Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti a v případě Vašeho souhlasu i k dalším účelům. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využíváním cookies.
Poznejte Mexiko jak se patří! Objevujte pestrobarevná koloniální města i jedinečné archeologické lokality, ochutnejte skvělou (a Unescem chráněnou!) mexickou kuchyni, zavítejte do rušných indiánských komunit. Zažijte tepající mnohamilionové hlavní město Ciudad de Mexico. Seznamte se s pradávnými kulturami a prozkoumejte pyramidy majestátného Teotihuacánu, zapotécký Monte Albán či mayská města Palenque a Uxmal, ukrytá hluboko v pralese. Kochejte se výhledem na sopky Popocatepetl, Iztaccihuatl a náhorní plošinu, překonejte pohoří Sierra Madre del Sur, skočte do obou oceánů. Cesta Mexikem vám odhalí mnoho jeho tváří a před návratem domů strávíte pár odpočinkových dní v kouzelném Karibiku. Většina cesty je soukromým mikrobusem, ale mysleli jsme i na dobrodružný zážitek v podobě cestování metrem v jednom z největších měst světa.
1. - 3. den letecký přesun do Mexico City (náměstí Zócalo, Národní palác, katedrála, Templo Mayor, Basilika Guadalupe, Torre Latino, náměstí Tří kultur), park Chapultepec a Antropologické muzeum (obří Olmécké hlavy, „Aztécký kalendář"), „město bohů“ Teotihuacán (Sluneční a Měsíční pyramida, Cesta mrtvých, Quetzalcóatlův chrám)
4. den starobylá města Puebla (katedrála, kostely, umělecká čtvrť) a Cholula (Velká pyramida) pod sopkami Popocatepetl (5426 m) a Iztaccihuatl (5230 m)
5. den město Oaxaca (centrum výroby čokolády, klášter a kostel Santo Domingo s Růžencovou kaplí, ochutnávka smažených kobylek a mezcalu), hlavní zapotécké město Monte Albán (starověký komplex obřadních staveb)
6. den mixtécké pohřební město Mitla , unikátní zkamenělý vodopád uprostřed vyprahlých hor plných kaktusů Hierve el Agua
7. - 8. den přejezd přes pohoří Sierra Madre del Sur na pobřeží, koupání a odpočinek v zátokách Tichého oceánu, vynikající rybí speciality, možnost mnoha fakultativních akcí: lodní výlet podél pobřeží a šnorchlování, želví záchranná stanice, noční koupání se světélkujícím planktonem, legendární hippie pláž Zipolite atd.)
9. den dopolední koupání, odpoledne přesun do státu Chiapas
10. den výlet člunem po řece Grijalva do 1200 m hlubokého kaňonu El Sumidero u městečka Chiapa de Corzo (jednoho z nejstarších měst Střední Ameriky), koloniální město San Cristóbal de las Casas (centrum mexických Mayů, barvité trhy)
11. den indiánská vesnice San Juan Chamula (rituální obřady v kostele indiánů z kmene Chamula), dokončení prohlídky San Cristóbalu (etnografické muzem Casa Na Bolom věnované lakandonským indiánům, muzeum jantaru)
12. den cesta chiapaským venkovem, kávovníkové plantáže, azurové kaskády v národním parku Aqua Azul, návštěva vodopádu Misol-Ha
13. - 14. den tajemné mayské město Palenque na úpatí hor obklopené bujnou vegetací deštného pralesa, opevněné město Campeche na břehu Mexického zálivu
15. den mistrovské dílo Puucké architektury Uxmal (rozlehlé mayské město, Kouzelníkova pyramida, hřiště na pelotu, Čtyřhran jeptišek), unikátní krápníkové jeskyně "cenotes" (koupání, odpočinek), navečer přejezd do barevného koloniálního města Valladolid
16. den celodenní výlet na pobřeží Mexického zálivu v okolí vesničky Río Lagartos, biosférická rezervace Río Lagartos (plavba po zátoce s pozorováním růžově zbarvených plameňáků, pelikánů a krokodýlů), koupání na panenských plážích, možnost ochutnávky čerstvých ryb a plodů moře či návštěva komunity Las Coloradas (mělké růžově zbarvené laguny, kde se těží "sluneční sůl")
17. den centrum toltécko-mayské civilizace ve městě Chichén Itzá (Kukulkánova pyramida, největší hřiště na pelotu z celé Mezoameriky, obřadní studna - Cenote sagrado, Observatoř), koupání v krápníkových jeskyních "cenotes", odjezd na pobřeží do rušného městečka Playa del Carmen
18. den odpočinek na bělostných plážích Mayské riviéry, poslední nákupy, volitelně mnoho fakultativních výletů (okouzlující mayský přístav Tulum na útesu Karibského pobřeží (Chrám sestupujícího boha, „maják“ El Castillo, Chrám fresek), potápění, šnorchlování, koupání ve vápencových jeskyních, návštěva ekoparku Xel-Ha, koupání s delfíny v eko–archeologickém parku Xcaret, plavba na ostrov Cozumel)
19. - 20. den návrat do ČR
Cena zahrnuje: letenku do Mexico City a zpět z Cancúnu nebo Tulumu včetně všech poplatků, místní dopravu, ubytování a služby průvodce. Ubytování: 11x hotel a 7x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím). Doprava: autobus, minibus, taxi, loď. Stravování: individuální za pomoci průvodce.
Cena nezahrnuje: vstupné cca 230 USD.
Organizátorem zájezdu je CK Alvarez.
Ke službám na zájezdu se vztahují Všeobecné informace.
Mexico City je hlavním městem Mexika. Město založili Španělé v roce 1521 a považuje se za jedno z nejdůležitějších finančních center v Americe. Nedaleko za městem se nachází druhý nejvyšší bod Mexika, a také velice známá činná sopka Popocatépetl. Historické centrum města společně s plovoucími zahradami Xochimilco jsou zapsány v seznamu světového dědictví UNESCO.
Bylo starověké město, jehož základy se nacházejí 48 kilometrů severovýchodně od současného Mexico City. Dnes je toto místo známé především díky architektonicky propracovanými Mezoamerickými pyramidami postavenými v předkolumbovské Americe. V té době se o jednalo 6. největší město na světě.
Toto město leží jihovýchodně od hlavního města Mexico City. V 16. století tu vedla důležitá obchodní cesta mezi Mexico City a přístavem Veracruz. Dnes je to jedno z nejvíce industrializovaných měst, avšak obyvatelé z venkovních oblastí jsou kvůli chudobě nuceni stěhovat se na jiná místa, jako jsou např. Spojené státy. Centrum města bylo připsáno v roce 1987 na seznam světového dědictví UNESCO s 2600 historickými budovami.
V Cholule jsou hlavním lákadlem zejména starověké zbytky pyramid a kostel, kterému vévodí svatyně se soškou na vrcholu své věže, nazývanou "Nuestra Se?ora de los Remedios". Město je sjednoceno náboženskou povinností zvanou "Cargas", díky níž se zde uskutečňuje značné množství oslav svátků a festivalů, přičemž nejznámějším festivalem je "Virgin of the Remedies" věnovaný patronce města a jež se koná každoročně začátkem září.
Aktivní sopka, která se rozprostírá na území států Puebla, Mexiko a Moleros. Se svými 5426 m.n.m je druhým nejvyšším bodem Mexika. Avšak i přes činnost se na sopce nachází "Kláštery na svazích hory", což je soubor 14 klášterů nacházející na seznamu UNESCO.
Proslulé archeologické naleziště sem přitahuje tisíce návštěvníků. Nachází se v blízkosti řeky Usumacinta asi 130 km jižně od Ciudad del Carmen. Hodně z historie města bylo odhaleno díky hieroglyfickým nápisům nalezeným na mnoha památkách. Odhaduje se, že není prozkoumáno ani 10% celkové rozlohy města. Zbylá část je tedy prozatím stále skrytá v džungli.
Mérida je hlavní, a se svým bezmála milionem obyvatel největší město mexického státu Yucatán. Založena byla roku 1542. Ulice města lemují koloniální domy, některé z nich ve velmi havarijním stavu, avšak díky obyvatelům, kteří se začínají do těchto starých domů stěhovat a rekonstruovat, obnovují svou bývalou slávu. Mimo to se ve městě nachází spousta dalších historických památek, muzeí a divadel.
Chichén Itzá bylo velké mayské město postavené v předkolumbovském období. Mělo nejrozmanitější populaci Mayů na světě, což pravděpodobně vedlo k protínání nejrůznějších architektonických stylů. Do roku 2010 byla celá půda vlastněna soukromým majitelem, poté bylo místo odkoupeno státem Yucatán. Je to zároveň i jedno s nejnavštěvovanějších nalezišť v Mexiku.
Uxmal je starobylé město, považované za jednu z archeologicky nejvýznamějších mayských lokalit v Mexiku. Bylo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Stavby se vyznačují svoji velikostí a výzdobou. Starověké cesty zvané "sacbes" vzájemně propojovaly budovy a vedly i do přilehlých měst. Díky svému velmi zachovalému stavu si může návštěvník udělat velice dobrou představu o tom, jak město vypadalo v dávných dobách.
Campeche, založené roku 1540, se nachází v jihovýchodním Mexiku. Hlavní město, taktéž nazvané Campeche bylo v roce 1997 připsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V současné době je díky objevištím ropy významným ekonomickým centrem. Důležitým místem je Edzna, která se nachází v blízkosti města. Bylo to jedno z nejvýznamějších obřadních center. Místu dominuje akropole obklopená různými chrámy, z nichž nejvýznamnější je pyramida tvořená z pěti pater.
San Cristóbal de las Casas je město nacházející se v provincii Chiapas v Mexiku. Až do roku 1892 bylo hlavním městem, avšak doteď je považováno za hlavní město kultury. Nejdůležitějším zbožím jsou například nefrit, jantar, keramika. Historické centrum města si svůj koloniální vzhled udržuje úzkými dlážděnými uličkami, střechami z červené hlíny a kovanými balkony s květinami. Městské nejvýznamnější stavby jsou katedrála a radnice. Katedrála je zároveň i symbolem města.
El Sumidero je úzký a hluboký kaňon obklopený národním parkem Sumidero Canyon a nachází se severně od města Chiapa de Corzo v mexickém státě Chiapas. Jelikož se jedná o prasklinu v zemské kůře, kaňon má přes 1000 metrů svislé stěny, mezi kterými protéká řeka Grijalva. Kaňon je druhou nejvýznamnější turistickou lokalitou v Chiapas. Hlavním lákadlem jsou zejména projížďky na lodích po řece. Protože park hraničí s městem Tuxtla Gutiérrez je nyní hlavním problémem znečištění řeky se získáváním více jak 5000 tunami tuhého odpadu ročně.
Oaxaca je hlavní a největší město stejnojmenného mexického státu. Je velmi závislé na cestovním ruchu (77% obyvatel Oaxacy je zaměstnáno v oblasti cestovního ruchu). Centrum města bylo zařazeno do kulturního dědictví UNESCO jako uznání starosti o své historické budovy a památky. Vrcholy návštěvnosti se dělí do třech období - Svatého týdne, léta a Nového roku.
Monte Albán je velké předkolumbovské archeologické naleziště, rozprostírající se 9 km od hlavního města Oaxacy. První zmínky o tomto městě se datují kolem roku 500 př. n. l. Zhruba o tisíciletí později však ztratilo své politické postavení a nedlouho nato bylo již opuštěné. Trosky města byli objeveny v roce 1859, avšak k rozsáhlejším vědeckým výzkumům došlo až v roce 1931 pod vedením mexického archeologa Alfonsa Casa. Naleziště ohrožuje městský růst, jelikož hrozí, že začne zasahovat do území s archeologickou hodnotou. Další komplikací je správa rozdělená mezi čtyři území.
Mitla je druhé nejdůležitější archeologické naleziště v mexické Oaxace. Areál se nachází zhruba 44 km od města. Zmínky o osídlení města se datují mezi roky 100 - 650 n.l. Jedinečnost tohoto místa spočívá v komplikovaných a složitých geometrických vzorů skládaných z mozaiky. Ty pokrývají hroby, panely, a dokonce i celé stěny. Zajímavostí je, že všechny broušené a leštěné kousky byly dohromady sestaveny bez jakéhokoliv použití malty.
Indiánská vesnice, zhruba 10 km vzdálená od města San Cristóbal de las Casas. Obyvatelstvo činí kolem 78 tisíc lidí, avšak podle sčítání z roku 2010 je jasné, že 99,5% obyvatel nad 3 roky jsou téměr všchni původní obyvatelé. V tamním kostelu San Juan můžeme spatřit oblečené dřevěné sošky světců, vystavených podél zdí, společně s barevnými svíčkami, které slouží k vypuzování zla.
Aqua Azul, taktéž nazývány jako "Vodopády s modrou vodou" se skládá z mnoha kaskád, přičemž největší z nich dosahuje výšky 6 metrů. Zbarvení vody do modra je způsobené vysokým obsahem minerálních látek. Z pohledu na vodopády z větší vzdálenosti jsou vidět dva proudy s malými ostrůvky uprostřed.
Deštný prales, táhnoucí se od Chiapas až po jižní část poloostrova Yucatán má přibližně 2 miliony hektarů. I přes značné ničení a poškozování tohoto pralesa, kdy zmizí přes snahu zabránit tomu kolem 5% všech stromů je stále největším v Severní Americe. Obsahuje většinové množství všech mexických dřevin, ptáků a denních motýlů.
Tulum bylo mayské opevněné město, sloužící jako hlavní přístav. Tyto ruiny dnes můžeme nalézt na 12 metrových vysokých útesích s výhledem na východ směrem ke Karibskému moři. Poněvadž měl přístup jak z moře, tak i z pevniny, byl Tulum velmi frekventovanou obchodní cestou. Jako jedno z nejlépe zachovaných míst z období Mayů je dnes velmi vyhledávanou turistickou atrakcí.
Cozumel je ostrov nacházející se na východním pobřeží Mexika. Ekonomika celého ostrova je založena na turistice, nemalou část zisků pak tvoří hlavní atrakce tohoto ostrova - potápění. Díky poloze ostrova jsou korálové útesy ve velké většině chráněny, ovšem značné škody útesy utrpěly v roce 2005 kvůli hurikánu Wilma.