Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
Filipíny jsou zemí, která okouzlí každého svou rozmanitostí a přírodní krásou. Tento zájezd vás zavede do srdce této fascinující země, kde budete objevovat historické památky, přírodní zázraky a unikátní kulturu. První polovinu zájezdu procestujete největší z ostrovů - Luzon, navštívíte historickou Manilu, poté se vydáte na sever a odpočinete si na kouzelných ostrovech v Lingayenském zálivu, okouzlí vás krásy koloniálního města Vigan. Dále se vydáte do hor a zavítáte do tajemného údolí ozvěn v Sagadě, budete se procházet mezi rýžovými terasovitými políčky starých tisíce let, překvapí vás prastaré pohřební rituály. Směrem na jih doletíte k opravdu majestátní sopce Mayon (2463m) - vůbec nejaktivnější v celém regionu a poznáte sílu jejich erupcí na okolních vesnicích, nebo přímo zavítáte na její úpatí, třeba stylově na buginách. V druhé polovině cesty se budete oddávat relaxaci na plážích ostrovů Cebu, Boholu a Palawanu. Nevynecháte setkání s nejmenší opičkou na světě, nártounem filipínským a aktivnější povahy si pobyt zpestří plavbou po podzemní řece i šnorchlování v křišťálově čistých vodách souostroví Bacuit.
1. - 2. den letecký přesun do Manily (pevnost Santiago, staré opevněné město Intramuros, katedrála Quaipo, kostel a klášter sv. Augustina , čínská čtvrť)
3. den dokončení prohlídky Manily, odjezd do Lucapu
4. den lodní výlet do národního parku Hundred Islands v Lingayenském zálivu (stovka maličkých vápencových ostrůvků nedaleko pobřeží, koupání)
5. den přesun do perly koloniální španělské architektury města Vigan (staré město, španělská a čínská koloniální sídla, Syquia Mansion, katedrála sv. Pavla, dílny hrnčířů s 50 m dlouhou pecí)
6. den impozantní kostel v Paoay (nejlepší ukázka stylu „zemětřesného baroka“), katedrála ve městě Laoag se zvonicí propadající se do země, mauzoleum Ferdinanda Marcose v Batacu
7. den dokončení prohlídky Viganu, odjezd do krasové oblasti u městečka Sagada
8. - 9. den výlety v okolí Sagady (pohřebiště v jeskyni Lumiang s desítkami starých rakví, jeskyně Sumaging s podzemní řekou), procházka k vodopádu a do Údolí ozvěn - posvátného pohřebiště se zavěšenými rakvemi, procházka mezi rýžovými políčky a přes domorodé vesnice k vodopádům Bomod-ok
10. den cesta přes městečko Bontoc (návštěva Muzea kmenů) do horského centra Banaue
11. - 12. den pěší výlety po okolí vesničky Batad, putování po 2000 let starých terasách rýžových polí v horské oblasti Ifugao, domorodé vesnice místních kmenů
13. den sjezd z Centrálních Kordiller po horské silnici Zig Zag Road s mnoha serpentinami a nádhernými výhledy přes horské město Baguio do Manily
14. - 16. den odlet do Legazpi pod dýmající sopkou Mt. Mayon (2463 m), ranní nezastřené výhledy na sopku Mayon z Ligňon Hill, františkánská katedrála postavená z lávy v městečku Daraga, ruiny španělského kostela zničeného erupcí v Cagsawa, krasová jeskyně Hyop – Hoyopan, nebo fakultativně výlet na čtyřkolkách k lávovým proudům, výlet do přímořského letoviska Donsol (lodní výlet a v případě štěstí šnorchlování s úchvatnými mírumilovnými Butandingy - žraloky obrovskými, fakultativně potápění v Manta Bowl či lodní výlet se šnorchlováním), přelet na ostrov Cebu
17. den krátká procházka centrem Cebu City (Magalhaesův kříž, katedrála St. Nino), plavba lodí na ostrov Bohol
18. - 19. den odpočinek na pláži, fakultativně potápění či výlet lodí za delfíny, celodenní poznávání ostrova Bohol (katedrála z korálového kamene poškozená zemětřesením, plavba krásnou přírodou po řece Loboc, pozorování nejmenších opiček na světě - nártounů filipínských, dokonale tvarované kopečky Chocolate Hills)
20. - 21. den plavba lodí zpět do města Cebu, přelet na ostrov Palawan do města Puerto Princesa, cesta do nedalekého Sabangu s krásnou pláží, plavba po nejdelší podzemní řece světa (celková délka 8 km) do nitra krasové jeskyně
22. - 25. den cesta do letoviska El Nido, 3 celé dny na výlety po okolním souostroví Bacuit (vápencové věže a útesy, laguny, průzračně čisté moře, nádherné plážičky, skvělé šnorchlování a výborné jídlo)
26. - 27. den přejezd tropickou přírodou zpět do Puerto Princesa (katedrála, muzeum Palawanu, krokodýlí farma, nákupy), odlet a návrat do ČR
Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Manily včetně všech poplatků, přelety Manila - Legazpi - Cebu - Puerto Princesa - Manila, místní dopravu, lodní výlet v Donsolu, 3x lodní výlet na Palawanu ubytování, snídaně a služby průvodce. Ubytování: 24x turistický hotel/bungalov (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím). Doprava: minibus, autobus, jeepney, trajekt, loď, taxi. Stravování: 24x snídaně, jinak individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupné, výlety a fakultativní akce cca 200 USD.
Poznámka: Z důvodu častých změn v letových itinerářích vnitrostátních letů je možný časový posun na jednotlivých přeletech.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Filipínskou metropolí je město Manila. Ta leží na ostrově Luzon v Centrálním regionu. Ve městě žije více než 1.6 milionu lidí. Evidence prvních lidí v oblasti je již z 3. tisíciletí před Kristem. Maninlské království vykrystalizovalo až za dynastie Ming v 15. století. Manila je i významným přístavem, odkud se vyváží a dováží spousta obchodních artiklů. Kromě chrámů se zde nachází i křesťanské památky. Jednou z nich je i UNESCO klášter San Augustín.
Z pevnosti Santiago byl dříve střežen vstup do města od řeky Pasig. Pevnost se nachází ve filipínském hlavním městě Manile. Několikrát se dokázalo, že je téměř nedobytná. Pevnost byla opravena a stojí tu památník věnovaný obětem II. světové války a hrdinovi José Rizalovi, který byl v této pevnosti vězněn.
Baguio je centrum letní turistiky na ostrově Luzon v jižní části pohoří Centrální Kordillera na Filipínách. Město bylo založeno Američany jako horské středisko v roce 1900. Bylo to jediné americké středisko v celé Asii. Baguio leží uprostřed borových lesů a honosí se velkým množstvím obslužných budov, hotelů, restaurací a parků. Ve zdejším chladnějším podnebí se daří ovoci a zelenině mírného pásma. Rozsáhlé rýžové terasy u Banaue jsou téměř 2 000 let staré.
Sagada je poklidné horské městečko ležící ve výšce 1500 m.n.m. Dominantou okolní krajiny jsou zajisté rýžová políčka a jehličnany rostoucí kolem. Sagada je proslulá obzvláště rakvemi, které jsou zavěšeny vysoko ve vápencových skalách, a spletitým systémem vápencových podzemních jeskyních, které jsou přístupné turistům.
Většina z filipínských zavěšených rakví je vysoko na vápencových útesech v Údolí ozvěn nedaleko města Sagada. Tyto rakve jsou posvátným pohřebním místem. Kromě těchto rakví jsou zde ale pohřební jeskyně. Tradice říká, že bohové si vyžadují oběť více než 20 prasat a dokonce trojnásobku kuřat, aby jste byli oprávněni být pohřbeni v jeskni.
Nedaleko města filipínského města Sagada se nachází Jeskyně visících rakví, kde se nacházejí zavěšené rakve ve výšce. Nebožtíkovi byla zavázána ústa, aby duše neunikla ještě na tomto světě, a jeho tělo bylo položeno do rakve v poloze embrya. Žádná z rakví se nesměla přímo dotýkat země, pod ní totiž hrozilo udušení podzemním světlem.
Vesnice Banaue na Filipínách postrádá příjezdovou cestu pro auta a jediná možnost, jak se do ní dostat je pěšky přes hřebeny hor. Cesta trvá zhruba 2 hodiny. Tato oblast je věhlasná terasovitými rýžovými políčky, táhnoucími se po úbočí hor. V roce 1995 tato políčka UNESCO zařadilo na Seznam světového dědictví.
Lingajský záliv dlouhý 56 kilometrů se nachází severozápadně od provincie Luzon na Filipínách a navazuje na Jihočínské moře. Do zálivu ústí řeka Agno. V zálivu se nachází několik ostrovů a ostrůvku a některé z nich tvoří Národní park Hundred Islands.
Zig Zag Road neboli silnice Kennon je známá silnice vlnící se nahoru a dolů po okraji hor vedoucí z města Baguio na Filipínách. Projekt silnice začal v roce 1903 a otevřená byla roku 1905. Původně měla jiný název, ale byla přejmenována podle svého stavitele Lymana Kennona. Silnice je místy velice úzká a může být i nebezpečná kvůli sesuvům půdy.
Na svazích Centrálních Kordiller na Filipínách se nacházejí už po dva tisíce let rýžové terasy, které udržují lovci lebek a jejich potomci. V oblasti se skrývá několik národních parků a vulkánů. Pohoří je nejvyšší a největší na Filipínách a zaujímá přibližně šestinu celého ostrova Luzon.
Batad je jedna z vesniček rozsypaných po rozlehlých údolích filipínských Kordiller. Krásná je svými rýžovými terasami, není zde však žádná elektřina. Žije zde přibližně 20 tisíců obyvatel.
Největší z filipínských ostrovů Luzon leží v severní části a je poměrně členitý. Luzon omývá Jihočínské, Suluské a Filipínské moře a jeho povrch zkrášlují pohoří Centrální Kordilera a Sierra Madre. Luzon je ekonomické a politické centrum Filipín a leží zde i hlavního město Manila. Na ostrově se nacházejí vulkány, ale i enedemické druhy jako například bitatawa, což je je ještěrka dlouhá více než dva metry.
Na jihu ostrova Luzon na Filipínách se nachází město Donsol, kde žije okolo 50 tisíc lidí. Toto přímořské letovisko je známé především výskytem butandigů - žraloků obrovských a je turisticky oblíbené právě možností plavat s těmito mírumilovnými žraloky. Místni o butandingech vědí už století, ale mylně se domnívali, že jsou nebezpeční. Dnes je je možné tyto žraloky spatřit od listopadu do června, kdy nejvíce se vyskytují mezi únorem a květnem.
Město Legazpi byste na mapě hledali na východě Filipín pod dýmající sopkou Mt. Mayon (2463 m.n.m.). V Legazpi žije necelých 200 tisíc lidí. Město bylo původně rybářskou vesničkou s názvem Sawangan a později jako město bylo pojmenováno po španělském dobyvatel Legazpim, který v 16. století připojil Filipíny ke Španělskému království. Právě díky přilehlé sopce se město stalo oblíbenou turistickou destinací. Kromě sopky můžete navštívit například Katedrálu sv. Jiřího nebo sypaný kužel Lig?on Hill, odkud je výhled jak na sopku tak na přilehlý záliv.
Na jihovýchodě filipínského ostrova Luzon se na okraji města Legazpi tyčí sopka Mayon. Ta dosahuje do výšky 2463 m.n.m. Mayon je aktivní vulkán, který byl původně s okolní krajinou vyhlášen národním parkem, po 62 letech byl však reklasifikován na přírodní park. Geologické stáří sopky je asi 20 milionů let. Nejhorší výbuch sopky zažili Filipíňané v roce 1814, kdy byly zničeny a poškozeny stromy, řeky a především bylo naprosto zasypané a pohřbené město Cagsawa, ze kterého zbyly ruiny. Poslední erupce byly zaznamenány v roce 2014.
Filipínský ostrov Cebu leží jižně od ostrava Luzon. Kromě hlavního ostrova k němu patří dalších 167 přidružených ostrůvků. V celém regionu ostrova žije téměř 3 miliony lidí. Jedná se o jednu z nejrozvinutějších filipínských oblastí. Původními obyvateli byli hindové a buddhisti, což se změnilo s příjezdem evropských kolonizátorů. Ostrov byl v 19. století postoupen Američanům, kteří do roku 1937 ostrov spravovali.Po druhé světové válce se konečně stalo Cebu 1946 oficálně nezávislé.
Hlavní městem ostrova Cebu je stejnojmenné město Cebu City. Město leží na východě ostrova, je to nejstarší město a první hlavní město Filipín. Jedná se o nejdůležitější domácí přístav, kde se nachází drtivá většina přepravních společností. Cebu City bylo založeno Španěly v roce 1565. Dnes je toto město tak vyspělé, že má oddělenou samosprávu od celého regionu. Mezi hlavní turistické atrakce města patří moderní taostický chrám z 20. století, památky z období vzniku města Magalhaesův kříž, bazilika Santo Niňo a pevnost San Pedro, která z původní dřevěné konstrukce byla přestavěná na kamennou pevnost.
Ostrov Bohol leží uprostřed Filipín mezi ostrovy Cebu a Leyte. Skládá se z hlavního ostrova a 75 přilehlých ostrovů. Hlavní město ostrova se nazývá Tagbilaran. Jedná se o turisticky oblíbený ostrov, díky plážím a rezortům, avšak nejoblíbenější atrakcí jsou Čokoládové kopce. Tyto vápencové formace jsou obrostlé trávou, avšak během období sucha mění barvu na hnědou. Ostrov byl nejdříve osidlován kmenem Eskaya. V roce 1565 zde přístal španělský dobyvatel Legazpi, který zde podepsal mírovou dohodu krví, čemuž se říká Sandugo a na počest tohoto aktu se zde každoročně požádá festival Sandugo.V 19. století kontrolu nad Filipíny převzali Američani a Bohol se stal nezávislý v roce 1945. Bohol byl výrazně poničen během zemětřesení a tsunami v roce 2013.
Filipínským ostrovem Bohol protéká řeka Loboc. Pramen řeky se nachází téměř uprostřed ostrova ve městě Carmen a teče směrem na západ. Celý tok měří 520 kilometrů. Po řece se vypravují okružní plavby, kde můžete ochutnat místní kuchyni a okusit krásu okolní přírody. Celá plavba začíná ve městě Loboc a jede se až k vodopádům Busay. Po cestě také můžete pozorovat nejmenší opičky na světě nártouny filipínské.
Ostrov Palawan leží na západě Filipín. Na severozápadě ho omývá Jihočínské moře a na jihovýchodě Suluské moře. Na ostrově žije okolo 430 tisíci lidí. Polovina lidí žije v hlavním a největším městě ostrova Puerto Princesa. Nejvyšší bod ostrova je Mount Mantaligajan (2085 m.n.m.). Tento ostrov je ještě nerozvinutý, ale i přesto je turisticky velmi oblíbený, a to díky místní přírodě. Lákající jsou hory v džungli, divoká zvěř a bílé písečné pláže.
Hlavní a největší město filipínského ostrava Palawan se jmenuje Puerto Princesa. Město leží na západě ostrova a bylo již několikrát vyhlášeno jako nejčistší a nejzelenější město na Filipínách. Ve městě žije přibližně 255 tisíc lidíl, což je více než polovina celého ostrova. Puerto Princesa bylo objeveno Španěly až v roce 1872. Nejlákavější atrakcí v okolí je Národní park podzemní řeky Puerto Princesa, který se rozléhá asi 80 kilometrů od města. Kromě toho můžete navštívit například nápravné zařízení Iwahig, památné muzeum druhé světové války, Katedrálu neposvkrněného početí či motýlí zahradu.
Na ostrově Palawan asi 80 kilometrů severně od hlavního města Puerto Princesa leží vesnička Sabang. Kromě toho že se zde nachází krásná písčita pláž, nebo se můžete svést v místní taxi tříkolce, není toho zde tolik co k vidění, až na to že Sabang je vstupní bod do Národního parku podzemní řeky Puerto Princesa. Klíčovým jevem parku je nejdelší podzemní řeka na světě (8.2 km), která protéká krasovou jeskyní St. Pauls a po které každý návštěvník může zažít neobyčejnou plavbu. Tento národní park je UNESCO památkou.
Na severu ostrova Palawan se nachází město El Nido. Toto pobřežní město se pyšní nádhernými písčitými plážemi, korálovými útesy, vápencovými útesy a je to nejlepší vstupní bod k okolnímu soustroví Bacuit. Oblat El Nida je osídlena již tisíciletí ale město oficiálně vzniklo až v roce 1916. Jedná se o jedno z míst s nejodlišnější biodiverzitou. Kromě již zmíněných pláží a útesů sem zasahují i mangrovníkové lesy. V oblasti žijí ohrožené druhy ptáků, endemičtí mořští savci a ohrožené druhy želv. Cele místo je defacto chráněná oblast.
Kostel svatého Augustina se nachází ve filipínském hlavním městě Manila. Tento římskokatolický kostel byl poprvé postaven z bambusu a nypy v roce 1571, ale byl zničen požárem. Jeho dřevěný i kamenný nástupci byl také zničeni a až v roce 1854 byl zrenovován kostel do jeho dnešní podoby. Byla to jediná veřejná budova, která přežila masivní zemětřesení v roce 1863. Tento barokní kostel je vysoký 67 metrů a je postaven z kamene. Kostel svatého Augustina byl vyhlášen národní památkou.
Národní park tisíců ostrovů se nachází na filipínském ostrově Luzon. Součástí je necelých 250 malých vápencových ostrůvků v Lingajském zálivu, ze kterých pouze 3 jsou určené k turismu. Tyto ostrůvky jsou starověké korály, které se rozšířily v ostrůvky a jsou staré přibližně 2 miliony let. Hundred Islands byl vyhlášen národním parkem v roce 1940. Žije zde například makak jávský, oviječ skvrnitý, dugong indický, plískavice saravacká, varani nebo želvy.
Na západním pobřeží filipínského ostrova Luzon se nachází město Vigan, které omývá Jihočínské moře. Vigan je jedno z málo pozůstalých hispánských měst na Fiilpínách, známé především kvůli dlážděným uličkám a unikátní kombinací španělské a orientální architektury. Kromě španělských a čínských koloniálních sídel můžete ve měste navšítvit Katedrálu sv. Pavla, čtvrť hrnčírů nebo místní trh.
Horská oblast Ifugao se rozkládá na filipínských Kordillerách na ostrově Luzon. V celé provincii žije přes 200 tisíc lidí. Turisté sem jezdí především na prohlídku 2000 let starých teras rýžových polí. Pětice těchto rýžových teras byla zapsána na seznam UNECO památek. Terasy jsou obklopeny kamennými či hliněnými zdmi.
Kopce Dominican Hill najdeme v západní části katolického města Baguio. V kopcích je ukryta lurdská jeskyně, která byla španělskými jezuity zbudována v roce 1907. K jeskyni musíte vystoupat po 252 schodech a odměnou Vám bude nejen pohled na město, ale i vyřezávaná soška Panenky Marie Lurdské.
Mines View Park je zbudován v místě bývalých zlatých a měděných dolů společnosti Benguet Corporation. Z vyhlídkové plošiny se vám naskytne úžasný panoramatický výhled na hornické město Itogon a údolí Amburayan. Celá scenérie je perfektně dokreslena horami v pozadí.
Kostel v Paoay je postaven v barokním stylu a je od roku 1993 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Kostel pochází z doby španělské kolonizace Filipín. Jde o ukázku evropského baroka, které bylo řemeslníky přizpůsobeno místní technice a materiálu.
Ve městě Batac najdeme muzeum, které se věnuje postavě kontroverzního filipínského prezidenta Ferdinanda Marcose. Jeho tělo bylo po smrti uloženo do mauzolea, které stojí v blízkosti muzea. Prezidentovo tělo zde má zůstat, dokud nebude vydáno povolení k přemístění na manilský hřbitov hrdinů.
Kostel nad městem Santa Maria je přístupný pouze po schodech. U kostela se nachází zajímavý hřbitov, kde se lidé nechávají pohřbívat v rakvích do skály nebo do pohřebních jeskyní, podobně jako v Údolí ozvěn.