitečné, přístup ze strany CK operativní a vstřícný.
Obětavá a schopná průvodkyně s osobním nasazením i nad rámec standardně poskytovaných průvodcovských služeb.
Tento zájezd hodnotím jako jeden z nejlepších poznávacích zájezdů, které jsem absolvoval. Vyváženost ve všech směrech. ... a měli jsme i obrovské štěstí na počasí.
Informace přesné, přístup profesionální, vždy jsem věděl co jsem potřeboval ev. na koho se obrátit a dostal správné informace.
Vzhledem k tomu, že Míša žije v Číně a velmi dobře zná jak kulturu tak zvyky a hlavně i řeč, tak přispěla obrovským dílem k mé spokojenosti s celkovým průběhem zájezdu. A s odstupem času se její služby zdají být nedocenitelné. Neváhal bych opět absolvovat. Ještě jednou děkuji ...
Byl to sice expres, ale udělal jsem si obraz o Číně, Tibetu, Nepálu a Indii.Čínská zeď, Himaláje, Tádž Mahál - úžasné Byl jsem nadšený.
Byl jsem s CK Alvarez poprve, ale už se chystám na další zájezdy s touto cestovkou.
David je průvodcem na svém místě.relativně snadno řešil i příp. problémy v Číně. Michal Čepek zase v Indii. Patří jim velký dík.
Výborně připravený zájezd, skvělá organizace, mnoho nevšedních zážitků. Asi zatím nejlepší zájezd organizovaný CK Alvarez.....
Předchozí informativní schůzka, seznámení s průvodkyní....
Irena byla skutečný profesionál s mnoha znalostzmi, vynikajícími organizačními schopnostmi. Tak si představuji služby průvodce.....
Můžete si stáhnout nebo vytisknout podrobné pokyny v PDF.
Dokument o nepálském městě Káhtmándú - ČT2, 2014
Cestománie indické drahokamy - ČT1, 2002
Dokument o indickém městě Váránasí - ČT2, 2011
Dokument o jižní Číně, jehož součástí je i část Tibetu - TV Nova, 2006
Článek lonelyplanet o nezapomenutelném Pekingu
Článek o sečuanském městě Chengdu (Čcheng-tu), 2006
Článek o indickém hlavním městě Novém Dillí a 10 nejlepších míst
Peking nebo také Beijing je hlavní město Číny. Město leží na severovýchodě země. Celé město se dělí na 14 městských částí a žije zde přibližně 21 milionů obyvatel. Ve městě se nachází několik UNESCO památek jako například Zakázané město, Letní palác, Chrám nebes, hrobky dynastie Ming, nebo jeskynní systém Čou-kchou-tien.
Zakázané město se nachází v hlavním městě Číny Pekingu (Beijingu). Toto sídlo císařů bylo vybudováno za vlády císaře Jung-le z dynastie Ming na samém začátku 15. století. Komplex je chráněn zdí a vodním příkopem. Traduje se, že v paláci směl být pouze císař s doprovodem. Pokud by se jakýkoliv jiný smrtelník chtěl do budovy podívat, musel počítat, že za to zaplatí svým životem. Brána Nebeského klidu na stejnojmenném náměstí je vstupní cestou do města. Tento komplex zahrnuje několik zajímavých monumentů. Nálezá se zde několik síní, paláců či bran. Za všechny lze zmínit například Palác kultury pracujícího lidu, park Zhongshan, Císařské zahrady a spousta dalších...
V Pekingu se nachází další památka ze Seznamu světového dědictví, a to Chrám nebes. Chrámový komplex byl postaven v roce 1420 za vlády císaře Jung-le a jeho stavba trvala 14 let. Chrám je kruhového tvaru a zdobí ho zlatá kopule. Uvnitř je sál vysoký asi 38 metrů postaven na třech úrovních z čínského mramoru. Dříve chrám sloužil k uctívání nebes a dnes se zde konají náboženské oslavy.
Letní palác je další z čínských památek Seznamu světového dědictví UNESCO. Palácový komplex byste našli v hlavním městě Pekingu. Pochází z 18. století, kdy byl postaven za účelem císařského letního sídla a rozkládá se na ploše 290 ha. Většinu tvoří ale jezera a umělě vytvořené vodní plochy. Nachází se zde i zahrada půrzračných vln a přes jezero vede Mramorový most semnácti oblouků. Toto palácové uskupení bylo v 19. století zničeno požárem ale ihned zrekonstruováno.
Badaling je nejnavštěvovanějším místem Velké čínské zdi. Se stavbou se začalo za dynastie Ming v roce 1505. V roce 1957 tato část podstoupila rekonstrukci a v 80. letech byla díky přesycenosti návštěvníků postavena na hradby lanovka. Nejvyšší vrchol je ve výšce 1015 m.n.n. V těchto místech je zeď vysoká až 8 metrů a široká přes 5 metrů a každých sto metrů je zeď přerušována strážními věžemi.
Pravděpodobně nejslavnější čínská památka, která samozřejmě nemůže chybět na Seznamu světového dědictví UNESCO je oficiálně asi 8 850 kilometrů dlouhá Velká čínská zeď. Přesto poslední údaj o jeho délce je nepřesný. Zvážíme-li všechny přidružené cesty a větve, tak by měřila asi 21 tisíc kilometrů, nicméně hlavní trasa a přístupná cesta je dlouhá pouze již zmíněných necelých 9 tisíc kilometrů. Počátky zdí této monumentální stavby zasahují až do 7. století př.n.l., avšak zeď, která má dnešní podobu byla vybudována za dynastie Ming ve 14. století. Je to jeden z novodobých sedmi divů světa.
V Číně je Luoyang znám jako nejbohatší město země, ležící na jižním břehu Žluté řeky. R. 493 n.l. severní vládnoucí dynastie Wei se přemístila z Datongu do Luoyang a dala vystavět umělé jeskyně v Longmen. V jeskyních bylo nalezeno více než 30,000 Buddhistických soch z dob této dynastie.
Jeskyně Lung-men obsahují velké množství do skály vytesaných buddhistických svatyní a soch a jsou možné k vidění v čínské provincii Che-nan. Byly založeny koncem 5. století n.l. a postupně vytesávány v průběhu následujících dvou set let. V útesu nad řekou Yi se nachází více jak sto tisíc soch a reliéfů Buddhy.
Bubnová věž, nebo také Gulou se nachází na severním konci centra Pekingu. Původní věž byla postavena roku 1272, avšak byla přemístěna v 15. století na východ od svého působiště. Věž je 47 metrů vysoká dřevěná stavba, která dávala kdysi na vědomí, že se může jít z práce domů.
Město Leshan leží v Číně ve správní oblasti Sichuan a žije v něm 3 millióny obyvatel. Nachází se zde největší a zároveň už také nejstarší socha sedícího Buddhy na světě. Leshanský Buddha je vytesán v pískovcové skále, měří 71 metrů a jeho ucho je dlouhé 7 metrů. Tento unikátní skalní skvost je zapsán samozřejmě také na Seznamu světového dědictví.
Dillí je největší město Indie a obývá ho přibližně 14 milionů obyvatel. Městem protéká Jamuna, jedna z nejposvátnějších hinduistických řek.V rámci Dillí se nachází i hlavní město Nové Dillí, které je neoddělitelnou součástí města a sídlem federálních vládních orgánů. Moderní Dillí. Moderní Dillí je chaotická tapisérie středověkého opevnění, mughálských mauzoleí, prašných bazarů a velkých nákupních středisek.
Červená pevnost má svůj název odvozen od červeného pískovce, z něhož jsou postaveny její zdi. Nachází se v Dillí v Indii a je chráněna 18 m vysokou zdí. Pevnost byla postavena v letech 1638 až 1648 pro mughalského císaře Šáhdžáhána a proslavila se bohatstvím mramoru, stříbra a zlata i hojnou klenotnickou výzdobou. Každý večer kromě pondělí zdobí pevnost velkolepá zvuková a světelná show.
Mughalskou hrobku nechala postavit manželka druhého mughalského císaře Humájúna v pol. 16. století. Humajúnova hrobka je zařazena na seznam UNESCO a najít byste ji mohli v indickém hlavním městě Novém Dillí. Je příkladem rané mughalské architektury. Hrobka je typická rauza, tj. zahradní hrobka. Kolem hrobky se nalézá mughalská zahrada, jejíž zahradní architektura vychází ze zahrad perských.
Chrám víry bahai'i, nebo také známější název Lotosový chrám (díky tvaru) je stavba zdobící indické hlavní město Dillí. Tato moderní stavba je postavená z bílého mramoru a byla dokončena v roce 1986. Důležité je také okolí stavby. Lotosový chrám je zasazen uprostřed zahrady a chrám obklopují smaragdová jezírka. Chrám je jednou z nejnavštěvovanějších staveb světa získala mnohá architektonická ocenění.
Komplex Qutab Minar zahrnuje věž z červeného pískovce a okolní archeologické naleziště a nachází se v Novém Dillí v Indii. Dominantou je minaret vysoký 73 metrů, což je nejvyšší kamenný minaret na světě. Roku 1193 byla započata stavba věže a dokončena byla v roce 1368. Zajímav je struktura věže. První tři poschodí jsou vystavěny z červeného pískovce, čtvrté a páté patro z mramoru a pískovce. Komplex je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Ágra je starobylé město na břehu posvátné řeky Jamuny. Po smrti své druhé ženy se panovník Šáh Džahán rozhodl právě zde postavit mauzoleum, jemuž by na světě nebylo rovno. Tak vznikl slavný Tádž Mahál, nejkrásnější pomník lásky, který se stavěl přes dvacet let z bílého mramoru. Málokdo ví, že vedle něj měl být postaven i jeho věrný obraz v barvě černé. K tomu však již nedošlo.
V indickém městě Ágra se nachází jeden z nových sedmi divů světa, Tádž Mahál. Pomník manželky mogula Šáhdžahána, který byl dostaven v roce 1654 je symbolem Indie. Tato monumentální mramorová stavba je 73 metrů vysoká, povrch je zdoben drahokamy a polodrahokamy. Vstupní brána má symbolizovat příchod do ráje. Stavba díky měnícímu se osvětlení v různých denních dobách mění barvu. Nejvíce však je znám pohled na mléčné bílý Tádž Mahál.
Fatehpur Sikrí je město nedaleko Agry v Indii. Město dal postavit mogulský císař Akbar v letech 1571-85 na počest narození svého mužského potomka. Po 14 letech však bylo náhle opuštěno, pravděpodobně kvůli nedostatku vody. Akbar se přesunul do Lahauru a dvacet let přestal v Sikrí úplně existovat život. Město leží na skalnatém hřebenu 3 km dlouhém. Nachází se zde palác Fatehpur Sikrí, který je obehnán 6km dlouhou zdí. Ve městě se ukrývá několik atraktivit a většina je postavena z červeného pískovce.
Město Váránasí leží na severovýchodě Indie. Traduje se, že město bylo založeno Šivou před asi 5000 lety. Indové ho považují za nejposvátnější místo v zemi a důvodem je především řeka Ganga, která městem protéká. Ta přilákává spoustu turistů ale i indických poutníků do Váránasí. Říká se, že hinduisti smívají své hříchy v řece, která je plná mrtvol a popel z kremací. Váránásí je jedno z nejdéle trvale osídlených měst na Zemi.
Největší indická řeka patři mezi nejposvátnější řeky hinduismu. Společně s Brahmaputrou jsou po stránce průtoku 3. největší řekou světa. Před nimi už je pouze Amazonga a Kongo. Pramen Gangy začíná v Himaláji a dál teče přes 2 500 kilometrů. Ganga je jednou z védských božstev a proto se v ní omývají miliony lidí.
Důležité poutní buddhistické místo Sárnáth se nachází pár kilometrů od města Váránasí. Zásadním bodem jsou ruiny chrámu Mulagandhakuti vihara, které označují místo, kde Buddha strávil svou první dešťovou sezónu. Legenda praví, že v Sárnáthu Buddha konal svě první kázání pro pět svých učňů. Nachází se zde archeologické muzeum, několik stúp, nebo Ašókovy sloupy.
Poloha Federativní demokratické republiky Nepál je v jižní Asii mezi Indií a Čínou (Tibetem). Do roku 2007 byl Nepál královstvím, ale státní zřízení změnil na parlamentární republiku vzhledem k dlouhotrvajícím skandálům a nestabilitě. Území Nepálu bylo původně osidlováno tibetskými kmeny, většina obyvatel jsou hinduisté. Nepál lemuje Himaláj a na hranici s Čínou leží nejvyšší hora světa Mount Everest (8 850 m.n.m.). K oficiálním symbolům Nepálu patří rododendron, jaci a Gurkhové, což jsou bojovníci, které v součanosti slouží britské a indické armádě.
Káthmándú je hlavní a největší město Nepálu. Nachází se v údolí Káthmándú ve středu země. Město má bohatou historii, která sahá až 2 000 let zpět. Lidé jsou tu především hinduisté a buddhisté a důležitou roli v jejich životě hrají různorodé náboženské a kulturní svátky. V roce 2015 bylo město částečně zničeno silným zemětřesením. Ve měste se nachází několik zásadním chrámů a buddhistických stúp. Celé údolí je kulturním dědictvím UNESCO.
Svajambhúnáth je starověká náboženská stúpa nahoře na kopci v údolí Káthmándú. Říká se, že je to nejstarší stúpa v celém Nepálu. Kromě toho je známá také jako Opičí chrám z důvodu, že posvátné opice žili na severozápadní části stúpy, avšak dnes je to již rarita. Celý komplex zahrnuje kromě stúpy několik chrámů a svatyň. Na stúpě jsou namalovány Buddhovy a nad nimi i obočí.
Jedním z největších nepálských měst je v údolí Káthmandú město Pátan. Pátan není skoupý na památky a nabízí návštěvníkům pestrý program festivalů a oslav. Nachází se zde bohaté kulturní dědictví. Jedním z UNESCO památek je například Palácové náměstí, kde se nachází Královský palác. Dalším je například Patánská dhóka, což je historický vstup do starého města, či několik hinduistických chrámů zasvěcených bohu Kršnovi
Bhaktapur se doslova překládá jako "místo oddaných". Je to starověké město na východě údolí Káthmándú. Historické jádro města tvoří tři náměstí. Návštěvníci mohou vidět například zdobenou branku s 55 okny, která tvorí vstup do Paláce na Palácovém náměstí. Dominantou města je pětipatrový chrám Nyatapola, který leží na dalším brahtapurském náměstí. Tento chrám je vysoký 33 metrů a je největší v celém údolí. Jednou z dalších atraktivit je tzv.Paví okno. Toto okno je zasazené ve zdi Muzea dřevořezby. Návštěvnici mohou obdivovat nádhernou řezbářskou práci, která je na okně vidět s nádherně vyyřezaným pávem uprostřed.
Vrchol Mount Everest asi netřeba sálodlouze představovat. Je to nejvyšší hora na Zemi. Tibetský název je Chomolungma. Mount Everes leží na hranici Nepálu a Tibetu a dosahuje do výšky 8 848 m.n.m. Poprvé byl nejvyšší bod planety zdolán v roce 1953 novozélandským horolezcem Edmundem Hillarym. Co se týká porostu, tak mechy jsou možné k vidění do výšky asi 6,5 tisíc metrů, poté je už většina hory pokrytá sněhem. Kromě medvěda hnědého, ptáků a pand je dominantním obyvatelem jak a irbis.
Páteční mešita, oficiálně Jama Masjid je jedna z největších mešit v Indii. Je postavena z červeného pískovce a je inspirována mešitou v Mekce. Narozdíl od ní má však uprostřed dvora zelený strom a pouze dva 41 metrů vysoké minarety. Na nádvoří stojí nádherná hrobka Šeika Salima Čištiho z bílého mramoru s neuvěřitelně přesnými a detailními rytinami.
Na obou březích řeky Bagmátí se nachází jeden z nejposvátnějších hinduistických chrámů v Nepálu - Pašupatináth. Chrám je zasvěcen bohu Šivovi. Každoročně je chrám láká stovky poutníků a vyznavačů hinduismu. Chrám má měděnou dvoupatrovou zlatou kopoli, jsou zde 4 vchody se stříbrnými listy. Nachází se zde také dřevěné sochy. Do chrámů mohou vstoupit pouze hinduisté.
Tibetská stupa Bodnath se nachází na okraji Kathmandu. Postavena byla před 1500 lety na obchodní trase z Tibetu do Indie a zejména po obsazení Tibetu Čínou se stala významným poutním místem tibetských buddhistů.
Tibetské hlavní město Lhasa leží na řeke Kyi, v nadmořské výšce 3650 metrů nad mořem a obklopují jej hory vysoké 5 500 m.n.m. Tím se zařazuje mezi jedno z nejvýše položených měst na Zemi. Do konce 50. let bylo město sídlem dalaljámů a buddhismu, ale od roku 1959 žil dalaljáma v exilu v Indii. Lhasou vede Železniční trať Golmud, která spojuje Čínu s Tibetem.
Klášter Drepung znamená v překladu Kupa rýže, kdysi s 10 000 mnichy jeden z největších a nejbohatších klášterů Tibetu, založený roku 1416. Drepung patří mezi tři nejdůležitější kláštery "sekty žlutých čepic".
Norbulingka je letní sídlo dalajlámy, něco jako presidentské Lány. Toto sídlo bylo postaveno pro Jeho Svatost v 1740 Číňany. Je zde k zhlédnutí drahokamy obložený a zlatem pokrytý trůn na kterém sedával Havlův kamarád, Jeho Svatost dalajláma XIV.
Friendship Highway je mezinárodní silnice spojující Čínu s Nepálem v Tibetu. „Cesta přátelství“ je dlouhá více než 800 km, přechází hlavním hřebenem Himálaje v oblasti osmitisícové hory Šiša Pangmy a vede z Káthmandú do Lhasy.
Přes průsmyk Karo La vede slavná Friendship Highway (Karákóramská silnice). V údolí teče řeka Kalurong Qu. Tento průsmyk je známý jako střetnutí tibetských "bojovníků" s britskou armádou, která dopadla jednoznačným vítězstvím Britů. Karo La se nachází přibližně ve výšce 5 000 metrů.
Tibetské město Gyantse je známé díky největší Stúpě (Chorten) - zvané “Gyantse Kumbum” s 10 000 sochami. Celý klášterní komplex společně s “Gyantse Kumbum” je obehnán kamennou zdí. Tato pevnost, nazývaná Dzong je dominantou města. Klášter Palkhor byl postaven v roce 1427. Během čínské kulturní revoluce, tak už jako vše v Tibetu, bylo město dost zničeno.
Nádherná pevnost Dzong stojí na vysoké skále v Tibetu. Pevnost byla postavena v roce 1390. Město Gyantse bylo obehnáno zdí dlouhou tři kilometry. V současnosti slouží jako letní sídlo pančhenlamy.
Několikapatrová buddhistická kaple je součástí Kláštera Pacho ve městě Gyantse v Tibetu. Původní stúpa byla založena v roce 1427 gyantským princem. Má devět pater, které dohromady dělají stúpu 37 metrů vysokou a kolem se nachází dalších 73 kapliček. Nádherné fresky a okolní kaple byly částečně zničeny během Čínské kulturní revoluce.
Chrám Tashilhumpo je sídlo Pančenlámů. Je to obrovský komplex s červenými a bílými budovami postavený na strmém kopci v tibetské oblasti. Chrám byl založen roku 1447 prvním dalajlámou, dnes zde žije kolem 500 - 700 mnichů.
Tingri je dlouhá, klikatá a prašná cesta ležící v nadmořské výšce 4 340 metrů. Z obce Tingri se v případě jasného počasí naskýtá krásný pohled na severní stěnu Mount Everestu.
Indie je obrovská země, rozprostírající se na poloostrově Přední Indie v Asii. Je to druhý nejlidnatější stát za Čínou, ale díky stále vzrůstajícím trendu porodnosti se odhaduje, že kolem roku 2023 by ji měla Čína přenechat prim. Leží na třech řekách Indu, Ganze a Brahmaputře. Na severu země se rozkládá pohoří Himaláj. Hlavní město se nazývá Nové Dillí. Indická velmoc má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik. Indie celosvětově obchoduje, těží i z investic amerických firem, které často figurují na indickém trhu. Indie také vlastní jaderné země.
Chengdu, nebo u nás se může setkat s českým ekvivalentem Čcheng-tu, je hlavní město provincie Sečuan a jedno z největších měst Číny. Žije zde přibližně 11 milionů obyvatel. Nachází se tu malé zapadlé uličky a různá zákoutí, ve kterých se zastavil čas. Ve městě jsou k vidění u lamaistické kláštery. Ačkoliv je možné zde narazit na buddhistického mnicha, drtivá většina obyvatel jsou Číňané. Ve městě je také jedno z největších letišť v celé Číně.
Klášter Sera patří ke čtyřem největším exilovým tibetským klášterům a hostí mimo jiné obrovskou budhistickou univerzitu. Klášter Sera byl založený roku 1419. V době největšího rozmachu měl klášter Sera sedm kolejí. Najdete tady debatní dvůr, kde probíhá odpolední vyučování. Nad klášterem můžete vidět dvě poustevny a horu nebeských pohřbů.
V tibetském hlavním městě Lhasa nechal pátý dalaljáma postavit palác Potala. Ten se nachází v nadmořské výšce 3 700 m.n.m na vrcholu Červené hory. Potala byl sídlem dalaljámů, až do útěku 14. dalaljámy do exilu v Indii. S budováním paláce se začalo v roce 1645. Uvnitř paláce se nachází asi tisíc pokojů, tisíce svatyň a statisíce soch. Potala je na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Gyatso-La je průsmyk nacházející se ve výšce 5259 m. n. m. a začíná zde rezervace Qomolangma. Tento průsmyk je plný zemědělských údolí. Vede zde známá silnice Friendship HIghway, která spojuje Lhasu a Káthmándú.
Durbar je náměstí v hlavním městě Nepálu Káthmándú, zaplněné palácovými stavbami, chrámy, sochami, modlitebními místy v halvní. Většina staveb pochází ze 17. století, ale jsou zde stavby zhotovené v období mezí 12. - 18. stol. a jsou pod ochranou UNESCO. Řadu znich poznamenala, nebo zcela zničila zemětřesení a znečištění města.
Hlavní město Indie se nazývá Nové Dillí a je to městská část města Dillí. Sídlí zde zákonodárná, výkonná i soudní moc společně s indickou vládou. Základní kámen města nechal položit anglický král a indický císař Jiří V. a oficiálně bylo hlavní město představeno v roce 1931. Do té byla hlavním městem Kalkata. Přímo v Novém Dillí žije pouze 250 tisíc obyvatel, v celé oblasti Dillí pak 11 milionů obyvatel.
Kamenný oblouk, který se nazývá Indická brána se nachází v hlavním městě Nové Dillí. Je postaven v ulici Rajpath v nové části města a je vysoký 42 metrů. Zajímavostí je, že zdi brány obsahují 85 000 jmen. Tato jména patří indickým vojákům, kteří padli za první světové války a v afghánské válce z roku 1919. S obloukem se pojí hrob neznámeho vojáka a hořící věčný oheň. Před obloukem také stojí čestná stráž indické armády.
Ulice Rajpath znamená v překladu Královská cesta a nachází se v Novém Dillí v Indii. Na jednom konci ulice se nachází sídlo indického prezidenta, tzv. Rashtrapati Bhavan a na druhém konci je Brána Indie, která vede k Národnímu stadionu, kde se hrají zápasy pozemního hokeje. Na třídě Rajpath se koná každoročně 26. ledna Pochod v rámci Dne republiky. Den republiky se v Indii slaví od roku 1950, kdy indická Ústava přešla v platnost.
V tibetském hlavním městě Lhasa stojí nejstarší tibetský chrám ze 7. století, který se nazývá Jokhang. Název je v doslovném překladu "posvátné místo". Chrám byl postaven jako příbytek pro sochu Buddhy Sakyamuniho. Tuto sochu do Lhasy přivezla jako své věno čínská princezna Wencheng. Chrám je postaven ve smíšeném indickém, čínském a nepálském architektonickém stylu. Dnes zde žijí mniši, kteří se každý den hromadně scházejí.
Náměstí nebeského klidu je největší náměstí na světě a nachází se před Bránou Nebeského klidu před vstupem do Zakázaného města v Pekingu. Město je proslulé vyhlášením Čínské lidové republiky v roce 1949, kde měl řeč Mao Ce-tung a nebo tragickou událostí studentských protestů z roku 1989, tzv. Masakrem na náměstí Nebeského klidu. Zde demonstrovali (stejně jako u nás) Číňané za změnu režimu a bojovali za demokracii, nicméně byli potlačeni čínskou armádou. Počet mrtvých se v prohlášení vlády a Červeného kříže liší. Zatímco vláda uvádí 300 zabitých civilistů, ve skutečnosti jich bylo asi 10x více.
Buddhistický kláštěr Šaolin leží v provincii Che-nan v Číně. Kláštěr byl postaven na vrcholu hory Sung-šan v 5. století. Toto místo je známé především díky tradiční škole kung-fu a bojových umění. V jedné rovině tu je 7 hlavních budov a okolo je 7 dalších rezidencí. S klášterem je spojen Les pagod, kde se nachází několik kamenných a dřevěných pagod z 8. století př.n.l. a spolu s klášterem je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Klášter Gandän není ten stejný jako Gandan (Mongolsko). Gandan s ä patří ke třem nejvýznamnějším tibetským klášterům a z těchto 3 klášterů byl vybudován nejdříve. Je situován v údolí řeky Kyi, 4 500 m.n.m. Nedaleko leží hlavní město Tibetu Lhasa. Tento kláštěr byl bohužel v dobách čínské kulturní revoluce vymazán z povrchu zemského, nicméně momentálně probíhá jeho restaurování a uvedení do provozu.
Si-an, také znám svým dřívějším názvem Čchang-an je město s bohatou historií více než 3000 let. Několik staletí byl Si-an též hlavním městem čínského císařství. Lze zde spatřit zbytek hradeb a bran, zachovaly se též čtyři strážní věže. V blízkosti města se nachází slavná hrobka Terakotová armáda. Zajímavá je také pagoda Velké husy z roku 652, která sloužila k uchování buddhistických svitků přinesených z Indie mnichem Xuan Zangem.
Yamdroktso je jezero nacházející se v Tibetu. Zvláštností je jeho nepravidelný tvar. Jezero leží ve výšce 4 500 m.n.m. Jedním z ekologicky nejkatastrofálnějších čínských "rozvojových projektů" byla výstavba vodní elektrárny na Yamdroktso. Díky tomuto projektu bude jezero, které je pro Tibeťany posvátné, vysušeno.
Autonomní oblast Tibet se rozpíná ve střední Asii v Tibetské náhorní plošině (4 900 m.n.m.). Tato oblast má bohatou a komplikovanou historii. Oficiálně však dnes patří Číně, přesto, že zde žije převážná část Tibeťanů. Ti maji svůj jazyk i kulturu. Oblast má i duchovní význam. Žili zde dalaljámové až do čínské anexe v 50. letech. Od roku 1959 žije současný Dalaljáma v exilu v Indii. Avšak nepokoje zde panují dodnes, naposledy před Olympijskými hrami v Pekingu, kdy se hovoří o zinscenované demonstraci čínskou vládou.
Bráhmáputra je řeka v Tibetské autonomní oblasti, Indii a Bangladéši. Co se týká průtoku tak dohromady s Gangou zaujímá 3. místo na světě po Amazonce a Kongu. Voda z řeky se široce využívá na zavlažování. V jejím povodí se nachází hydroelektrárna Kvítek světla, která byla vybudována v roce 1957 pro zásobování vodou hlavního města Tibetu Lhasy.
Bagmátí je řekou v Nepálu, která protéká údolím Káthmándú. Odděluje města Káthmándú a Patan. Je považovaná za posvátnou řeku jak hinduisty, tak buddhisty. Na březích řeky je několik hinduistických chrámů. Řeka je také spojená s kremacemi, které se zde provádějí, kdy podle tradice musí být mrtvé tělo před samotnou kremací ponořeno třikrát do řeky.
Čínská lidová republika je stále nejlidnatější stát světa a čítá více než 1 350 000 obyvatel. Čína je jednou z ekonomických velmocí a hraje prim v různých zemědělských i průmyslových oblastech. V zemi je u moci Komunistická strana Číny již od roku 1949, jejíž představitelé si nárokují i ostrov Tchaj-wan a několik dalších menších území. Tyto oblasti však jsou spravovány vládou Čínské republiky.
Xigaze je druhým největším a zároveň zmámým kulturní městem s historií starou přes 500 let, které leží v západní oblasti Tibetu ve výšce 3800 m.n.m. Ve městě se nachází obrovský klášter založený v roce 1447 prvním dalajlámou, je to také tradiční sídlo pančenlámů.
Pohoří Himálaj se rozkládá na asijském kontinentě. Himálaj odděluje Indoganžskou nížinu a Tibetskou náhorní plošinu. Pohoří vzniklo díky subdukci indické desky pod euroasijskou. V tomto proslulém asijském pohoří se nachází 9 z 10 nejvyšších hor na planetě v čele s nejvyšším bodem Mount Everestem. Název Himálaj lze přeložit jako Domov sněhu.
Šestou největší horou světa je Cho Oju, v překladu "Tyrkysová bohyně", která leží v Himalájích. Cho Oju zasahuje do Tibetu a tyčí se do výšky 8 201 m.n.m. Na západě od vrcholu leží průsmyk Nangpa La, který funguje jako důležitá obchodní cesta mezi Tibeťany a Šerpy.
Bývalý čínský vládce a politik Mao Ce-tung je pohřben v mauzoleu, které leží na náměstí Tiananmen. Toto mauzoleum bylo postaveno hned po Ce-tungově smrti v roce 1976. Nad hlavním vstupem mauzolea visí mramorová bílá deska se zlatým nápisem "Pamětní síň předsedy Maa". Celé mauzoleum stojí na vínovém žulovém podstavci a zlatou prosklenou dvoupatrovou střechu drží 44 žulových sloupů. Maovo tělo je k vidění pro veřejnost a denně tisíce lidí se chodí poklinit tomuto "velikánovi" a diktátorovi.
Terakotová armáda je jedním ze stěžejních symbolů Číny. Nachází se severovýchodně od města Xi'an. Jedná se o mauzoleum několika tisíc soch čínských bojovníků. Dokonce se mluví až o 8 000 soch z pálené hlíny, které pochází z období vlády prvního císaře dynastie Čchin ze 3. století před Kristem. Tito válečníci byli pohřbeni s ním, aby ho ochraňovali v "dalším životě". Místní farmáři objevili toto mauzoleum až v roce 1974, když zde kopali studnu. Toto unikátní místo je zapsané na seznamu UNESCO památek.